Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir?

03.06.2019
488
Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar ile kendinize bir aromaterapi bakımı hazırlayabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Göz çevresindeki koyu halkalar, gözlerin etrafındaki ince kırışıklıklar ve göz altı torbalarından kurtulmanın doğal yollarıdır bu bitkisel yağlar…

Tuzlu bir yemek yemekten, yeterince uyumamaktan, bütün gece ağlamaktan veya mevsimsel alerjiler gibi nedenlerden dolayı göz altında torbalar ve koyu halkalar oluşur. Şişlik, zayıf lenfatik dolaşım veya cildinizin dokusuna su çeken yüksek sodyum gibi faktörlerinden kaynaklanır. Bununla birlikte, cildinizin zayıflamasına,  göz altında torbalar ve koyu halkalar oluşmasına yol açan genetik faktörler de vardır, bu da maalesef yaşlanmayla daha da kötüleşir.

Cildinizi sıkılaştırmak ve parlak görünmesini sağlamak için C vitaminiyle dolu yeşil çay, gül yağı ve aloe gibi yatıştırıcı doğal bitkilerden yararlanabilirsiniz. Daha önce bu tür cilt problemleri için göz çevresi kremi blog yazılarında bahsetmiştim. Göz çevresi kremi kullananlar da bu ürünlerden oldukça memnun. Göz çevresi kırışıklık kremi için kesinlikle Shiseido Essential Energy Eye Definer ürününü öneririm.

göz çevresi bakımı

Bitkisel Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlara geçmeden önce günlük göz çevresi bakımında kullanabileceğiniz bir rutini adım adım sizlerle paylaşmak isterim. Bu bakım için ihtiyacınız olan şeyler pamuk topları, vazelin, yumuşak bir kumaş parçası, yumuşak bir sabun, salatalık dilimleri ve organik bal.

Adım 1

Kimyasal makyaj temizleme ürünleri yerine vazelin ve yumuşak bir bez veya pamuk top kullanın. Makyajı gözlerinizden nazikçe çıkarın. Yüzünüzü yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayın. Sıcak su cildi kurutur, bu yüzden ılık olması gerekir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Adım 2

Göz altındaki torbaları ve koyu halkaları azaltmak için bu bölgenin üzerine buzlukta beklettiğiniz salatalık dilimlerini koyun. 20 dakika boyunca bekletin. Bu soğuk kompres gözlerdeki şişliği ve koyu halkaları azaltır.

Adım 3

Göz altı bölgenize organik bal uygulayın ve ılık, nemli bir bezle hafifçe silmeden önce 15 dakika bekleyin. Cildinizi yumuşatmak ve görünür çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için cildinizde haftada 2 ya da 3 kez bal kullanın. Göz çevresi bakımı zeytinyağı da oldukça etkilidir. Eğer göz çevreniz kuruysa bu bölgeye masaj yaparak sızma zeytinyağı sürebilir ve gün boyunca bekletebilirsiniz.

Adım 4

Cildinizi nemlendirmek ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için günlük olarak gözlerinizin altına E vitamini serumları veya kremleri sürün. E Vitamini cildinizi UV ışınlarından korumaya yardımcı olur.

Adım 5

Cildinizi nemli tutmak için gün boyunca bol miktarda su tüketin. Kafeinli içecekler ve alkol cildi kurutur ve ölçülü olarak tüketilmelidir.

göz çevresi bitkisel

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağların Faydaları

Anti-oksidan: Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, güçlü antioksidanlardır. Bu da sağlıklı cilt hücrelerinden oksijen moleküllerini temizleyerek oksidasyona neden olan serbest radikallerle savaşmaları anlamına gelir. Oksijen molekülleri olmadan, cilt hücreleri dengesiz ve cansız hale gelir, kırışıklıklar ve sarkık bir görünüme yol açar.

Anti-enflamatuar: Uçucu yağların güçlü anti-enflamatuar özellikleri, kırışıklıkları ve cilt iltihabının neden olduğu ince çizgileri önler.

Sıkılaştırır: Çoğu esansiyel yağlar doğal sıkılaştırıcıdır, bu da ciltteki fazla yağı azaltır ve büyük gözenekleri en aza indirir. Cildi sıkılaştırmaya, cilt rengini düzenlemeye ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Sıkılaştırıcılar cildin sarkmasını ve göz kırışıklıklarını azaltmaya olanak tanır.

Hücre Rejenerasyonu: Göz altı kırışıklıkları için bir diğer önemli esansiyel yağ grubu, yaşlanma sürecine başlamış olan hasarlı cilt hücrelerinin onarılmasına ve gençleşmesine yardımcı olan hücre yenileyici özellikleridir.

Kolajen Üretimini Arttırır: Kolajen ciltte bulunan, cildin elastik ve sıkı görünmesinden sorumlu bir proteindir. Yaşlandıkça, cilt yavaş yavaş sarkar ve kırışıklara yol açan kolajeni kaybeder. Esansiyel yağlar, kolajen üretimini artırarak yaşlanmayı geciktirebilir.

Cildi Besler: Esansiyel yağların cilde çok derin nüfuz ettiğini, üç cilt katmanını geçip kan akışını hızlandırdığını biliyor muydunuz? Yoğun aromatik bitki özleri olduklarından, cildi derinlemesine besleyen aynı zamanda cilt hücrelerini ve dokusunu tamir eden besinler ile doludur.

