Biberiye Sabunu Nasıl Kullanılır?

05.05.2020
167
Biberiye Sabunu Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Biberiye sabunu genel olarak vücut sağlığı, saç sağlığı ve cilt sağlığı için harika bir doğal mucizedir. Bu doğal sabunun antibakteriyel, analjezik, antidepresan, antiseptik, damar büzücü, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri vardır. Bunun yanı sıra bu organik sabunun spazmları önleyici, kan toplanmasını önleyici, uyarıcı ve mantar önleyici özellikleri vardır. 

Biberiye sabunun özellikleri nelerdir, faydaları nelerdir, fiyatı ne kadar, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Biberiye Sabunu Faydaları

Bu doğal sabun genel olarak bakteri, mantar ve diğer mikropları öldürür. Aslında, sivilcelere neden olan bakteriler olan propionibacterium acnes’i özellikle öldürdüğü gözlenmiştir. Bu, hem taze bitki formunda hem de sabun formunda sorunlu ve sivilceli ciltler için doğal cilt bakımında idealdir.

Bu doğal sabunu kullanmak sinüzit, tıkanıklıkları iyileştirir. Üstelik beyni geliştirmek için hafızaya ve daha net düşünmeye yardımcı olabilir. Bu doğal sabun genel itibariyle beyin hücrelerini uyarır, zihni netleştirir ve hafızaya yardımcı olur. Zihinsel zorlanma ve uyuşukluk için iyidir. Yorgun ve zayıf olduğunda zihni uyandırır. Ayrıca beyne enerji verir ve harekete geçirir, duyuları canlandırır.

Biberiye Sabunu
Biberiye Sabunu

Biberiye Sabunu Ne İşe Yarar?

Biberiye favori bir koku olarak uzun bir geçmişe sahiptir. 1300’lü yıllarda, ünlü bir parfüm olan  Macar Suyu’nun ana bileşeniydi. Efsane, 72 yaşında parfümü sıkan Macaristan Kralı’nın sevgilisi Polonya Kralı’nı büyülediği anlatılıyor.

Sonraki 500 yıl boyunca, Fransızlar, on sekizinci yüzyılda eau de Cologne üretmeye başlayana kadar, başka hiçbir bitki biberiye popülaritesini bir koku ya da doğal bir ilaç olarak beğenmedi.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

En sevdiğimiz sabunlardan birinin biberiye olması şaşırtıcı değil. Bu kokuyu yaratmak için üç esansiyel yağı karıştırıyoruz. Ağırlıklı olarak biberiye ama lavanta ile temperlenmiş ve gül benzeri palmarosa ile yumuşatılmıştır.

Cildiniz biberiye sabununu burnunuz kadar sevecektir. İnce ufalanmış biberiye yaprağı, sabuna biraz doku ekler. Sağlıklı bir biberiye yağı, cömert bir nemlendirici sağlar.

Bu sabun harika kokuyor ve bir spa salonunda olduğunuzu hissettirecek! Saf biberiye yağları, ezilmiş biberiye yaprakları ve renk için biraz oksit ile yapılır. Biberiye, akne, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Şişlik veya ödemi de geçirdiği bilinmektedir. 

Biberiye Sabunu Fiyatı

Bir kalıp biberiye sabununun fiyatı 9 lira ile 40 lira arasında değişir.

Biberiye Sabunu Saça Faydaları

Saçlarınız için, daha uzun, daha güçlü hale getiren, saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olarak bu doğal sabunun yenilenme özelliklerinin düzenli kullanımından yararlanabilir. Bu doğal sabun, saçlardaki beyazlamayı ve saç dökülmesini önler. Uyarıcı etkisi sayesinde yeni saçların çıkmasına ve saçların dolgunlaşmasına yardımcı olur. Saç derisinde oluşan kepeği etkili bir şekilde temizler. Üstelik saç derisine ferah ve temiz bir his kazandırır. 

Saç ve saç derisi bakım ürünü olarak kullanmak için zeytinyağı ile bakım yaptıktan sonra bu doğal sabun ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınıza ve saç derinize masaj yapın.

