Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir? Nedenleri Nelerdir?

22.07.2019
421
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir? Nedenleri Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Yüz kırışıklığı, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Kırışıklıklar genel olarak yüz, boyun, el ve kollar gibi güneşe maruz kalan cilt yüzeylerinde daha belirgindir. Genetik esas olarak cilt yapısını ve dokusunu belirlese de, güneş ışığına maruz kalma, özellikle açık tenli insanlar için kırışıklıkların ana nedenlerinden biridir. Kirletici maddeler ve sigara gibi diğer faktörler de kırışmaya neden olur.

Kırışıklıklarınız sizi rahatsız ediyorsa, onları düzeltmek veya daha az görünür hale getirmek için hiç olmadığı kadar çok seçeneğiniz vardır. İlaçlar, cilt yenileme teknikleri, dolgu maddeleri, enjekte edilebilir maddeler ve cerrahi teknikler, etkili kırışıklık tedavileri listesinde yer almaktadır.

Yüz kırışıklığı, cildinizde oluşan çizgilerdir. Bazı kırışıklıklar derin çatlaklar veya oluklar şeklinde olabilir ve gözlerinizin, ağzınızın ve boynunuzun etrafında özellikle belirgin olabilir. Yazımızda sizlere Yüz Kırışıklığına karşı egzersiz, nedenleri ve ne yapmanızı anlatacağız.

Cildinizin görünümü hakkında endişeleriniz varsa, bir dermatologla görüşün. Dermatoloğunuz, cildinizi değerlendirebilir ve kişiselleştirilmiş bir cilt bakım planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir dermatolog, tıbbi kırışıklık tedavileri de önerebilir.

yüz kırışıklığı tedavisi

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yüz Kırışıklığı Nedenleri Nelerdir?

Kırışıklıklar, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklanır. Bazıları kontrol edebilirsiniz, bazıları kontrol edemezsiniz.

Yaşlandıkça cildiniz doğal olarak daha az elastik ve daha kırılgan hale gelir. Azalan doğal yağ üretimi cildinizi kurutur ve daha buruşuk hale getirir. Cildinizin derin katmanlarındaki yağ azalır. Bu, gevşek, sarkık bir cilde ve daha belirgin çizgiler ve kırışıklıklara neden olur.

Ultraviyole ışığına maruz kalmak da kırışıklıkların temel nedenlerinden birisidir. Doğal yaşlanma sürecini hızlandıran ultraviyole radyasyon, erken kırışmanın başlıca nedenidir. UV ışığına maruz kalmak cildinizin bağ dokusunu yani derinin derinde (dermis) bulunan kollajen ve elastin liflerini parçalar. Destekleyici bağ dokusu olmadan cildiniz sağlamlık ve esnekliğini kaybeder. Daha sonra cilt erken sarkmaya ve kırışmaya başlar.

Sigara içmek, cildinizin normal yaşlanma sürecini hızlandırarak kırışıklıklara neden olabilir. Bu, cildinize kan beslemesindeki değişiklikler nedeniyle olabilir.

Tekrarlanan yüz ifadeleri de yüz kırışıklığının bir başka nedenidir. Göz gibi ya da gülümseyen yüz hareketleri ve ifadeleri ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olur. Yüz kaslarınızı her kullandığınızda, cilt yüzeyinin altında bir oluk oluşur. Cilt yaşlandıkça esnekliğini kaybeder ve artık yerine geri oturmaz. Bu oluklar daha sonra yüzünüzde kalıcı özellikler haline gelir.

yüz kırışıklığı kaç yaşında başlar

Portrait of smiling woman wearing orange scarf

Yüz Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar?

20 yaşın olgunluğuna ulaştıktan sonra, cildiniz her yıl yüzde 1 daha az kolajen üretir. 20’li yaşlarda cildin ölü cilt hücrelerinden arınma kabiliyeti de yüzde 28 oranında azalır böylece kollajen azalır. Bu sebeple bazı kişilerde erken yaşta yüz kırışıklığı meydana gelebilir.

30’larınıza ulaştığınızda, cilt, tabakaları arasında doğal nemi taşıma kabiliyetini kaybeder ve yağ hücreleri küçülmeye başlar. Bu da çizgilerin daha belirgin ve görünür hale gelmesine neden olur.

40 yaşından sonra, vücudunuz artık kolajen üretmez ve yaptığınız şey gözle görülür bir şekilde elastikiyetini yitirmeye başlar.

