İsveç Diyeti ile Kilo Verin

26.11.2019
144
İsveç Diyeti ile Kilo Verin
Modelistlik Kursu

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti 13 gün süren, son derece verimli olan fakat çok sıkı kuralları olan ve çoğu bireyi zorlayan bir beslenme programıdır. Tavsiye edilen beslenme programını tam olarak programınınız durumunda 13 günlük sürede 6-15 kg kadar yağ kütlenizden kaybetmeniz olası olabilir.

Uygulayacağınız İsveç diyeti ile asıl hedef kilo vermek ve zayıflamak amacıyla vücudunuzun yaygın metabolizma bağımlılıklarını asliden sarsmak ve bu sayede bambaşka bir düzene geçip gitmesini sağlamak olarak özetlenebilir. Diyetin tanımlaması bu şekilde yapıldığında kulağa çok hoş gelebilir fakat program tekniği sizi biraz hem de fazlasıyla zorlayabilir.

İsveç diyeti ile alakalı elde edilen tecrübelere göre bu diyetin uygulanması ile kazanılan metabolizmik bağımlılık birkaç sene süresince korunabiliyor. Bu amaçla de başka diyet programlarında karşılaşılan uygulamanın sonlandırılmasının sonrasında süratle kilo alma probleminin da önüne geçilmiş oluyor. Zayıflamak hiçbir vakit hem bu kadar basit belki de bu kadar zor olmamıştı.

İsveç diyetini bir kere uyguladıktan sonra en az 24 ay yine yapmamanız gereklidir. İsveç diyeti gibi bu kadar ağır bir diyetin çok sık Aralıklarla uygulanması bünyenize ciddi anlamda zarar verebilir. O amaçla bu diyeti 13 gün süre ile bir kere uygulayın ve sonrasında hayatınızda derli toplu spor yaparak ve sıhhatli beslenerek devam edin.

Sadece bu diyet amacıyla değil hangi diyet uygulaması uygulanırsa uygulansın sıhhatli besinlerle beslenmek gereklidir. Sağlıklı beslenme yalnızca kilo kaybını sağlamaz aynı vakitte beden sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

İsveç diyeti
İsveç diyeti

İsveç Diyeti Uygularken Neler Yemeliyim?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi İsveç diyeti 13 gün süre ile yapılan ve çok sıkı olarak takip edilmesi gereken bir diyettir. Diyet programında her gün ve her öğünde ne yenilmesi gerektiği son derece ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır ve bu listenin dışına muhakkak çıkılmamalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Listenin dışına çıkılmaması hususu son derece sıkı bir şarttır listede tespit edilen çay ile kahvenin dahi konumunu değiştirmezsiniz. Bu belki sizin amacıyla zor olabilir ama hayallerinize yalnızca 13 gün içerisinde ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

İsveç Diyeti Yapanlar Ne Kadar Su Tüketmeli

İsveç diyeti yaparken günlük su tüketiminizin mutlaka 2 – 2,5 litre arasında olması gerekmektedir. Su tüketimi kilo vermek ve zayıflamak için en önemli yardımcılarımızdandır. 13 günün sonucunda ise normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz anca tabi ki dengeli, sağlıklı ve temiz beslenmeye başlamalısınız. Normal dönemde uyguladığınız beslenme uygulamanız da şeker, yağ, vitamin, protein ve mineral alımlarınıza kesinlikle ilgi etmelisiniz.

İsveç Diyeti Yapanlar Mutlaka Bu Hususlarda Dikkatli Olmalı

İsveç diyeti yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere metabolizmanızı ilk aşamada son derece zorlayacak bir diyettir. Hem fiziken hem de zihnen yorulacağınız bu süreçte son derece yorulacaksınız. Günlük aldığınız kalori miktarı gereksiniminiz olanın altında olacağı amacıyla vücudunuz süratle yağ yakmaya başlayacaktır.

Diyeti uygularken zihinsel zorlanma sürecinde daha gergin ve tahammülsüz olabilirsiniz. Bunun neticesinde da iş dostlarınızla ve ailenizle birtakım tartışmalar yaşayabilirsiniz. Bununla beraber bu tarz ağır bir diyetin uygulanmasında evvelce kesinlikle bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Özellikle bu tarz ağır diyetleri uygularken nefesinizin kokması da meydana çıkan bir başka sorunlardan birisidir. 13 gün süresince sakız dahi çiğnememeniz hem de dişinizi fırçalamamanız ve ağız temizleme sularından kullanmamanız söyleniyor. Fakat siz diş fırçalama konusu ile ilgili kendinize imtiyaz tanıyabilirsiniz. Çünkü sosyal hayatta olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz. Bu konuda esneklik sağlanabilir.

Bütün bu sert ve zor kuralı uygulayabilirseniz kilo vermek ve zayıflamak amacıyla harcadığınız emeğin karşılığını İsveç Diyeti yapanlar arasında katılarak almış olacaksınız.

Aşağıda örnek olarak verilen İsveç diyeti liste bölümü ile bu zor diyetin gerçekten zorluk seviyesini anlayabileceksiniz.

