Çinli bilim adamları insan beyni genlerini maymunlara koydular

15.04.2019
362
Çinli bilim adamları insan beyni genlerini maymunlara koydular
Modelistlik Kursu

Beyin genlerini maymunlara koydular. Çinli bilim adamları maymunların bu çalışma neticesinde daha akıllı olabileceğini söyledi.

Milyonlarca yıl önce başlayan, daha büyük beyinlere ve yeni yeteneklere yol açan bir sprint sonucudur. Sonunda, insanlar dik durdular, pullukları topladılar ve medeniyet yarattılar. Primat kuzenlerimiz ağaçlarda kaldı.

Beyin Genlerini Maymunlara Koydular

beyin genlerini maymunlara koydular

Şimdi Güney Çin’deki bilim insanları, evrimsel açığı daraltmaya çalıştıklarını ve birkaç tane transgenik makak maymunu yaratarak insan zekasını şekillendirmede rol oynadığından şüphelenilen bir insan geninin kopyalarını aldıklarını ve beyin genlerini maymunlara koydular.

Kunming Zooloji Enstitüsü’nün genetik uzmanı Bing Su, “Transgenik bir maymun modelini kullanarak insan bilişinin gelişimini ilk anlayan girişimdi” diyor.

Bulgularına göre, modifiye maymunlar renkleri ve blok resimleri içeren bir hafıza testinde daha iyi sonuçlar elde ettiler ve beyinleri de gelişmeye başladı – insan çocuklarında olduğu gibi. Beyin boyutunda bir fark yoktu.

27 Mart’ta bir Pekin dergisinde National Science Review‘de açıklanan ve ilk olarak Çin medyası tarafından bildirilen deneyler (insan beyin genlerini maymunlara koydular), insan zihninin sırlarını belirlemekten veya zeki primatların ayaklanmasına yol açmaktan uzak duruyor. Yapılan çalışmayla beyin genlerini maymunlara koydular.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bunun yerine, çaba üzerinde işbirliği yapan birçok Batılı bilim insanı denemeleri dikkatsiz olarak nitelendirdi ve Çin’in teknolojik bir kenar kazandığı bir alan olan genetik olarak değiştiren primatların ahlakını sorguladıklarını söyledi.

“Beyin evrimi ile bağlantılı insan genlerini incelemek için transgenik maymunların kullanılması, alınması çok riskli bir yol” diyor, Colorado Üniversitesi’nde primatlar arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapan bir genetikçi James Sikela. Deneyin hayvanlar için dikkate alınmadığını gösterdiğinden endişe ediyor ve yakında daha aşırı değişikliklere yol açacak. “Bu klasik bir kaygan yamaç meselesi ve bu tür araştırmalar sürdürülürken tekrarlanmasını bekleyebileceğimizden biri” dedi.

Primatları kullanarak yapılan araştırmalar Avrupa’da ve ABD’de giderek daha zor olmakla birlikte, Çin, hayvanlara en son ileri teknoloji DNA araçlarını uygulamak için acele etti. Ülke, ilk olarak CRISPR gen düzenleme aracıyla değiştirilen maymunları yaratacaktı ve bu Ocak ayında bir Çinli enstitü, bir zihinsel rahatsızlığı olan bir maymunun yarım düzine klonunu ürettiğini açıkladı.

Sikela “Alanın bu şekilde buharlaşması rahatsız edici” diyor. 

Evrim hikayesi

Kunming Zooloji Enstitüsü’nün araştırmacısı olan Su, “Darwinist seçim” işareti bulmakta uzmanlaştı – yani, başarılı oldukları için yayılan genler. Görevi, Himalaya yaks’larının yüksek irtifaya adapte olmaları ve soğuk kışlara cevap olarak insan ten renginin evrimi gibi konuları kapsadı.

Yine de en büyük bilmece zekadır. Bildiğimiz şey, insani atalarımızın beyninin hızla boyut ve güç olarak büyüdüğü. Değişime neden olan genleri bulmak için, bilim insanları, genleri bizimkilere yaklaşık% 98 oranında benzeyen insanlar ve şempanzeler arasında farklılıklar aradılar. Hedef, diyor Sikela, “genomumuzun mücevherlerini ” bulmaktı – bu bizi eşsiz bir insan yapan DNA.

Örneğin, FOXP2 adlı popüler bir aday gen – basında çıkan haberlerde “dil geni” – insan konuşmasıyla olan potansiyel bağlantısıyla ünlüydü. (Üyeleri anormal bir versiyonunu miras alan bir İngiliz aile konuşmakta zorlandı.) Tokyo’dan Berlin’e gelen bilim adamları, kısa süre sonra geni farelerde mutasyona uğratıyor ve gıcırtılarının değişip değişmediğini görmek için ultrasonik mikrofonlarla dinliyorlardı.  

Su, farklı bir gen tarafından etkilendi:  MCPH1 veya mikrosefali. Sadece gen dizisi insanlar ve maymunlar arasında farklılık göstermedi, aynı zamanda mikrosefali hasarı olan bebekler küçük kafalarla doğup beyin boyutuna bir bağlantı sağladılar. Su öğrencileriyle birlikte, bir zamanlar genlerdeki farklılıklarla açıklanıp sonuçlanamayacağını görmek için 867 Çinli kadın ve erkeklerin kafalarını ölçmek için pergeller ve anahtarlar kullandı.

