Tretin Krem Nasıl Kullanılır?

07.01.2020
532
Tretin Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Tretin krem genel olarak cildi yenileyen ve güçlendiren bir ilaçtır. Peki Tretin krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Tretin Krem Nedir?

Bu krem özellikle akne tedavisinde kullanılır. A vitamini, vitaminlerin yoğunlaşmış formudur ve cilt formudur. Cildin üst tabakası epidermisi soyar. Ayrıca cildin kollajen sentezine ve kendi kendine onarımına izin veren merkezi uyararak iyileşmeyi hızlandırır.

Tretin Krem Etken Maddesi

Bu kremin etken maddesi retinoik asit yani tretinoin adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise sopropil miristat, karbopol 974P, polisorbat 80, gliserol, trigliseritler (Orta Zincirli), hafif likit vazelin, butilhidroksitoluen, butilhidroksianisol, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoate, sodyum hidroksit ve saf sudur.

Tretin Krem Endikasyonları

Bu krem, kapsamlı cilt bakımı ve güneş ışığından kaçınma programları kullanan hastalarda ince kırışıklıkların, hiperpigmentasyonun ve yüzdeki pürüzlülüğün hafifletilmesinde kullanılır. Bu krem kırışıklıkları giderir. Fakat yaşlanma belirtilerini yok eder. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur, güneşten dolayı ciltte gelişen yaşlanma görünümünü siler, cildi onarır ve daha genç bir görünüm sağlar. 

Tretin Krem Kullanımı Nasıldır?

Bu kremi doktorunuzun sizin için reçete ettiği gibi kullanın. Bu kremi belirtilenden daha fazla miktarda kullanmak veya reçete edilenlerden daha sık uygulamak, daha hızlı çalışmasını sağlamaz ve yan etkileri artırabilir. Bu kremi kesinlikle doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Yüzünüzü yumuşak bir sabunla hafifçe yıkayın, cildi kurulayın ve kremi uygulamadan önce 20 ila 30 dakika bekleyin. Tüm yüzünüze sürmek için bezelye büyüklüğünde bir krem ​​uygulayın. Bu kremi ilk kez uyguladığınızda sıcaklık veya hafif bir batma hissedebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu ilacı ağız yoluyla almayın. Bu krem sadece ciltte kullanım içindir. Bu ilacı açık yaralarda veya güneş yanığı, rüzgar yanığı, kuru, çatlamış veya tahriş olmuş ciltlerde kullanmayın.

Bu ürünü uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Etkilenen tüm alanı hafifçe kaplayacak kadar kullanarak, günde bir kez bu kremi yüzünüze uygulamanız gerekir. 

Bu kremi kesinlikle gözlerinizle, kulaklarınızla, burun deliklerinizle veya ağzınızla temas ettirmeyin. Bu krem, bu bölgelere uygulanırsa şiddetli kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma ve soyulmaya neden olabilir.

Bu kremi uyguladıktan sonra işlem yapılan alanı en az 1 saat yıkamayın. Bu kremi uygulamanın ardından en az 1 saat tedavi edilen bölgede başka cilt ürünlerinin kullanılmasından kaçının. Bu krem güneş ışığından kaçınmayı, etkili bir güneş koruyucu ve koruyucu kıyafetler kullanmayı içeren eksiksiz bir cilt bakım programının bir parçası olarak kullanılmalıdır.

Cildinizde iyileşmenin farkına varmanız birkaç hafta sürebilir. İlacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin ve belirtileriniz düzelmiyorsa doktorunuza bildirin.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Kullanılmadığı zaman kapağını sıkıca kapalı tutun.

Tretin Krem Eşdeğeri

Acnelyse krem, Acnelyse Fort jel, Acnelyse jel, Tre krem, Tretin krem ve Vesanoid yumuşak kapsül bu ilacın eşdeğeridir.

Tretin Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 17.86 TL’dir.

Tretin Benzeri Kremler

Bu kremin benzerleri Acnelyse krem, Acnelyse Fort jel, Acnelyse jel, Tre krem, Tretin krem ve Vesanoid yumuşak kapsüldür.

Tretin Krem Kullananların Yorumları

“merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım şimdiden hoşbulduk 🙂

ben 1 haftadır tretin krem kullanıyorum lekeler için

biraz fazla surmuşum galiba yüzümü yaktı ve fena halde kuruttu.

prospektüsüne baktım ama ne kadar kullanmam gerektigi hakkında bir bilgi yok

az miktarda sürün diyor ama ne kadar az?

tretin kullanan veya cilt doktoruna sormuş arkadaslar

bu tretini ne kadar kullanmam gerektigi hakkında bir bilgi verebilirler mi acaba bana

cevabınız için şimdiden tşk.”

