Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

22.07.2019
273
Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Vakumlu yüz temizleme cihazı, siyah noktalar gibi cilt problemlerini yok eden yeni bir tedavidir. Birçok insanın cildinde çıkan siyah nokta aslında inatçıdır. Ne kadar peeling yapsanız da, buhar banyoları uygulasanız da, evde kullanılan komedon temizleyici cilt bakımı ürünlerini kullansanız da veya profesyonel yardım alsanız da tamamen yok olmazlar. 

Tüm umutlarınızı yitirseniz bile sizi vakumlu temizleme cihazıyla tanıştıralım. Ölü cilt hücrelerini emen küçük bir alet ve cildinizde biriken artıkları tamamen temizler. Bu cihaz son zamanlarda insanların karışıp ses çıkardığı bir video sayesinde yayıldı. Bu arada, bu mucizenin gerçekten etkili olup olmadığını ya da yutturmaca olup olmadığını merak ettim.

Vakumlu yüz temizleme cihazı kullananlar ve vakumlu yüz temizleme cihazı yorumlara baktığımda zaten gevşetilmiş siyah noktalardan kurtulmanın etkili bir yolu olabileceğini gördüm. Bununla birlikte, endişelerden biri, vakumun gücüdür. Vakumlu siyah nokta temizleme aleti yorumlarında ve yüz vakumu kullananların yorumlarında gördüğüm emme gücü yüksek cihazların ciltte geçici kızarıklığa neden olmasıdır.

Eğer cihazın vakumlama gücü çok yüksekse, cildinizde hafif bir kızarlık ya da geçici morluk oluşabilir. Çok fazla vakum veya çok fazla baskıya neden olan ciltteki yüzeysel kan damarları ortaya çıkabilir ve buna telanjektazi denir. Vakumlu yüz temizleme cihazı Gratis gibi kozmetik marketlerden satın alabilirsiniz.

siyah nokta nedir

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta bir çeşit komedondur. Komedonlar, ölü cilt hücreleri ve sebum olarak bilinen yağlı, koruyucu bir madde yüzünden ciltteki gözenekler tıkandığında meydana gelir. Cildin yüzeyinde görünen siyah noktanın üstü koyu bir renge sahiptir. Normalde saç, gözeneklerdeki saç köklerinden büyür ve sebum üreten yağ bezlerinin altında bulunur.

Bu gözenekler tıkandığında açık gözeneklerdeki ölü cilt hücreleri havadaki oksijenle reaksiyona girerek siyaha dönüşür ve siyah nokta oluşturur. Bu genellikle sıkışık kir ile karışır ancak siyah noktaların gelişimi cildin temizliği ile ilgili değildir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Diğer akne lezyonları genellikle kapalıdır ancak siyah noktalarda, tıkanmış gözenek etrafındaki deri açılır, toplanan sebum yağı veya ölü cilt hücrelerinin oksitlenmesine ve siyah veya bazen sarımsı olmasına neden olur. Siyah nokta en sık yüz, sırt, boyun, göğüs, kol ve omuzlarda görülür. Çünkü bu bölgelerde daha fazla saç kökü vardır.

Siyah nokta, okside edilmiş melaninden yapılmıştır. Siyah noktaları sıkmak veya ovalamak onları daha da kötüleştirebilir. Siyah noktaları azaltmak için yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden, nemli ortamlardan, sıkı kıyafetlerden ve alkol içeren cilt ürünlerinden kaçınmak gerekir. Hormonlar, cildin altındaki bezler tarafından, yağlı bir madde olan sebum üretiminin artmasına yol açtığında siyah noktalar ortaya çıkabilir.

siyah nokta neden olur

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Bazı faktörler siyah nokta oluşumunu tetikleyebilir. Yaş ve hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Sivilcenin diğer semptomları gibi, siyah noktalarda ergenlik döneminde en yaygın olan, hormon seviyelerindeki değişimin sebum üretiminde bir artışa neden olmasıdır. Ergenlik çağında siyah noktalar çok görülmesine rağmen, herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir.

Erkek cinsiyet hormonu olan androjen, sebum salgılanmasını ve ergenlikte cilt hücrelerinin daha fazla toplanmasını tetikler. Hem kız hem de erkek çocuklar ergenlik döneminde daha yüksek androjen seviyeleri yaşarlar.

Ergenlikten sonra regl dönemi, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili hormonal değişiklikler de kadınlarda siyah noktalara neden olabilir. Vücut tarafından cilt hücrelerinin aşırı üretimi siyah noktalara neden olabilir.

Gözeneklerin, kozmetik ürünleri ve kıyafetler tarafından tıkanması, aşırı terleme, kıl köklerini açan tıraş ve diğer işlemler, siyah noktaların oluştuğu bölgede var olan yüksek nem ve yağ oranı, stres, polikistik over sendromu ve premenstrüel sendromu gibi bazı sağlık sorunları da siyah noktaların oluşumuna sebep olabilir.

Bunların dışında hızlı cilt hücre dönüşümünü teşvik eden ilaçlar ve kortikosteroidler gibi bazı steroid bazlı ilaçların kullanımı da siyah noktaları tetikleyebilir.

vakumlu yüz temizleme cihazı

Vakumlu Yüz Temizleme Cihazının Cilde Faydaları Nelerdir?

