Reklamlar
Sağlık

MHRS ile Coronavirüs Aşı Randevusu Alma İşlemi

Corona Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Bilineceği üzere Korona Virüs Salgını kapsamında aşılama çalışmaları Türkiye’de de başlamıştı. Yapılan faz çalışmalarının ardından aşının uygulanması ise bakanlık tarafından yapılan açıklama dahilinde başladı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından test aşaması yapılan Çinli Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac Aşısı Türkiye kapsamında uygulanmaya başlandı.

Korona Virüs Aşısı olarak bilinen aşı kapsamında daha önce belirlenen yol haritasına uyularak öncelikli olarak sağlık çalışanları aşıdan faydalanabilecek. İlk kez canlı yayın aracılığıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyelerine uygulanan Korona Virüs Aşısı randevusu nasıl alınır? Adım adım randevu alma rehberi şu şekilde:

Korona Virüs Aşısı
Korona Virüs Aşısı

Korona Virüs Aşısı

Dünya genelinden birden fazla firma tarafından üretilen ve geliştirilen Korona Virüs Aşısı hemen her dünya ülkesinde farklı firmalar tarafından uygulanmaktadır. Bazı ülkeler farklı firmalardan faklı miktarlarda aşı satın almış olmakla birlikte ülkemizde ilk olarak Çinli Sinovac firması ile aşılama çalışmaları kapsamında anlaşma sağlanmıştı. İlk etapta ülkemize 3 milyon doz gelen aşının uygulanması önceliği ise belirtilmiş olduğu gibi sağlık çalışanları ile 65 yaş üst vatandaşlara verilmiştir.

Bu kapsamda herkes tarafından en çok merak edilen konuların başında aşı randevusu nasıl alınır? Geliyor olmakla birlikte randevu talebinde bulunmak son derece kolay ve birden fazla alternatif bulunuyor. Aşı randevusu almak isteyen sağlık çalışanları MHRS üzerinden randevu oluşturma taleplerini iletebilecek olmakla birlikte aynı zamanda bakanlığın özel mobil uygulaması aracılığıyla da randevu kayıt ve aşılama takvimi takibi gibi işlemler kolaylıkla yapılabilecek.

Reklamlar
Korona Virüs Aşısı Kimlere Uygulanacak
Korona Virüs Aşısı Kimlere Uygulanacak

Korona Virüs Aşısı İlk Etapta Kimlere Uygulanacak?

ÖNEMLİ NOT:

COVİD-19 AŞI RANDEVULARI HAKKINDA

Saygıdeğer Vatandaşımız,

Covid-19 Aşılama Programına ilk olarak Sağlık Çalışanlarımızdan başlanacaktır.
Diğer öncelikli gruplar için aşılama programı, Ulusal Basın ve Medya organları ile kamuoyuna duyurulacak ve bu duyurudan sonra randevu verilecektir.

Reklamlar

Belirtilmiş olduğu gibi ilk etapta aşından faydalanacak olanlar sağlık çalışanları olmakla birlikte ilk aşamada aşı çalışmalarına katılacak olanlar sadece sağlık çalışanları ile sınırlı değil. Bu kapsamda ilk etapta Korona Virüs Aşısının uygulanabileceği vatandaşlar şu şekildedir:

 • Sağlık Çalışanları
 • 65 Yaş Üstü Vatandaşlar
 • Yaşlı Yurttaşlar
 • Engelliler
 • Koruma Evlerinde Kalan Yurttaşlar
 • Kalabalık Yerlerde Yaşayanlar

İlk aşılama çalışmaları kapsamında öncelikli olacak grup bu şekildedir ve bu niteliğe sahip olan MHRS üzerinden aşı randevusu alabilmektedir.

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF.DR. ATEŞ KARA RANDEVU SİSTEMİNİ ANLATTI

MHRS Nedir?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi şeklinde açılımı olan MHRS, Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan bir sistemdir. Bilineceği üzere sistem kapsamında vatandaşların kendilerine en yakın hastane ve polikliniklerden talep ettiği doktoru, tarihi ve saati seçmeleri gibi işlemlerin yapılabilmesine imkan tanınmıştır. Sağlık sektöründe başlatılan yenilikler kapsamında ilk olarak adı kamuoyu tarafından duyulan MHRS günümüzde milyonlarca yurttaş tarafından aktif olarak kullanılmaktadır ve günümüzde de aşı randevusu almak için bu sistemin kullanılması gerekmektedir.

