Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapılmalı Evde? Göz Altı Morlukları İçin Ev Yapımı Maskeler

29.01.2021
452
Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapılmalı Evde? Göz Altı Morlukları İçin Ev Yapımı Maskeler
Modelistlik Kursu

Göz altı morlukları, milyonlarca insanın muzdarip olduğu bir cilt sorunudur. İnsanlar genellikle koyu halkaların yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığını düşünür. Bu bir neden olsa da, alerji veya doğal yaşlanma süreci gibi koyu göz altı halkalarının başka nedenleri de vardır. Gözlerin altındaki koyu halkalar ten rengine bağlı olarak mor veya maviden koyu kahverengiye veya siyaha kadar görünebilir. Bu daireler nadiren endişe kaynağıdır ancak insanlar kozmetik nedenlerle görünümlerini azaltmak isteyebilirler. Bazı durumlarda, gözlerin altındaki koyu halkalar, uyku alışkanlıklarında veya diyette iyileştirmeler gibi yaşam tarzı değişikliklerine ihtiyaç olduğunu gösterebilir. 

Bu yazımızda göz altı morlukları neden olur, göz altı morluklarına ne iyi gelir, göz altı morlukları tedavisi evde nasıl yapılır ve göz altı morlukları için maske tarifleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?
Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Gözlerin altındaki alan, hiperpigmentasyona neden olan daralmış kan damarları veya göz çevresindeki cildin incelmesi nedeniyle daha koyu görünebilir. Göz altındaki koyu halkaların tüm nedenleri arasında uyku eksikliği veya kötü uyku alışkanlıkları, saman nezlesi dahil alerji, vücut daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkan hiperpigmentasyon, göz çevresindeki yağ dokusu seviyelerinde azalma, göz altındaki cilt incelmesi, demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, güneş ışığına aşırı maruz kalma, gözlerin sık sık ovulması, yaşlanma, sigara içme, kalıtsal genler, tiroid hastalıkları, dehidrasyon, dermatit ve bimatoprost gibi glokom için göz damlası tedavisi vardır.

Göz altındaki koyu halkalarla ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Yağ dokusunun kaybı ve göz çevresindeki cildin incelmesi yaşlanma sürecinde ortaya çıkar. Bu değişiklikler, koyu halkaların yaşlı yetişkinlerde daha belirgin görünmesini sağlayabilir. Gözyaşı çukuru, koyu halkalara neden olabilen ve yaşlanmayla ilgili olan gözlerin altındaki oyuktur.

Koyu halkalar, daha koyu ten rengine sahip kişilerde daha sık görülür ve beyaz tenli kişilerden daha çok esmer tenli insanlarda oluşur. Bu risk faktörünün pigmentasyondaki değişikliklerden kaynaklandığı bilinir.

Koyu halkalar genetik olabilir. Araştırmalar, bir kişinin gözlerinin altında koyu halkalar varsa, bu kişinin diğer bazı aile üyelerinde de göründüğünü buldu.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?
Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

İnsanlar basit ev yapımı maskeler ve tedavi yöntemleri ile göz altındaki koyu halkaların görünümünü giderebilir. Bu ilaçların bazıları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, çoğu ucuz olduğu ve hiçbir yan etkisi olmadığı için denemeye değer olabilir.

Uyku kalitesi

İnsanlar, koyu halkaları azaltmaya veya önlemeye yardımcı olmak için her gece yeterince kaliteli uyumalıdır. Başın altındaki fazladan yastıklarla kaldırmak koyu halkaları ve göz çevresindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Salatalık

Gözlere salatalık dilimleri yerleştirmek yorgun gözleri yatıştırır ve şişliği azaltır. Salatalığın içindeki yüksek su ve C vitamini sayesinde cilt beslenir ve neme doyar. Salatalık ayrıca sağlıklı doku için gerekli olan silika içerir.

Soğuk kompres

Gözlere soğuk kompres uygulamak kan damarlarını daraltabilir ve koyu halkaların görünümünü azaltabilir. Bu yüzden göz altı torbaları ve göz altı halkalarını yok etmek için bir poşetin içine buz doldurun ve havluya sarın. Ardından beş dakika gözlerinizde bekletin.

Çay poşetleri

Çay poşetleri, göz altındaki koyu halkaları ve göz altı torbalarını azaltabilen bir maddedir. Çayın içindeki kafein, antioksidan bakımından zengindir ve göz çevresindeki kan dolaşımını uyarır. Bir kişi hala sıcakken suda iki poşet çay kaynatabilir ve ardından çay poşetlerini gözlerine yerleştirebilir. Demlenmiş çay poşetlerini önce buzdolabına koymak gözler için serinletici etki sağlayabilir. İnsanlar siyah, yeşil veya bitki çayı poşetlerini kullanabilir.

