Sirkenin Faydaları Nelerdir, Sirke Nasıl Kullanılmalıdır?

14.01.2022
473
Sirkenin Faydaları Nelerdir, Sirke Nasıl Kullanılmalıdır?
Modelistlik Kursu

Sirkenin faydaları saymakla bitmez. Yiyeceklerinizi korumaya yardımcı olması ve farklı şekillerde kullanılabilmesi de dahil. Sirke ayrıca bakterisit özellikleri ve sindirime yardımcı olma yeteneği ile bilinir.

Sirke doğal bir koku giderici olarak kullanılabilir. Kokmuş bir ayakkabınız varsa, ayakkabının içine birkaç damla sirke damlatın. Kokunun çoğunu emecektir ve ardından sirkeyi kuru bir bezle çıkarabilirsiniz.

Sirke, evinizin ve mobilyalarınızın temizliğinde ve dezenfekte edilmesinde kullanılabilir. Pestisitlerde bulunabilecek bakterileri yok etmek için meyve ve sebzeleri klorlu su yerine sirkeli suda temizleyin. Çamaşırlarınıza yumuşatıcı veya deterjanlara alternatif olarak sirke ekleyin. Sirke camların, pencerelerin, fırınların, banyo ve tuvaletlerin ve fayansların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Sirke de kepek için doğal bir çaredir. Eşit miktarda sirke ve suyu karıştırın. Karışımı yıkama sonrası durulama veya saçta durulanmayan saç kremi olarak kullanın.

Sirkenin faydaları temizlik ve koku giderme ile bitmez çünkü bahçenizde de kullanılabilir. Sirke, doğal bir ot öldürücüdür ve güçlü bir mantar ilacıdır, yani kök hastalıklı organizmalardan kurtularak bitki hastalıklarını öldürebilir. Bitkilerinizi diğer kimyasallarla yaptığınız gibi tedavi etmek için sirke kullanabilirsiniz, ancak asidik maddelere alerjisi olmadığından emin olmak için tüm bitkilerinize uygulamadan önce durumunu bir yaprak üzerinde test etmelisiniz.

Mantar gibi görünen bir bitkiniz varsa veya yaprakları kahverengi ve siyaha dönüyorsa, sirkeli suya batırılmış bir pamuklu çubukla etkilenen bölgeyi temizleyin. Yaprak bitlerinden kurtulmak için bitkilerin etrafına sirke püskürtebilirsiniz. Ancak, aşırı doz bitkilerinizi öldüreceğinden seyreltilmemiş sirke kullanmalısınız.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin sağlığınız için de faydaları vardır. Sirke, kabızlık, ishal, dizanteri ve hatta ülseratif kolit gibi bir dizi sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılabilir. Kullanım yollarından biri, iki yemek kaşığı sirkeyi bir bardak suya karıştırıp aç karnına içmektir. Bir bardak suya bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip beş dakika beklettikten sonra gün boyunca derin nefesler alarak içmeniz sindirime yardımcı olacaktır. Sorundan kurtulana kadar bunu günde en az bir veya iki kez için.

Sirkenin bir başka büyük faydası da vücudunuzu ve nefesinizi kokudan arındırma yeteneğidir. Herhangi bir nedenle vücut kokunuz varsa, bir sprey şişesi kullanın ve seyreltilmemiş beyaz sirke ile doldurun. Kasık ve koltuk altlarının çevresine koku olan bölgeye püskürtün. Sirke, kokuya neden olabilecek ter ve salgıları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Diyette Sirkenin Faydaları Var mıdır?

Diyette Sirkenin Faydaları Var mıdır?

Diyette Sirkenin Faydaları Var mıdır?

Sirkeyi diyetinize ekleyerek faydalı etkilerinden yararlanmanın da yolları vardır. Elma, portakal, greyfurt, limon, kivi, armut, erik ve şeftalinin yanı sıra lahana, karnabahar ve brokoli gibi bazı sebzeler de sirke içeriği yüksek besinlerdir. Bir veya iki bardak elma veya üzüm suyu içmek sirkeyi daha etkili hale getirmeye yardımcı olacaktır çünkü bu meyve suları sindirim için gereken süreyi artıracak pektin ve selüloz içerir. Ancak, yüksek miktarda sitrik asit nedeniyle aşırı miktarda elma ve üzüm suyunun ishale neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle ölçülü olarak tüketin.

Sirke faydalarından yararlanmanın başka yolları da vardır. Banyo suyunuza temizlik amaçlı birkaç damla damlatabilir ya da şampuanla yıkadıktan sonra saçınıza sirke ekleyerek parlaklık ve hacim kazandırabilirsiniz. Nemlendirici uygulamadan önce yüzünüze toner olarak birkaç damla da ekleyebilirsiniz. Sirke birçok insana birçok yönden fayda sağlayan bir ürün olduğu gibi, bu kadar güçlü bir kimyasal kullanmanın risklerini anlamak da önemlidir. Aşırı miktarlar ellerinizi ağartabilir veya sindirim sisteminiz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Sirkeden kaynaklanan tehlikelere ek olarak, yanlış kullanımından kaynaklanan potansiyel riskler de vardır. Sirkeyi aşırı kullanır ve uygun şekilde sulandırmazsanız, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir. Pek çok insan, uygun şekilde seyreltilmemiş ve tedavi edilmediği takdirde potansiyel olarak ölümcül olabilecek sindirim sorunları da dahil olmak üzere çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olan ev yapımı temizlik çözümleri yapar.

Vücutlarına verebilecekleri olası zararlar nedeniyle, çocukların asla sirkenin yakınında bulunmalarına veya yetişkin gözetimi olmadan kullanmalarına izin verilmemelidir. Pek çok faydası ve riski olan herhangi bir üründe olduğu gibi, sirkeyi diğer ürünlerde veya ev yapımı temizleyicilerde bileşen olarak dikkatli kullanmalısınız. Sirkeyi temizleyici olarak kullanmaya devam ederseniz, aşırı maruz kalma nedeniyle baş ağrısı, yorgunluk ve cilt yanıkları gibi olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Sirke, yanlış kullanıldığında cilt dokularını da kuruttuğu bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Yumurta Diyeti Nedir

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.