Örnek İsveç Diyeti Listesi

Bu diyet programında verilen ürünleri emsal farklı ürünlerle değiştirebilir ve kendi diyet programınızı vücudunuza göre hazırlayabilirsiniz. İsveş diyeti programı 13 gün süreyle uygulanır.

Gün 1

Kahvaltı: 1 fincan kahve

Öğle Yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 200 gr haşlanmış ıspanak, 1 domates

Akşam Yemeği: 100 gr dana eti, Marul

Gün 2

Kahvaltı: 1 fincan kahve

Öğle Yemeği: Yağsız yoğurt, 150 gr hindi füme

Akşam Yemeği: 100 gr dana eti, 1 adet meyve (tercih sizin)

Gün 3

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 dilim hindi füme, Ispanak, 1 domates

Akşam Yemeği: Haşlanmış kereviz, 1 domates, 1 meyve (tercih sizin)

Gün 4

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek,

Öğle Yemeği: Yağsız yoğurt, 200 ml portakal suyu

Akşam Yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 1 havuç, 100 ml süzme peynir

Gün 5

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: 150 gr somon

Akşam Yemeği: 100 gr dana eti

Gün 6

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 1 havuç

Akşam Yemeği: 150 gr tavukgöğsü, Marul

Gün 7

Kahvaltı: 1 fincan kahve

Öğle Yemeği: Sadece su (sınırsız)

Akşam Yemeği: 200 gr kuzu eti, 1 elma

Gün 8

Kahvaltı: 1 fincan kahve

Öğle Yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 domates, 200 gr haşlanmış ıspanak

Akşam Yemeği: 200 gr dana eti, Marul

Gün 9

Kahvaltı: 1 fincan kahve

Öğle Yemeği: Yağsız yoğurt, 1 dilim hindi füme

Akşam Yemeği: 200 gr dana eti, Marul

Gün 10

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 dilim hindi füme, Marul

Akşam Yemeği: Haşlanmış kereviz, 1 domates, 1 meyve (tercih sizin)

Gün 11

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: Yağsız yoğurt, 200 ml portakal suyu

Akşam Yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 1 havuç, 200 ml süzme peynir

Gün 12

Kahvaltı: 1 havuç

Öğle Yemeği: 200 gr somon, 1 kaşık tereyağı

Akşam Yemeği: 200 gr dana eti, Marul

Gün 13

Kahvaltı: 1 fincan kahve, 1 dilim ekmek

Öğle Yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 havuç

Akşam Yemeği: 250 gr tavukgöğsü, Marul

Diyetisyen Aşkın Yüksel’in İsveç Diyeti Görüşleri

İsveç beslenme diyeti “Ketojenik” diyet denen, çok düşük kalori alınarak bedenden aşırı su ve kas kaybına sebep olan zararlı bir diyet. Dünyada maalesef bir devre çok yaygındı ama bu diyetle beden yağ dokusu aynen korunmaktadır. Aşırı bir sıvı ve kas yıkımı olmaktadır.

Hızlı kilo verildiği amacıyla şahıs bunu yağ kayıbı sanmakta ama bir vakit sonra aşırı bir halsizlik, dermansızlık, acele hastalanma, ilgi eksikliği gibi ciddi sağlıksal problemler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kesinlikle önerilmez.

Diyetisyen Selahattin Dönmez’in İsveç Diyeti Görüşleri

En önemli sıkıntıları halsizlik ve tansiyon düşüklüğü. Yeterli ve dengeli vitamin, mineral, protein, karbonhidrat alınamadığı için bu diyete başlayanlar sonuna kadar uygulayamıyor. Hızlı kilo verilebiliyor ama yalnızca kas kütlesi ile su kitlesinin kayıbına sebep oluyor.

Bu diyeti hiç uygulamamak gerekir aslında. Uygulandığı takdirde kalıcı tansiyon oluşabilir. Böbreklerde geri dönüşü olmayan sürekli problemler, kalp ritim sorunu ve psikolojik problemler olabilir. İsveç diyeti belki de en tehlikeli diyet olabilir.

İsveç Diyeti Hakkında Uyarılar

Aslında yukarıda yer alan diyetisyen görüşlerinde bir miktar abartı mevcut. Ancak şu konuda haklı olabilirler. Kontrolsüz ve doktor bilgisi dışında ezbere yapılan diyetler sizlerin sağlık durumlarına ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka bu ciddi diyet uygulanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Ayrıca diyetimiz ile alakalı bir diğer uyarımız uygulanma süresi hakkındadır. 13 günlük isveç diyeti yapanlar mutlaka diyeti yaptıklarından sonra 6 ay ara vermelidir ya da 6 gün yapıp 3 ay ara vererek kalan 7 günü tamamlayabilirsiniz. Her yazımızda belirttiğimiz gibi, sağlıksız kilo vermek sağlıklı bir şekilde aynı kiloda kalmaktan her zaman daha kötüdür. Sağlıklı günler diliyoruz.

Ayrıca Çölyak Diyet Listesi Yazımızı İnceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.