Masaj

Göz çevresindeki zayıf dolaşım koyu halkaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yüzünüze ve göz çevresine nazikçe masaj yapmak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Antioksidan içeren cilt bakım ürünleri

Antioksidan içeren yüz kremleri ve göz altı ürünleri, gözün altındaki morlukların ve koyu halkaların giderilmesini sağlar. Özellikle E vitamini ve C vitamini içeren göz altı ürünleri, koyu halkaların tedavisine yardımcı olabilecek antioksidanlardır.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi – Dermatolog Dr. Aslı Eralp

Göz Altı Morlukları Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Bugünün zamanında, teknoloji insanı alt etmiş görünüyor. Yaptığımız her görev teknoloji temellidir. Hayatımızı daha basit ve daha az karmaşık hale getirme sürecinde, farkına bile varmadan kendimizi birçok sağlık sorununa duyarlı hale getirdik. Bunlardan biri gözlerin zarar görmesidir. Bilgisayar ekranlarına, cep telefonlarına ve televizyona sürekli maruz kalmak, bulanık göz görme, göz yorgunluğu ve diğer çeşitli sorunlara katkıda bulunur. Göz hasarının diğer nedenleri arasında aşırı içki ve sigara bulunur. Birçoğunun farkında olmadığı şey, alkolün göz kaslarını zayıflatması ve kalıcı bulanık görmeye neden olabileceğidir. Sigara içmek ise kuru göz sendromuna ve katarakta yol açabilir.

Güzellikle ilgili bazı göz sorunları, öğrencilerde bile sıklıkla görülen koyu halkalar, göz çevresinde koyu halkalar ve şişliktir. Koyu halkalardan kurtulmak zordur ve kişiyi yorgun, stresli ve yaşlı gösterme eğilimindedirler. Güneşe maruz kalma, stres, yaşlanma, uykusuzluk, alerji ve hatta genetik neden olabilir. Koyu halkalar ve göz altı torbaları, güveninizi gerçekten engelleyebilir. Gözleriniz için yeterince dinlenmenin ve bakımın yanı sıra, optik sinirlere oksijen beslemesini artırmaya yardımcı olduğu ve gözler üzerindeki baskıyı azalttığı için günlük olarak egzersiz yapmak da önemlidir. İşte gözlerinize biraz rahatlama getirmeye yardımcı olabilecek, göz altındaki şişlikleri ve koyu halkaları giderecek ev yapımı maskeler…

Hindistan Cevizi Yağı ile Göz Maskesi

Hindistan cevizi yağı, göz çevresindeki koyu halkaları veya ağır göz altı torbalarını çıkarmak söz konusu olduğunda en etkili ve faydalıdır. Koyu halkalardan kurtulmak için gözlerin altına birkaç damla masaj yapın. Daha hızlı sonuç almak için bunu her gün yapmanız gerekebilir. Koyu halkalardan kurtulmak için gözlerin altına birkaç damla yağ damlatın ve masaj yapın.

Badem Yağı ile Göz Maskesi

Badem yağı cilt için nemlendirici görevi görür. Koyu halkaları yok etmeye ve kaz ayağı kırışıklıklarının görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Her gece uygulanan bal ile birlikte badem yağı kombinasyonu koyu halkaları ve göz torbalarını önleyebilir. Her gece uygulanan bal ile birlikte badem yağı kombinasyonu koyu halkaları önleyebilir.

Gül Suyu ile Göz Maskesi

Bu en iyi yorgun gözler için işe yarar. Saf gül suyuyla ıslatılan pamuklu ped, gözlerin üzerine on beş dakika süreyle konulduğunda yatıştırıcı bir etki yaratır ve gözleri rahatlatır. Ayrıca göz şişliğini de azaltabilir.

Süt ve Kabartma Tozu ile Göz Maskesi

Süt yorgun gözler için bir nimet olabilir. Hazırlamak için dört yemek kaşığı taze tam yağlı süt ve iki yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Pürüzsüz bir karışım ve kremsi bir kıvam elde etmek için iyice karıştırın. Buzdolabına koyun ve soğutulmuş maskeyi gözlerinizin etrafına uygulayın. Bu maskeyi yirmi ila yirmi beş dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Gözleriniz kısa sürede canlanmış ve sağlıklı hissedecek.

