Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekeleri Neden Olur?

18.11.2021
465
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekeleri Neden Olur?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda güneş lekeleri neden olur, güneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekelerine ne iyi gelir, güneş lekeleri için krem gibi merak  edilen konuları ele alacağız.

Güneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekeleri birçoğumuzun korkulu rüyası yazın tadını doyasıya çıkaramamamızın nedeni. Ancak artık bundan korkmanıza gerek çünkü vereceğim tarifeler ve yöntemler sayesinde kolayca güneş lekeleri nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Yaz aylarında uzun süre güneşe maruz kalındığında güneş ışınları yüzünden cildimizin belli bölgelerinde güneş lekeleri oluşur. Biz bronzlaşıp güzelleşmek isterken hayallerimiz suya düşer. Bu nedenle ciltte oluşan güneş lekelerinin geçmesi için evde yapabileceğiniz maskeleri sizlerle paylaşacağız. İşte; Güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Güneş lekeleri neden olur sorusunun yanıtını merak eden bireyler, ilk olarak bu lekelerin tedavi edilmezse kalıcı olacağını bilmelidir. Güneş lekelerinin oluşum nedeni güneşin zararlı ışınlarıdır. Bu ışınlar, direkt olarak cilde temas ettiği zaman cildin pigmentini bozabilir ve koyu lekelerin meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Bu tür lekeler, ciltte kalıcı kusurlara neden olabileceği için güneşten korunmak oldukça önemlidir. Gece uyumadan önce cilde C vitamini içeren bir serum uygulamak, aloe vera içeren temizleyiciler tercih etmek ve en önemlisi güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güçlü bir güneş kremi kullanmak gerekmektedir. Aksi halde cildinizde pigment sorunları olacak ve bu lekeler giderek koyulaşabilecektir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri genellikle açık tenli kişilerde ilerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan güneş kremini sürmeyi unutmamalıyız. Güneş ışınlarının dik geldiği 12.00 – 15.00 saatleri arasında güneş kremi kullansak dahi bu saatlerde güneş lekeleri vücudumuzda oluşur. Güneş lekeleri cildimize yerleşiyor. Güneş lekeleri biz kadınların korkulu rüyası ancak sizlere vereceğim tarifler sayesinde zorlanmadan güneş lekeleri nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Güneş lekeleriniz şayet çok belirgin ise vereceğim tarifler arasında soğan – sirke karışımı maske tarifini il olarak uygulamanızı tavsiye ederim. Hadi gelin bu güneş lekelerinden kurtulalım.

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

Güneş lekelerine ne iyi gelir sorusu, güneş ışınları sebebiyle cildinde kararma ve koyu halka oluşumu gözlenen bireyler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Güneş lekeleri sorunlarıyla başa çıkabilmek ve daha kusursuz bir cilt elde etmek için tercih edilebilecek bazı ürünler ve uygulamalar mevcuttur. Yani, doğru cilt bakımı ve ürünler ile güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Güneş lekelerinin giderilebilmesi için mutlaka C vitamini kullanmak ve leke açıcı ürünlere yönelmek gerekmektedir. Buna ek olarak aloe vera, yeşil çay ve süt de lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak lekelerinizin artmaması için C vitamini içeren ürünlere güneşe çıkmadan önce kullanmamalı ve cildinizi yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi ile korumalısınız.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer
Güneş Lekeleri

Güneş Lekeleri İçin Krem

Güneş lekeleri için krem, güneş yüzünden cildinde koyu renkli oluşumlar gözlenen bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Güneş lekelerini giderebilmek için piyasada tercih edebileceğiniz pek çok farklı krem, losyon, solüsyon ve maske bulunmaktadır. Ancak bu ürünler arasında seçim yaparken cilt tipinizi hesaba katmanız ve bu doğrultuda tercih yapmanız oldukça önemlidir.

C vitamini, aloe vera özü, süt, doğal asitler içeren leke kremleri, güneş lekelerinin giderilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Ancak cildiniz çok hassas bir yapıya sahipse, doğal asit içerikli ürünler dahi kızarıklık ve tahrişe sebebiyet verebilir. Leke açıcı olarak bilinen bu kremleri satı almadan önce içeriklerini incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Karbonatlı Maske Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı

1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırıp, güneş lekelerinin üzerine uyguluyoruz. 5 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkıyoruz. Karbonatın ten açma etkisi sayesinde güneş lekelerinden kurtulmamız kola olacaktır.

