Etrexin Jel Nasıl Kullanılır?

28.02.2020
710
Etrexin Jel Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Etrexin jel genel olarak akne ve sivilcilerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Peki Etrexin jel nedir, nasıl kullanılır, Etrexin jel yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Etrexin Jel Nedir?

Bu jel krem hafif ve orta şiddetli sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılan bir üründür. Ayrıca ciltte oluşan siyah noktaların ve kabarcıkların giderilmesinde de kullanılabilir. Ağrılı ve iltihaplı sivilce ve aknelerde ise etkili değildir.

Etrexin Jel İçeriği

Bu jel kremin etken maddeleri izotretinoin ve eritromisin adlı maddelerdir. Yardımcı maddeleri ise hidroksipropil selüloz, bütil hidroksitoluen (antioksidan) ve alkoldür.

Etrexin Jel Eşdeğeri

Isotrexin jel ve Munderm jel bu ürünün eşdeğerleridir.

Etrexin Jel Fiyatı

Bu jel kremin güncel fiyatı 21.21 liradır.

Etrexin Jel Ne İşe Yarar?

Antibakteriyel ajanların uygun kullanımı konusunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu jel krem, biri A vitamini formu olan izotretinoin ve bir antibiyotik olan eritromisin olmak üzere iki aktif bileşen içerir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cilde uygulandığında, izotretinoinin cildin yüzeyindeki hücreleri gevşettiği düşünülmektedir. Bu, tıkanmış gözenekleri açmaya yardımcı olur. Böylece doğal yağ üreten bezler ve gözenekler normal şekilde çalışabilir. 

İzotretinoin ayrıca cildin dış katmanlarında doğal bir peeling etkisi yaratır ve cilt hücrelerinin kalitesini arttırır. Bu özellik, aynı zamanda gözeneklerin açılmasını ve siyah noktaların ve lekelerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. İzotretinoin ayrıca ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. 

Eritromisin, akne ve sivilceler ile ilişkili bakterilere saldırarak çalışır. Bu, derideki yağ bezleri tarafından üretilen sebum (yağ) ile beslenen yaygın bir bakteri türüdür. Yağ bezlerini tahriş eden, iltihaplı ve lekelere neden olan atık ürünler ve yağ asitleri üretir. Bakteri sayılarını kontrol ederek, eritromisin yağ bezlerinin iltihaplanmasını kontrol altına alır ve cildin iyileşmesini sağlar.

Derideki belirli yararlı etkilerin görülmesi için bu jel ile altı ila sekiz hafta tedavi gerekebilir. İdeal olarak, bir seferde 12 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Çünkü uzun kullanıldığı zaman, ciltteki bakterilerin antibiyotiğe dirençli olma olasılığını artırır.

Etrexin Jel Nasıl Sürülür?

Bu jel kremi uygulamadan önce cildi yıkayın ve kurulayın. Bu ürünü, doktorunuzun belirttiği gibi, cildin etkilenen bölgelerine günde bir veya iki kez ince bir şekilde uygulamalısınız. Bu ilacı kesinlikle gözler, ağız veya burun bölgesiyle temas ettirmeyin ve jelin cilt kırışıklıklarında veya burnun kenarlarında birikmediğinden emin olun.

Bu jeli uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Jeli cildin aşırı tahriş olmuş bölgelerine veya egzamadan etkilenen bölgelere uygulamayın. Cildinizde güneş yanığı varsa, cildiniz tamamen iyileşene kadar bu jeli uygulamayın çünkü potansiyel olarak ciltte ciddi tahrişe neden olabilir.

Bu kremi doktorunuzun tavsiye ettiğinden daha sık kullanmayın. Bu jeli daha sık kullanmak iyileşmeyi hızlandırmaz. Aksine cildiniz kızarabilir, tahriş olabilir veya soyulmaya başlayabilir.

Etrexin Jel Kullananlar Yorumları

“Konuyu açtıktan sonra hemen ilk işim çay ağacı yağı almak oldu.. içeriği doğal olan ve bayağı ünlü olan bir markadan aldım ve birkaç gün kullandım ..

Silk 1-2 gün sivilceleri köreltir gibi oldu, var olanları kurutur gibi oldu ki çok sevinmiştim..

Ama son 3 gündür iyice azdırdı ve ağrılı,acılı sivileceler öyle arttı ki.

Şuan alnım resmen acıyor..

Gece uyurken yastıkla temas ederken bile acıdığını hissettim.

Bu böyle olmayacak dedim ve bugün özelde bir dr gittim.. cildime baktı, sen de biraz uğraşmışsın dedi.. bir tedavi yapalım dedi.. roaccutane mı dedim korkarak, yok o kadar kötü değil şuan dedi, eğer bu fayda sağlamazsa Eylül’de ona başlarız dedi ve bana azelderm diye bir krem, etrexin diye bir jel yazdı. Biri sabah biri akşam İçin..

