Kusursuz Bir Cilt İçin Altın Niteliğinde Cilt Bakımı Kuralları

14.06.2022
547
Kusursuz Bir Cilt İçin Altın Niteliğinde Cilt Bakımı Kuralları
Modelistlik Kursu

Cilt bakımınıza önem veriyorsanız bu 6 kurala dikkat etmeniz gerekiyor. Kendinize uygun bir bakım rutini oluşturmanın yanı sıra kullandığınız cilt bakım ürünleri ve bu ürünlerin sıralaması da büyük önem taşıyor. Aslında çok basit ve temel adımlardan oluşan bu rutinlerde asıl önemli olan nokta istikrar. Sürekli ve doğru ürünlerle yapılan cilt bakımında gözle görülür sonuçlar elde etmek ve bunun etkilerini uzun süreli olarak görmek mümkün. Siz de cilt bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız işte takip etmeniz gereken altın niteliğinde kurallar.

  1. Cilt Temizliği ve Nemlendirme

Eğer cildinize hak ettiği özeni göstermek istiyorsanız sabah ve akşam olmak üzere temizliğini aksatmamanız gerekiyor. Cilt bakımı sırasının en başına yerleşen temizlik adımı, cildinizin nefes alması, yenilenmesi ve süreceğiniz ürünlerin en derinlere nüfuz edebilmesi için oldukça önemli. Bu nedenle siz de gün boyu yüzünüzde biriken yağı ve kiri temizlemek, cildinizi makyaj ve parfümden arındırmak için temizleyicilerden yardım almalısınız. Bunun için doğru ürün seçmeniz de akne oluşumunu engellemek ve cildinizdeki temizlik hissini uzun süre koruyabilmek için önemli. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı temizleyicileri, kuru bir cilde sahihseniz nemlendirici özelliğe sahip ürünleri, hassas ya da atopik bir cilt tipine sahipseniz de bu tür ciltler için özel olarak üretilen çeşitleri cilt bakımı rutininize eklemelisiniz. Sonrasında ise yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanarak yumuşak ve canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

  1. Güneş Koruması

Cilt bakımı nasıl olmalı sorusunu yanıtlarken çoğu zaman atlanan cevaplardan biri de güneş koruması. Temizlemek ve nemlendirmek kadar önemli olan güneş koruması, uzun süreli etkileri bulunan UV ışınlarından cildinizi koruyor. Siz de erken yaşlanma, kırışıklık ve leke sorunlarını yaşamamak için mümkün olduğunca güneşten kaçınmaya ve UV korumalı kremler sürmeye özen gösterebilirsiniz. Yaşlandırıcı etkisiyle bilinen UV-A ışınlarının pencere camından bile rahatlıkla içeri süzüldüğünü burada not olarak belirtmek gerekiyor. Bu nedenle özellikle güneşin yakıcı etkisinin arttığı yaz aylarında güneş korumasını aksatmamak gerekiyor. Vücuda pek çok faydası bulunan D vitamini ise UV-B ışınları sayesinde üretiliyor. Fakat bu ışınlar pencere camından içeri süzülemediği gibi pek çoğu da ozon tabakası tarafından emiliyor. Eğer D vitamini almak istiyorsanız tavsiye edilen güneşlenme saatlerinde 20 dakikayı aşmayacak şekilde güneşlenmeniz yeterli. Böylece cilt bakımı aşamalarına sadık kalarak D vitamininizi de alabilirsiniz.

  1. Bol Su

Cilde güzellik katan, canlı görünmesini sağlayan ve sağlığını koruyan en önemli unsurlardan biri su. Cilt bakımınıza ek olarak günlük en az 5 bardak olmak üzere su tüketerek siz de solgun görünümden ve kuruluktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra salatalık, karpuz, portakal ve ananas gibi su yönünden zengin meyve ve sebzeleri beslenme düzeninize katarak daha fazla su tüketebilirsiniz.

  1. Sağlıklı Beslenme

Ne yerseniz cildiniz de onu yansıtır. Çok yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerle beslendiğinizde cildinizin de olumsuz yönde etkilendiğini fark edebilirsiniz. Bu sebeple cilt bakımı önerileri arasına mümkün olduğu kadar yeşillik, meyve ve sağlıklı yiyecek çeşitlerini ekleyebiliriz. Dışarıdan yapılan müdahaleler ne kadar etkili olursa olsun asıl büyük farkı vücudunuzu iç taraftan iyileştirecek ürünler ortaya koyuyor. Siz de yeme düzeninizde yapacağınız küçük farklılıklarla cildiniz üzerinde büyük değişimler görebilirsiniz.

  1. Düzenli Uyku

Cilt bakımı nedir diye düşünüldüğünde uyku, aklınıza gelecek son seçeneklerden biri olabilir. Fakat yeterince dinlenmeyen vücutta cilt yorulmaya ve sarkmaya başladığı için aslında sağlıklı görünen bir cildin en önemli ihtiyaçlarından biri de uyku. Her gün en az 6-8 saat arası uyku çekmeye özen göstererek siz de cilt bakımı faydalarını artırabilirsiniz. Unutmayın hem vücut sağlığınız hem ruh sağlığınız hem de akıl sağlığınız için güzellik uykusu son derece önemli.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
  1. Haftalık Bakımlar

Günlük bakımlar önemli olduğu kadar haftalık bakımlar da önemli. Cilt bakımı evde yapılırken kurtarıcı olan maske, peeling ve serum çeşitleri bu haftalık bakımların ana unsurları. İş veya okul sonrası çoğu zaman bir temizleme ve nemlendirme bakımı yeterli olsa da cildinizde biriken makyaj kalıntıları ve kirler için haftalık cilt bakımı siyah nokta temizlemesi yapmanız gerekiyor. Bunun için cildinizi çizmeyecek fakat gözeneklerinizi temizleyebilecek peeling çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Cilt bakımı erkeklerde atlanan uygulamalardan olsa da bu tür peelingler erkeklerin cildinde de etkileyici sonuçlar ortaya çıkarıyor. Peeling ile temizlenen cilt maske ile dinlendirilip serum ile besleniyor. Siz de cildiniz fazla yormadan haftalık olarak bu tür ürünlerden faydalanabilir ve cilt bakımınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Sosyola

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.