Dikiş Kursu ile İlgili Bilgiler

01.04.2021
444
Dikiş Kursu ile İlgili Bilgiler
Modelistlik Kursu

Dikiş kursu terzilik mesleğini öğrenmek için verilen kurslardır. Kadınlar hem güzel vakit geçirmek hem de bir meslek sahibi olabilmek için bu kursa çok fazla ilgi gösteriyorlar.

Dikiş kurslarında kursa katılanlara konfeksiyon ve terzi atölyelerinde kullanılan makineler tanıtılmakta ve bu makineleri kullanmaları sağlanmaktadır. Teknik bilgileri öğrenenler kurs bitiminde MEB onaylı sertifika almaya hak kazanıyorlar.

Dikiş Kursunda Neler Öğrenilir?

Dikiş kurslarında ilk olarak makineler tanıtılır ve makinelerin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verilerek uygulamalı olarak gösterilir. Ardından giysi kesimi başta olmak üzere temel dikim eğitimlerine başlanır. Fermuar dikimi, yaka dikimi, kalıp hazırlama gibi tüm teknik ve dikiş bilgileri verilir. Dikişte kumaşların bilinmesi de önemli olduğundan kursiyerlere kumaşlar tanıtılır. Kumaşların nasıl kesilmesi gerektiği uygulamalı olarak yapılır. Tasarım yapma, kişiler üzerinde prova yapma gibi eğitimler verilir.
Dikiş teknikleri öğretilir. Düz dikiş, zikzak dikiş, köşeli dikiş, kavisli dikiş, teğel yapma, gaze, pens çalışması gibi çalışmalar yapılarak dikişin en ince ayrıntıları gösterilir. Dikilecek kıyafet için nasıl ölçü alınması, nasıl bir dikim yapılması gerektiği hem erkek hem de kadın için hazırlanacak kıyafetlerin nasıl tasarlanacağı konusunda çalışmalar yapılır.
Kesim ve dikim konusunda bilgi sahibi olan kursiyerler kendi tasarladıkları kıyafetleri dikerek kurlarını tamamlarlar. Kurs sonunda sınava tabi olurlar ve başarılı olanlar kursu tamamlayarak sertifikalarını alırlar.

Dikiş Malzemeleri Nelerdir?

Dikiş Kursu Malzemeleri Nelerdir

Dikiş malzemelerinden önce bir dikiş makinasına sahip olmak gerekmektedir. Kumaş, terzi sabunu, dikiş iğneleri, dikiş iplikleri, toplu iğne, makas, parşömen kağıdı, cetvel, mezura, rulet ve karbon kağıdı, riga takımı, iplik sökme aparatı gibi malzemeler dikiş dikmek isteyenler için gerekli olacaktır.

Dikiş Kursu Fiyatları

Dikiş kurs fiyatları alınan kursun saat ve süresine, verilen kurs programının içeriğine, kursa katılan sayısına göre değişebilmektedir. Kısa süreli olan kursların fiyatları daha düşük olmaktadır. Fakat bazı kursların süreleri ve saatleri daha uzundur. Bu durum fiyatlara yansımakta ve ücretler biraz daha fazla olmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Dikiş kursu fiyatları ev tipi dikiş makinesi, sanayi tipi dikiş makinesi kullanımına göre de fiyatlar değişmektedir.

Bazı kurslar belirli dönemlerde indirimler yapmaktadır. İndirim dönemlerini takip ederek daha uygun fiyatlar ile istediğiniz kursa kayıt yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz Dikiş Kursu

Ücretsiz Dikiş Kursu

Dikiş kursları için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde ve İSMEK eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak dikiş kursları verilmektedir. Kurslara kayıt yaptırarak bu kurslardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca online olarak verilen kurs programlarından da yararlanabilirsiniz.

İSMEK Dikiş Kursu

İstanbul’un en kaliteli eğitimlerin verildiği İSMEK dikiş kursu ücretsizdir. İSMEK dikiş kursları düz dikiş makinesi, deri dikiş makinesi, dokuma konfeksiyon makinesi branşı bulunmaktadır.

Düz dikiş makinesi kursu 360 saat verilmektedir. Kursiyerlere sanayi tipi makinelerin kullanımı, masura ayarları, dikiş teknikleri, iplik takma gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Düz deri dikiş makinesi kursu da 360 saattir. Deri parçaların dikimi, cep yapma, fermuar dikme işlemleri deri kumaşlar üzerinde uygulamalı olarak yapılmaktadır.

Dokuma konfeksiyon makinesi kursunda ise düz dikiş makine eğitimlerinin yanında overlok, çift iğne, recme makinelerinin kullanım eğitimleri de verildiği için 656 saat eğitim devam etmektedir.

İSMEK dikiş kurslarının bitiminde MEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile iş bulma şansınız da artmaktadır.

Halk Eğitim Dikiş Kursları

Hem dikiş dikmeyi öğrenmek isteyenler hem de öğrendikleri ile aile bütçesine katkıda bulunmak isteyenler için Halk Eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak dikiş kursları açılmaktadır.

Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurslar özellikle kadınlar tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Sadece iş bulmak için değil kadınlar hem boş vakitlerini değerlendirmek hem de evde gerektiğinde kendi dikişlerini kendileri dikmek için bu kurslara katılmaktadırlar.

Halk eğitim merkezlerine online kayıt yaptırabileceğiniz gibi bizzat giderek de kayıt yaptırabilirsiniz.

Dikiş Kursu hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Binicilik Kursu hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

 1. Mekiye soysal dedi ki:

  Ben dikiş kursuna online katılmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Ümit Uslu dedi ki:

   Mekiye hanım merhaba,
   Dikiş kursunda online eğitim biraz zor oluyor. Genelde dikiş teknikleri eğitimi yüz yüze olursa daha etkili oluyor. Yine de dikiş eğitimi veren Yeni Ümit Moda Akademisini aramanızda fayda var. Linkini bırakıyorum. https://www.yeniumitmodelistlik.com/bicki-dikis-kursu/

 2. Esra dedi ki:

  Ders almak istiyorum dikişle ilgili herşeyi bilmek istiyorum