Göz Maskesi Olarak Çay Poşetleri

Yeşil çay, siyah çay ve diğer çeşitli bitki çayları gibi çay poşetleri koyu ve ağır gözler için harika bir çaredir. Kullanılmış çay poşetlerini beş ila on dakika buzdolabına koyun. Ardından çay poşetlerini on ila on beş dakika gözlerinize nemlendirin. Bu, gözlerinizin etrafındaki şişliği ve karanlığı ortadan kaldırmak için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Zerdeçal ile Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz kremleri modası geçmiş gibi. Daha doğrusu, yarın göz kremleri tükenecekmiş gibi…  Gördüğünüz gibi, tüm bunlar en sinir bozucu cilt sorunumu çözme çabamın bir parçası yani koyu, çok rahatsız edici göz altı halkaları…

Bir süredir zerdeçal tüketebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu biliyorum ve ayrıca cilt bakım endüstrisinin her yerinde olduğunu fark ettim. UV hasarını en aza indirgeyebileceğini, kırılmaları temizleyebileceğini ve pigmentasyonu aydınlatabileceğini söyleyen kimyasal bir bileşik olan kurkumin içerir çünkü tabiat ananın problem çözücüsüdür. Bir başka eğlenceli gerçek ise zerdeçal, alternatif tıp dünyasında binlerce yıldır kullanılıyor. Doğanın bir başka cilt mucizesi, çünkü doğal olarak pul pul dökülmeye yardımcı olan laktik asit içeriyor. Güle güle, ölü deriler…

Bir yemek kaşığı zerdeçal ve bir yemek kaşığı ayranı ölçtükten sonra, ben karışımı hafif maske gibi çırpmak için küçük bir karıştırma spatülü kullanabilirsiniz. Çok kolay. Daha sonra küçük bir fırça kullanarak, gözlerinizden kaçının ve maskeyi göz altı bölgesine dikkatlice uyguladın. 

Ev yapımı zerdeçal maskesinin yaklaşık on beş dakika oturmasına izin verdiğinizde, maskeyi dikkatlice silmek için bir bez kullanın. Sonrasında bir miktar sarılık fark edebilirsiniz ancak bu, cilt rejiminizin geri kalanını uyguladığınız anda kaybolacaktır. Zerdeçal çok kolay leke bırakır, bu nedenle lekelenmesini istemediğiniz her şeyin ortadan kalktığından emin olun.

Göz Altı Morluğu Maske Tarifi
Göz Altı Morluğu Maske Tarifi

Göz Altı Morlukları İçin Maske Tarifleri

Harika bir göz maskesi bulmak, ekonomik anlamda zor olabilir ve internet sitelerinden göz altı kremi almak istiyorsanız 40 liranın altında harcama yapmayı unutun. Bunun yerine, cilt bakımı rutininizi renklendirmek için bu on basit projeyle kendi ev yapımı göz maskelerinizi yapabilirsiniz.

Markette kolayca bulunabilen bol miktarda içerikle bu maskelerin yapımı kolaydır ve cilt bakımı rutininize dahil edilmesi daha da kolaydır. Cildiniz ve cüzdanınız size daha sonra teşekkür edecek.

Salatalık ve Gül Maskesi

Göz altı morlukları için en iyi ev yapımı göz maskelerinden sadece biri değil aynı zamanda göz altı torbalarını iyileştirmek salatalık ve gül maskesi en iyi cilt rahatlatan maskedir. Sadece yarım salatalığa, otuz gram gül suyuna, bir blender’a ve biraz pamuk pede ihtiyacınız olacak.

Salatalığın sonsuza dek olduğu gibi göz çevresi için harika olduğu bilinmektedir. Cildi sıkılaştırmanın ve pürüzsüzleştirmenin harika bir yolu olarak, salatalığı gül suyuyla birlikte bir maske haline getireceksiniz. İki bileşen, göz altı halkalarını azaltmak ve cildin yumuşak ve yumuşak hissetmesini sağlamak için bir araya gelecektir.

Süt ve Kabartma Tozu Maskesi

En iyi ev yapımı göz maskeleri listemizde bir sonraki maske harikadır. Süt, yorgun gözleri hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılırken, karbonat gözlerin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Maskenizi oluşturmak için dört yemek kaşığı süt ve iki yemek kaşığı karbonatı bir cam kasede karıştırıp kremsi bir kıvama sahip olacaksınız. Daha sonra bu maskenin buzdolabında bekletin ve bu şekilde kullanırken göz altlarınızı serinletecektir. Maskenin cilt üzerinde yaklaşık yirmi dakika oturmasına izin verin ve soğuk suyla çıkardığınızdan emin olun.

Ananas Maskesi

Bir başka maske tarifi, ananas maskesidir. Bu maske yapılması en basit cilt bakım ürünlerinden biridir. Göz torbalarını ve koyu halkaları azaltmak için, zerdeçal tozu ve ananas suyunu bir cam kasede karıştırın ve elde edilmesi kolay iki doğal bileşen olan maskeyi oluşturacaksınız.