MHRS bilineceği üzere 2011/2013 yılları aralığında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm kampanyaları kapsamında dijital dünyanın sağlık sistemine en etkili şekilde adapte edilmesi amacıyla oluşturulmuş sistemdir. Şimdiye kadar vatandaşların kolaylıkla randevu taleplerini karşılayan sisteme alternatif olarak telefon aracılığıyla müşteri hizmetlerine bağlanarak ulaşmak da mümkün.  Sistem sayesinde vatandaşlar önceden randevu alarak hastanelere giderek sıra beklemek zorunda kalmamaktadır. Bu kapsamda aşılama işlemlerine de sistemin önemli bir rolü bulunacağını söylemek yanlış olmayacaktır. MHRS aşı randevusu nasıl alınır? 

MHRS Üzerinden Korona Virüs Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

Aşı randevusu almak için kullanılabilecek iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu kapsamda belirtilmiş olduğu gibi MHRS sistemi aracılığıyla internet üzerinden aşılama çalışmaları kapsamında öncelikli vatandaşların randevu alması mümkün olmakla birlikte telefon aracılığıyla aşı randevusunun alınması da mümkündür. Alo 182 Hattı aranarak telefon görüşmesi aracılığıyla sistem kapsamında randevu alınabilmektedir.

Dijital ortam üzerinden MHRS aşı randevusu alma işlemleri için yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak MHRS web adresi olan https://www.mhrs.gov.tr/ giriş yapılmalıdır.
 • Web sitenin sağ üst bölümünde yer alan “Randevu Al” seçeneği kullanılarak randevu alma bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • Bu noktada sisteme üye olunmaması durumunda “Üye Ol” seçeneği kullanılarak hızla üyelik işlemlerinin tamamlanması mümkündür.
 • Üye olunmuşsa ve üyelik konusunda herhangi bir problem yoksa sisteme giriş için bilgiler girilmelidir ve “Giriş” yapılmalıdır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Aşı Randevusu Al” seçeneği kullanılarak randevu işlemlerinin son aşamasına geçilmektedir.
 • Son aşama kapsamında iki farklı seçeneğini sunulacağı görülecektir. Bu kapsamda talep edilmesi durumunda “Aile Hekimden” ya da “Hastaneden” seçeneklerinden herhangi bir kullanılarak randevu oluşturma işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından aşı randevusu alma işlemi tamamlanmış olmakla birlikte belirtilmiş olduğu gibi 182 hattı aranarak da randevu alma işlemleri tamamlanabilmektedir.

Öncelikli grup kapsamında bulunmayan vatandaşlar için ise sistem kendiliğinden hata vermektedir. Öncelikli grupta bulunmayan vatandaşları aşı randevusu alma işlemlerini tamamlamaya çalışmaları kapsamında sistem tarafından otomatik olarak bir mesaj iletilmektedir ve mesaj kapsamında öncelikli sıralamada bulunulmadığı ve aşılma takvimi ile diğer öncelikli gruplar hakkında aşılama işlemleri konusunda ulusal basın ve medya organlarına gerekli açıklamaların yapılacağı bu mesaj kapsamında vatandaşlara iletilmektedir. 

Aşı Kayıtları Nasıl Yapılır?

Aşı kayıtları için bir diğer alternatif ise Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama süreci için özel olarak geliştirilmiş olacak “Aşıla” uygulamasıdır. Bakanlık çalışanları tarafından geliştirilen uygulama kapsamında aşı uygunluğu kontrol edilebilecek ya da aşılama takvimi ve sürece dair tüm bilgilere sahip olunabilecek. Uygulamanın aşılama süreci boyunca oldukça işlevsel olarak kullanılması bakanlık tarafından bekleniyor olmakla birlikte özellikle bir sonraki aşılama etabının takip edilebilmesi adına uygulamanın kritik bir işleve sahip olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kare kod okuma özelliği de bulunan Aşıla Uygulaması akıllı cihazlarda bulunan dijital marketler aracılığıyla indirilebilmektedir. Bu marketlere giriş yapıldıktan sonra uygulamanın isminin aratılmasının ardında indirme işlemleri tamamlanarak giriş yapılması durumunda uygulamanın aktif olarak kullanılması ve aşılama sürecinin takip edilebilmesi mümkündür.

Sağlık

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu