Tp Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

28.03.2022
366
Tp Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlerle “Tp Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok” sorununu paylaşacağız. Yönlendirici kurulumundan sonra yeni başlayan ve ampullerin üzerinde yanıp sönen farklı renklerde ışık parlaması olmalıdır. Bu gibi durumlar yönlendiricinin modeline ve üreticisine göre farklı renkler ve bu renklerin miktarı, amaçları değişkenlik göstermektedir. Fakat bu yanıp sönen rengârenk ışıkların ne anlama geldiğini merak edenler küçük bir araştırmadan sonra bunların sebebini bulabilir. Ayrıca yönlendiricinizde ki ampullerin gece uykunuzu rahatsız etmemeleri için nasıl kapatılacağını merak edenler için de yazımızda bu soruların cevabına yer verdik.

Yönlendirici de Işıklar Yandığında Ne Anlama Gelir?

İlk olarak, yönlendiricideki ışıkların açık olduklarında veya herhangi bir renkte yanıp söndüğünde ne anlama geldiğini bulalım. BDT ülkelerinde en popüler olan bu markanın yönlendiricileri olduğu için TP-Link modeli örneğine bakacağız. Ve bu arada, yanıp sönen tüm ampullerin en büyüğü onların üzerindedir. TP-Link yönlendiricideki ilk ışık güç göstergesidir. Cihaz bir elektrik prizine bağlandığı anda yanar ve yanık kalır.

İkinci ışık, sistem ayarlarının durumundan sorumlu olan en önemli ışıktır. Yönlendiricinin TP-Link’in birkaç çalışma modu vardır. Birçoğunun, göstergenin yanıp söndüğü konusunda kafası karıştı. Aslında, yanıp sönen dişli şeklindeki bir ışık, her şeyin düzgün çalıştığını gösterir. Sabit bir renkle yanıyorsa, bu, yönlendiricinin yüklendiğini veya sistemde bir hata olduğunu gösterir. Gösterge hiç yanmıyorsa, yönlendiricide bir yazılım hatası vardır.

Wifi Göstergesinin Devamı

Wifi Göstergesinin Devamı

Wifi Göstergesinin Devamı

WiFi göstergesi, ayırt edici bir simgeyle gösterilir. Açıksa veya yanıp sönüyorsa, yönlendirici kablosuz sinyali yeniden yayınlıyor demektir. Değilse, ayarlarda geçiş devre dışı bırakılır. Sonraki 4 ışık, LAN kablo bağlantısından sorumludur. Tel onlara bağlı değilse veya sinyal bunun üzerinden başka bir cihaza iletilmezse, gösterge kapalıdır. Bağlantı aktifse ve düzgün çalışıyorsa, veri aktarımı sırasında yanıp sönecektir. Ardından, bir küre veya gezegen simgesi şeklinde, yönlendiriciyi İnternet’e bağlamaktan sorumlu bir gösterge vardır.

Ağ bağlantısı etkinse, o da açık veya yanıp sönecektir. Son olarak, kilit şeklindeki son simge, başka bir cihazı yönlendiricinin WiFi ağına otomatik olarak bağlamak için WPS işlevini gösterir. Kapatılmalıdır ve yalnızca kasa üzerindeki düğme veya TP-Link kontrol panelinden WPS modu etkinleştirildiğinde yanar. Işığın yavaş yanıp sönmesi, işlevin doğru çalıştığını gösterecektir. Göstergenin hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başladığını görürseniz, bu bir bağlantı hatası olduğunu gösterir.

Yönlendiricideki Tüm Işıkların Aynı Anda Yanıp Sönmesi

Bir wifi yönlendiricisinde, gösterge panelindeki tüm ışıklar aynı anda yanıp sönüyor. Normal bir durumda bu, cihaz parametreleri sıfırlandığında olur. Sistemin zorla yeniden başlatılmasını yapmadıysanız, bu, yönlendiricinin çalışmasında veya arızalanmasında bir arıza anlamına gelebilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama veya bellenim geri yüklemesi yapmayı deneyin . Eğer yardımcı olmazsa, büyük olasılıkla servise götürmeniz gerekecek.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Tp Link Yönlendiricileri

Tp Link Yönlendiricileri

Yeni Tp Link Yönlendiricilerindeki Ampullerin Tanımı

Daha yeni TP-Link yönlendirici modellerinde bazı değişiklikler bulunabilir. Örneğin, LAN kablosu üzerinden ağ bağlantıları için 4 ışık tek bir ışıkla değiştirilir. Bağlantı noktalarına kaç bilgisayar bağlı olursa olsun, bağlantının bir kablo üzerinden olup olmadığını gösterir. Daha yeni modellerde bile genellikle harici sürücüleri veya 4G modemleri bunlara bağlamak için bir veya daha fazla USB bağlantı noktası bulunur.

