Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? Gece Cilt Bakım Sıralaması

18.11.2021
546
Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? Gece Cilt Bakım Sıralaması
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere gece cilt bakım rutini hakkında gece cilt bakımı nasıl olmalı, gece yatarken krem sürmek, gece yatmadan önce yüze ne sürülmeli, gece yatmadan önce yüze zeytinyağı, limon sürmek gibi merak edilen ve araştırılan konular hakkında bilgilendirme yapacağız.

Gece cilt bakım rutini en az gündüz cilt bakım rutini kadar önemlidir. Çünkü cildiniz geceleri doğal olarak kendini onardığı için gece rutini mutlaka yapılması gerekiyor ve cildinize ihtiyaç duyduğu şeylerin verilmesi gerekiyor.

Cildiniz mat görünüyorsa, peeling yapmalısınız. Tahriş olmuşsa, nemlendirmeli ve korumalısınız. Gece yatmadan cilt temizliği yapmak ve cildi nemlendirmek cildinizin ışıltılı, aydınlık, sağlıklı, canlı ve genç görünmesini sağlar. Bu yazımızda sizlere gece cilt bakım rutini hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler, gece cilt bakım rutini sıralaması, gece cilt bakımı nasıl olmalı, gece cilt bakım rutini nasıl yapılır konuları hakkındadır.

Gece Yatmadan Önce Yüze Ne Sürülmeli?

Gece yatmadan önce yüze ne sürülmeli diye düşünen bireyler, bu noktada her tür cilt yapısının gece bir bakıma ihtiyaç duyduğunuz bilmelidir. Hem kuru, hem yağlı, hem de karma ciltliler için önemli olan gece bakım rutini, cilt sağlığınızın korunmasına ve daha kusursuz bir cilt görünümüne erişmenize yardımcı olacaktır.

Gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı çıkartmalı ve cildinizi iyice yıkamalısınız. Bu adımlardan sonra ise cilt tipinize uygun tonik ya da yüz misti kullanarak derinlemesine temizlik sağlamalısınız. Son olarak ise yüz ve dudak nemlendiricisi kullanarak bu rutini sona erdirebilirsiniz. Cildinizin ihtiyaçlarınıza göre de göz çevresi kremi, yüz maskesi gibi ek bakım adımları uygulayabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
gece cilt bakım rutini

Evde Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece cilt bakımı nasıl yapılır yazımızda bu başlığı açıyoruz. Günün kir, toz, duman, yağ ve makyajından kurtulmak için bazı uzmanlar, yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkamadan önce makyajınızı özel bir makyaj temizleyici ile çıkarmanızı önerir. Daha da iyisi, önce makyajınızı çıkarmak için bir cilt temizleyici yağ kullanmaktır. Sonra da yüzünüzü normal temizleyicinizle tekrar yıkamaktır.

İkinci adım, gece cilt bakımı sıralaması ilk adımda gevşettiğiniz tüm aşırı sebumu, kiri ve makyajı temizlemek için bir yüz yıkama jeli kullanmaktır. Bu, cildinizi tazeler ve cildinizin diğer ürünleri emmesi için mükemmel şekilde hazırlar.  Bu şekilde çift temizleme rutini oluşturarak, cildinizi derin bir şekilde arındırabilirsiniz.

Yüz peelingi kullanıyorsanız, makyajınızı çıkardıktan sonra yüz temizleyici yerine peeling kullanabilirsiniz. Bu şekilde gece cilt bakım rutininize en iyi şekilde hazırlık yapmış olursunuz.

Bir tonik kullanıyorsanız, sabahları yaptığınız gibi uygulamalısınız. Geceleri, bazı insanlar mist, esans ve nemlendirici hyaluronik asit serumları gibi çeşitli cilt bakım rutini için uygun ürünlerini kullanmayı sever. Bunlar farklı etken maddelerle yapılmıştır ancak çoğunlukla amaç, esas olarak cildi nemlendirmek ve beslemektir.

Bunlar hafif, neredeyse suya benzer formüller olduğundan, yüzünüzü yıkadıktan sonra bir tonik gibi uygulayabilirsiniz. Her ikisini de kullanıyorsanız, tonik uygulamasının ardından mist kullanabilirsiniz. Eğer birden fazla ürünü cildinize uyguluyorsanız altın kuralı unutmamalısınız. En hafif dokulu ve en sıvı üründen en yoğun kıvamlı ürüne kadar sırayla uygulamalısınız.

Kaz ayaklarının ve koyu renkli halkaların yanı sıra göz kremleri, hassas göz çevresini diğer cilt bakım ürünlerinizden korumanıza da yardımcı olabilir. Genel olarak, göz çevrenizi, potansiyel olarak tahriş edebilecek etkili bileşenlere karşı korumak için uygulamalarınızdan önce göz kremi uygulamanız gerekir.