Biberiye Sabunu Cilde Faydaları

Bu organik sabun, akne ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yardımcı olan iyileştirici ve yenileyici özelliklere sahiptir. Sıkılaştırıcı olarak cildinizdeki yağı azaltmaya yardımcı olur ve dezenfektan özellikleri de bu cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Bu doğal sabun ayrıca ciltteki ödemin ve şişliğin hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal bir maddedir. Bu doğal sabun, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kas ağrıları, sırt ağrısı, romatizma ve artrit gibi ağrıları ve acıları azaltır.

Bu organik sabun genel olarak sarkmış cildin toparlanmasını ve sıkı görünmesini sağlar. Güçlü bir büzücü olduğu için cilde gergin bir görünüm kazandırır. Cildi dengeler, ciltteki şişlikleri ve ödemi iyileştirir. Bu doğal sabunu köpürterek şakaklara masaj yapmak baş ağrısını hafifletir. Ayrıca bu organik sabun, merkezi sinir sistemini uyarır, adet kramplarını rahatlatır. Ciltte gençleştirici bir tonik etkisi yaratır.

Biberiye Sabunu Nasıl Kullanılır?

Eğer bu sabun saç için kullanılacaksa, ıslak saçlara köpürtülerek uygulanır ve saç derisine masaj yapılır. Daha sonra ılık suyla durulanır. Eğer bu doğal sabunu yüz için kullanacaksanız ıslak yüzünüze sabunu köpürterek uygulayın, birkaç dakika masaj yapın ve ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Biberiye Sabunu Sivilceye İyi Gelirmi?

Evet, bu doğal sabunun antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri olduğu için sivilceleri temizler.

Biberiye Sabunu Nasıl Yapılır?

Canlandırıcı bir kokuya sahip bu doğal sabun, güzel bir el yapımı hediyedir ve yapılışı şaşırtıcı derecede kolay yapılır. Bir sabun tedarik mağazasından ya da online mağazadan kolayca temin edilebilen birçok sabun bazını kullanarak bu harika sabunları yapabilirsiniz.

Sabun içinde daha uzun bir ömür sağlamak için kurutulmuş biberiye kullanabilirsiniz. Eğer taze biberiye kullanırsanız, sabunlar çok kısa sürede bozulur.

Taze biberiye, pişirme ve el sanatları projelerinde kullanılmak üzere doğal olarak veya fırında kurutulabilir. Doğal olarak kurutmak için, taze biberiye demetlerini ip ile bağlayın ve 2-3 hafta boyunca güneşli bir yerde baş aşağı asın. 

Sabun kalıbı bulamazsanız, geri dönüştürülmüş kare kağıt süt kartonları ve yuvarlak plastik yoğurt kaplarını kullanabilirsiniz. Kağıt süt kutularının üst kısmını kesin ve atın, kutuyu yıkayın ve kurutun. Kullanmadan önce plastik yoğurt kaplarını yıkayın ve kurulayın. Ayrıca, bir yağlı kağıdı derin olmayan bir tepsi ya da kek kalıbına sabunu koyabilir ve farklı kurabiye kalıpları kullanarak farklı şekillerde sabunları kesebilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı
  • 1 kg sabun bazı
  • 2 tatlı kaşığı biberiye esansiyel yağı

Biberiye Sabunu Yapımı

Bir kahve değirmeni veya küçük mutfak robotunda biberiye yapraklarını ince bir şekilde çekin. Sıcağa dayanıklı bir tencerede suyu kaynatın. Isıya dayanıklı bir kabı, kaynayan suyun içine yerleştirin. Isıya dayanıklı kabın içine sabun bazını alın ve kabın tabanının suya temas etmesine izin vermeyin. Sabun bazı eriyene kadar karıştırın. Tencereyi ateşten alın ve 5 dakika bekletin. Biberiye esansiyel yağını ilave edin ve iyice karıştırın. Ardından ince çekilmiş kurutulmuş biberiyeyi ekleyin. 2-3 dakika daha karıştırın veya sabun bazı hafifçe yoğunlaşana kadar karıştırın. 

Sabunu şimdi kalıplara dökerseniz, biberiye yüzer, bunu önlemek için sabun kalıplarınıza dikkatlice az miktarda sabun dökün ve ardından daha fazla katmana dökmeden önce birkaç dakika bekleyin. Sonra biraz daha sabunu kalıplara dökün. Sabunların soğumasına izin verin ve oda sıcaklığına ayarlayın.

Alternatif sabun önerimiz; Defne Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.