Yaz Cilt Bakımı İçin Öneriler

20.06.2019
408
Yaz Cilt Bakımı İçin Öneriler
Modelistlik Kursu

Yaz cilt bakımı, kış cilt bakımından farklı şekilde yapılmayı gerektirir. Peki, yazın cildimize nasıl bakmalıyız? Yazın cilt bakımı ve yazın vücut bakımına daha çok dikkat etmek gerekir. Çünkü sıcak hava, nem, güneşin etkileri gibi pek çok değişkenden dolayı kuru ve hassas cilt tiplerinde yazın cildin kuruması gibi sorunlar gerçekleşir. Yağlı cilt tiplerinde ise cildin yağı daha çok artar. Sivilceler ise adeta tüm yüze yayılır.

Bu sorunlar insanların aklına yazın cilt bakımı nasıl yapılır, sorusunu getirir. Günlük cilt bakım rutininizde sadece birkaç basit değişiklik yaparak, ışıl ışıl parlamanız mümkün! İşte yazın cilt bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabı ve oldukça kullanışlı gelebilecek birkaç cilt bakım ipucusu…

yaz cilt bakımı

Yaz Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakım uzmanlarına göre, daha yüksek sıcaklıklar cilt bakım rutininizi değiştirme zamanı demektir. Güneş cildiniz için oldukça sert olabilir, eğer siz ilgilenmezseniz… Bu yüzden, gardırobunuz gibi, cilt bakımınızın da mutlaka mevsimsel bir değişime ihtiyacı var.

Çok fazla güneş cildiniz için kötüdür. Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak cildin erken yaşlanmasına da neden olabilir. Cildimiz melanin adı verilen bir pigment içerir ve güneşe çok fazla maruz kalmak daha fazla melanin üretilmesine neden olur. Bu nedenle direk güneş altında uzun süre kalmak cilt teninizde bir değişikliğe ve hatta bronzlaşmaya neden olabilir. Bu nedenle, cilt tipinize bakılmaksızın güneş kremleri önerilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında cilt bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Bu yüzden tüm cilt tiplerine yardımcı olacak bütüncül bir yaz cilt bakımı ipucu listesini sizlerle paylaşıyorum.

yazın yüz bakımı nasıl yapılır

Yaz Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzün dünyadaki kimliğin, yani yılın 365 günü ona bakmalısınız. Yine de yaz ayları, onu nemlendiren, temiz ve lekesiz tutan özel bir cilt bakım rutini oluşturmayı gerektirir. Yaz cilt bakımı için yüzünüzü toz ve terden arındırın, yüzünüzü temiz tutmaya dikkat edin. Bu aylarda birçok insan sivilcelerle uğraşıyor. Onlardan biriyseniz, yüzünüzü her gün en az 3-4 kez su ile yıkadığınızdan emin olun. Her zaman bir yüz yıkama jeli kullanmaya gerek yok, temiz su yeterlidir.

Yüzünüzü temiz tutmanın bir yöntemi olarak peeling de yapabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için yaz aylarında haftada bir veya iki kez bir peeling kullanmak önemlidir ancak hangi peelingi seçeceğiniz, cilt tipinize bağlıdır. Yağlı ve akne eğilimli ciltler kil, gül suyu ve fesleğen, kuru ve olgunlaşmış ciltler ise bir tutam zerdeçal, nohut unu, yumurta akı, limon ve lor kullanmalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
hava durumuna göre cilt bakımı

Hava Durumuna Uygun Ürünler Kullanın

Kış ayları boyunca kullandığınız kalın kremler, yaz cilt bakımı için iyi değildir. Onları bir süre kullanmayın veya vücudunuzdaki kuru alanlar için kullanın. Yaz ayları, cildinizin doğal olarak nefes almasını sağlayan ürünlere ihtiyaç duyar. Daha hafif losyonlar ve serumlara yönelmelisiniz. Gözenekleri tıkayan ürünler ve yoğun kıvamlı cilt bakım ürünleri daha fazla soruna neden olabilir.

