Göbek Eritme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

10.01.2022
137
Göbek Eritme Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Göbek eritme diyeti, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan bireyler için özel olarak hazırlanmış, yüksek proteinli, düşük yağlı gıdaların kullanımını içeren özel bir diyettir.  Yiyecekler, atıştırmalıklar ve öğünler veya öğün ikameleri olabilir. Bu diyetin amacı, karaciğerde siroz ve kalp hastalığına yol açabilecek yağ birikintilerinin gelişmesini önlemektir.

Göbek Eritme Diyeti Nedir?

Göbek eritme diyeti, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan bireyler için özel olarak hazırlanmış, yüksek proteinli, düşük yağlı gıdaların kullanımını içeren özel bir diyettir.  Yiyecekler, atıştırmalıklar ve öğünler veya öğün ikameleri olabilir.  Bu diyetin amacı, karaciğerde siroz ve kalp hastalığına yol açabilecek yağ birikintilerinin gelişmesini önlemektir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’ndan (USDA) araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, vücuttaki yağ dokusundaki artışın viseral yağ dokusunda (KDV) bir artışa yol açtığını bulmuşlardır.  KDV, obezite, tip 2 diyabet ve dislipidemi riskinden doğrudan sorumlu olan çok yüksek bir lipid düzeyine sahiptir.  KDV ateroskleroz, koroner kalp hastalığı ve miyokard enfarktüsü gibi kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde önemli bir faktör olduğundan, bu obezitenin tanı ve tedavisinde çok önemlidir.

Göbek eritme diyeti

Göbek eritme diyeti

Göbek eritme diyeti, Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından Colorado Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, New York’taki St Luke Hastanesi, Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi ve Ulusal Kanser Enstitüsü dahil olmak üzere diğer birçok kuruluşla geliştirilmiştir.

Göbek eritme diyeti, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan kişilere yardımcı olmak için geliştirilmiştir.  Diyet, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, sigara ve diğer ilgili faktörler gibi kardiyovasküler hastalık riskini artıran en yaygın faktörler tarafından düzenlenir.  Bu faktörlerin tümü değiştirilebilir olarak kabul edilir.

Aşırı yemekten kaçınmak için, açlığı artıran ve dolayısıyla aşırı yemeye yol açan şeker bakımından çok zengin olan tahıllar ve meyveler gibi karbonhidratların alımını sınırlandırmalısınız.  Çalışmalar, sakarozu (şekeri) kısıtlamanın iştahı ve gıda alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve böylece kilo kaybını iyileştirebileceğini göstermiştir.  Tatlı yiyecekler, karaciğerde doğrudan yağa metabolize olan ve aynı zamanda insülin seviyelerini artırabilen yüksek miktarda fruktoz içerir. Göbek eritme diyeti, bol sebze ve meyve yemeyi önerir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sebzeler, sindirime yardımcı olan ve uzun süre tokluk hissini artıran lif bakımından zengindir.  Ancak meyveleri şeker oranı yüksek olduğu için sınırlandırmalısınız.  Meyveler ayrıca fruktozda çok yüksektir, bu da karaciğerde büyük miktarda yağ birikmesine neden olur.  Meyvelerin önerilen kullanımı günde iki veya üç porsiyondur.  Tereyağı ve süt ürünleri gibi doymuş yağların alımını da sınırlandırmalısınız.  Diğer yağ kaynakları sınırlandırılmalı veya zeytinyağı ve fındık gibi sağlıklı yağlarla değiştirilmelidir.

Göbek Eritme Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek Eritme Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göbek Eritme Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık risklerinden kaçınmak için diyetin önemli bir bölümünü sağlıklı protein açısından zengin besinler oluşturmalıdır.  Bunlara yağsız et, balık ve kümes hayvanları, fasulye (siyah fasulye, barbunya fasulyesi ve barbunya gibi), tam tahıllar (kahverengi pirinç, kepekli ekmekler ve yulaf ezmesi gibi), yumurtalar (kafesli veya organik) ve az yağlı süt ürünleri dahildir.

Göbek eritme diyetine tam tahıllar dahil edilmesine rağmen, çok fazla yemek, kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılı olan daha yüksek doymuş yağ alımına neden olabilir.  Diyetin etkili olması için, ilave şekerler ve rafine karbonhidratlar içeren tam tahıllı gıdaların tüketimini sınırlandırmalısınız.  Sebzelerden daha fazla lif yemek de açlığı kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Göbek eritme diyeti programını doğru bir şekilde takip edebilmek için öğün ve ara öğün programınız olmalıdır.  Günde beş veya altı küçük öğünün yanı sıra yağsız et, balık veya kümes hayvanları, fasulye ve az yağlı süt ürünleri gibi sağlıklı protein kaynakları içeren günde üç veya dört ara öğün (ideal olarak her öğün arasında bir tane) yemeye çalışmalısınız.  Çeşitli sağlık kuruluşlarının önerdiği ortalama protein miktarı olan protein alımınızı %35 ile %60 arasında tutmayı hedeflemelisiniz.  Göbek eritme diyetindeki yetişkinler için önerilen günlük karbonhidrat alımı, maksimum %30 olmak üzere kalorinin %30 ila %50’sidir.