“tretini yeni kullanmaya başladıysan gün aşırı yatmadan önce hafifce yüzüne sür .gün ışığına sakın çıkma.sadece gece yatmadfan önce kullan.cildinin hassasiyet durumuna göre daha sonra her gece kullanabilirsin.

her kesin cilt yapısı farklıdır.

tretin konusunda kullanıcıların yorumlarını cilt hekimi ne sorabilirsin.arama motoru ile bir araştır istersen.

ayrıca nemlendirici olarak doktorlar tretin ile bilrikte excipial hydro tavsiye ediyorlar”

“bende doktorumun tavsiyesiyle tretin kullanmaya başladım(yaklaşık 3 ay oldu) düzenli kullanımda gerçekten çok işe yarıyor benim sivilcelerim neredeyse yok denecek kadar azaldı..fakat bana doktorum 2 günde bir geceleri kullanmamı söyledi güneş kesinlikle yok.Çıkmasanız bile soyuyor zaten ama nemlendirici kullanırsanız sorun olmaz ben öyle yapıyorum…”

“arkadaşlar yaklaşık 3 haftadır tretin kullanıyorum yüzüm soyuluyor güneş kremi kullanıyorum fakat dudak çevremde güneş lekeleri oluştu bıyık bölgeminde rengi koyulaştı hep bıyıklıymışım gibi oldu çok üzülüyorum ve korkuyorum acaba tretin çukurları geçirir mi kullananlar yardımcı olun lütfen:18:çukurlar geçsin derken daha fazla leke kalmasa bari yüzümde”

“canım bende tam 4 haftadır bu ilacı kullanıyorum ama sadece pazartesi ve perşembe günleri sürüyorum tplamda bu ialcı 8 9 kez sürdüm… bende güneş ve sivilce lekelerim için kullanıyorum dudak üzerimde koyu bı leke vardı onu baya açtı diger izler için halen bı gelişme yok. uzman bı dermatolog yazdı bu ilacı yanında bı kaç tane daha krem kullanıyorum”

Tretin Krem Cilde Faydaları

Bu krem genel olarak akne tedavisinde kullanılır. Cilt gözeneklerini temiz tutarak çalışır. Bu ilaç, güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu yüzdeki ince kırışıklıkları, koyu lekeleri veya pürüzlü cildi tedavi etmek için kullanılır. Cildi aydınlatarak, eski cildi daha yeni bir ciltle değiştirerek ve vücudun güneşten zarar görmüş olabilecek cilt hücrelerini temizleyerek çalışır. 

Bu krem, cildi güneşten korumayı içeren bir cilt bakım programında kullanıldığında en iyi sonucu verir. Bununla birlikte, bu cilt problemlerini tamamen veya kalıcı olarak silmez veya güneşin neden olduğu derin kırışıklıklar veya doğal yaşlanma süreci gibi ciltteki daha belirgin değişiklikleri kısmen iyileştirir. 

Bu krem, doktorunuz tarafından belirlenen diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Tretin Krem Kullananlar

“merhaba Kızlar ben tretin kremi kullanmaya başladığımda soyulmalar oldu daha sonra 2 ay süreyle kullandım sorulma artık olmuyor fakat lekeler geçmedi bu tretin kremi ne zamana kadar kullanacağım bir tüp bitmek üzere ama ağız çevremde siyah güneş lekeleri vardı hâlâ duruyor çene kısımlarımda da kahverengimsi leke duruyor.

Birde kızlar şu ıslak mendillerle yüzünüzü silmeyin çoğu lekeleri onlar yapıyor ben makyajımı ıslak mendillerle siliyordum sonunda lekeli bir yüzüm oldu şimdide tretinle geçecek diye bekliyorum.

Benim gibi sorunu olan varsa paylaşımları bekliyorum.”

“Canım içerikleri benziyor aslında ben de ikisi arasında kaldım ama baya bir araştırdıktan sonra tritona karar verdim niacinamide var içinde.Zaten tritone ve unitone adları değişerek satılmış sanırım bir ara.Yurtdışında satılan meladerm diye bir krem var para iade garantili ben bir türlü getirtemedim Türkiyeye.ma meladermde iki haftada etkin sonuç diyor bunda ise 6 ayda:KK43:(AAma bunun içeriği ona çok yakın bir de aldığım güneş kremi de lekeler için çok methediliyor baktımki drlar öneriyor aldım bakalım başladım kullanmaya yazarım gelişmeleri.İkisine 150 Tl civarı verdim.Güneş kremine pahalı diye yorumlar yazılmış ama ben sebamed kullanıyordum onun 75 liğine 5o tl civarı ödüyordum bu krem 150 lik ve 75 lira pahalı değil yani gramajı fazla.”

