Komedon Aleti Ne İşe Yarar?

25.11.2019
459
Komedon Aleti Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Komedon aleti, ciltteki siyah noktaların ve beyaz noktaların temizlenmesi için kullanılır. Siyah nokta çubuğu, siyah nokta çıkarıcı, komedon cımbızı ve siyah nokta temizleme aparatı gibi isimlerle adlandırılan bu alet cildin temizlenmesini sağlar. Komedon aletinin özelliklerinden bahsetmeden önce komedon yani siyah nokta nedir, neden oluşur ve nasıl önlenir gibi konulara değinelim.

Komedon sivilce yaygın olarak görülür ancak bazen yanlış anlaşılan bir sivilce türüdür. İltihaplı sivilceler ve püstüller yerine komedon sivilce genel olarak cildi pürüzlü hale getirir, beyaz nokta, siyah nokta ve iltihapsız lekelere neden olur.

Komedon (Siyah Nokta) Nedir?

Komedon sivilce, aslında bildiğimiz anlamda sivilce değildir. Komedonlar, iltihaplı değildir. Bunun yerine, cildiniz pürüzlü görünür. Bu şişlikler tipik sivilceniz gibi kırmızı değildir. Cilt renginde olabilirler ya da siyah nokta şeklinde olabilirler. Bu beyaz nokta ve siyah nokta, komedon adı verilen iltihaplı olmayan sivilce lekelerinin bir türüdür.

Komedon, saç folikülü veya gözenek içindeki bir yağ ve ölü cilt hücresinin tıbbi ismidir. Yaygın olarak bilinen sivilce ile aynıdır sadece bir komedon kırmızı ve şiş değildir. Komedonları daha yaygın olan gözenek tıkanıklığı terimiyle tanıyabilirsiniz.

Tüm iltihaplı sivilceler komedon olarak başlar. Böylece onları sivilce olarak düşünebilirsiniz. Komedonlar iltihaplı sivilcelere her zaman dönüşmez ve cildin hemen altında iltihaplanmayan tıkanmış bir gözenek olarak kalabilirler. Daha fazla yağ gözeneği doldurduğunda, cildin yüzeyinde yukarıya doğru iterek hissedebileceğiniz ve bazen görebileceğiniz bir şişlik yaratır. Komedonlar ağrılı değildir sadece can sıkıcıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Komedon sivilce, hafif lekelerden yüzün daha geniş bölgelerinde gerçekleşen lekelere kadar değişebilir. Yüz bölgesi, sırt bölgesi, boyun bölgesi ve göğüs bölgesinde gelişebilir. Yine de en yaygın olarak, alın ve çene bölgelerinde komedonlar olur.

Komedon aleti
Komedon aleti

Komedonların Farklı Türleri Nelerdir?

Komedonlar açık veya kapalı türde olabilir. Açık ya da kapalı olmasını renklerinden anlayabiliriz.

Açık Komedon

Açık bir komedon, genel olarak siyah nokta dediğimiz şeydir. Ciltteki ölü deri ve sebum adı verilen yağ, gözenek açıklığının yanındaki kıl folikülü içinde sıkışıp kaldığında meydana gelir. Tıkanmış gözeneğin tepesi cildin yüzeyindedir ve havaya maruz kalır. Hava, yağı okside eder ve bir elma kesildiğinde ve havaya maruz bırakıldığında kararmasına benzer şekilde kararır.

Tıkanmış gözeneğin tepesi, siyah noktalara özgü siyah rengi alır. Eğer siyah noktayı nazikçe çıkarırsanız, tıkanmış gözeneğin üst kısmının siyah olduğunu görebilirsiniz, havaya maruz kalmayan alt kısım ise krem rengi ya da sarımsı renktedir. Açık komedonlara siyah nokta adı verilir.