Kullanıcı olarak sizlere yorum yapacak olursam karbonatlı maske tarifi oldukça etkili bir yöntem. Yaz aylarında dışarı çıkmaya korkardım bu tarifi duymadan önce ancak artık bu maskeyi uygulayarak güneş ışınlarının cildime fazla zarar vermesini engelleyebiliyorum.

Karbonatlı Maske Tarifi
Karbonatlı Maske Tarifi

Güneş Lekeleri İçin Maydanoz Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • ½ Demet maydanoz
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 dilim limon

Hazırlanışı

Yarım demet maydanozu blenderden geçiriyoruz. Üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ve bir dilim limon ekliyoruz ve bu karışımı yüzümüze uyguluyoruz. 30 dakika beklettikten sonra su ile yüzümüzü duruluyoruz. Haftada iki defa cildimize uygulayabiliriz. Limonun içindeki asit sayesinde güneş lekelerimizden daha kısa sürede kurtulmuş oluruz.

Maydanoz maskesi oldukça etkili maskeler arasında yer almaktadır. Kullanmanızı tavsiye ederim. Sadece yüzünüze değil vücudunuzda bulunan kararmış alanlara da uygulayabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra vermiş olduğum süre bitiminde o bölgeyi iyice durulayınız.

Maydanoz Maskesi Tarifi
Maydanoz Maskesi Tarifi

Yoğurt Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 3 damla limon suyu

Hazırlanışı

Bir yumurtanın akını köpürtene kadar çırpıyoruz ve üzerine bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ekleyip homojen hale getiriyoruz. Daha sonra üzerine üç damla limon suyu damlattıktan sonra güneş lekelerimizin üzerine masaj tekniğiyle uyguluyoruz. Maske yüzümüzde kuruyunca ıslak bir pamuk (ıslak mendil de olur) ile temizliyoruz. Yüzümüzün tamamen maskeden arınması için ılık su ile yüzümüzü yıkıyoruz. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamalıyız ve her maske arasında 15 gün ara vermeliyiz.

Güneş lekelerini gidermek için yoğurt maskesi tarifini ilk olarak kullanabilirsiniz. Süzme yoğurt bile bulamazsanız bir tül ile kolayca yoğurdu süzme haline getirebilirsiniz. Unutmayın vermiş olduğum maskeleri bizzat uzun süredir kullanmaktayım kafanızda soru işareti olamadan uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi Tarifi
Yoğurt Maskesi Tarifi

Sirke Soğan Karışımı Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

Malzemeler

 • 1 orta boy soğan
 • Yarım çay bardağı elma sirkesi

Hazırlanışı

Bir adet orta boylarda soğanı suyunu çıkarıp arkasından yarım çay bardağı elma sirkesi ekliyoruz. Kabımızın içerisinde homojen hale gelen maskemizi yüzümüzde bulunan güneş lekelerine masaj yöntemiyle uyguluyoruz. 30 dakika beklettikten sonra bol su ile duruluyoruz. Haftada bir defa bu maskeyi uygulayabiliriz.

Güneş lekeleriniz eğer oldukça koyu halde ise bu maskeyi ilk olarak uygulamanızı tavsiye ederim. Uygulamadan önce ılık su ile cildinizi yumuşatıp uyguladığınızda etkisini daha hızlı ve kısa sürede görürsünüz.

Sirke Soğan Karışımı Maske Tarifi
Sirke Soğan Karışımı Maske Tarifi

Yukarıda vermiş olduğum maske tarifleri bizzat kendim tarafından uygulanan maske tarifidir. Ben kullanarak yüzümde oluşan güneş lekelerinin gitmesinde oldukça yararlı oldum. Sizlerde bu maske tariflerini kullanarak güneş lekelerinden kurtulabilir güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Daha önce yazmış olduğumuz cilt maskeleri önerilerimize bakabilirsiniz. Unutmayın kadın güzeldir. Ancak bakımlı kadın daha güzeldir.

Bu yazımızda güneş lekeleri neden olur, güneş lekeleri nasıl geçer, güneş lekelerine ne iyi gelir, güneş lekeleri için krem gibi merak  edilen konuları ele aldık. Yorumlarınızı bizimle paylaşın yayınlayalım.

Bu konuda Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı Yüz Maskesi yazımızı da okumanızı öneririz.

Bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. ümran dedi ki:

  Açık tenli biri olduğum için güneş lekelerim oldukça fazla sayıda. Yaz aylarında çok fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı vücutta belirmeye başlıyor. Her ne kadar güneş kremi kullansam da güneş lekeleri yine de çıkıyor. Ama ben onlardan hiç rahatsız değilim, aksine çok doğal görünüyorlar. Yüzümde de az sayıda olduğu için benim için bir problem değil.