Gelinlik Kursları Hakkında Bilgiler

29.03.2021
311
Gelinlik Kursları Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Gelinlik Kursları, Gelinlik tasarım ve dikiminin öğretildiği merkezlerdir. Gelinlik, düğün ya da nikah törenlerinde giyilen özel giysidir. Çok eski tarihten bugüne gelinler, kendi sosyal statü ve kültürlerine, modaya göre gelinlik giymişlerdir.

Gelinlikler farklı desenler ile insanların beğenisine sunulan özel giysilerdir. Günümüzde artık ihtiyaç haline gelmiştir. Düğün denildiğinde gelin ve gelinin giyeceği gelinlik özenle hazırlanmalıdır.

Düğünlerin vazgeçilmezi gelinlikler taleplere göre farklı modeller ve değişik süslemeler ile müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Böylesine ilgi gören kıyafetlerin dikilmesi için kalifiye elemanlara çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için gelinlik kursu olarak anılan eğitim programları düzenlenmektedir.

Gelinlik Kursları
Gelinlik Kursları

Gelinlik Kursları

Açılan gelinlik kurslarında gelinliğin kumaşından kesimine, dikiminden süslemesine kadar her ayrıntısı öğretilmektedir. Verilen eğitimler sonrasında kişinin kendi hayal gücü ve yeteneği ile öğrendiklerini birleştirmek kalıyor.

Gelinlik Kursunda Neler Öğrenilir?

Gelinlik dikimi kursunda gelinliğin her ayrıntısı ile ilgili bilgiler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Gelinlik tasarlama, tasarlanan gelinliğin kalıplara dökülmesi, gelinliğin kesilmesi, işlemeler, duvak dikimi ile gelinliği tamamlayan tüm parçaların dikimi hakkında bilgi edinmek mümkün olmaktadır. Eldiven, çanta, şapka gibi gelinliği tamamlayan parçalar da gelin tarafından özenle seçilen aksesuarlardır. Tüm bu parçaların gelinlik ile uyumlu bir şekilde tasarlanması ve hazırlanması için kursiyerlere gerekli olan eğitimler verilir.

Gelinlik Kursu Fiyatları

Gelinlik kurs fiyatları kursun ne kadar süreceği, kaç saat ders alınacağı gibi kriterlere göre farklılıklar gösterebilir. Ama genel olarak fiyatlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu tariflere göre düzenlenmektedir. Daha rahat çalışılması için sınıflar 10- 15 kişilik olmaktadır. Süreye göre belirlenen fiyatlar sonrasında kurslar için belli zamanlarda indirimler yapılabilmektedir. 4 aydan az olmamak ile kurs süresi daha da uzayabilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Profesyonel Gelinlik Kursu
Profesyonel Gelinlik Kursu

Profesyonel Gelinlik Kursu

Stilistik eğitimleri alarak profesyonel gelinlik dikimleri yapabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurslara katılarak çizim, insan anatomisi, kumaş bilgisi ve moda hakkında eğitimler alabilirsiniz. Stil konusunda bilgi sahibi olduktan sonra profesyonel olarak gelinlik dikimi yapabilirsiniz. Kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavlara katılarak belgenizi alabilirsiniz.

Kısa Dönem Gelinlik Kursu

Gelinlik dikmek için kumaş seçimi, kumaşın kesimi, süslemesi, işlemesi gibi daha birçok konuda eğitim alınması gerekmektedir. Tüm kızların evlenirken giymeyi hayal ettikleri bu kıyafetin tasarlanması ve hazırlanması vakit alacaktır. Bu nedenle en kısa gelinlik kursları 4 ay olmaktadır.

Ücretsiz Gelinlik Kursu

Ücretsiz gelinlik kursları Halk Eğitim merkezlerinde ve İSMEK tarafından verilmektedir. Online verilen derslerde vardır. Açılan kurslara katılanlar eğitimlerin tamamlanmasının ardından başarılı olduklarında sertifikalarını alırlar.

İSMEK Gelinlik Kursu

İSMEK tarafından gelinlik tasarım ve dikimi kursları verilmektedir. İstanbul’da yaşayan ve 16 yaşını dolduran kişiler bu kursa kayıt yaptırabilirler. Fakat bu eğitimden önce stilistik eğitiminin alınmış olması gerekmektedir. Kayıtlar her yıl Temmuz ayında başlar. Online kayıt yaptırma imkanınız da bulunmaktadır. Başvurular fazla olursa kursiyerler için ön sınav yapılır. Oldukça geniş kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır ve dersler uygulamalı yapılmaktadır.

Eğitimlerin başında gelinlik modellerinin analizi yapılır. Ardından günümüz modasına uygun gelinlik kesimleri yapılır. Elde ya da makinede yapılan dikimler sonrasında gelinliğin işlemeleri ve süslemeleri ile gelinliğe son şekli verilir. Kişiler üzerinde provalar yapılır. Provalar 2-3 gün sürebilir.

Gelinlik kursu sonrasında eğitimi tamamlayan ve sertifikasını alan kişiler modaevlerinde çok kolay iş bulabilmektedirler.

Halk Eğitim Gelinlik Kursları

Halk Eğitim Merkezleri farklı dallarda birçok kurs programları hazırlamaktadır. Yeterli kişi sayısına ulaşıldığında gelinlik kursları da açılmaktadır. Belediyeler Halk Eğitim merkezleri ile iş birliği yaparak ücretsiz kurslar açmaktadır. Kurs bitiminde kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikalarını almaya hak kazanırlar.

Gelinlik Kursları hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Estetisyen Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

  1. Yildiz Cifci dedi ki:

    Merhabalar, sorum olacak sizlere online olarak gelinlik dikimi ogretiyor musunuz acaba? Ogretiyorsaniz fiyat ogrenebilirmiyim?

    1. Ümit Uslu dedi ki:

      Bu konuda size Yeni Ümit Modelistlik Kursu yardımcı olur. Linkini bırakıyorum. https://www.yeniumitmodelistlik.com/