Kapalı Komedon

Kapalı komedonlar yağ ve cilt hücrelerindeki tıkanmış gözenekler havaya maruz kalmadığında meydana gelir. Tıkanmış gözenekler siyah renge dönüşmez bunun yerine çoğunlukla ciltte bir yumru olduğunu görürüz. Kapalı komedonlara beyaz nokta adı verilir. Kırmızı ve iltihaplı değildir, acı hissi oluşmaz. Sadece görünür ve cildinizde pürüz yaratır.

Komedon (Siyah Nokta) Nedenleri Nelerdir?

Çoğu akne türü gibi, komedon sivilce özellikle ergenlik döneminde yaygındır. Ancak, yetişkinlik dahil, hemen hemen her yaşta herkeste ortaya çıkabilir. Komedon sivilce, iltihaplı sivilcelerin habercisi olabilir, ama her zaman iltihaplı sivilceler oluşturmaz.

Komedonların genetik olma eğilimi vardır. Ebeveynleriniz veya kardeşlerinizde varsa, sizde olması daha muhtemeldir. Yağlı cilde sahip kişiler ayrıca komedon sivilceye daha yatkındır.

Bazen, komedon sivilce yüzünüze veya saçlarınıza sürdüğünüz kozmetik ürünlerden kaynaklanır veya şiddetlenir. Yağlı cilt bakım ürünleri ve saç bakım yağları gibi maddeler bu tip sivilcelere neden olabilir veya onları arttırabilir. Yine de çoğu zaman ergenlik gibi hormonal faktörlerden kaynaklanır.

Komedonlar, yağ kanalını kaplayan hücreler çoğaldığında ortaya çıkar ve sebum üretimi artar. Yağ kanalı ve kıl folikülünü tıkayan döküntülerden bir komedon oluşur. 

Deri hücrelerinde erkek cinsiyet hormonu 5 testosteronun (DHT) aşırı aktivitesi,

Sebumda azalmış linoleat daha fazla ölçeklenme ve bariyer fonksiyonunun azalmasına neden olur,

Sebum ve akne bakterileri tarafından üretilen serbest yağ asitleri,

Primer, nemlendirici gibi ürünler veya nemli koşullar yüzünden aşırı nemlenmiş cilt,

Yağlı pomadlar, izopropil miristat, propilen glikol ve kozmetikteki bazı boyalar dahil bazı kimyasallarla temas,

Foliküldeki sivilceleri sıkma, abrasive işlemler, kimyasal peelingler veya lazer tedavisi gibi yaralanmalar,

Sigara içmek,

Süt ürünleri, şekerler ve yağlar gibi yüksek glisemik indeksli yiyecekler tüketmek komedonlara neden olabilir. 

Komedonları (Siyah Nokta) Yok Etmek İçin Neler Yapmalısınız?

Komedonlar yani siyah noktalar can sıkıcı olabilir ancak onlarla başa çıkmanın bazı basit yolları vardır. Komedonları önlemenin ve yönetmenin ana yöntemlerinden bahsettik.

Komedojenik olmayan kozmetik ürünleri 

Komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri ve saç bakım ürünleri kullanın. Komedojenik olmayan etiketli ürünlerin gözeneklerinizi tıkama olasılığı daha düşüktür ve bu nedenle siyah noktalara ve sivilcelere neden olma olasılığı daha düşüktür. 

Nazik peeling ürünleri

Zaman zaman nazik peelingler kullanın. Kimyasal dökülmeler yararlıdır çünkü ölü cilt hücreleri, yağ ve gözeneklerinizi tıkarlar. Bu sayede onları daha kolay yıkayabilir ve gözeneklerinizi temiz tutabilirsiniz. Salisilik asit ve glikolik asit gibi bileşenler içeren cilt bakım ürünleri nazik peelinglerdir.

Benzoil peroksit

Benzoil peroksit bileşenli ürünler kullanın. Sivilce ve siyah noktalar ile savaşan bu klasik madde, sık sık siyah noktaları besleyen ve gözenekleri tıkayan bakterileri öldürerek çalışıyor. Her ne kadar benzoil peroksit, sivilce tedavilerinde sıklıkla kendi başına bulunsa da, cilt bakımınızı biraz daha verimli hale getirmek için salisilik asit gibi kimyasal katkı maddeleri ile birlikte de bulunabilir.