50’li yaşlara ulaştığınızda, cilt oldukça kurudur ve kırışıklıklar belirgindir. Kadınlarda menopoz, cildin duyarlılığını ve elastikiyetini daha da kötü hale getirir.

Cildinizin özellikleri, çizgilerin ne zaman ortaya çıkabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Beyaz tenli kişiler kırışmaya ve erken çizgiler göstermeye, esmer kişilerden daha çok meyillidir. Esmer tenli kişiler, beyaz tenli kişilerden daha fazla yüzün yaşlanmasına karşı direnç gösterir. Bu nedenle güneşe maruz kalma kırışıklıkların gelişimini hızlandırmaz.

Çok koyu tenli insanlar, porselen tenli insanlara kıyasla kırışıklıklara ve yara izlerine karşı bir miktar korumaya sahiptir ancak tamamen bağışıklık kazanmazlar ve seboreik keratoz olarak bilinen yaşlanma belirtilerine karşı daha duyarlı olabilirler.

Ailenizin yüzlerini gözlemleyin. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların ne zaman oluşacağını bu şekilde anlayabilirsiniz, ailenizdeki kişilerin yüz kırışıklığı size iyi bir fikir verecektir. Güneşte çok fazla zaman geçirdiyseniz veya bir sigara içme alışkanlığınız varsa, ince çizgileriniz ve kırışıklıklarınız daha erken belirginleşebilir. Genellikle, 30 yaşına geldiğinizde yüzünüzdeki bazı değişiklikleri görebilirsiniz.

yüz kırışıklığı bitkisel yolla nasıl geçer

Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?


Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir ve yüz kırışıklıkları nasıl giderilir birlikte inceleyelim. Sandal ağacı ve gül suyu kombinasyonu, gözenekleri minimize ederek, cildi sıkılaştırarak ve hücre hasarını onararak kırışıklıkları giderir. Her iki doğal mucizenin faydalarını bu maskeyle alabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve 1 tatlı kaşığı doğal gül suyunu cam bir kasede iyice karıştırın.

Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü, boynunuzu ve göğsünüzü ılık suyla yıkayın. Cildinizi nemli bırakın. Yatmadan önce, sandal ağacı ve gül suyu maskesini uygulayın ve 20 dakika maskenin kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Bu basit gece maskesi ile daha sıkı ve pürüzsüz bir ciltle yeni güne uyanabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez uygulamanız yeterlidir.

yüz kırışıklığı tedavi yöntemleri

Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Aloe vera, zengin vitamin ve mineral içeriği ile kırışıklıkları tedavi etmek için tamamen doğal bir çözümdür. A, C ve B12 vitaminleri cildinizi nemlendirmek ve gençleştirmek için çalışırken aynı zamanda kırışıklıklara yol açan ince çizgileri yumuşatır. Aloe verayı, E vitaminin antioksidan ve nemlendirici özellikleri ile karıştırın ve şifa için güçlü bir yüz maskeniz olsun.

Bir cam kaseye 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli alın. 2 damla E vitamini ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Bu güçlü gece yüz maskesinden en iyi şekilde yararlanmak için, önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Daha sonra aloe vera maskesini, yüzünüzdeki ince çizgilere ve kırışıklıklara uygulayın. Sabahları uyandığınızda, yüz maskesini ılık suyla durulayın. Cildiniz, sadece tek bir uygulama ile daha yumuşak ve pürüzsüz hissedecektir.

yüz kırışıklığı bitkisel tedavi

Yüz Kırışıklığı İçin Bitkisel Çözüm

Bu yüz maskesindeki dört bileşen kırışıklıklar ve ince çizgiler için şifa sağlamak üzere birlikte çalışır. Dolmalık biber, kolajen üretimini teşvik eden C vitamini içerir. Süt, kuru cildi besleyen B vitamini bakımından zengindir. Yulaf ezmesi, güneşin UV ışınlarının neden olduğu hasarı onarır ve iyileştirir. Bal ise, suyun cildinizden buharlaşmasını önleyen güçlü bir nemlendiricidir ve nem hapsedicidir.

Yarım dolmalık biberi parçalara ayırın ve blenderın içine alın. 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve 1 tatlı kaşığı balı blendıra ekleyin. Tüm malzemeleri blendırda iyice karıştırın.

Yüzünüze bu maskeyi gece yatmadan önce uygulayın ve 20 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Daha sıkı bir cilt için bu maskeyi haftada 2 kez yapmanız gerekir.