Kan Dolaşımını Arttırır: Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, kan dolaşımını uyararak ve kan akışını cildin yüzeyine yaklaştırarak, esansiyel yağlar her cilt hücresinin erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olan besin yönünden zengin kanla beslenmesini sağlar.

göz çevresi bitkisel yağlar

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

buhur esansiyel yağı

Buhur Esansiyel Yağı

En eski ve kutsal esansiyel yağlardan biri olan buhur, olgun ciltler için kullanılabilir. Altın yıllarınız boyunca daha fazla huzur, spiritüel enerji ve mutluluk için güçlü bir yağdır. Kırışıklıkları yumuşatır, göz altındaki cildi nemlendirir ve yaşlılık lekelerini hafifletir.

sandal ağacı yağı

Sandal Ağacı Esansiyel Yağı

Sıcak, odunsu ve misk kokusu ile sandal ağacı esansiyel yağı hindistan cevizi veya tatlı badem yağı ile birlikte kullanıldığında çok güzel kokar. Olgun ciltlere sahip kişilerde, göz altı kırışıklıkları üzerine masaj yapıldığında kan akışını uyarır, cildi dolgunlaştırır ve ince çizgileri giderir.

neroli yağı

Neroli Esansiyel Yağı

Acı portakal ağacı çiçeğinden elde edilen neroli esansiyel yağı, hassas ve tahriş olmuş cilt için bir kurtarıcıdır. Neroli esansiyel yağı sorunlu olgun ciltler ve göz altındaki hassas ciltler için çok rahatlatıcıdır. Aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve canlandırıcı aroma cildi aydınlatır.

sardunya yağı

Sardunya Esansiyel Yağı

En sevdiğim uçucu yağlardan biri olan sardunya en güzel kadınsı kokuya sahip yağdır ve göz altındaki şişkinliği azaltmak, kırışıklıklar ile savaşmak ve cildi pürüzsüz ve esnek tutmak için mükemmeldir.

alman papatyası yağı

Alman Papatyası Esansiyel Yağı

Kırışıklıklara ve olgun ciltler söz konusu olunca bir diğer şampiyon, Alman papatyası esansiyel yağı göz altı torbalarını ve koyu halkaları azaltır, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, hassas cildi yatıştırır ve göz altı kırışıklıklarında pürüzsüzlük sağlar.

lavanta yağı

Lavanta Esansiyel Yağı

Bu çok amaçlı esansiyel yağ, göz altı torbaları için en iyi ve en güvenli uçucu yağlardan biridir. Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlardan birisi olan lavanta esansiyel yağı, serbest radikallerle savaşır, cildi nemlendirir ve göz çevresindeki kırışıklıkları nemlendirerek yok eder.

havuç çekirdeği yağı

Havuç Çekirdeği Esansiyel Yağı

Havuç çekirdeği esansiyel yağı, cilde altın rengi bir bronzluk kazandırır aynı zamanda pürüzsüz, esnek ve yumuşak bir cildiniz olmasını sağlar. Olgun cildi gençleştirir ve göz çevresini nemlendirir.

gül yağı

Gül Esansiyel Yağı

Bu romantik uçucu yağ, dünyadaki en lüks kokuya sahiptir. Aynı zamanda göz çevresi bakımı için bitkisel yağların arasında özel bir yeri vardır. Göz altı bölgesini derinden besler, cildin elastikiyetini arttırır ve cilt tonunu dengeler.

helichrysum yağı

Helichrysum Esansiyel Yağı

Helichrysum esansiyel yağı, bütünüyle bir şifa kaynağıdır. Hasar görmüş cilt hücrelerinin ve yara dokusunun hızlı iyileşmesini sağlar ve aynı zamanda yaşlılık lekelerine yardımcı olan güçlü bir serbest radikal savaşçısıdır.

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Göz kırışıklıkları için esansiyel yağlar kullanırken, bunları önce aloe vera jeli gibi bir baz bileşeni ile seyreltmeniz gerekir. 1 yemek kaşığı baz bileşeninde yaklaşık 1 ila 3 damla esansiyel yağı kullanın ve daha sonra göz çevrenize bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Eğer gözünüz ile temas ederse kesinlikle su ile yıkamayın. Tam yağlı sütle gözlerinizi yıkayın. Bunun nedeni, esansiyel yağların hidrofobik olmasıdır. Yani gözünüzü suyla yıkarsanız, bu yağlar gözünüze daha çok temas eder.

Lütfen hamileyseniz veya emziriyorsanız göz çevresi bakımı için bitkisel yağları kullanmaktan kaçının. Herhangi bir ciddi veya kronik hastalığınız varsa, uçucu yağları kullanmadan önce bir doktora danışın. Her zaman % 100 saf yüksek kaliteli terapötik sınıf esansiyel yağları satın alın. Uçucu yağları serin ve karanlık bir yerde saklayın. Bu esansiyel yağları, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Göz Çevresi Bakımı İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun göz çevresi bakımı için verdiği bu tarifleri uygulayarak daha hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.

2 haşlanmış patatesi haşlayın ve ezin. Bu patatesi temiz bir gazlı beze alın ve göz altı bölgenizde bu bezleri 45 dakika bekletin. Daha sonra göz çevresini ılık suyla durulayın. Son olarak papatya çayı ile göz çevresine masaj yapabilirsiniz. Göz altı bölgesindeki morluklar, koyu halkalar ve şişlikler geçene kadar düzenli olarak kullanmalısınız. Bu uygulamayı 2 günde bir kez uygulamanız gerekir.

Göz altı morlukları için taze ebegümeciyi bir kasede ezin. Üzerine 1 çay bardağı kadar doğal elma suyu ekleyin. Krema haline gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı gazlı bezin içine koyun ve göz altı bölgenizde 20 dakika bekletin. Daha sonra göz çevresini ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez yapmanız gereklidir.

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir? adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.