Su bazlı nemlendiriciler normal cilt tipleri için en iyi sonucu verir. Yağlı ciltler için jel bazlı nemlendiriciler tercih edilir. Ekstra yağlı ve sivilce eğilimli ciltler için iyi mineraller içeren yüz spreyleri kullanabilirsiniz. Yüzme suyuna eklenen gliserin ve gül suyu gibi doğal nemlendiriciler çok yardımcı olur ve banyo yapmadan önce vücudun tüm kuru bölgelerine lor peyniri sürmeniz ve 15 dakika boyunca bekletmeniz harikalar yaratır.

yüz temizleme ürünü tavsiyesi

Yüz Temizleme Ürününüzü Değiştirmeyi Düşünün

Yüzünüzü temizlemek, mevsim ne olursa olsun düzenli yapmanız gereken en temel cilt bakım rutinidir. Yazları, iklim zaten sıcak ve nemlidir. Yüzünüz bu sürede daha fazla yağ üretme eğilimindedir bu nedenle yüz temizleme ürününü buna göre seçmeniz ve değiştirmeniz gerekir.

Yağlı cilt, gözeneklerinizin kolayca tıkanmasına ve akneye neden olabileceğinden maksimum dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Yazları için salisilik asit içeren bir köpük temizleyici yağlı cilt tiplerine uygundur.

Kuru bir cildiniz varsa kızarıklık ve döküntülerle karşılaşabilirsiniz. Yüzünüzü günde iki kez temizlemek için sabunlu olmayan bir yüz temizleme ürünü kullanın. Aynısı karma cilde sahip olanlar için de geçerlidir. Normal cilt tipine sahip olanlar yaz aylarında jel bazlı yüz temizleme ürünleri kullanabilir. Yüzünüzü mutlaka günde iki kez yıkayın veya tazelenmek için günde üç kez yıkayabilirsiniz.

cilt bakımı antioksidan

Cilt Bakımınıza Biraz Antioksidan Ekleyin

Yaz cilt bakımı rutinimizde ilave antioksidanlar içeren serumlara, nemlendiricilere ve güneşten koruyucu maddelere yatırım yapmalısınız. Örneğin, C vitamini cildinizi çevresel zararlardan korur ve kollajen gelişimini artırır. Doğal özler ve antioksidanlarla yüklü kremler ve serumlar yaz aylarında oldukça yaygın olan iltihabı azaltır, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve cildinizi onarır.

cilt bakımı rutini

Cilt Bakım Rutininizi Düzenli Yapın

Cildinizin yazları kuruyabileceğini düşünebilirsiniz ama bu bir efsanedir. Klimalı alanlardan içeriye girip çıkmanız, cildinizin kurumasına neden olabilir. Bu sadece yüz için değil tüm vücut için geçerlidir. Uyumadan önceki cildi temizleme, tonikleme ve nemlendirme prensibini yaz cilt bakımında mutlaka uygulayın.

Terleme cilt gözeneklerinin açılmasına neden olabilir. Bu gözenekleri kapatmak için, cildinizi temizledikten sonra bir tonik kullanmanız gerekir. Yaz aylarında cilt bakımını düzenli olarak yapmak, erken yaşlanma ve kırışıklıklar ile sonuçlanabilecek güneş ışınları ve UV ışınları göz önüne alındığında daha da önemlidir.

güneş koruyucu kullanımı

Güneş Koruyucunun Önemi

Güneş kremi sürmeyi kesinlikle unutmayın! UV ışınları yılın herhangi bir zamanında cildinize zarar verebilir ancak maruz kalma seviyelerimizin yüksek olduğu yaz aylarında daha fazla olabilir. Cildiniz için jelleşen ve kolay emilen bir güneş koruyucu seçin. En az 30 SPF önerilir ve güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır. Eğer yüzecekseniz, yüzmeden önce ve sonra uygulamaya devam edin. Güneşten koruyucu uygulama, güneşe bağlı lekeleri en aza indirmek konusunda önemlidir. Hatta ince çizgiler ve kırışıklıkların geciktirilmesine yardımcı olabilir.