Vücudun geri kalanında olduğu gibi, cilt de geceleri kendini onarıyor ve kendini yeniliyor. Bu nedenle çoğu hedefe yönelik cilt bakım
rutini için uygun tedavileri yani reçeteli ilaçların kullanımı, retinol kremleri, eksfoliye edici tedaviler yani peeling ve maskeler ve yaşlanma karşıtı serumlar geceleri daha iyi sonuç verir.

Bu açıdan gece cilt bakım rutini, cilt için çok önemlidir. Bununla birlikte, tüm bakım serilerinizi ve kremlerinizi sabit kullanmak yerine, cildinizin güncel ihtiyaçlarına bağlı olarak gece rutininizi seçmelisiniz.

Gece bakım sıralamasında çok fazla ürün kullanmak, cildin tahriş riskini arttırır ve cildin iyileşmesi yerine bozulmasına neden olur. Bu yüzden gece bakım rutininizi, cildinizin ihtiyacı olana göre seçmelisiniz. Bazı geceler, sadece temizleme ve nemlendirme yapmak yeterli olur.

Akne veya rosacea için kullandığınız reçeteli ilaçlar ile  eksfoliye edici tedaviler yani peelingler arasında seçim yapın. İkisini aynı gece kullanıyorsanız, cildinizi tahriş etme riskinizi önemli ölçüde artırırsınız.

Eksfoliye edici ürünleri yani cildinizi soyan ve ölü derilerden arındıran peeling ürünlerini haftada bir ila üç kez kullanmalısınız. Detoksifiye ürünleri yani kil maskelerini ise haftada bir kez kullanmak yeterlidir.

Cildiniz kuru ise, bir nemlendirici krem ​​maskesi veya bakım yağını gece rutinine eklemek isteyebilirsiniz. Her iki ürün tipi de genellikle hafiftir ve cildinizin ekstra bir nemlendirme ihtiyacı duyduğu sıklıkta kullanılabilir.

Bazı insanlar gündüz ve gece aynı nemlendiriciyi kullanır. Bununla birlikte, gece nemlendiricileri veya gece kremleri genellikle daha yoğun ve daha ağırdır ve birkaç saat boyunca cilt tarafından absorbe edilmek üzere tasarlanmıştır.

Özellikle gece cilt bakım rutini için kullanılan ve ağır malzemeleri olan nemlendiriciler, uyurken suyun buharlaşmasını önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Cildin içindeki yüksek su içeriğini korumak, cildin iyileşmesini ve korunmasını sağlar. Doğru nemlendiriciyi kullanıyorsanız, son adımınız nemlendirici sürmek olmalıdır.

Gece Yatarken Nemlendirici Sürmenin Önemi

Gece Yatarken Nemlendirici Sürmenin Önemi

Gece Yatarken Nemlendirici Sürmenin Önemi

Gece yatarken nemlendirici sürmenin önemi yadsınamayacak kadar fazladır. Gece uyumadan önce cildi yıkamak, tonikle temizlemek ve tüm bu işlemlerden sonra nemlendirici krem kullanmak gerekmektedir. Zira cildin kuruması engellenmekte ve ayrıca sebum dengesinin korunması sağlanmaktadır. Eğer gece uyumadan önce kuru cilde nemlendirici sürülmezse, cilt kendi yağını üretmeye başlayacak ve dengesini bozacaktır. Üstelik nemsiz ciltte pek çok farklı sorun da görülebilmektedir.

Bu sebeplerden ötürü gece yatmadan önce mutlaka bakım yapmanız gerekmektedir. Cildinizi uygun ürünlerle temizlemeli ve tüm bakımın sonunda da nemlendirici kullanmalısınız. Bu sayede cilt sağlığınız ve cildinizin sebum dengesi korunmuş olur. Ayrıca kullanacağınız nemlendiricinin cildinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

yüze limon sürmek faydalı mı

Yatmadan Önce Yüze Limon Sürmek Faydalı Mıdır?

Gece yatmadan önce yüze limon sürmek, koyu lekeleri ve izleri hafifletmeye yardımcı olabilir ve sivilceleri gidermek için sıkılaştırıcı işlevi vardır. Cildiniz için güzellik ve sağlık ürünlerine çok para harcamak yerine, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için limon suyunu kullanabilirsiniz. Limon suyunun kullanılması paradan tasarruf etmenizi sağlar ve cildinizin temiz görünmesini sağlar.

