Altın Oran Yüz Uygulaması Hakkında Her Şey

26.05.2021
603
Altın Oran Yüz Uygulaması Hakkında Her Şey
Modelistlik Kursu

Altın oran yüz uygulaması, son zamanlarda oldukça popüler bir konu. İnsan yüzü, i̇lahi orantı olarak da bilinen altın oran örnekleri ile doludur. Phi, bir insan yüz profilinin temel boyutlarında altın oran ya da ilahi oranı tanımlamak için kullanılır. İnsan güzelliği, altın orana dayanır. Yüzdeki tasarımı anlamak ve altın bir cetvel oluşturmak için art arda altın oranlar kullanılır.

Her boyutun altın oranında phi’yi esas alan Altın Cetvel vardır. “Altın Cetvel”, Gary Meisner tarafından phi’ye dayalı olan bir altın oran ölçüm çubuğudur.

Baş, gözlerin orta noktasında altın bir dikdörtgen oluşturur. Ağız ve burnun her biri, gözler ve çenenin arasındaki mesafenin altın bölümlerine yerleştirilir. Güzellik, daha fazla göründükçe ortaya çıkar.

George Clooney, insan yüzündeki phi veya altın oran oranın bir örneğidir. Yandan bakıldığında bile, insan kafası altın oranı gösterir. Altın oran ölçme uygulaması ve altın oran hesaplayan program aslında bir fotoğrafa dayanır. Altın oran yüz çizimi yapılarak otomatik olarak altın oran hesaplanır.

altın oran yüz ölçüleri

Altın Oran Yüz Nedir?

Altın oran yüz testi uygulamasından önce altın oran kavramını öğrenmekte fayda var. Giza Piramitleri ve Da Vinci’nin Mona Lisa’sı Twitter ve Pepsi’nin ortak noktaları nelerdir? Hemen cevap verelim! Hepsi Altın Oran kullanılarak tasarlanmıştır.

Altın oran analizi matematiksel bir orandır. Doğada yaygın olarak bulunur ve bir tasarımda kullanıldığında, estetik açıdan göze hoş gelen organik ve doğal görünümlü bileşimleri teşvik eder. Ama altın oran tam olarak nedir ve kendi tasarımlarınızı geliştirmek için nasıl kullanılabilir?

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yapabildiğimiz kadar basit anlatalım. Altın oran yüz uygulaması aslında altın bölüm, altın ortalama, i̇lahi oran veya Yunanca Phi harfi olarak da bilinir. Bir çizgi iki bölüme ayrıldığında ve daha uzun bölümün, daha küçük olan kısmına eşittir.

Ama altın oran yüz uygulaması aslında yalnızca matematikle ilgili değildir. Sanatta, kozmetikte, modada ve tasarımda da altın oran kullanılır. Tasarımda altın oran, estetiğe kayıyor. Uyum ve oranla bir güzellik hissi yaratıyor ve takdir ediliyor. Tasarıma uygulandığında, altın oran bir sanat anlayışı sağlar. Ayrıca altın oran yüz uygulaması, fiziksel güzelliğin belirlenmesinde önemli bir kriterdir.

Bu uyum ve orantı binlerce yüzyıldır bilinmektedir. Giza’daki Piramitlerden, Atina’daki Parthenon’a, Michelangelo’nun Sistine Şapeli’nin tavanındaki Adem’in Yaratılışı tablosundan, Da Vinci’nin Mona Lisa tablosuna, Pepsi logosundan Twitter logosuna kadar birçok tasarımda ve sanat eserinde altın oran kullanılmıştır. Bedenlerimiz ve yüzlerimiz matematiksel altın orana uygun yaratılmıştır.

Aslında, beyinlerimiz altın orana sahip olan nesneleri ve görüntüleri hemen seçiyor. Yani beyinlerimiz bu şekilde tasarlanmış. Neredeyse bilinçaltımız, altın oranlı insan ve nesnelere karşı bir cazibe duyuyor. Bir görüntüyü altın oran için daha gerçekçi kılan küçük ince ayarların bile beyinlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır.

Bu güzel altın oran estetiğini doğanın formlarında bile bulacaksınız. Örneğin eğrelti otları, çiçekler, deniz kabukları, hatta kasırgalar bile altın orana sahiptir.

Altın Oran Yüz Uygulaması Ölçüleri Nedir?

Yüz için altın oran ölçüleri ilk kez Leonardo Da Vinci tarafından resimlerinde kullanılmıştır. Altın oran yüzdeki büyük organın küçük organa olan oranıdır. Yüz tipinin burada göz önünde bulundurulması gerekir.

Göz bebeği merkezinin alt dişlere ve çene ucuna oranı ölçülür. Gözün dış ve iç kenarının oranı, burnun ortasına oranı ölçülür. Dudakların dış kenarlarının dudakların üst kıvrımlarına oranı ölçülür. Son olarak  göz genişliğinin göz bebeğine olan oranı ölçülür. 

Altın Oran Yüz Uygulaması Ölçüleri Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Altın oran yüz uygulaması hesaplama ilginç bir şekilde, yüzdeki simetri mutlaka güzelliğe eşit değildir. Pek çoğu olmasa da, güzel olarak algılanan yüzler, genellikle sol ve sağ tarafların simetrisinde mükemmel olmaya bile yakın değildir. Mükemmel simetri, doğal olmayan, hareketli veya robot benzeri görünen bir yüze yol açma eğilimindedir. Cilt tonu, sağlık ve yaş dahil diğer faktörler de güzellik algılarını etkiler.

Daha da önemlisi, altın oranın güzelliğe uygulanması sadece fiziksel güzelliği ifade eder ve bu, insanlarda gerçek güzelliği tanımlayan unsurlardan yalnızca bir tanesidir. Fiziksel güzellik kısacık ve zamanla geçiyor. Akıl ve ruhun diğer nitelikleri, gerçek güzelliğin özüdür. 

