Amortisör Bozulması Durumunda Ne Olur? Amortisör Arızasının Sonuçları

15.06.2021
313
Amortisör Bozulması Durumunda Ne Olur? Amortisör Arızasının Sonuçları
Modelistlik Kursu

Amortisör bozulması ile birlikte araç içerisinde pek çok farklı problemler meydana gelebilir. Amortisör arızası yaşanması akabinde öncelikli olarak direksiyonun sertleşmesi kendini göstermektedir. Aynı zamanda amortisör bozulmasının düzeyine göre direksiyonda titreme yaşanması da söz konusudur. Bununla birlikte amortisörün arızalanması sonucunda frenlerin zayıflaması, yol tutuşunun zayıflaması, aracın ıslak zeminde kayması, titremeler kendini göstermektedir. Dolayısıyla amortisörün bozulması aracı pek çok anlamda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu olumsuz etkiler kazalara ya da istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu sebeple amortisörün kontrol edilmesi ve arıza olması durumunda onarılması sağlıklı ve güvenli bir yolculuk için önemli bir husustur.

Amortisör Arızası İle Birlikte Frenlerin Zayıflaması

Amortisör bozulması frenleri ve frenlerin çalışma sistemini etkilemektedir. Amortisörün bozulması ile birlikte araçların fren mesafesini de ciddi bir uzama söz konusu olur. Uzayan fren mesafeleri ise kazalara davetiye çıkaran durumların başında gelmektedir. Özellikle düzgün olmayan yollarda amortisörün bozulması sonucunda gözlenen fren mesafesi ciddi sonuçlar doğurabilecek kazalara yol açabilir.

Amortisör Arızası İle Birlikte Aracın Islak Zeminde Kayması

Amortisör arızası aracın ıslak zemindeki yol tutuşunu oldukça kötü etkileyen unsurlardan biridir. Amortisör arızası ile birlikte özellikle ıslak zeminde aracın kayması durumu gözlenebilir. Bu durum kıyaslandığında %50 oranında aşınmış bir amortisör ile yeni takılmış bir amortisör arasında ciddi ölçüde bir fark durum söz konusudur. %50 oranında aşınmış bir amortisör, tamamen yeni olan bir amortisöre göre %10 oranında daha fazla kayma durumu söz konusudur.

Amortisör Arızası İle Yol Tutuşunu Zayıflaması

Amortisör arızası yol tutuşu bakımından aracın olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır. Zira ani manevra gerektiren durumlarda kontörün iyi sağlanmasını destekleyen kısım amortisör olmaktadır. Kaliteli ve yeni bir amortisör ile ani manevra esnasında daha iyi bir kontrol söz konusu olmaktadır. Bu hususta %50 oranında aşınan bir amortisör ile yeni takılan bir amortisör arasındaki viraj sırasında yol tutuş ve emniyet düzeyi farklı olmaktadır. İyi bir amortisör ile birlikte yol tutuşunun ve ani manevraların daha rahat bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olur.

Amortisör Arızası İle Birlikte Gözlenen Titreme

Amortisör arızasının yaratığı sorunlardan birisi de titreme sorunudur. Aşınmış bir amortisöre sahip olan aracın sürüş esnasında sarsıntı ya da titreme yaşaması ihtimaller dahilindedir. Bu sarsıntı ya da titreme ise aracın farlarını dahi olumsuz yönde etkilemektedir. Zira sarsıntı ile birlikte aracın farları da olumsuz bir biçimde etkilenir ve karşı olan gelen sürücünün yol odağını bozabilir. Aynı zamanda amortisör arızası ile birlikte gözlenen titreme probleminin lastikleri de olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Bahsi geçen sarsıntı durumu lastiklerin aşınmasına sebebiyet vermektedir.

Amortisör Bozulması Belirtileri Nelerdir?

Amortisör arızaları bazı problemlerle varlığını sürücülere göstermektedir. Söz konusu olan bu belirtilere dikkat ederek amortisör arızasını ciddi bir boyuta uzanmadan sezebilmek ve onarım işlemini gerçekleştirmek daha güvenli ve daha konforlu bir yolculuk için önemlidir. Amortisör bozulmasının belirtilerinin başında kasislerden geçildiği esnada arabanın sağ ön ve sol ön kısımlarından gelen birtakım sesler bulunmaktadır. Aynı zamanda arabanın yolculuk esnasında sağa ya da sola doğru çekmesi de amortisör arızasının belirtisi olabilir. Bununla birlikte araçla gözlenen titreme, direksiyonun çevrilmesi esnasında ortaya çıkan gıcırtı sesi, direksiyonda aşırı sertlik problemi, düzensiz bir şekilde aşınan lastiklerin seviye farklılığı gibi pek çok durum aracınızda amortisör problemi olduğunun habercisidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Amortisör Arızası Neden Meydana Gelir?

Amortisör arızalarının yaşanmasına sebep olan pek çok farklı etmen bulunmaktadır. Hava durumunun sıcaklığına göre yaşanan genleşme, bu sebepten kaynaklı olarak gözlenen plastik ve metal kısımlardaki özelliklerin kaybı, kasislerde aracın çok sert bir şekilde kullanılması, çukurlardan özensiz ve hızlı bir şekilde geçilmesi gibi sebepler amortisör arızasının yaşanmasına neden olabilir. Bir bakıma amortisör arızasının esasında yıpranmadan ve aşınmadan kaynaklı olarak gözlendiği söylenebilir.

Amortisör Arızalarının Sonuçları

Amortisör arızası ile birlikte gözlenen olumsuz sonuçlar sürücülerin hem konforunu hem de güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Amortisör arızası ile birlikte ses sorunları kendisini göstermeye başlar. Bu ses sorunları başlarda önemsiz ya da düşük seviyelerde gibi görünse de amortisör onarımı gerçekleşmediği takdirde ses seviyesinde artış söz konusu olmaktadır. Bir zaman sonra bu ses seviyesini şiddete sürüş konforunu düşürmeye ve hatta araç içerisinde çalan şarkıyı ya da araç içerisindekilerin sesini bile bastırabilir.

Amortisörlerin bir sistemin bir parçası olduğu ele alındığında amortisörlerin bozulması da elbette ki başka parçaların ya da mekanizmaların zarar görmesine de sebep olabilir. Onarım işlemi gerçekleşmediği takdirde söz konusu olan zararın boyutu artabilir ve daha yüksek maliyetlere sebep olabilir.

Sürüş güvenliği de bozuk bir amortisör ile tehlike altındadır. Amortisör bozulması özellikle virajlarda ve bozuk yollarda sürüş güvenliğini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Virajlarda ve bozuk yollarda etkili ve iyi bir tutuş sağlanmasının önüne geçen bu amortisör hasarları, bu tarz durumlarda kazalara, can ve mal kayıplarına sebep olabilir.

Bununla birlikte tamamen kopma durumunun gözlenmesi de ihtimaller dahilindedir. Geçici çözümler elde etmeye çalışmak bu hususta kısa vadede işe yarar gibi görünse de bu geçici çözümler yalnızca bir süre için idare ederiz olma özelliği taşımaktadır. Onarım İşlemi gerçekleşmediği takdirde bu geçici çözümler de bir yere kadar dayanır ve sonrasında amortisörün yerinden çıkmasına dahi sebep olabilir. Böyle bir durumun yaşanması ile birlikte hasar boyutu ve onarım maliyeti artacaktır.

Ayrıca trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.