Yüz Kırışıklığı Kremi Önerileri

Face Moisturizer with Collagen Peptides by Olay Regenerist, Micro-Sculpting Cream adlı kırışıklık kremi, piyasaya girmesinden bu yana popülerlik kazanıyor. Kremsi dokusu ve harika sonuçları gerçekten etkileyicidir. Hyaluronik asit, amino-peptidler ve niasinamid (Vitamin B3) dahil olmak üzere bu kremin içindeki tüm bileşenler, yaşlanma karşıtı özellikler sergiler.

Cildi nemlendirmek, dolgunlaştırmak, yüzeydeki hücreleri kaldırmak ve ince çizgilerin görünümünü pürüzsüzleştirmek için birlikte çalışırlar. Kırışıklıkların, kullandığınız ilk günden itibaren yumuşadığını görebilirsiniz.

Algeni̇st Genius Sleeping Kollajen yüz kremi ise gece boyu cildinizde çalışır. Sabahları, nemli ve parıldayan bir cilt ile uyanabilirsiniz. Cilt kuruluğunu, ince çizgileri, kırışıklıkları ve elastikiyet kaybını gideren bu krem genç bir ciltle uyanmanızı sağlar. Cildi, yumuşatmak ve dolgunlaştırmak için vegan bitki kollajeni, yaşlanma belirtilerini azaltmak için alguronik asit, cildin nem ihtiyacını karşılamak için devedikeni bitkisi ve nemlendirmek için seramitler içerir.

Yaşlanma Karşıtı Yüz Egzersizleri

Yüz hareketleri ile gençleşme aslında mümkündür. Son yıllarda trend hale gelen yüz yogası ve yüz egzersizleri sayesinde birçok yüz kırışıklığını yok edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki egzersizleri düzenli olarak her gün uygulamanız gerekir.

1.Egzersiz: Bu egzersiz ünlü harflerin gücünü kullanır. Boyun bölgesini sıkılaştırmaya yardımcı olur ve ağız çevresindeki kırışıklıkları azaltır.

Derin bir nefes alarak bu egzersize başlayın. ‘A, E, I, O, U’ ünlü harflerini söylerken gülümseyin ve kahkaha atın. Bu işlemi 2 dakika boyunca tekrarlayın.

2. Egzersiz: Bu yüz egzersizi yüzünüzün üst kısmını güçlendirir ve sarkmış yanakları toparlayarak gergin bir görünüm sağlar.

Yanaklarınızı, alt ve üst dişlerinizin arasına alarak emmelisiniz. Bu pozisyonda 10 saniye kalın ve sonra bırakın. Bu işlemi 2 dakika boyunca 15 kez tekrarlayın.

3. Egzersiz: Bu egzersiz, ağzınızı kapalı tutmayı içerir ve dudak çevresindeki sarkmaları önlemeye yardımcı olur.

Ağzınızı kapatın ve dudaklarınızı birbirine sıkıca kapatın. Bu pozisyonda gülümsemeye çalışın ve ağzınızı mümkün olduğunca gerin. Bu yoga yüz pozisyonunda 20 saniye boyunca kalın ve ardından kasları gevşetin. 2 dakika içinde bu işlemi 10 kez tekrarlayın.

4. Egzersiz: Sıkı bir ağız çevresi ve ağız çevresindeki kırışıklıklardan kurtulmak için bu yüz yogası pozunu denemelisiniz.

Dudaklarınızı, ördek dudağı şekline getirin. Bu yoga pozisyonunda 30 saniye kalın. Bu işlemi 2 dakika boyunca 4 kez tekrarlayın.

Yüz Kırışıklığına ne iyi gelir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

İlginiz Çekebilir: Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. emine dedi ki:

    Yüz kırışıklığı yaş ilerledikçe ortaya çıkan olumsuz bir durum maalesef, ancak bunun önüne geçilebilecek pek çok yol var. Bunlardan birincisi elbette estetik operasyonlar. Eğer rahatsız olabilecek derecede kırışıklığınız var ise estetik yaptırabilirsiniz daha sıkı bir görünüm elde edersiniz ve daha mutlu olabilirsiniz. Bunun yanında, evde uygulayabileceğiniz doğal yollar da mümkün, anca uzun süreli bir sonuç yakalarsınız. Buhar banyosu yapmak ciltte çok iyi nemlendirme sağlar hem de sıkı bir görünüm elde eder. Sık sık buhar banyosu yapın.