Bu maskenin cildinize yarım saat kadar nüfuz etmesine izin vereceksiniz ve en iyi sonuç için iki hafta boyunca her gün kullanılması önerilir. Gerçek olamayacak kadar iyi mi? Kendinize bir şans verin.

Patates ve Nane Maskesi

Patates ve nane maskesi yapmak için birkaç nane yaprağı (beş ila altı), bir patates ve birkaç pamuk ped kullanabilirsiniz. Patates kabuğunu soyduktan sonra patatesi ve naneyi karıştırın ve karışımı sulandırmak için biraz su ekleyin. Daha sonra pamuklu pedleri bu karışıma batırın ve dondurmak için bir torbaya alın. Pamuk pedleri kullanmaya gittiğinizde, gözünüzün üzerine koyun ve yaklaşık yirmi beş dakika oturmasına izin verin.

Kahve Maskesi

Yalnızca üç malzemeyle yapılan bu maskenin hazırlanışı oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı kahve, bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı E vitamini yağına ihtiyacınız olacak ki bu cilt için harikadır. Önce kahvenizi hazırlayın ancak mutlaka kahveyi soğutun. Ardından kahveye hem balı hem de E vitamini yağını ekleyin ve son olarak pamuklu pedleri karışıma batırın ve aynı işlemi bu pedlerle yapın ve kullanmak istediğiniz zamana kadar bir poşette dondurun. Ardından bu pamuk pedleri gözlerinize yerleştirin ve on ila on beş dakika boyunca bekletin.

Zerdeçal ve Limon Maskesi

Zerdeçal tozu ve limon suyu, sadece birkaç uygulamadan sonra göz altındaki koyu halkaları gidermeye yardımcı olacak iki bileşendir. Zerdeçal, iyileştirici ve parlatıcı özellikleriyle her zaman cilt bakım maskelerinde kullanılır. Ayrıca limon suyu, koyu halkalarınızı hafifletmek, cildi aydınlatmak ve cildi serinletmek için kullanılır.

Bir cam kasede iki tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve iki yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve bu maskeyi göz altı bölgesine uygulayın. Ardından otuz dakika bekleyin ve yüzünüzü bol suyla yıkayın ve doğal bileşenlerin anında iyileştirici özelliklerini keşfedin.

Badem Yağı Maskesi

Basit bir bileşenle, bu, ev yapımı cilt bakımınız için dışarı çıkıp bir sürü malzeme satın almaktan rahatsız olamayacak en iyi ev yapımı göz maskelerinden biridir. Bunun yerine badem yağı harika bir nemlendirici olarak kullanılır ve göz altlarına sürüldüğünde koyu halkaların canlanmasına ve azalmasına yardımcı olur.

Biraz değiştirmek isterseniz, göz torbaları için gece uygulaması olarak bal ile yağın birleştirilebilirsiniz. İki bileşen, donuk görünen cilde karşı savaşmak için birlikte hareket edecektir.

Kivi ve Yoğurt Maskesi

Kivi ve yoğurt oldukça hoş bir tatlıdır ancak bu karışımı aynı zamanda bir maske olarak kullanabilirsiniz. Sadece bir kivi ve iki yemek kaşığı yoğurda ihtiyaç duyulan bu maskenin yapımı çok kolay. Kivi ve yoğurdu karıştırın. Karışımı küçük bir kavanozda yaklaşık on dakika buzdolabında bekletin. Ardından bu maskeyi cildinize uygulayın ve on dakika bekleyin. Cildinizi biraz soğuk suyla durulayın ve cildiniz parlak, pürüzsüz ve gençleşmiş görünecektir.

Aloe Vera ve Havuç Maskesi

En iyi ev yapımı göz maskeleri listemizi tamamlamak için, koyu halkalarla mücadele ediyorsanız bir aloe vera ve havuç maskesi denemenizi öneriyoruz. Yüzünüz için mucizeler yaratacak bu maskeyi yapmak için bir yumurta akına, bir yemek kaşığı rendelenmiş havuç püresine ve bir tatlı kaşığı aloe vera jele ihtiyacınız olacak.

Bu üç malzemeyi bir cam kasede birleştirin ve bu maskeyi cildinize bir fırça ile uygulayın. Yaklaşık yirmi dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü bol ılık suyla durulayın. A vitamini dolu bu maske sayesinde cildiniz daha genç ve canlı görünecek.

Göz Altı Morlukları yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca Göz Altı Morluğu İçin Krem Önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.