Bunlardan herhangi biri etkinleştirildiğinde ok şeklindeki gösterge yanar. Cihaz türünü algılarken de yanıp sönecektir. Çift bantlı yönlendiricilerde, aynı anda iki WiFi ışığı bulabilirsiniz – her biri, 2,4 veya 5 GHz frekans aralıklarından birinin çalışmasını belirtmekten sorumludur.

Bir Yönlendiricideki Ampullerin Yanıp Sönmesi Nasıl Kapatılır?

Öğrendiğimiz gibi, yönlendiricideki çeşitli ışıklar yandığında veya yanıp söndüğünde, bu oldukça normaldir. Ancak, odada göze çarpan bir yere monte edilirse, gösterge ışığı dikkati dağıtabilir ve hatta geceleri uykuyu etkileyebilir. Birçok üretici bu anı dikkate aldı ve modellerinin ayarlarında, gece modunu etkinleştirirken ampulleri kapatma veya çalışmaları için bir program belirleme yeteneği sağladı.

Keenetic Ampuller Nasıl Kapatılır?

Keenetic yönlendiricilerde ayrıca ampulleri kapatabilir veya çalışmalarını planlayabilirsiniz. Ancak sıradan bir insan için anlaşılabilir bir görsel kontrol panelinden değil, özel komutlar kullanan Telnet protokolü aracılığıyla. Sıradan bir kullanıcının bunu yapması zor olacak, ancak gerekirse üreticinin resmi talimatlarına bir bağlantı bırakacağım.

Gelecekte bu ayarın yönetici panelinde normal, anlaşılır bir forma yerleştirileceğini umuyorum. Bu arada, burada yalnızca durumu “Kontrol – Genel ayarlar” menüsündeki FN düğmesinin göstergesinde görüntülenecek olan işlevi belirtmek mümkündür.

Tp Link Modem Yönlendirici

Tp Link Modem Yönlendirici

Tp Link Modem Yönlendiricideki Gece Modu Nasıl Kapatılır?

Modern TP-Link modellerinde, bellenimde ışıkları kapatmak için yerleşik bir gece modu işlevi bulunur. Gerçek şu ki, yanıp sönen göstergeler hassas insanlar için uykuyu etkileyebilir. Bu ışıkları kapatırsanız ya da yandıkları esnada program ayarını yaparsanız bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak yönlendirici yeşil renkte yanıp sönüyorsa, şu anda İnternet’e bağlı olduğu anlamına gelir.

Bu her zaman oluyorsa, bağlantıyla ilgili sorunlar vardır ve yanıp sönen turuncu sinyalle aynı yönde kazmanız gerekir. Yönlendirici sürekli yeşilse, İnternet bağlantısı kurulur ve her şey yolunda demektir. Aynı anda çalışmıyorsa, sorun tam olarak filtrelerde, WiFi programında veya belirli bir bilgisayar, akıllı telefon veya tüm cihaz grubu için başka bir erişim kısıtlamasında olabilir.

Bilgisayardaki Bağlantı Ayarlarını Kontrol Etme İşlemi

Kablo veya kablosuz bağlantının bağlı olup olmadığını kontrol edin. “Denetim Masası” – “Ağ ve İnternet” – “Ağ ve Paylaşım Merkezi” – “Adaptör ayarlarını değiştir” seçeneğine gitmeniz yeterlidir.  Bir bilgisayar ve yönlendirici arasında bir kablo bağlantısı kullanıyorsanız, “Ethernet” veya “Yerel Ağ Bağlantısı” listesinde bulun.

Üzerinde kırmızı bir çarpı işareti görürseniz, kablo bağlı değil demektir, bağlantıyı kontrol edin, kabloyu hem bilgisayardan hem de yönlendiriciden yeniden bağlayın ve Wi-Fi kullanıyorsanız, “Kablosuz ağ” listesinde bulun.

İlginizi çekebilir: Telefonda Yazılım Hatası Nasıl Düzeltilir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.