Hasta Kabul Kursu Hakkında Bilgiler

05.04.2021
367
Hasta Kabul Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Hasta kabul kursu hasta ve hasta yakınları ait tüm evrakların düzenlenmesi, hastaların giriş-çıkış işlemleri, resepsiyon işlemleri, arşivleme gibi işlemleri yapan kişileri yetiştiren kurstur.

Hasta kabul sekreterleri tıbbi sekreter görevlerini yapar. Üniversitelerin iki yıllık Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümümden mezun olanlar ya da hasta kabul kurslarına giderek sertifika alanlar bu alanda iş bulabiliyorlar. Tıbbi Sekreterlik Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Hasta kabul kursları sonrası ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sertifikadır. Hastanelerde çalışmak için bu sertifika geçerli olmaktadır.

Hasta Kabul Kursları
Hasta Kabul Kursları

Hasta Kabul Kursları

Hastanelerde hasta kabulü sekreteri olarak çalışmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almak için kurslara kayıt yaptırabilirler. Kursiyerler e hem teorik hem de pratik eğitimler verilir. Hastane otomasyon sistemleri dersi uygulamalı gösterilir.

Hasta kabul kurslarının eğitim süresi 280 saattir. Okur- yazar olan, bedensel ve fiziksel olarak bu işi yapmaya engeli bulunmayan herkes bu kurslara katılarak sertifika alabilir.

Hasta Kabul Kursunda Neler Öğrenilir?

Hasta Kabul Kursunda Neler Öğrenilir

İlk olarak bilgisayar programlarını kullanma dersi verilir. Bilgisayarda doküman hazırlama ile ilgili işlemler gösterilir. İş yerinde hasta ve hasta yakınları ile iyi bir iletişim kurabilmek için iletişim dersleri bulunur. Hasta ve tedavi hizmetlerinin nasıl olduğuna ilişkin bilgiler anlatılır. Randevu işlemlerinin ve konuk kabulünün nasıl olması gerektiğine dair dersler bulunur. Tıbbi arşivlemenin nasıl yapılacağına ilişkin eğitimler verilir.
Verilen eğitimlerin amacı kursiyerin hastanelerde, eczanelerde, tıbbi laboratuvarlarda, fizik tedavi merkezlerinde ve sağlık ocaklarında hastanın giriş- çıkış işlemlerini, poliklinik hizmetleri sırasındaki işlemleri bilgisayara dökerek kayıt altına alınmasını sağlamaktır.

Hasta Kabul Kursu Fiyatları

Özel eğitim kurumlarında ve bazı üniversitelerde hasta kabul kursları ücretli olarak verilmektedir. Kurs fiyatları alınan eğitimin saat ve süresine göre değişmektedir. Halk Eğitim merkezlerinde ise kurs ücretsiz verilmektedir. Bazı kurslar iş garantili olarak verilmektedir. İş garantisi olan kursların fiyatları daha yüksek olmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ücretsiz Hasta Kabul Kursu

İSMEK ve Halk Eğitim Merkezlerinde hasta kabul kursları ücretsiz olarak verilmektedir. Kurs bitiminde kursiyerler MEB onaylı sertifikalarını almaya hak kazananlar sağlık ocaklarında, hastanelerde, fizik tedavi merkezlerinde, tıbbi laboratuvarlarda hasta kabul birimlerinde iş bulabilirler. Hastanelerde çalışmak isteyen okur- yazarlığı olan kişiler hasta kabul kursuna katılarak kolay bir şekilde iş sahibi olabilirler.

İSMEK Hasta Kabul Kursu
İSMEK Hasta Kabul Kursu

İSMEK Hasta Kabul Kursu

Ücretsiz meslek edindirme kursu İSMEK hasta kabul kursu ile hastanelerde çalışmak isteyenlere istihdam edilmeleri için kurs veriyor.

16 yaş üzerinde olan, okuma yazma bilen ve İstanbul ilinde ikamet eden herkes hasta kabul kursuna kaydını yaptırabilir. Kurs 280 sürmektedir. Bilgisayar kullanımı, Ofis programlarını kullanma, randevu ve hasta kabulü, arşivleme konuları ders olarak verilmektedir.

İSMEK Kursları diğer kurs programlarında olduğu gibi kayıtlarını temmuz ayında açmaktadır. İnternet üzerinden kursa kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kurs programını başarı ile bitirmiş iseniz sertifika almaya hak kazanırsınız. Alınan sertifika ile tüm kamu ya da özel hastanelerde kendinize iş bulabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Hasta Kabul Kursu

Halk eğitim merkezleri İstanbul’un ilçelerinde yer almaktadır. Bu merkezlerde ilçe belediyeleri aracılığı ile Hasta kabul kursları verilmektedir. Halk eğitim sadece hasta kabul kurları değil birçok dalda ücretsiz kurslar açmaktadır. Bu kurslar Milli eğitim Bakanlığına bağlı kurslardır. Verilen eğitimler sonrasında verilen sertifika hem kamu hem de özel iş yerlerinde iş bulmak isteyenler için geçerli bir belgedir.

Hasta kabul sekreterliği son yıllarda yükselişte olan bir meslektir. Hastanelerde, diş polikliniklerinde, fizik tedavi merkezlerinde, sağlık ocaklarında hasta kabul sekreterlerine her zaman ihtiyaç vardır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Güzellik Uzmanlığı Kursu hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

İSMEK tarafından verilen Hasta Kabul Kursları Hakkında Bilgi almak için lütfen tıklayınız.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.