İç güzelliğimiz, yaratıcı çalışmalarımız, düşünce ifadelerimiz, şefkatimiz, arkadaşlığımız ve başkalarına hizmet etme eylemlerimizle birçok yönden yansıtılmaktadır. Bu yüzden ünlüler ve moda dergileri fiziksel güzelliği sürekli överken, insan deneyimindeki gerçek güzelliği ve bizi sevmeye ve sevilmeye yönlendiren şeyler daha derinde çalışan bir güzellikte bulunur ve bu da fiziksel güzelliği etkiler.

Bunun yerine bu aynı yüz işaretlerini normal insan oranlarıyla ve mümkün olan en basit gösterimle açıklayalım. Bu, dikey bir oval yüz, gözler için iki çizgi ve ağız için bir çizgi vardır. Sonuçta ortaya çıkan yüz buna daha çok benzeyecek:

Bu basit yüz konfigürasyonu, dört basit altın oranın kullanımıyla çok doğal insan oranlarıyla kolayca eşleştirilebilir:

Bir sonraki önemli insan yüz özelliği, en basit olarak iki burun deliği ile temsil edilen burundur. Bunlar da altın oran çizgileriyle çok doğal insan oranlarıyla eşleştirilebilir. Göz bebeğinin burun deliklerine oranı ölçülür. Göz bebeğinin burun deliklerine ve ağız hattına olan oranı ölçülür. 

Bir insan yüzünün en temel özelliklerini inşa etmek için gereken noktaların çok basit ve mantıklı olan açıklaması budur. Birçok çekici insan yüzünde bulunabilecek ortak altın oranlarını belirler.

Fotoğraftan Altın Oran Hesaplama Programı

Yüz güzelliğini ölçen ve hesaplayan altın oran uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz. Altın oran yüz app uygulaması programın İngilizce olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 

https://www.youtube.com/watch?v=Bwcl1HG1twA
Altın oran yüz ünlüleri

Altın Oran Yüze Sahip Ünlüler

Altın oran yüzde kaç olmalı? Ünlü Hollywood güzeli oyuncu Scarlett Johansson, yüzde 96.4 altın oranla dünyanın en güzel yüzüne sahip kadındır. Sansasyonel hayatı ile öne çıkan Kim Kardashian, yüzde 91.39 ile ikinci sırada yer alıyor. Ünlü model Kate Moss, yüzde 91.06 altın oranla onu takip ediyor. Kendall Jenner, yüzde 90.18 altın yüz oranına sahip. 

2013 yılında, Dr. Kendra Schmid, bir kişinin çekiciliğini yüzün 29 farklı noktasına dayanarak ölçen, simetri ve oranın Schmid’in 1-10 ölçeğinde kilit rol oynayan bir formülü geliştirdi. Schmid’in formülü ile birçok farklı ünlü yüz üzerinde ölçümler yapıldı. Bu formüle göre, aktör Brad Pitt’in neredeyse mükemmel görünümlü bir yüze sahip olduğunu belirledi. Oyuncu, 10 puan üzerinden 9.67 puan kazanarak en iyi altın oran yüze sahip olduğunu kanıtladı. Schmid’in ölçeğinde Pitt’in arkasında sırasıyla Ryan Gosling 7.31, George Clooney 6.77 ve Ben Affleck  6.55 puan kazandı. Hollywood’un yakışıklı erkeklerinden birisi olan James Franco’da altın orana sahip ünlülerden birisi. 

Schmid’in ölçeğinde aktris Lena Dunham da yer aldı. Dunham, Jennifer Lopez ve Jessica Biel’in beğenilerinden matematiksel olarak daha üst sıralarda yer alan ölçekte 6.82 kazandı. 

Plastik cerrahlar güzellik hakkında her şeyi biliyor olabilir çünkü dünyayı her gün “ideal görünüme” doğru hareket ettirenler onlardır. Ama dünyanın en çekici kadınları bile sayamazlar (çünkü tüm fikirlerimiz oldukça özneldir). Bu nedenle Dr. Julian De Silva bilime güvenmeye ve antik Yunan güzellik formülüne dayalı olarak daha kesin olmaya karar verdi. Bilimsel olarak kanıtlanmış en ünlü kadınlara bakalım.

Cara Delevingne’nin yüzde 89,99 altın orana sahip bir yüzü vardır. Katy Perry’nin yüzde 90.08, Natalie Portman’ın yüzde 90,51 ve Taylor Swift’in yüzde 91.64 altın orana sahip bir yüzü vardır. Ünlü ve başarılı ikon Beyonce’nin yüz hatlarının altın oranı ise yüzde 92.44’tür.

Türkiye’de ise güzel oyuncu Beren Saat en yüksek altın oran puanına sahip ünlü. Çekici oyuncu Fahriye Evcen 9.32 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Burcu Esmersoy, 9.21 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Serenay Sarıkaya 9.09 puana, Özge Ulusoy 9.06, Ebru Akel 8.15, Bensu Soral ise 7.29 puana sahip. 

Altın Oran Yüz Uygulaması hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sivilce baş ağrısı yapar mı? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. nurten dedi ki:

    Güzellik algısı deyince nedense herkes bir altın oran arayışına giriyor. Ancak herkesin belirli bir simetrisi var ve bu simetriyi bozan bir asimetrik durum da söz konusu. Fark ettiyseniz bir gözünüz diğerinden farklı ya da bir kaşınız diğerinden farklı. Yani altın orana sahip olan her kimse güzel olmayabilir, öncelikle bu algıyı yıkmak gerek bence.