Yine Biodermanın temizleme jelini ve güneş koruyucu kremini yazdı.. hepsini aldım. Umarım bundan fayda görürüm. Hem maddi hem manevi olarak çok zarar verdi bana aylardır.

Umarım eski cildime kavuşabilirim. regl dönemlerinde 1-2 tane çıkıp bitimine sönen sivilcelerden şikayet ederdim.. şimdi kat kat fazlasıyla uğraşıyorum”

“uhmm yanlış hatırlamıyorsam azitroydu antibiyotik, krem sırasıyla istorexin,etrexin ve şimdiki eritretin, her kontrolde değiştiriyor..”

“Arkadaslar yanaklarimda ve cene bolgemde sivilce lekelerim vardi fondotem kullanmaktan biktigim icin doktora gittim etrexin jel verdi gece yatarken suruyorum sabah soyuluyor ama bu ilac yuzumy mahfetti sivilce cikardi izlerimi cogallatti aranizda kullanan varmi bu jeli yada sivilce izlerini gecirenler varsa yardimci olabilirmi lutfen”

Etrexin Jel Faydaları

Bu jel krem sivilce ve akneleri tedavi eder. Ciltteki iltihabı azaltır. Ağrı, yanma ve tahrişi yatıştırır. Ayrıca bu jel krem ciltte oluşan kabarcıkları ve siyah noktaları tamamen temizler. Siyah nokta ve sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

Etrexin Jel Yan Etkileri

İlaçlar ve olası yan etkileri insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Uygulama bölgesinde cilt tahrişi, örneğin batma, yanma, kızarıklık, hassasiyet, kuruluk, kaşıntı veya soyulma yan etkilerden bazılarıdır. 

Ayrıca cildin güneş ışığına karşı artan hassasiyeti, cilt pigmentasyonunda değişiklikler, karın ağrısı veya ishal gibi yan etkileri de vardır.Bu yan etkiler nadir görülür. Fakat böyle bir durumla karşılaşırsanız acil olarak doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Etrexin Jel Kullananlar

“Arkadaşlar merhaba. Ben siteyi bugüne kadar aradığım veya merak ettiğim konular için takip ediyordum ama bugün üyelik açarak sizlerle konu başlığım hakkında ki tecrübemi paylaşmak istedim. Benim son 1 sene içersinde bıyık bölgemde güneş lekeleri oluştu. Yüzümde bazı dönemlerde ufak tefek yağ bezeleri, siyah noktalar vs oluşuyor, bunları çok takmıyorum da diyebilirim. Ama son bir sene içersinde bıyık bölgesinde oluşan güneş lekeleri beni ciddi anlamda rahatsız etmeye başladı. Yaz aylarının gelmesi ile koyulaşan lekeler uzaktan bakıldığında “alınmamış bıyıklar” görüntüsündeydi. Nisan ayında doktora gittim, doktor bana “Etrexin Jel” yazıp bunu 1 ay kullan sonra tekrar gel dedi. Güneş koruyucu kremi de ihmal etmemem gerektiğini söyledi. Dediğini yaptım, kremi uyguladığım bölgede kuruma ve biraz kabuklanma oldu, deri pul pul döküldü fakat lekelerim azalmadı. Doktora tekrar gittiğimde “Etrexin Jel’ e ilave olarak Differin %0.1 Jel” eklendi. Bu iki ilacı düzenli kullandım, yine soyulma devam etti ama lekelerimin rengi açılmadı bile. Bunun üzerine doktora tekrar gitmedim. Havaların ısınması ve güneşin etkisini arttırması ile lekelerimin daha da koyulaştığını gördüm. Psikolojimi gerçekten olumsuz etkileyen bir durum haline geldi. Son 1 sene içersinde fondöten, kapatıcı tarzı şeylerle resmen bu lekeler yüzünden tanışmak zorunda kaldım. Ama artık onlarda lekeleri gizlemiyor, daha da morumsu bir görüntü veriyordu. Lazer yöntemlerini araştırdım. Fakat bulduğum sonuçlara göre lazerle geçen lekeler, lazerin bölgeyi daha da hassaslaştırması üzerine çok çabuk ve daha fazla bir şekilde geri geliyormuş. PRP denilen yenileyici bir yöntemi araştırdım. Onunla da kesin sonuçlara ulaşılamayacağını ve verilen paranın çöp olabileceğini duydum. Yine de son çare PRP veya lazer yaptırırım diye düşünmeye başlamıştım.

