Ekran Kartı Çok Isınırsa Ne Olur?

01.01.2022
312
Ekran Kartı Çok Isınırsa Ne Olur?
Modelistlik Kursu

Ekran kartı çok ısınırsa ne olur sorununun birkaç olası nedeni vardır. Bu sebeplerin çözümü basittir. Grafik kartı aşırı ısınma sorununu çözmek için bu çözümleri kullanabilirsiniz. Sebep ve çözüme geçmeden önce, oyunu çalıştıran programın grafik kartı gereksinimlerini bilgisayarınızda yüklü olan grafik kartının yetenekleriyle karşılaştırdığınızdan emin olun. Bu nedenle ekran kartı özellikleri istenilen gereksinimleri karşılamıyorsa ısıtma ve istenilen performans sağlanamayacaktır.

Şimdi gelelim ekran kartları ile ilgili kısımlara. Ekran kartı çok ısınırsa ne olur? Bilgisayarınız yavaşlar. Normal zamanlarda bilgisayarınızda küçük işlemler yaptığınızda ekran kartınızın sıcaklığı genellikle 3050 derecedir. Ancak bilgisayarınızda grafik kartınızı kullanan yüksek performanslı bir program veya oyun çalışıyorsa bu değerlerin 80 dereceye kadar çıkması normaldir. Ancak sıcaklık bu değerlerin üzerine çıkarsa bir problem vardır.

Ekran kartınızda teknik bir sorun olabilir. Bu nedenle, grafik kartı arızalı olabilir. Bu, beklendiği gibi çalışmayan aşırı ısınma sorunları gibi sorunlara yol açabilir. Grafik kartınızı ve diğer donanımlarınızı test etmek ve sıcaklık okumalarını görüntülemek için bir önceki konuda tanıtılan bilgisayar donanım test programını kullanabilirsiniz. Ekran kartını uzun süre kullanırsanız fan çok tozlu olabilir. Grafik kartını çıkarmanız ve fanı temizlemeniz önerilir. Ancak fanı temizlerken dikkatli olun. Grafik kartı fanları biraz hassastır ve temizlik sırasında kırılabilir.

Grafik kartınızı uzun süre kullanırsanız, fan ile grafik kartı işlemcisi arasındaki termal yağ işlevini kaybetmiş olabilir. Grafik kartını çıkarmanız, fanı çıkarmanız ve aşağıdaki termal macunu kontrol etmeniz önerilir. Macun zaten önemsiz. Kötü ise, temizlenmeli ve yeni bir macunla değiştirilmelidir. Ancak kullandığınız macunun iyi bir macun olmasını tavsiye edilir.

Ekran Kartının Önemi

Ekran Kartının Önemi

Ekran Kartının Önemi

Ekran kartı çok ısınırsa ne olur özelinde, monitörünüzde yüksek kaliteli görüntüler oluşturmak, verilerinizi hızlı bir şekilde işlemek ve aynı zamanda bilgisayarınızın performansını düşürmemek için çok önemlidir. Grafik tasarım ve video düzenleme programları, gelişmiş bilgisayar oyunları ve 3 boyutlu uygulamalar, güçlü bir grafik kartı olmadan verimli bir şekilde çalışamaz. Bu tür uygulamalarda ekran kartları daha önemli hale geliyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yeni nesil oyunlar için, grafik kartlarının oyun performansı üzerinde özellikle büyük etkisi vardır. Bir kartın ileri düzey kullanıma uygun olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızdaki grafik kartı modelini öğrenmeniz gerekir. Ekran kartı çok ısınırsa ne olur açısından nasıl yükselteceğinizi seçebilir veya doğru özelliklere sahip olmayan yeni bir bilgisayar satın alabilirsiniz.

Ekran Kart ve Modelleri

Video kartı üreticileri, çoğu modern video kartında Nvidia veya AMD’den grafik yongaları kullanır. En iyi ekran kartı sorusu çeşitli platformlarda tartışılıyor ancak kesin bir cevabı yok. Bunun en önemli nedeni, bilgisayar çalışmasının niteliğine bağlı olarak farklı ekran kartlarına ihtiyaç duyulmasıdır. Nvidia ekran kartı modelleri GeForce, Quadro, Volta ve RTX gibi çeşitli segmentlerde seri olarak gelir. AMD ekran kartı çok ısınırsa ne olur modelleri arasında Radeon 7000, Radeon 9000, Radeon X, Radeon RX, Radeon HD serisi ve FireGL, FireMV ve FirePro gibi farklı kullanıcı profillerini hedefleyen ürün grupları yer alıyor.