Yüzünüzü ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın. Cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Bir kesme tahtası üzerinde limonu dilimleyin. Limonu bir kasenin içine sıkın ve çekirdeklerini kaseden alın. Pamuk pedlerini, limon suyuna batırın. Limon suyunu yüzünüzdeki lekeler, sivilceler ve siyah noktaların üzerine uygulayın. Ayrıca tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Limon suyunun gece boyunca yüzünüzde kurumasına izin verin. Limon suyunu temizlemek için sabahları yüzünüzü yıkayın.

Limon suyunu uygulamadan önce yüzünüzü tekrar antibakteriyel sabunla temizleyin. Limon suyunu tekrar uygulayın. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için her zaman makyajdan önce uygulayın. Limon suyu cildinizi tahriş ederse, suyla seyreltin ve o şekilde kullanın. Hala cildinizi tahriş ediyorsa bu tarifi kullanmayı bırakmalısınız. Gece cilt bakım rutininize bu adımı ekleyerek aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

yüze zeytinyağı sürülür mü

Gece Cilt Bakım Rutininde Yüze Zeytinyağı Sürmek Faydalı Mıdır?

Gece yatmadan önce yüze zeytinyağı sürmek faydalı mıdır? Zeytinyağı, yaşlanma karşıtı ve kuru ciltler için doğal bir nemlendiricidir. Sophia Loren ve Kleopatra’nın zeytinyağı kullanma konusunda takıntılı olmasının bir nedeni var! Gece yatarken yüze zeytinyağı sürmenin birçok faydası vardır.

Zeytinyağı, skualen adı verilen güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşik içerir. Erken yaşlanma, hücreleriniz yeterince skualen üretmediğinde tetiklenir. Skualen eksikliği erken başlangıçlı kırışıklıklara ve cildin sarkmasına neden olabilir. Gece boyunca yüzünüze yalnızca birkaç damla saf, sızma ve organik zeytinyağı damlası sürerseniz cildiniz skualen kaynağını yenileyebilir, erken yaşlanma belirtilerini yok edebilir ve hatta ince çizgilerin ve kırışıklıkların gelişimini önemli ölçüde geciktirir.

Egzama, sedef hastalığı veya diğer kuru cilt rahatsızlıklarından muzdaripseniz, zeytinyağının her gece kullanımı çok kritiktir. Gece cilt bakım rutinine doğal bir nemlendirici eklemek, cildinize harika gelecektir. Zeytinyağı, hasarı onarmak ve kaybedilen nemi geri kazanmak için cildin derinliklerine nüfuz eden çok fazla miktarda E Vitamini içerir. Gece, yatmadan önce, yüzünüze ve isterseniz vücudunuza birkaç damla organik zeytinyağı sürün. Sadece birkaç gün sonra cildinizin nem seviyelerinde oldukça önemli bir fark olduğunu fark edeceksiniz.

Zeytinyağı çok fazla antibakteriyel bileşik içermekle birlikte aynı zamanda hafif komedojeniktir. Yani gözenekleri tıkayabilir bu nedenle sivilceye eğilimli cildi olanlar için sık sık zeytinyağı kullanılmasını önermiyorum. Bununla birlikte zeytinyağı, hidroksi tirozol adı verilen güçlü bir antibakteriyel içerir. Haftada bir gece, birkaç damla zeytinyağı kullanılması deformasyonların azalmasını sağlayabilir.

gece dudak bakımı nasıl yapılır

Dudaklar İçin Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudaklarınızı öncelikle ılık suyla yıkayın ve temizleyin. Ruj veya dudak parlatıcısını makyaj temizleme ürünleri ile temizlemek çok önemlidir. Peeling çok önemlidir bu yüzden gece cilt bakım rutininde dudakların ölü hücrelerden arındırılması gerekir.

Peeling, ölü cildi giderir ve dudaklarınızın yumuşak kalmasını sağlar. Hiç kullanılmamış ve yumuşak kılları olan bir diş fırçası ile dudaklarınıza peeling yapabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Dudaklarınıza bu scrubs’ı sürün ve birkaç dakika boyunca diş fırçası ile dudaklarınızı fırçalayın. Ardından ılık suyla durulayın. Son olarak nemlendirici bir dudak balsamı sürün. Derin nemlendirme için yoğun bir balsam uygulamanız gerekir, böylece gece boyunca dudaklarınızı nemlendirir. Bu bakımdan sonra, uyandığınızda dudaklarınız pürüzsüz ve esnek olacaktır.

Bu yazımızda sizlere gece cilt bakım rutini hakkında gece cilt bakımı nasıl olmalı, gece yatarken krem sürmek, gece yatmadan önce yüze ne sürülmeli, gece yatmadan önce yüze zeytinyağı, limon sürmek gibi merak edilen ve araştırılan konular hakkında bilgilendirme yaptık. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır ve gece cilt bakım rutini sıralaması hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dudak Çatlaması Neden Olur? adlı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bizi Youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.