Elektrikli Transpalet Nedir? Elektrikli Transpalet Operatör Belgesi

24.02.2022
420
Elektrikli Transpalet Nedir? Elektrikli Transpalet Operatör Belgesi
Modelistlik Kursu

Bizler elektrikli transpalet operatör belgesi adlı makalemizde sizlere paketli yükleri taşıma kolaylığı sağlayan ve efor gücünü  azaltan iş makinelerine denir. Hidrolik pompa sistemi ile paketlerin yerinden kaldırılıp hareket ettirilmesiyle oluşan çalışma sistemi de denilebilir. Tekerlekleri düztabandan oluşurken, iki adet çatalı bulunur. Ve yükler buraya bağlanarak taşınır.

Elektrikli Transpalet Nedir?

Elektrikli Transpalet Nedir?

Elektrikli Transpalet Kullanım Avantajları

Bizlerin elektrikli transpalet operatör belgesi adlı makalemizde de verdiğimiz bilgiler üzere kullanım avantajları şunlardır;

 • Fiyatları oldukça uygundur.
 • Bulunduğu çalışma ortamında iş gücünü ve iş süresinin azalmasını sağlar.
 • Çalışan isçilere kolaylık sağlar.
 • Küçük boyutu nedeniyle her türlü dar alana girebilir ve sizlere iş ortamında kolaylık sağlar.
 • Eğimli arazilerde devrilme olabileceğinden kullanılmaması uygundur.
 • Yüksek hareket hızıyla çalışan bireylerin zamanından oldukça tasarruf ederek işi kısa sürede çözerken efor kaybının da önüne geçer.
 • Her yerde kullanılan hatta dar alanlara bile girmesi mümkün olan bu araçlar hayatımıza kolaylık katmaktadır.
 • Ergonomik kumanda kolu ile kullanım sayesinde operatörlerin iş gücünü azaltır be yorulmalarını olabildiğince engeller.
 • Hem yatay paletleri hem de yükleme için paletleri sayesinde her yere kolayca ulaşabilir ve insan gücünün imkansız kıldığı şeyleri çok az bir sürede yapabilir.
 • Paletleri sayesinde hassas bir şekilde yüklerin kaldırılması ve taşınması imkanı sunarak, taşınan yükün hasarı oluşmasını önler.

İlginizi Çekebilir: Forklift Ehliyeti Almak İçin Genel Şartlar

Elektrikli Transpaletler Nerelerde Kullanılır?

Bizlerin elektrikli transpalet operatör belgesi adlı makalemizde de geçen nerelerde kullanılır sorusunun cevabı şunlardır. Depolama alanlarında, kimyasal taşıma yerlerinde ve fabrikalarda kullanılabilir. Tüm yük taşıma alanlarında kullanım alanı mevcuttur. Ancak eğimli arazilerde kullanılmaması gerekir. Oldukça ağır yükler için de kullanılabilir. Ağır yükler için dayanıklı olan  bu aracın kullanılma alanı geniştir. Kaygan ve engebeli arazilerde kullanılması sağlıklı değildir. Araçta kayma olabilir ve taşıdığı yüke zarar verebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

Elektrikli Transpaleti Kimler Kullanabilir?

Elektrikli transpaleti kullanabilmek için ehliyet yani elektrikli transpalet ehliyeti alınması zorunludur.  Operatör belgesinin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması gerekir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Elektrikli transpalet operatörlük belgesi için şartlar;

 • Bireyin en az ilkokul bitirmiş olması,
 • 18 yaşından büyük olması veya doldurmuş olması,
 • Sabıka kaydının ve adli sicil kaydının temiz olması,
 • Sağlıksal sorunlarının olmaması veya araç kullanımını etkileyecek sağlık sorunlarının bulunmaması,
 • El, kulak ve göz sağlık sorunları olmaması gerekir.

Elektrikli transpalet operatör belgesi almak için bireylerde olması gereken özelliklerdir. Kullanan kişilerin oldukça dikkatli ve becerikli olması gerekir. Taşınan yükler oldukça ağır ve de hassas olabilir bu nedenle Operatörün dikkat seviyesi oldukça yüksek olmalıdır.

Elektrikli Transpalet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kesinlikle taşıyabileceği yükten fazlası için kullanılmamalıdır. Araçta devrilme olabilir. Hem operatör hem araç hem de taşınan yük zarar görebilir.

Operatörün binmeden önce transpaleti kontrol etmesi gerekir.

Operatörün araca düzenli bakımını, yağlamasını ve kontrollerini yapması gerekir.

Operatörün araca binmeden önce mutlaka dış ve iç olmak üzere kontrollerini yapması gerekir. Oldukça ağır yükler için tercih edilen bu araçta oluşabilecek herhangi bir arıza veya kaza hem mal kaybına hem de can kaybına neden olabilir.

Tekerleklerinin düz olması nedeniyle eğimli arazilerde ve kaygan zeminlerde kullanılması uygun değildir. Operatör hem araç hâkimiyetinde zorlanır hem de devrilme veya kayma ihtimali oldukça yüksektir.

 • Araç bakımının mutlaka düzenli olarak yapılması  gerekir.
 • Aracın kullanılmadan önce ve sonra kontrolü yapılmalıdır.
 • Araç kullanan kişinin dikkat bozukluğu veya uykusuzluk gibi dikkat eksikliği yaratacak problemlerinin olmaması gerekir.

Bu ürün hayatınıza kolaylık sağlayacak bir üründür.

Kaynak Link: https://www.yeniumitforklift.com/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.