Diş Protezleri Hakkında Merak Edilenler

28.05.2020
591
Diş Protezleri Hakkında Merak Edilenler
Modelistlik Kursu

Diş protezleri kaybolan dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit bir şekilde üretilen dişlere verilen isimdir. Halk arasında protez dişler takma diş olarak da bilinir ve en sık kullanılan tedavi yöntemidir.

Dişlerin eksilmesi durumunda çoğu hastaya uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi protez diştir. Şunu da belirtmek gerekir ki protez diş yalnızca yaşlı insanlara uygulanan bir tedavi yöntemi değildir genç insanlarda diş problemi görüldüğü zamanlarda da yapılabilir.

Protez dişler sabit ve hareket etme kabiliyetli olmak üzere iki grupta incelenir. Ancak hangi cins protez dişin hasta açısından uygun olacağına hekim karar verir. Yapılan ön muayeneden sonra hekim hangi tür protez dişi takacağı konusunda bir fikir verecektir. Hekim ise bu kararı verirken dişin olup olmadığına dikkat eder. Eğer diş varsa hareket eden protez diş, hiç diş yoksa sabit kalabilen protez diş takılır.

Protez Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Diş protezleri yapım süresi tamamen hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Ağzında diş olup olmaması bu süreci etkileyen en önemli etkendir. Fakat korkulacak bir durum yok çünkü protez dişi yapmak bilinenin aksine uzun sürmüyor. Ortalama olarak 15 gün içerisinde protez diş tamamlanmış olur. Ancak yine de hekim ile hastalığın durumuna göre konuşmak ve bu doğrultuda randevu planı oluşturmak gerekir.

Protez Diş Nasıl Kullanılır?

Diş protezleri çok basit bir şekilde kullanılır. Günlük hayatta kullanılan diş fırçaları ile ya da özel protez diş için satılan diş fırçaları ile temiz bir suyun altında fırçalayarak bakımını yapabilirsiniz. Gece yatarken çıkartmak gerekirse akşamdan temiz su bulunan bir kabın içine protez dişi koyabilirsiniz. Sabah fırçalayıp tekrar takabilirsiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş hastalar bu yöntemi sıklıkla kullanıyor.

Hastaların en çok merak ettiği konu ise protez dişler ile nasıl yemek yendiğidir. Ancak bu konuda endişe edecek bir durum yok çünkü protez dişler hastanın ağız yapısına uygun bir şekilde yerleştirildiği için yemek yerken, sıcak soğuk gıdalar tüketirken korkmaya gerek kalmaz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ancak protez dişlere alışma evresinde yemek yerken güçlük yaşanabilir fakat zamanla dişler yerine oturacağı için bu konuda da rahat etmek mümkündür. Hareketli protez dişler bu konuda daha fazla güçlük yaratabilir bu zorluktan korkan kişiler implant üzerine protez diş yaptırabilir.

Protez Diş Uzun Ömürlü mü?

Protez dişler temiz ve dikkatli bir şekilde bakımı yapıldıktan sonra uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Temizliği sabah akşam yapılırsa, ağız içi hijyene dikkat edilirse ve düzenli olarak kontrolleri yapılırsa ortalama 10 yıl boyunca kullanılabilir. Kontroller esnasında bir problem varsa hekim gereken tedaviyi uygulamaktadır. Örneğin bazı durumlarda ağız ölçüsünün değişmesi gerekebilir. Bu durumlarda kesinlikle kontrolleri aksatmamak gerekir.

Protez Diş Fiyatları

Protez diş fiyatları çeşitli kriterlere göre farklılık gösteriyor. Hareketli ve sabit protez diş fiyatları birbirinden farklı olur ve bunun için en iyi yöntem uzman hekim ile görüşmektir. Hastanenin kalitesi ve doktorun tecrübesi de protez diş fiyatları alanında etkilidir. Bu nedenle önce uzman hekime muayene olmalı ve sonrasında kesin fiyat bilgisi alınmalıdır.

YORUMLAR

  1. Gülüş Tasarımı dedi ki:

    başarılı.