Asus ve MSI, dünyanın önde gelen grafik kartı üreticileridir. Asus ekran kartlarının 3 boyutlu çizim ve modelleme, video işleme ve oyun oynama konularında yüksek performans sunan birçok modeli bulunur. MSI ekran kartı modelleri ise özgün tasarımları, soğutma sistemleri ve performanslarıyla öne çıkıyor. Grafik tasarım, animasyon, video işleme ve 3D modelleme gibi görevlerde yüksek performans sunan birçok MSI ekran kartı modeli bulunur. Bu model aynı zamanda yeni nesil yüksek teknolojili oyunları oynamanıza da imkan tanıyor. Asus ve MSI’ın yanı sıra Gigabyte, Palit, Evga ve HP gibi üst düzey ekran kartı yapan birçok marka var.

İdeal ve Maksimum Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

İdeal ve Maksimum Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

İdeal ve Maksimum Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Ekran kartı çok ısınırsa ne olur yüksek kaliteli bilgisayar oyunlarında ve çeşitli yazılımlarda yüksek performans elde etmenizi sağlayan bilgisayar donanımıdır. Aslında ekran kartı çok ısınırsa ne olur? Aslında ısınması normaldir, bu da video kartının verimli çalıştığı anlamına gelir. Önemli olan yük ile ekran kartının ideal sıcaklığı arasında bir denge olup olmadığıdır.

Grafik kartları, sistem yük altında değilken tipik olarak 30-50 santigrat dereceye ulaşır. Video kartının yük altındaki sıcaklığı 80-85 dereceyi geçiyorsa bir sorun var demektir. Bu derecelendirmeler video kartı modeline göre değişir. Ancak, izin verilen maksimum sıcaklık 8085 derecedir. İdeal sıcaklık, grafik kartı boştayken 3035 derece ve grafik kartı yük altındayken 6080 derecedir.

Senede Bir Kez Ekran Kartı Macunu Değiştirin

Ekran kartındaki termal macunu değiştirmek için yapılması gerekenler; Ekran kartı çok ısınırsa ne olur özelinde fanını dikkatli bir şekilde çıkarıp etkinliğini kaybetmiş termal macunu temizlemeniz yeterli olacaktır. Ardından işlemciye yüksek kaliteli bir termal macun sürün ve farkı göreceksiniz. Yılda bir termal macun değiştirmek kartın ömrünü uzatacaktır. Böylece ekran kartınızın ideal sıcaklığında çalışır. Yöntemini kullandıktan sonra sorun devam ederse, video kartını değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Ne yazık ki, video kartları alaka düzeyini kaybediyor ve son zamanlarda piyasaya sürülen oyunları ve uygulamaları kaldırmamaya başladılar. Baş edemediği oyunlar ve uygulamalar, grafik kartını aşırı yükleyebilir ve aşırı ısınabilir, grafik kartının ideal sıcaklığını aşabilir ve arızalanmasına neden olabilir.

Ekran kartı ne işe yarar?

Ekran kartı ne işe yarar?

Ekran kartı ne işe yarar?

Grafik kartının temel özelliklerinden birinin ekrana komutları yansıtmak olduğunu söyledi. Ancak bu süreç anlatıldığı kadar basit değildir. Özellikle grafikleri yüksek bir oyun oynuyorsanız, grafik kartınızın ne yaptığını anlamak daha kolaydır. Bunun nedeni, grafik kartının diğer ara yüzlerden (RAM, sabit disk vb.) aldığı bilgileri ekrana yansıtmasıdır. Bu, kullanıcının bilgisayarın diğer bölümlerinin ne yaptığını görmesini sağlar. Kullanılan programın işlem gücü arttıkça grafik kartına olan yük artar.

Grafik kartı, oyundaki performansından da sorumludur. Monitörünüzde oyun ayrıntılarını ve yüksek grafikleri yeniden oluşturmak için güçlü bir grafik kartına ihtiyacınız var. Ekran kartının kalitesi de ekranın yenileme hızını doğrudan etkiler ve çözünürlüğü etkileyen ana faktördür. Çözünürlüğü ve yenileme hızını artırmak için büyük bir grafik kartına ihtiyacınız var.

İlginizi çekebilir: Cep Telefonu İnterneti TV’ye Nasıl Bağlanır?

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.