Kullandığınız markayı 6 ayda bir değiştirmeniz gereklidir. Ve evet, yağlı cildi olan insanlar da güneş koruyucu kremler sürmelidir. Yağlı ciltler için jel bazlı güneş koruyucu tercih edilmelidir. Karma ve kuru cilt üzerine makyaj yaparsanız mat yüzeyli bir güneş koruyucu nemlendirici kullanmalıdır. Alternatif olarak, artık bir tabaka bırakmadan iyice emilen krem ​​bazlı bir güneş koruyucu ​​kullanın.

doğal cilt bakımı

Doğal Çözümler

Büyükanneniniz söylediklerini asla küçümsemeyin! Mutfağınızda yaz cilt bakımı için yaz aylarında cildi rahatlatmaya yardımcı olabilecek maddeler vardır. Limon ve domates cildinizi taze tutmak için çok iyidir. Domatesin suyunu çıkarın ve buz küplerine doldurun. Daha sonra buzlukta dondurun. Bu buz küplerini cildinize masaj yaparak uygulayın. Yüzünüzü durulamayın ve bir süre domates suyunu cildinizde bekletin. Domatesin içindeki likopen yüz için harikalar yaratır.

gözleri güneşten korumak

Gözleri ve Dudakları Unutma

Güneş ışınları yaz aylarında, saat 12 ile 4 arasında çok serttir.. Bu zamanlarda dışarıda dolaşmaktan kaçının. Dışarı çıkarsanız, gözlerinizi güneş gözlüğüyle koruyun ve dudaklarınıza bir dudak balsamı sürdüğünüzden emin olun.

Göz çevresindeki derinin çok hassas olduğunu ve daha fazla dikkat gerektirdiğini sık sık unutuyoruz. Çok fazla ısı gözlerinizin yanmasına neden oluyorsa, temiz ve soğuk suyla yıkayın. Patates suyuna batırılmış birkaç soğuk pamuklu ped de yatıştırıcı olabilir. Sorun devam ederse, bir doktora danışmalısınız.

hijyenin önemi

Hijyen Önemlidir

Genel hijyen, sıcaklarla mücadele etmenin en iyi yoludur. Günde iki kez banyo yapmak sadece cildinizi taze tutmakla kalmaz, aynı zamanda yaz uyuşukluğu ile mücadeleye yardımcı olur. Eğer sıcak havalarda isilik olmaya eğilimli bir cildiniz varsa neem yapraklı bir banyo buna yardımcı olabilir. Vücut kokusu için insanlar da düzenli banyodan faydalanabilirler. Klor suyu, hızlı bronzlaşmayı sağlar, Havuzda normalden daha fazla bronzlaşmamızın nedeni budur. Kloru vücudunuzdan temizlemek için yüzdükten sonra duş almalısınız.

Bir tutam tuzla zenginleştirilmiş suya ayak ve ellerin batırılması kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacak ve C vitamini açısından zengin bir krem ​​uygulamak da yardımcı olacaktır.

yazın tüketilecek hafif yiyecekler

Hafif Yiyecekler Tercih Edin

Yediklerimizin nasıl göründüğümüz ve hissettiğimizle ilgisi var. Ağır bir yemek yemek, böyle bir havada halsiz kalmanıza neden olur. Ek olarak, cildinizi yağlı ve hasara karşı hassas hale getirebilir. Mevsim meyveleri ve sebzeler, yaz için idealdir. Kalori dolu şekerli içeceklerden uzak durun. Günde en az 8-10 bardak su içmeniz çok önemlidir. Çünkü yaz mevsiminde sıvı kaybı tansiyon düşmesine ve bayılmaya neden olur. Üstelik cildinizin kurumasına ve pul pul dökülmesine de yol açar. Cildinizi nemlendirmek ve tazelenmek için sebze suları ve detoks suları gibi doğal alternatifleri deneyin.

rahat pantolon

Nefes Alabilir Kumaşlar Giyin

Pamuklu ve hafif kumaşlar, ısıyla mücadele etmek için bir zorunluluktur. Sıkı giysiler tahrişe neden olabilir ve terli bölgelerin daha fazla kaşınmasına neden olabilir. Uzun süreli tahriş ise döküntülere ve hatta bazen ciddi cilt enfeksiyonlarına yol açar.

güneşten korkma fobisi

Güneşten Korkma

Son olarak, mutluluk verdiği için güneşten korkma! Güneş ışığı, daha fazla seratonin üretmemize yardımcı oluyor. İşte bu yüzden kışları güneş görmediğiniz günler, sizin düşük modda hissetmenize neden olabilir. Sadece dışarı çıkmadan önce iyi bir cilt bakım rejimi yaptığınızdan ve kendinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruduğunuzdan emin olmalısınız.

Herkese mutlu bir yaz dilerim!

Yaz Cilt Bakımı İçin Öneriler adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Cilk bakımı ile alakalı olarak, Simple Cilt Bakım Ürünleri İncelemesi adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.