Bu diyet kardiyovasküler risk faktörlerinizi iyileştirmeye yardımcı olabileceğinden, diyabet öncesi ve aşırı kilolu kişiler için popüler bir diyet haline geldi.  Bu, temelde yatmadan önce normalden en az 10 kat daha fazla yemek tüketmeniz gerektiği anlamına gelen “10×10” kuralına uyarak başarılabilir.  Bu, yemekten sonra daha iyi tokluk seviyeleri ile sonuçlanacak ve gün içinde kilo almadan istediğiniz kadar yemenizi sağlayacaktır.

Göbek Eritme Diyetini En Çok Kullanan Kişiler

Göbek Eritme Diyetini En Çok Kullanan Kişiler

Göbek Eritme Diyetini En Çok Kullanan Kişiler

Göbek eritme diyeti, özellikle kardiyovasküler hastalıkların gözetimi ve önlenmesi ile ilgilenenler arasında popülerlik kazanmaktadır.  Diyet ayrıca şiddetli obezite ve metabolik sendromu olan hastalar için bir tedavi seçeneği olarak önerilmiştir.  Göbek eritme diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında, metabolik sendromlu birçok insan kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini önemli ölçüde azaltabileceğinden, genel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Bazı incelemelere göre, göbek eritme diyeti, yaşlı erişkinlerde (70 yaş üstü) orta derecede kilo kaybından çok az fayda sağlayabilir veya hiç fayda göstermeyebilir.  Asıl endişe, kemik ve kas kütlesindeki yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle bel çevresi ölçümlerinin daha az doğru olmasıdır.  Bununla birlikte, göbek eritme diyeti, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede yardımcı olabilir.

Göbek eritme diyetinin, en popüler düşük karbonhidratlı diyetlerden biri olan Atkins Diyeti ile benzer etkilere sahip olduğu bildirilmiştir.  Her iki diyetin de günlük karbonhidrat alımı için benzer bir tavsiyesi olduğundan (yani %30 ile %50 arasında), bu iki diyetin ardından elde edilen sonuçlarda çok az fark olabilir veya hiç fark olmayabilir.  Bu iki diyeti birbirinden ayıran en büyük farklılıklardan biri, göbek eritme diyeti süt ve peynir gibi süt ürünlerini içerirken, Atkins Diyetinin yüksek laktoz ve doymuş yağ içeriği nedeniyle süt ürünleri tüketimini özellikle caydırmasıdır. Bazı kişilerde istenmeyen gaza neden olduğu bildirilmiştir).

Göbek Eritme Diyeti ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Göbek Eritme Diyeti ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Göbek Eritme Diyeti ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Göbek eritme diyetini takip eden bir grup fazla kilolu veya obez denek üzerinde yürütülen bir çalışma, düşük açlık glikoz seviyeleri, iyileştirilmiş glikoz toleransı ve daha düşük kardiyovasküler risk dahil olmak üzere olumlu sonuçlar verdi.  Bu sonuçlar, göbek eritme diyetinin yaşlı insanlar için uygun olabileceğini ve bu nedenle önleyici bir önlem olarak yaşamın erken dönemlerinde başlaması gerektiğini göstermiştir.

Bu diyetin hamilelik sırasında veya emzirmeden önce önerilmediğini belirtmek önemlidir.  Şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı nedeniyle tıbbi gözetim altındaysanız da önerilmez.  Ayrıca diyetle karbonhidrat alımını kısıtlamak kan basıncını düşürebilirken, yapılan araştırmalar kan şekerini düşürmediğini göstermiştir.  Aksine, göbek eritme diyeti, protein açısından zengin ve karbonhidratlar açısından düşük sağlıklı bir diyet izleyerek elde edilebilecek egzersiz ve doğru beslenme ile birleştirildiğinde en etkilidir.

Düşük karbonhidrat ilkelerini içeren birçok alternatif diyet vardır.  Bunlar şunları içerir: Atkins Diyeti, South Beach Diyeti ve Volumetrik. Göbek eritme diyeti, kan şekerini yükselten aşırı karbonhidratlardan kaçınmaya odaklandığı için bu diyetlere bir alternatiftir.  Bu diyetin kilo kaybı için oldukça etkili olduğu rapor edilmiştir, ancak ortalama bir kişinin Atkins Diyeti ve Volumetrik gibi diğer popüler kilo verme diyetlerine kıyasla göbek eritme diyetini uygularken önemli miktarda kilo vermediği belirtilmelidir.

İlginizi çekebilir: Eliminasyon Diyeti Nedir?

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.