“soyulama yapmıyomus sanırım cilt hekiminde okumuştum.. tretin le beraber kullanılmasımnı önermiş o yüzden tretinle beraber daha çabuk etki ediyomuş. akşam tretin 2 saat sonra tritone sabah güneş koruyucu.. tek başına kullanıldığında sonuç alamayanlar böyle kullanınca sonuç almaya başlamışlar.. ben de alıcam tretin haftada 2 3 kere kullanırım.. çalışıyosan sende cuma günü kulansan belki hafta sonu soyulur.. hemen soyuyomu tretin onu da bilmiyorum ki..

birde aklıma bişey geldi.. benim burnumun üstünde çocukluğumdan beri çiller vardı geniş geniş baya çoklardı.. burun ameliyatı oldum alçı vardı 3 4 gün.. alçıyı çıkardıklarında leke çil mil hiçbişi kalmamıştı.. çok şaşırmıştım naptı dr böle diye.. bişey yapmadım alçıdandır demişti.. şimdi elmacık kemiklerinde ve bıyık bölgemde var. ama burnumda tekrar çıkmadı bile.. yüzümü alçıya alıp bi hafta bekleyesim var yaa”

Tretin Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genellikle akne tedavisi için endikedir. Ayrıca sedef hastalığı, balık pulu hastalığı, cilt kalınlığının artması ve leke tedavisinde kullanılır. Bu krem, cildin üst tabakasını soyarak çalışır. Bu şekilde, cildin üst tabakası olan epidermis hücreleri yenilenir ve canlandırılır. Üst tabakanın soyulmasıyla, parlak ve taze cilt alttan çıkar. İlk önce uyguladığınızda hafif bir sıcaklık ve batma hissi ortaya çıkabilir, çok fazla tahriş ve kızarıklığınız varsa, bu kremi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Tretin Krem Yan Etkileri

Çok yaygın yan etkiler deride aşırı tahriş ve yanma hissidir. Bu kremi uyguladığınız bölgede kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. İçerdikleri aktif maddeye alerjisi olanlar, vücutta nefes almakta zorluk çekebilir ve deri döküntüsü oluşabilir. Bu gibi durumlarda krem kullanılmamalıdır. 

Tedavi sırasında, cildi tahriş edecek sabun, tüy dökücü krem gibi malzemeleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Hamileyken veya emzirirken daima doktorunuza danışmalısınız. Asla açık yaraya bu kremi uygulamayın. Bu kremi kullanırken mutlaka nemlendirici ve güneş koruyucu kullanın.

Tretin Krem Süslü Sözlük

“anti aging etkisi kanıtlanmış tek etken madde olan saf retinol içeren, bizde genelde akne tedavisinde kullanılan yurtdışında ise genelde genç görünme sevdalılarının favorisi olan krem. yurtdışında satılan versiyonunun adı retin-a’dır.

ben de yabancı sitelerde retin-a’nın ince çizgileri önlediğine, cilt tonunu ve dokusunu düzgünleştirdiğine dair tonla yorum okuyunca bir gazla gidip bu kremi aldım. aylardan haziran olmasına ve yaldır yaldır güneşe rağmen dayanamayıp kullanmaya başladım. amacım cildimi yavaş yavaş soyarak alttan bebek cildini çıkarmak ve pahalı kimyasal peelinglerin 1 günde yaptığını bu 15 liralık kremle bir kaç ayda yapmaktı. tabii yabancı blöggerların öğütlerini dinleyerek önce haftada 1 sürmeye başladım. yavaş yavaş haftada 2ye ve 3 e cikardım, en sonunda cildim kremi tam olarak tolere etmeye başlayınca her gün sürmeye başladım. tabii çok güçlü bir krem, ilk sürüşümde 24 saat falan yüzüm resmen ateşim varmış gibi cayır cayır yandı. 1 ay sonra sonuçlar ağzımı açık bırakan cinstendi. pürüzsüz bir cilt, daralmış gözenekler, düzgün ve eşitlenmiş cilt tonu. 1 ay yüzümü güneş kremiyle sivamama ve şapkasız dışarı çıkmamama da değmişti, lekesiz pırıl pırıl bir cilde sahip olmuştum. tabii yazın ortasına denk getirdiğim ve tatile gittiğim için kullanmayı bıraktım. geçen ay tekrar başladım ve şimdiden mükemmel cilde ulaşmış durumdayım.

diyeceğim o ki süslü kardeşlerim bu kremin şakası yok. bende kısa sürede inanılmaz iyi sonuçlar verdi ve iki arkadaşıma daha tavsiye ettim, onların da bebek cildine sahip olmalarına çok az kaldı. yabancı bloglarda sonuç almak için en az 4 ay kullanın demişler ama ben hemen sonuç aldım niye bilemiyorum. lafı çok uzattım biliyorum ama bu tecrübem paylaşılmadan kalmamalı, eğer gözünüzü karartıp saf retinolu deneyecekseniz şu püf noktalarını asla unutmayın:

– öncelikle asla her gün sürerek başlamayın, haftada 1-2 kere ile başlayıp cildinize kreme alışması için zaman verin.