Yine de 2010 yılına kadar Su, potansiyel olarak daha kesin bir deney yapma şansı buldu – insan mikrosefali genini bir maymuna ekliyordu. O zamana kadar Çin, maymunlar için büyük üreme tesislerini (ülke yılda 30.000’den fazla ihraç ediyor) yeni genetik araçlarla eşleştirmeye başladı; bu, onu maymunlara denemeye ihtiyaç duyan yabancı bilim adamlarının mekânına dönüştüren bir çaba .

Primant Biyomedikal Araştırma Yunnan Anahtar Laboratuvarı’ndaki hayvanları, Su’yu ve işbirlikçilerini oluşturmak için, maymun embriyolarını, mikrosefali’nin insan versiyonunu taşıyan bir virüse maruz bıraktı. Beşi beyin ölçümleri pilinde yer almak için hayatta kalan 11 maymun ürettiler. Bu maymunların her biri, vücutlarında insan geninin iki ila dokuz kopyasına sahip.

Su’nun maymunları hayvan hakları konusunda sıra dışı bazı sorular yöneltir. 2010 yılında Sikela ve üç arkadaşları denilen bir kağıt “yazdı bizi insan kılan incelemek için transgenik insan olmayan primatlar kullanmanın etik , insan beyni genleri şempanzeler gibi maymunların eklenecek asla gerektiği sonucuna ettiği,” çünkü onlar bize çok benziyorlar.

Yazarlardan biri olan Colorado Üniversitesi Biyoetikçi Jacqueline Glover “Popüler Hayal Gücü’ndeki hemen Maymunlar Gezegenine gidiyorsunuz” diyor. “Onları insanlaştırmak zarar vermek. Nerede yaşayacaklar ve ne yapacaklar? Hiçbir bağlamda anlamlı bir hayata sahip olamayacak bir varlık yaratmayın. ”

Ancak yazarlar, maymunlarda bu tür değişiklikler yapmanın kabul edilebilir olabileceği sonucuna vardılar.

Bir e-postada Su, maymunların insanlara beyinlerinin değişmemesi gerektiği kadar yakın olduğunu kabul ettiğini söyledi. Ancak maymunlar ve insanlar en son 25 milyon yıl önce bir ata paylaştı. Su için, bu etik kaygıları hafifletir. “Genomları bize yakın olmasına rağmen, onlarca milyonlarca farklılığı da var” diyor. Maymunların maymunlardan başka bir şey olacağını düşünmüyor. “Sadece birkaç insan genini tanıtarak imkansız” diyor. 

Akıllı maymun mu?

Deneylerine bakıldığında, Çin ekibi transgenik maymunlarının zekâ ve beyin büyüklüğünün artmasıyla sonuçlanabileceğini umuyordu. Bu yüzden yaratıkları beyaz maddelerini ölçmek için MRI makinelerine koydular ve bilgisayarlı hafıza testleri yaptılar. Raporlarına göre, transgenik maymunların daha büyük beyinleri yoktu, ancak takımın kayda değer olduğunu düşündüğü bir bulgu olarak kısa süreli bir hafıza testinde daha başarılı oldular.

Birkaç bilim adamı Çin deneyinin çok fazla yeni bilgi vermediğini düşünüyor. Bunlardan biri, Kuzey Carolina Üniversitesi bilgisayar bilimci ve MRI konusunda uzman olan ve Çinli raporun yazarları arasında listelenen Martin Styner. Styner, rolünün Çinli öğrencilere MRI görüntülerinden beyin hacmi verilerini çıkarmaları konusunda eğitim vermekle sınırlı olduğunu ve adını Batı’da bir yayıncı bulamadığını söylediği gazeteden çıkarmayı düşündüğünü söyledi.

Styner, “Bu çalışmanın ABD’de yapamayacağınız bir sürü yönü var” diyor. “Araştırma türü ve hayvanların uygun şekilde bakılıp kullanılmadığı hakkında sorunları gündeme getirdi.”

Gördüklerinden sonra Styner, transgenik maymunlar hakkında daha fazla evrim araştırması yapmayı dört gözle beklediğini söyledi. “Bunun iyi bir yön olduğunu sanmıyorum” diyor. “Şimdi olması gerekenden farklı olan bu hayvanı yarattık. Deneyler yaptığımızda, topluma yardım etmek için neyi öğrenmeye çalıştığımıza dair iyi bir anlayışa sahip olmalıyız ve buradaki durum bu değil. ”Bir sorun, genetiği değiştirilmiş maymunların yaratılmasının ve bakımının pahalı olmasıdır. Sadece beş modifiye maymunla, beyin boyutu veya hafıza becerileri açısından normal maymunlardan gerçekten farklı olup olmadıklarına dair kesin sonuçlara ulaşmak zor. “Beyin gelişimini anlamaya çalışıyorlar. Ve oraya geldiklerini sanmıyorum ”diyor Styner.

Bir e-postada, Su az sayıda hayvanın bir sınır olduğunu kabul etti. Yine de bir çözümü olduğunu söylüyor. Maymunlardan daha fazlasını yapıyor ve yeni beyin evrimi genlerini de test ediyor. Onun gözünde bir tanesi , yaklaşık iki milyon yıl önce ortaya çıkan bir DNA varyantı olan SRGAP2C’dir , Australopithecus Afrika savanını erken insanlara bıraktığında . Bu zeka, insan zekasının ortaya çıkmasındaki muhtemel rolü için “ insanlık geçişi ” ve “ eksik genetik bağlantı ” olarak adlandırılmıştır .

Maymunlara beyin genlerini maymunlara koydular, ama sonuçların ne olduğunu söylemek için çok erken.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.