Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

19.07.2019
270
Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Modelistlik Kursu

Hurmanın faydaları, hurma eski çağlarda peygamber efendimizin döneminde bile oldukça  kullanılan bir meyvedir. Bir çok faydası olan hurma bu nedenle peygamber efendimizin de bir sünnetidir. Biz hurmayı genelde ramazan ayında oruç açmak için tüketmekte, aslında hurmayı günümüz yaşantısında her zaman tüketmeliyiz.

Hurmanın faydaları
Hurmanın faydaları

Hurmanın faydaları

Hurma o kadar faydalı bir meyve ki hamile olan bayanlara oldukça önerilip,  normal doğumu kolaylaştırır ve anne karnındaki bebeğin beyin gelişiminde katkı sağlar. Emziren anneler içinde oldukça faydalı olup süt miktarının artmasına yol açar. Hurma tropikal,  çöl ve ılıman iklimlerde yetişir. Hurma iyi bir enerji kaynağı olup,  doğal şeker ve lif açısından oldukça zengindir.

Hurmanın içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor ve mineraller kemik gelişimini ve güçlenmesini sağlar. Hurmanın içerisinde bulunan c vitamini cildi besleyip nemlenmesini sağlar. Buna ek olarak cildin sarmasını engellemek için cilde elastik yapı kazandırır.

Hurma hücrelerimize nüfus ettiğinde hücreleri yenileyerek genç ve güzel görünmemizi sağlar. Hurma kalori bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen birçok diyetisyen hastalarına hurmayı önermektedir. Hurma oldukça besleyici bir madde olup gün içinde tok kalmanızı sağlayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=198DNr9-B3A

Hurma İyi Bir Enerji Kaynağı

Hurma düzenli olarak kullanıldığı takdirde oldukça önemli doğal bir enerji kaynağıdır. Hepixin oldukça faydalı olarak bildiğimiz kırmızı etin bile iki katı kadar bize enerji vermektedir. Bu nedenle güne uyandıktan sonra, gün içerisinde hurma tüketmelisiniz. Hurma halsizlik,  yorgunluk ve iştahsızlığında önüne geçerek enerjinizi yükseltecektir. Yoğun işlerde çalışan işçiler,  doktorlar,  öğretmenler ve birçok kişi hurmayı günlük olarak kullanarak enerjisinin daha yüksek olmasını sağlayabilir.

Hurma Oldukça Besleyicidir

Hurma sağlığımız için oldukça faydalı olup içerisinde 15 farklı vitamin ve mineral içermektedir. Bunlar sodyum,  potasyum kalsiyum, demir,  magnezyum,  B6,  B12 ve D vitaminleridir.Bu sayede düzenli olarak hurma tüketildiği takdirde vücudumuzu besleyerek canlı, dinç ve genç kalmamızı sağlayacaktır.Uzmanların yaptığı araştırmalara göre 1 ay boyunca bir insan sadece su ve hurma ile yaşayabilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hurma Kalp Sağlığını Koruyor

Hurma kalp sağlığı için de oldukça faydalı bir meyvedir. Hurmanın içerisinde bulunan potasyum tansiyonun yükselmesine engelleyerek, kalp atım sayımızı düzenler. Hurmanın kalp krizini engellediğini uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Hurma Yaraların Daha İyi İyileşmesini Sağlıyor

Yaşımız ilerledikçe cildimiz sarkmaya başlar. Vücudumuzun belli bölgelerinde selülit olsumu da meydana gelir. Bu nedenle sarkma ve selülit oluşmadan hayatımızın önemli bir yerine hurmayı katmalıyız. Hurma cildin elastik yapısını artırarak derin çizgileri ve gözeneklerin yok olmasını sağlar. İçerdiği B vitamini sayesinde cildin nem değerini sağlayarak sivilce oluşumunu da engeller.

hurma kalbe iyi geliyor

Hurma Kas Krampları Engelliyor

Kasların kasılması sadece yaşlılık döneminde gözlenmez,  günümüzde birçok insan kasların kasılmasına şikâyetçidir. Ani bir şekilde eğildiğimizde veya kalktığımızda kasların kasılması meydana gele bilir.