-asla gündüz veya gün ışığında kullanmayın, mutlaka yatmadan önce ve tercihen kışın kullanın, ve kullandığınız sürece asla en az 30 hatta 50 faktörlü bir güneş koruyucu sürmeden evden dışarı adımınızı atmayın. bu madde çok önemli çünkü bebek gibi cilde ulaşmaya çalışırken lekeli bir ciltle kalakalmanızı istemem.

-kullandığınız sürece cildinizi su bazlı bir nemlendiriciyle her gün hatta günde iki defa güzelce nemlendirin. cildi oldukça kurutuyor, kuru ciltler iyice nemlendirmeye çok dikkat etmeli, yağlı ciltler ise yeni mat ciltlerinin tadını çıkaracak. ben bepanthol kullanıyorum nem için.

-kullandığınız miktar çok önemli, bir bezelye tanesini bütün yüzünüze yayın, asla daha fazla sürmeyin, daha çok sürmek daha iyi soymaz, cildinizi yakar kavurur.

-islak veya nemli cildinize sürmeyin, sürmeden cildi iyice kurulayın, retinol nemli cilde daha iyi nüfuz ediyor, etkisini arttırmak cildinizi daha çok yakabilir.

-ve son olarak sabırlı olmanız çok önemli, bir süre pul pul dökülen, belki sivilcelenen, belki de kızaran saçma bir ciltle yaşamanız gerekecek, ama sonraki sonuç resmen hayatınızı değiştirecek.”

“2 gecedir o arştırma senin bu araştırma benim, yok retinaldehyde yok retinol , serum senin, bu krem benim ve süslü üyelerine de danışmamla içeriğinde aktif retinol yani all-trans retinoik asit ve en direk etki edeni olduğundan bu gün gidip ‘”tretin %0,05″ aldım. ve yaklaşık 40 dk önce uyguladim. fakat şöyle uyguladım: yüzümü yıkadım, önce avene tolerance extreme emulsionla kurulamadan nemlendirdim, hafif kuruyunca bioderma atoderm nutritive sürdüm , kisacasi evde bulabildiğim en temiz ve nemlendirici kremleri sürdüm, kışın kuru oluyor cildim ve hassaslaşıyor bu sebeple aman yanlış bir içerikle birleşirde cayır cayır yanarim diye çok korktum, kremleri sürdükten sonra cildimin yemesini bekledim 15 dk diyelim, sonra dudak çevresi ve göz çevresi çok hassas olduğundan koruma amaçlı vazelin bulamadım nedense, o yüzden dexeryl krem sürdüm ama o da vazelin gibi sorun olmadi. ve sonra tretin kremi elime korkarak aldim—- güzellik acıdan geçer bebek popolarını düşün kızım diyip, bezelyeden az küçük bir parça alip yüzüme bölüştürerek sürdüm)) ve bekledim yanmayı artık ruhumu hazırlamıştım ama halen hafif bir karıncalanma dışında – kaşıntı hissi gibi – bir acı yok…. 1 gün ya da 2 gün arayla sürmeyi düşünüyorum. bakalım, kuru ve kışın hassaslaşan cildim yanmadı ya hala acayip şaşkınım… yeni kutusunun fotoğrafını ekledim.

p.s.—- bu arada tretinin nemlendirici üzerine sürmek etkisini felam azaltmiyor, sadece cildi nemlendirmiş olduğunuzdan çok daha az irritasyon riski oluyor.

p.s.s —- herkesin cilt yapısı çok farkli, sonuçta tretin bir ilaç, ben risk aldım, sonuç facia da olabilirdi, bu yüzden yazdıklarım kimseye tavsiye değildir çünkü her insanın metabolizması aynı ilaca aynı etkiyi vermez, ben sadece deneyimimi paylaşmak istedim. eğer mümkünse dermotoloğunuza danışın, ben yazlıkta olduğumdan sabırsızlıktan yapamadım, ama en kısa zamanda danışacağım. (sonucta ülkemizde sadece sivilce tedavisinde kullanıliyor ama fda den birçok başka alanda da mesela leke açma, kırışık tedavisi konusunda onayli, dermatologlar bunu biliyor ve tavsiye edebilir)

edit : 1 gece aralıkla 2. kullanımım sonunda cildimde kızarma, hafif yanma var, gerçi bunu kullandığım kimyasal filtreli güneş kremine bağlıyorum biraz da çünkü o irritasyon yarattı, 3 günde 1 ‘e indirmeye ve başka fiziksel filtreli bir güneş kremi kullanmaya karar verdim. bakalım ne olacak sonuçlar.”

