Hasta Bezi Yardımı Hakkında Her Şey

23.09.2021
284
Hasta Bezi Yardımı Hakkında Her Şey
Modelistlik Kursu

Hasta bezinin SGK koşulları yardıma ihtiyacı olan engelli ve yaşlı kişiler için önem arz ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu yardım imkanı için Hasta bezi SGK karşılama koşulları şu biçimde:

Uzman doktordan tarafından onaylanması gerekli olan rapor bir devlet hastanesinden alınmış olmalıdır.
Rapor alınacak kişinin mesane ya da rektum kontrolü yoksa günlük olarak 4 hasta bezi verilir. Bunun dışında ise çocuk alt bezi verilir.

Bu hasta bezi yardım başvurusu desteğinden faydalanmak isteyen çocuklar en az 2 yaşında olmalıdır.

Hasta bezleri SGK ile anlaşmalı bulunan eczanelerden alınır ve bu işlem hastaya verilen reçeteyle beraber yapılır.

Kişinin sağlık raporunda idrar inkotinansı ve gata inkotinansı gibi hastalıklar var ise hasta bezi SGK tarafından karşılanır.

Kişinin sağlık raporunda detaylı inceleme bulunmalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hasta Bezi Nerelerden Alınır?

Hasta bezinin alınacağı yerler Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı eczanelerdir. Hasta bezi talebinde bulunanlar istenilen koşulları sağlandıktan sonra hasta bezinizi kurumun anlaşmalı olduğu eczanelerden alabilir. Hasta bezi almak isteyen kişi kimliği ve sağlık reçetesi ile eczaneye gitmelidir. Eczanedeki incelemeden sonra raporunuzda yazılı olan miktarda hasta bezini bedava dağıttığı şekilde alabilirsiniz. Hasta bezleri aylık 120 tane olacak biçimde verilir.

Hasta Bezi Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Hasta Bezi Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Hasta Bezi Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Hasta bezinde istenilen evraklar hastane ve diğer kurumlardan sağlandıktan sonra müracaat işlemi tamamlanabilir. İhtiyaç duyacağınız evraklar şu biçimdedir:

 • Sağlık kuruluşlarında profesyonel hekimler tarafından incelenme sonucu alınan hasta bezi raporu gereklidir.
 • Hastanın kaç tane beze ihtiyaç duyacağını belirten bir reçete verilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi çekilmelidir.
 • Hastanın son altı ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık resmi gerekir. Hasta bezi için oluşturulmuş müracaat formu hazırlanmalıdır.
 • Hasta bezi hakkı elde etmek isteyen kişinin engelli raporu gerekir.

SGK Kaç Tane Hasta Bezi Yardımı Yapıyor

Karşılanan hasta bezi sayısı aylık 120 olarak belirlenmiştir ve bu bezler 2 aylık olacak biçimde verilir. Hasta bezi SGK karşılama koşulları yerine getirildikten sonra gerekli belgelerle müracaat yapılır. Başvurusu onay alan kişiler 2 aylık olmak üzere 240 tane hasta bezi alma hakkına sahiplerdir.

Fakat hastanın alabileceğini günlük hasta bezi sayısı hastanın raporunda yer alan sağlık durumlara göre değişebilir. Ülkemizde bir hasta için bir günlük en fazla 4 bez alınabilir. Geçmiş senelerde yapılan hasta bezi ödeneği uygulaması ise 2021 senesinde yapılmayacak. Bu uygulama alanına 2021’den itibaren 2 aylık hasta bezi verilecek.

SGK Tarafından Yapılan Hasta Bezi Yardımı Nelerdir

SGK tarafından karşılanan bezler kurum tarafından belirlenir ve yalnızca hasta bezi yardımı yapılır. Normal koşullarda çocuklar için çocuk bezi yardımı veya ödemesi yapılmaz. Fakat çocuğun bir hastalığı ve gerekli raporu var ise bez yardımı sağlanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan bez çeşitleri aşağıda belirtilen gibidir:

 • Hasta alt bezi karşılanır.
 • Külotlu hasta alt bezi karşılanır.
 • Çocuk hasta alt bezi karşılanır.
 • Çocuk külotlu hasta alt bezi karşılanır.

Hasta Bezi Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Hasta bezi sorgulama işlemi web üzerinden yapılabilir. Yardıma ihtiyacı olan kişiler Hasta bezi SGK karşılama koşullarını tamamlayıp müracaatlarını onaylatırlar. Ardından bez sorgulamak için T.C. Kimlik numarası ve şifre bilgisiyle wwww.Turkiye.Gov.Tr adresinden E-Devlet sistemine giriş yapar. E-Hizmetler bölümündeki Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek işlemine devam eder.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt menüsünde bulunan “Tedavi Bilgilerimi Sorgula” kısmına tıklanır ve açılan sayfada kişinin hasta bezi ödemeleri ve müracaatsu ile alakalı bilgileri bulunmaktadır. Vatandaşlar E-devlet üzerinden müracaatları hakkında gerekli bilgileri ve onaylanıp onaylanmadığını takip edebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Kredilog dedi ki:

  Bakım Aylığı Yatan İller

  kredilog.com/bakim-ayligi-yatan-iller/