Ram Hatası Nasıl Düzeltilir? Ram Hataları ve Çözümleri

15.12.2021
217
Ram Hatası Nasıl Düzeltilir? Ram Hataları ve Çözümleri
Modelistlik Kursu

Bellek sorunlarıyla karşılaştığınızda, bunun nedeni genellikle üç nedenden biridir. Yanlış yapılandırma: Ram hatası nasıl düzeltilir veya yapılandırma kurallarını doğru uygulamamış olabilirsiniz. Yanlış takılmış: Bellek yuvaya düzgün takılmamış olabilir, soket arızalı olabilir veya soket kirli olabilir ve temizlenmesi gerekiyor olabilir. Donanım hatası: Bellek modülü arızalı olabilir. Bilgisayar hataları kendilerini bellek hataları olarak gösterebilir, bu da sorunu doğru şekilde teşhis etmeyi ve uygun çözümü uygulamayı zorlaştırır. Örneğin, bir anakart arızası veya yazılım arızası nedeniyle bir bellek hata mesajı görüntülenebilir.

Ram hatası nasıl düzeltilir?

Ram hatası nasıl düzeltilir?

Ram Bellek Hatası Temel Sorun Giderme Yolları

Ram hatası nasıl düzeltilir bu yöntemle doğru türde depolamanın kurulu olduğundan emin olabilirsiniz. Modülü üreticinin web sitesinde parça kodunu girerek bulabilirsiniz. Birçok bellek üreticisi, bellek hakkında bilgi sağlayan bir “bellek yapılandırıcısına” sahiptir. Bellek yapılandırıcıya erişiminiz yoksa, lütfen bellek satıcısını/dağıtıcısını arayın, anakart/bilgisayar kullanım kılavuzunu okuyun veya ana kart/PC satıcısı/dağıtıcısını arayın.

Belleğin doğru takıldığından emin olun. Birçok bilgisayar, aynı kapasitede modüllerin tezgah üzerine yerleştirilmesini gerektirir. Bazı bilgisayarlar, kurulabilmesi için bankadaki en büyük kapasiteye sahip minimum sayıda modülü gerektirir. Bazı bilgisayarların tüm yuvaları işgal etmesi gerekirken, diğerlerinin yalnızca bir bankayı işgal etmesi gerekir. Bunlar, özel konfigürasyonların sadece birkaç örneğidir.

Modülü Yeniden Kurun

Modülü yuvaya yerleştirdikten sonra sıkıca bastırın. Bu olduğunda, genellikle modülün takıldığını belirten bir “klik” sesi duyarsınız. Bir modülün yuvaya tam olarak oturup oturmadığını kontrol etmenin bir yolu, modülün diğer modüllerle aynı seviyede olduğundan emin olmaktır.

Modülü Değiştirin

Sorunlu yeni modülü çıkarın ve hatanın oluşup oluşmadığını görmek için eski modülü takın. Eski modülü çıkarın ve hatanın devam edip etmediğini görmek için yeni modülü takın. Başka bir yuvaya yeni bellek takmayı deneyin. Bu takas işlemleri, arızanın bellekten mi, yuva/yuvadan mı yoksa modül tipi uyumsuzluktan mı kaynaklandığını gösterir.

Bellek modülü yuvalarını ve temas noktalarını silin. Modül temas noktalarını yumuşak bir bezle silin. Yuvaları özel olarak tasarlanmış bir elektrikli süpürge veya basınçlı hava temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Metal parçaları aşındıran veya bunlarla gerçekten temas eden lehime zarar veren solventleri asla kullanmayın. Belirli temizlik maddeleri için satıcınızla veya bilgisayar aksesuar mağazanızla iletişime geçin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

BIOS’u Güncelleyin

Bilgisayar ve anakart üreticileri en son BIOS sürümünü web sitelerinde yayınlar. En son BIOS sürümünü kullandığınızdan emin olun. En son BIOS sürümü, bellek ve anakart performansını iyileştirebilir.

Yeni Bir Bilgisayar Aldıktan Hemen Sonra

Yeni bir bilgisayar satın alırsanız ram hatası nasıl düzeltilir ve sisteminizde bellek hataları oluşursa, bunun birçok olası nedeni vardır:  Anakart arızası. Bu durumda tek yapmanız gereken, sorunun nedenini bulmak için belleği de dahil olmak üzere tüm bilgisayara bakmaktır. En verimli konfigürasyonlar, bayi sistemi düzenlediğinde veya markalı bir bilgisayar oluşturduğunda oluşturulur ve test edilir.

Ram hatası nasıl düzeltilir ve bir hata alırsanız, bunun ilk nedeni yanlış bellek takmış olmanız olabilir. Modül kodunu tekrar kontrol edin. Doğru belleğin doğru konuma ve doğru yapılandırmaya takıldığından emin olun.