“2 hafta önce sivilcelerim için kullanmaya başladığım ilaçtır. ayrıca doktorum vichy nemlendirici ve nivea güneş koruyucu ile birllikte kullanmamı tavsiye etti. uzun bir süre üretimi durdurulsa da ağustos 2019 itibari ile hemen hemen tüm eczanelerde bulabilirsiniz. bende diğer yazarların dediği gibi yanma kaşınma vb yan etkiler ortaya çıkmadı ancak şimdilik %0.05lik olanı sivilce sayımı arttırdı. araştırdığıma göre deriyi kat kat soyup alttaki sivilceleri yüzeye çıkartıyor sonra da döküyormuş. 45 tl ve devlet tarafından karşılanmıyor. bütün yüze bir ya da iki bezelye tanesi kadar ilaç yeterli zaten koyu bir kıvamı var yani süremsi de kolay.

yeni fotosu : https://i.hizliresim.com/rgrer6.jpg”

Tretin Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları burada…

Tretin Akne Kremi Midir?

Evet, bu krem akne ve sivilcelerde oldukça etkilidir.

Tretin Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Evet, bu kremi reçetesiz alabilirsiniz.

Tretin Krem Emziren Anneler Kullanabilirmi?

Bu kremi doktorunuza danıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Tretin Krem Nereden Bulabilirim?

Bu kremi eczanelerden satın alabilirsiniz.

Tretin Krem Genital Bölge İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem yüz bölgesinde kullanılır.

Tretin Krem Cilt Lekeleri Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem cilt lekelerini tamamen yok eder.

Tretin Krem Çatlak Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem vücuttaki çatlaklarda etkilidir.

Tretin Krem Göz Çevresine Sürülürmü?

Bu krem göz çevresine çok az miktarda ve nazik hareketlerle sürülebilir.

Tretin Krem Saç Çıkarır Mı?

Bu kremin saç çıkarma gibi bir etkisi yoktur.

Tretin Kremi Devlet Karşılıyormu?

Hayır, bu kremi ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz.

Tretin Krem Gözeneklere İyi Gelir Mi?

Evet, bu kremin gözenek küçültücü etkisi vardır.

Tretin Krem Güneş Lekeleri Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Evet, bu krem güneş lekelerini iyileştirir.

Tretin Krem Sivilce İzleri İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem sivilce izlerini tamamen yok eder.

Tretin Krem Kırışıklık Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Bu krem, ciltteki kırışıklıkları giderir.

Tretin Krem Kaç Lira?

Bu kremin fiyatı 17.86 TL’dir.

Tretin Krem Yazın Kullanılır Mı?

Hayır, bu kremi kış ve bahar mevsimlerinde kullanabilirsiniz.

Tretin Krem Sivilce Yapar Mı?

Hayır, aksine bu krem sivilce tedavisinde kullanılır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Gülsüm dedi ki:

    Tretin kremi bir arkadaşım kullanıyordu. Uzman bir dermatologun sivilce tedavisi olarak tavsiye ettiği bir kremdi. Ancak sivilceyi geçirmekten ziyade sivilce lekelerine iyi geldiğini belirtmek gerek. Daha önceden ortaya çıkan sivilcelerin yarattığı lekeleri yok etmek için kullanılıyor. Sivilceler geçsin diye kullanmak başka problemler yaratabilir öncelikle bunu ayrıştırmak gerekir. Arkadaşım gün içerisinde sadece geceleri sürüyordu çünkü gün ışığında cildi yakma durumu olabiliyormuş. Uzun bir süre kullandıktan sonra suratındaki sivilce ve güneş lekeleri zamanla kayboldu. Sizler de kullanmak isterseniz öncelikle bir doktora başvurun derim. Herkesin cildine iyi gelmeyebilir

    1. Funda dedi ki:

      Merhaba bende yeni başladım doktor mercimek tanesi kadar uygula dedi acaba tüm yüze mi o kadar yoksa sadece lekeli kısma mı? Birde ne kadar sürede sonuç aldı arkdaşn?