Bir gece yine lekeler ile ilgili nasıl bir çözüm bulurum diye bakınırken etkili soyucu kremler listesi buldum. Bunlardan bazılarını kenara not edip daha sonra o seçtiklerim hakkında araştırma yaptım. Nasıl ve ne zaman kullanılacakları hakkında bilgi edindim. Bu kremler “Acnelyse ve Expigment %4” idi. Bu kremlerin akşam 1 saat arayla birlikte kullanıldığını ve kremlerin oluşturacağı tahrişleri minimuma indiren ve daha çabuk iyileşme sağlayan “Lecoderm %0.1” kreminin kullanılabileceğini öğrendim. Acnelyse daha çok sivilce ve izlerinde kullanılan soyucu bir kremmiş. Siyah noktalarda vs de kullananlar memnunlarmış. Expigment ise ciltteki o koyu renklerin (güneş lekeleri, çiller) açılmasına ve soyulmasına yarıyormuş. Kullanırken normal renkteki bölgelerin renginin de açılmasına sebep olacağı için sadece problemli bölgelere sürülmesi önerilmekte.

Ertesi gün eczaneye gidip bu kremleri istedim. Eczacı kremlerin yaz ayında kullanılmasının sakıncalı olabileceği konusunda uyardı. Ama ben artık lekelere tahammül edemiyordum bu yüzden kullanmakta kararlıydım. Kremleri kullanmaya başladım. Normalde akşam 9 da acnelyse 1 saat sonra expigment sürüp sabah da 10 gibi lecoderm sürmem gerekiyordu. Ben risk alarak acnelyse ve expigment kremlerini gündüz de birer kez kullandım. 2. Günden itibaren kızarmalar başladı. 3. Gün hem yanma hem kızarıklık vardı. 4. Gün acnelyse ve expigmenti kullanmayı bıraktım lecoderm ile devam ettim. 5. Günde ilaçları kullandığım bölge kabuk kabuk soyuldu. Kızarıklık devam ediyordu. Bu soyulmadan sonra alttaki taze deri de gerginleşti ve o da birkaç gün içersinde hafif bir kuruluk ile ufak ufak döküldü. Kızarıklıktan pek anlayamıyordum ama kızarıklık geçtikten sonra lekenin belli belirsiz bir şekilde kaldığını gördüm. Mutluluğumu anlatamam. Sürekli aynaya bakasım geliyor. Bu kremler sayesinde çözüm bulduğumu düşünüyorum. Cildim 1 hafta boyunca dinlendi. Bugün kremlere tekrar başladım. ilk seferki gibi yoğun kullanmayacağım. Sadece akşamları sürüp sabah da lecoderm uygulayacağım. Birer gün ara ile minik yağ bezelerinin ve siyah noktalarının olduğu bölgelere de çok ama çok az sürerek etkisine bakacağım. Ayrıca güneş kremi kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor. Bu lekelerin oluşumunda sadece güneş ışınlarının değil bilgisayar, tv, tablet ve ortamdaki ışıkların da etkili olduğunu öğrendiğimden beri kapalı ortamlarda bile güneş kremi kullanıyorum.

Uzun uzun anlatarak sorabileceğiniz sorulara siz sormadan cevap vermiş olmak istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Anlattığım yöntem doğru veya yanlış bu konuda eleştiriye açığım çünkü çeşitli kaynaklardan topladığım bilgileri birleştirerek uygulamış olduğum bir yöntem olduğu için bir doktora dayanmıyor. Ama bu kremler bende %85 oranında işe yaradı diyebilirim. %15 lik kısımında zamanla ve sabırla tamamlanacağını düşünüyorum.”

Etrexin Jel ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu jel krem ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları bu bölümde sizler için yanıtladık.

Etrexin Jel Etkili Mi?

Evet, oldukça güçlü ve etkili bir ilaçtır.

Etrexin Jel Kaç Günde Etki Eder?

Genellikle altı ila sekiz haftalık tedavinin ardından net etkiler ve sonuçlar görülür.

Etrexin Jel Gözenek Sıkılaştırıcı Mıdır?

Evet, bu jel kremin gözenek sıkılaştırma özelliği vardır.

Etrexin Jel Lekelere İyi Gelir Mi?

Evet, bu kremin leke giderme gibi bir etkisi vardır.

Etrexin Jel Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi?

Evet, bu krem sivilceleri ve sivilce izlerini iyileştirir.

Etrexin Jel Yüze Sürülürmü?

Evet, doktorunuzun belirttiği şekilde ve miktarda yüz bölgesinde kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Aslı dedi ki:

    bende etrexin jel kullanıyorum anlamadığım bşey oldu.sürdükten sonra soyulmalar başladı jeli soyarak mı temizleyeceğim yoksa yıkayarak mı?şuan yıkayarak kullanıyorum.

  2. Angel dedi ki:

    Etrexin jel Dr banada yazdı ve açıklama yapmıştı izleri ve sivilceleri ilk başta çoğaltır iki ay kullan bırakma demişti üç gündür kullanıyorum bende geceleri yüzüme sürüyorum sabah soyuluyor

  3. Gaye Garip dedi ki:

    Bende Etrexin jel kullanıyorum 6 gündür cildim kusma evresinde acaba bu evre ne zamana kadar sürer bilen varmı