Bunun nedeni vücudumuzda eksik olan magnezyum minarelidir. Hurma içerisinde magnezyum değeri yüksek olup kasların kasılmasına engel olacaktır. Bunun yanında vücut hücrelerimizin doğru çalışmasına da katkı sağlayacaktır. Gün içerisinde 3tane hurma tüketmeniz magnezyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Hurma Kilo Kontrolünü Sağlar

Hurma şeker oranı yüksek olan bir meyve olup, kalorisi de yüksek olmasına rağmen yediğimiz takdirde midemizde tokluk etkisi yaratıp, tekrar tekrar yemek yemenizi engelleyecektir. İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirimi de güçlendirecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=8oJyEBJ_U0w

Hurma Metabolizmayı Hızlandırıyor

Birçok insan kilo vermek isterken hata yapmaktadır. Kilo vermeye karar verince bir uzmana danışıp vücudumuzdaki vitamin ve minerallere baktırmalıyız. Demir eksikliği kilo vermenize engel olacaktır. Hurma  demir minerali bakımından oldukça zengin olduğundan metabolizmanızı hızlandırır ve  kilo vermenize yardımcı olur. Eğer ki diyetteyseniz hurma kullanıma dikkat etmelisiniz, çünkü 1 adet kuru hurma 20 kaloridir.

hurma ile sivilce tedavisi

Hurma Sinirleri Güçlendirir

Gün içerisinde yaşadığımız birçok sıkıntıdan dolayı sinirlerimiz bozulur ve hayatımız çekilmez bir hal alır. Sıkıntılı dönemlerde kurma tüketebilirsiniz. Hurma içerisinde bulunan B1 vitamini sayesinde gerginliğinizin alınmasını ve sinirlerinizin gevşemesini sağlar.

Hurma Hamileler İçin İdeal Bir Besin

Hurma içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde hamile olan annenin eksik olan vitamin ve mineral ihtiyacını karsılar. İçerisinde bulunan folik asit sayesinde enerji verir ve doğumu kolaylaştırır.

Hurma Damar Tıkanıklığı Riskini Azaltıyor

Hurmanın içerisinde steroid ve alkol birleşimi bulunmadığı için kalbin zararlı mikrop ve virüslere karsı savunma oluşturup damar tıkanıklığına engel olur.

Hurma Kırmızı Kan Hücrelerini Artırıyor

Kan yapımında oldukça önemli olan demir minerali hurmada oldukça fazla olup kullanıldığında kansızlığın önüne geçmektedir. Buna ek olarak içerisinde bulunan B2ve B 3 vitamini kırmızı kan hücrelerinin atmasını sağlamaktadır.

Hurma Bağışıklılığı Artırıyor

Kış aylarında korkulu rüyamız olan grip, nezle ve soğuk algınlığı için hurma kesin çözüm. Hurma içerisinde bulunan c vitamini sayesinde vücudumuzun hastalıklara karşı savunma oluşturmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak bağışıklık  sistemini de güçlendirerek erken atlatmamızı sağlayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=ms4P4DJQrYs

Hurma Enfeksiyonları Azaltıyor

Hurma iyi bir antioksidan olup vücudumuzdaki bakterilerin atılmasını sağlar ve  magnezyum sayesinde hücrelerimizden enfeksiyonun atılmasında faydalı olacaktır.

Hurma İskelet Sistemimize Katkı Sağlıyor

Hurma kemik sağlığı açısından oldukça faydalı olup çocuklarınızın gelişim çağında hurma yedirebilirsiniz. Hurma kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olup  kemik sağlığımız açısında oldukça faydalıdır. Hurma kemik erimesi ve yumuşaması hastalıklarının da önüne geçer.

Hurma İskelet Sistemimize Katkı Sağlıyor
Hurma İskelet Sistemimize Katkı Sağlıyor

Hurma Cildi Gençleştirir

Hurmanın faydaları arasında cildin yenilenmesini sağlayarak sivilcelerin ve siyah nokta oluşumunu engellediği bilinir. Cildimizin pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Bir Günde Kaç Hurma Yemelisiniz

Hurmanın faydaları arasında vitamin ve mineral bakımından oldukça sağlıklı olup gün içerisinde 3 tane yemeniz yeterli olacaktır. Hurma günlük enerji ihtiyacını sağlar. Kalori bakımından yüksek olduğu için fazla tüketmeye dikkat etmeliyiz. Fazla tüketildiği takdirde kilo alımına neden olacaktır. Hamile ve emziren annelerin uzman bilgisinde kullanmaları tavsiye edilir.

Hurmanın faydaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde insan sağlığına oldukça yararlıdır. Güzel bir cilde sahip olmak için cilt bakımı yazılarımıza bakabilirsiniz.

Hurmanın faydalarından İbrahim Saraçoğlu’da bahsetmektedir. Videoya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.