Binicilik Kursları Hakkında Bilgiler

26.03.2021
331
Binicilik Kursları Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Binicilik özel olarak eğitilmiş atlar üzerinde gerçekleştirilen at binme sporudur. Çok eski tarihlerden bugüne kadar çok fazla ilgi gören binicilik, atın üzerinde güvenli ve sabırlı hareket edilmesini gerektirmektedir.

Binicilik sporunu en iyi şekilde yapmak için at ile iyi anlaşmak önemlidir. Bu spor ile uğraşan ya da uğraşmak isteyenlerin ata hakim ve çevik olmalıdır. Bunun içinde at ile vakit geçirmeli ve at ile dost olmak gerekmektedir. Bu becerileri kazanmak isteyen kişilerin binicilik kursu olarak bilinen eğitim programlarına katılmaları tavsiye edilir.

Binicilik Kursları
Binicilik Kursları

Binicilik Kursları

Binicilik kurslarına kayıt yaptırarak ata binmeyi öğrenmek mümkündür. Kurslara yeni başlayanlar için eğitmenlerin gözetiminde ilk olarak binicinin at üzerinde denge kurması sağlanır. Atı tanıma, at bilgisi, atın yürüyüşlerini tanıma, temel binicilik prensipleri öğretilir. Küçük yaşta kurslara katılan çocuklara at sevgisi aşılanır. Bu eğitimler sonrasında atı kontrol etmek hedeflenir.

Ata binmek ve atı idare etmek kolay bir iş değildir. Kişinin sabırlı olması gerekmektedir. Ata binmek insanı rahatlatır ve mutlu eder.

Binicilik Kursu Öncesi Alınması Gereken Kıyafetler
Binicilik Kursu Öncesi Alınması Gereken Kıyafetler

Binicilik Kursu Öncesi Alınması Gereken Kıyafetler

Binicilik için giyilmesi gereken kıyafetler bulunmaktadır. Alınan kıyafetlerin rahat olması önemlidir. İnce ve dar bir pantolon, çizme ya da bot, kamçı, eldiven ve mahmuz, binici kaskı, koruyucu yelek gibi malzemelerin alınması binicilik sporunu yapmak isteyenler için alınması gerekenlerdir. Bazı kurslarda bu kıyafetler eğitim veren kişiler tarafından da temin edilebilmektedir.

Binicilik Kurslarında Neler Öğrenilir?

Binicilik kursları at bilgisi ile başlar. Atın bedeni, ilk biniş ve at ile ilk hareket uygulamalı olarak verilir. Atın özellikleri anlatılır. Çalışma sonrasında atın bakımı hakkında bilgi verilir. Atın üzerinde doğru oturuş öğretilir. Atın beslenmesi ve tımar edilmesi uygulamalı gösterilir. Tüm eğitimler sonrasında sınavlar yapılır ve sertifika verilir.
Binicilikte ata sol taraftan binilir ve dizginler ele alınır. Atın üzerine dik olarak oturmalıdır. Ata yön vermek için dizginler kullanılır. Binicilik sporu ile hem kadınlar hem de erkekler yapabilir. Önemli olan atları ve bu sporu sevmektir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Binicilik Kursu Fiyatları

Binicilik kurs fiyatları yüksek meblağlar değildir. Herkes kendi bütçesine uygun olarak kurs programlarına kayıt olabilirler. Kişilerin nasıl bir eğitim almak istedikleri hangi ekonomik paketten faydalanmak istediklerine göre fiyatlar belirlenir. Kaç ay eğitim alınacağı, eğitimin ne kadar süreceği gibi kriterlerde kurs fiyatlarını etkilemektedir.

Profesyonel Binicilik Kursu

Profesyonel Binicilik Kursu

Temel binicilik derslerini alan kişiler ileri seviye kurslarına devam edebilirler. Temel eğitim tamamlandıktan sonra binici engel atlama ve temel dresaj çalışmaları ile eğitimlerine devam eder. Engel atlama parkurunu tamamlayacak seviyeye gelenler sınavlara tabi tutulur ve at binicilik lisansı almaya hak kazanırlar.

Dresaj, engel atlama ve konkur branşlarını başarılı olarak tamamlayan kişiler lisanslarını alırlar. Artık profesyonel olarak biniciliğe devam ederler. Kendi atları ile yarışmalara hazırlanabilirler. Yarışmalara katılarak şampiyonluk kazanabilirler.

Binicilik temel eğitimler ile başlar ve profesyonellik seviyesine kadar ilerler. Eğitim süreci uzun ve meşakkatli olabilir. Ama sonuç her zaman keyifli olmaktadır.

Kısa Dönem Binicilik Kursları

Kısa dönem binicilik kursları özellikle çocuklara at sevgisini aşılamak isteyenlerin tercih ettiği kurlardır. Biniş, oturma, iniş, tempolu ata binme gibi temel dersler verilmektedir. Böylelikle çocuklara eğitici aktivitiler ile güzel vakit geçirmeleri hedeflenmektedir.

Binicilik kişilerin birçok kasının çalışmasını sağlayan bir spordur. Çocuklarda kemik yapısının şekillenmesini sağladığı gibi sırt ve bel sorunlarının da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ata binmek eğlenceli olduğu kadar ruhen de insanları rahatlatmaktadır.

Binicilik Kursu hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Autocad Kursu hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Binicilik hakkında merak ettiğiniz her şeyi Türkiye Binicilik Kulübü internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.