Siyah noktalar berbattır! Özellikle de yağlı cildi olanlar için! Bu cihazlar, gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek için vakum kullanarak çalışan ve sürekli tıkanmış gözenekleri temizleyen aletlerdir.

Peki gerçekten işe yarıyorlar mı? Bu cihazlardan en iyi verimi almak için, tıkanmış gözeneklerin salisilik asit, glikolik asit veya mikrodermabrazyon gibi fiziksel eksfoliyatörlerle önceden açılması gerekir. Bunu şu şekilde düşünün: Buhar vermeden siyah nokta bandı kullanırsanız daha az etkili olacaktır. Aynı kavram vakumlu yüz temizleme cihazı için de geçerlidir.

Ayrıca, vakum işlemi göründüğü kadar basit değildir. Vakumlama işlemi, kiri fiziksel olarak çekmek ve sebum çıkarmak için yeterli sürtünme yaratmalıdır. Vakumlamanın ne kadar güçlü olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Cihazların kullanımı güvenli olsa da, cildi çok fazla vakumlamak, cildin morarmasına neden olabilir.

En fazla kurtulmak istediklerimiz derinliklerine gömülmüş siyah nokta değil mi? Siyah noktaların derinlemesine temizlenmesi için bu cihazın bazı ürünlerle kullanılması gerekir. Aradığınız sonuçlar için cilt bakım ürünleri ve cihazı birlikte kullanmanız gerekeceğini vurgulamak da önemlidir. 

Pore Cleaner Vakumlu Yüz Temizleme Cihazı Önerileri

Bir zamanlar, yüz bakımı sadece zenginler içindi. Bir estetisyen yüzünüzü bir saat boyunca okşar, masaj yapar, yukarı çeker, 500 lira veya daha fazla bir tutarı alır, siyah noktaları ciltten temizlemek için özel teknik işlemler uygular ve zengin insanlar da mutlu mesut evlerine dönerdi. Şimdi sadece bir cilt bakımı ürünleri mağazasına girebilir ve gözenekleri temizleyen ve siyah noktaları yok eden bir vakumlu yüz temizleme cihazı satın alabilirsiniz. 

Panasonic Electric Pore Cleaner cihazını kullandım ve ben gerçekten memnun kaldım. Cildimdeki fazla yağı, sebumu ve siyah noktaları gerçekten temizliyor. Fakat ben kullanmadan önce salisilik asit kullandım. Buhar banyosu yaparak, cildimdeki gözenekleri genişlettim. Daha sonra bu vakumlu yüz temizleme cihazını kullandım ve sonuç gerçekten çok iyiydi. 

Fakat Medifine vakumlu yüz temizleme aleti, bu konuda bir efsaneymiş onu anladım. Bu yüzden kesinlikle bu cihazı öneriyorum. Cildinizdeki tüm siyah noktaları ve fazla yağı temizliyor. Pırıl pırıl ve pürüzsüz bir cilde sahip oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Yüz Germe Bandı Ne İşe Yarar?

Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı

Yağlı ciltler ve karma ciltler için çok ideal olan bu cihaz, benim gibi normal cilt tiplerinde de rahat bir şekilde kullanılabilir. İlk defa kullanıyorsanız, mutlaka buhar banyosu yaptıktan ya da duştan çıktıktan sonra kullanmalısınız. Buhar sonucu genişleyen gözeneklerden, siyah noktalar daha kolay ve çabuk çıkar. Cihaz ile cildinizi temizledikten sonra, gelen süngerle çeşitli işlemler yapmanız gerekiyor. Bunun için kullanma talimatını detaylı bir biçimde okumalısınız.

Medifine vakumlu yüz temizleme cihazının fiyatı biraz yüksek gelebilir fakat sürekli güzellik salonlarına ücret ödemekten daha iyidir. Aslında böyle düşününce ne kadar ekonomik olduğunu anlayabilirsiniz. 

Cildinizi doğal ışıltısına kavuşturan, parlak hale getiren, pürüzsüzleştiren, çok yumuşak hale getiren ve siyah noktaları temizleyen bu cihaz gerçekten mucize vaat ediyor. Eğer hassas bir cildiniz varsa, cihazın hassas başlığını kullanın ve 1. derecede çalıştırın. 5 kademeli olan ve 4 farklı başlığı bulunan bu cihazı cilt tipinize ve cilt durumunuza göre ayarlama imkanınız var.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. gökçe dedi ki:

    Vakumlu yüz temizleme cihazı kullanan arkadaşlar var ise yorumlarını merak edeiyorum açıkçası. içerikte yer verdiğiniz bilgilere göre işe yarıyor gibi görünüyor. denemek istedim ancak, çok fazla kullanıldığında cildi morartma etkisi de söz konusuymuş. Hassas cilde sahip olanların vakumlu yüz temizleme cihazını kullanması bence risk taşıyor gibi. Hassas bir cilde sahip olduğum için biraz gözümü korkutmadı değil.