Daha yeni işletim sistemleri, eski işletim sistemlerine göre belleğe daha duyarlıdır. Yeni yazılım veya yeni bir işletim sistemi yüklediğinizde ram hatası nasıl düzeltilir nedeni ise bellek çalışmayabilir. Günümüzde, yeni yazılımların, yazılımın “bug” ve “beta” sürümlerinde bellek hatalarına sahip olması yaygın bir durumdur. Bu durumda yapılacak ilk şey, yazılımınız veya işletim sisteminiz için en son BIOS güncellemelerine ve en son hizmet yamalarına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Aksi takdirde, belleği satın aldığınız mağazayla iletişime geçin. Bu tür konularda bilgilendirilen bayiniz size gerekli teknik desteği sağlayacaktır. Bu nedenle, sorunun nedenini ve çözümünü bulmak kolaydır.

Yeni donanım ekler veya çıkarırsanız ve ram hatası nasıl düzeltilir diğer nedeni ise bir bellek hatası alırsanız, yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızı kontrol etmektir. Donanım kurulumu sırasında kablo çıkarılmış, kontaklar zarar görmüş veya donanım arızalanmış olabilir. Her iki durumda da, bu bir bellek hatası olarak belirtilir. En son donanım sürücülerinin ve bellenimin kurulu olduğundan emin olun. Birçok donanım üreticisi, ihtiyaç duydukları dosyaları web sitelerinde tüketicilerin kullanımına sunar.

Sisteminiz normal çalışma sırasında aniden  ram hatası nasıl düzeltilir sorusu oluşursa kafanızda bellek hataları veriyor ve çöküyor, kapanıyor veya “mavi ekranlar” veriyorsa, bu genellikle bir donanım sorunudur. Bilgisayarın aşırı ısınmasından da kaynaklanabilir. Aşırı ısınma, bir fan arızasından kaynaklanabilir. Güç sorunları veya bellek modülü ile soket arasındaki kontakların aşınması veya hasar görmesi de kontakları azaltabilir ve bellek hatalarına neden olabilir.

Ram Bellek Hatasının Diğer Çözüm Yolları

Bilgisayar açılmaz “bip” sesi duyulur.

Bilgisayarınızı her açtığınızda donanımınızı kontrol edin ve kaydedin. Donanım kayıtları, donanımı algılayan ve doğrulayan ve bazı durumlarda bileşenin adresini atayan bilgisayarın BIOS’undan oluşur. Bilgisayar bunu yapamazsa ve donanım yüklenemezse, işlemci diğer donanımdan habersizdir ve bileşenle iletişim kuramaz. Donanımın tanınmamasının nedeni, yanlış yazma veya donanımı tanıyan bir BIOS hatası olabilir. Bu durumda, belleği doğru taktığınızdan ve en son BIOS sürümünü kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Bilgisayar açılır, fakat takılı olan belleğin kapasitesini tam görmez.

Bilgisayar ön yüklendiğinde, depolama kapasitesi yükleme işleminin bir parçası olarak sayılır. Bu sayma işlemi bazı sistemlerde ekranda görünürken diğer sistemlerde görülmez. Önyükleme sırasında ne kadar belleğiniz olduğunu bilmiyorsanız, sisteminizin ne kadar bellek okuduğunu görmek için BIOS ayarlarına gidebilirsiniz. Taktığınızdan daha az bellek görürseniz, sisteminiz tüm belleğin farkında değildir.

Bilgisayarınız modülün yalnızca bir kısmını tanıyabilir. Bu genellikle yanlış türde depolama kullanılmasından kaynaklanır. Örneğin, sistem tek sıralı belleği kabul ediyorsa ve çift sıralı bellek takılıysa, sistem modül kapasitesinin yalnızca yarısını okuyacaktır. Bilgisayarlar yalnızca özel olarak yapılandırılmış bellek yongalarına sahip modüller kullanabilir. Örneğin, VX yonga seti 64Mbit yongalarla uyumlu değildir. Bazı bilgisayarlarda, bilgisayarın tanıyabileceği maksimum bellek miktarı, takılı bellek miktarından daha azdır.

Örneğin, bilgisayarınızda her biri 128 MB’lık bir modül alabilen üç yuva olduğunu varsayalım. Tüm slotlarda 128MB modül varsa, toplam kapasite 384MB olacaktır. Ancak bilgisayar depolama kapasitesini 256MB olarak kabul edebilir. Bu durumdan kaçınmak için bellek satın almadan önce bilgisayarınızın/anakartınızın kullanım kılavuzuna veya bellek yapılandırıcısına başvurmanız yeterlidir.

Bilgisayar açılır, fakat görüntü yoktur.

Grafik kartı taşınmış olduğundan, bellek tam olarak takılmadığından veya bilgisayar desteklenmeyen bir bellek kullandığından genellikle siyah bir ekran görüntülenir. Bellek kurulumu sırasında belleğin doğru takıldığından ve diğer bileşenlerin kablolarının çıkarıldığından emin olun. Bilgisayarınızda doğru türde belleğin kurulu olduğundan emin olun. Bellek türü ram hatası nasıl düzeltilir ve denetimi gerektiren bir sisteme eşlik dışı bellek takarsanız veya yalnızca EDO belleği destekleyen bir sisteme bir SDRAM bellek modülü takarsanız, önyükleme sırasında siyah bir ekran geldiğinde görürsünüz.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.