Retinoid

Eczanelerde satılan bir retinoid kullanmayı düşünün. Retinol, retinal ve adapalen içeren bu bileşenlerin tümü, hücre dönüşüm sürecini hızlandırdığı düşünülen A vitamini türevlerinin tümüdür. Bu da cilt hücrelerinizin daha hızlı bir şekilde dökülmesini sağlar. Böylece ölü deriler gözenekleri tıkamaz ve daha pürüzsüz bir cildiniz olur. 

Bununla birlikte, özellikle ilk başladığında, retinoidler tahriş edici olabilir. Bu yüzden en iyi şekilde başlamak için haftada birkaç gün uygulanır. Ayrıca retinoidinizi kullandığınız gecelerde tahriş edici olabilecek kimyasal katkı maddeleri gibi diğer içerikleri kullanmaktan kaçınmak önemlidir.

Bu yöntemleri bir süre sürekli kullandıktan sonra, komedonlar azalacaktır. Ancak, tam etki için sabırlı olmanız gerekeceğini unutmayın. Fark edilebilir bir değişiklik olması üç ay sürebilir. 

Ancak, o zamandan sonra bir iyileşme görmüyorsanız veya siyah noktalarınız giderek kötüleşiyorsa bu, bir dermatologa gitmek için bir işarettir. 

İlk bakışta siyah noktalar sadece cilt sorunlarıdır ancak tedavi edilmezse ve bırakılırsa, iltihaplı sivilcelere dönüşebilirler. Düzenli olarak cildinize iyi bakıyorsanız, onları kontrol altında tutabilirsiniz.

Komedon Aleti Nasıl Kullanılır?

Komedon aletinin nasıl kullanılacağını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Adım 1

İyi bir yüz temizleme rutini geliştirin. Yüzünüzü günde iki kez bir yüz temizleme jeliyle yıkamak, temiz ve berrak bir cilt elde etmek için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Bir komedon aleti kullanmayı planlıyorsanız, cildinizin temiz olduğundan emin olmak için kullanmadan önce yüzünüzü yıkayın.

Sabahları, gece yatmadan önce ve yüzünüzün terlediğinde yüzünüzü yıkamalısınız.

Yüzünüzü yıkamak için yumuşak bir yüz temizleme ürünü ve ılık su kullanın. Sert ve peeling özellikli temizleme ürünlerinden kaçının. Peeling temizleyicileri kullanmak ve yüzünüze sürekli scrubs yapmak cildinizi tahriş edebilir, kızarıklık ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Yüzünü ovalayarak temizlemeyin. Yüz temizleme ürünüyle cildinize nazikçe masaj yapmak için parmak uçlarınızı veya yumuşak pamuklu bir bez kullanın. Ardından, yüz temizleme ürününü yıkamak için yüzünüze su püskürtün.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla kurulayın.

Adım 2

Cilt gözeneklerinizi açın. Sivilcelerinizi ve siyah noktalarınızı yumuşatmak, siyah nokta aparatını kullanmadan önce gözenekler açıldığında çıkarılmasını kolaylaştırır. Yüzünüze 3 dakika sıcak, ıslak bir havlu koyarak veya sıcak bir duş alarak gözenekleri açabilirsiniz. Ayrıca gözenekleri açmak için yüzünüze buhar banyosu yapabilirsiniz. Ancak, bu yöntemi kullanırken dikkatli olun çünkü su çok sıcaksa cildinizi yakabilirsiniz.

Adım 3

Ellerinizi dezenfekte edin veya eldiven giyin. Ellerinizdeki bakterilerin yüzünüzle temas etmesini önlemek için ellerinizi antibakteriyel sabun ve suyla yıkayarak dezenfekte edin. Alternatif olarak, komedon aletini kullanırken tek kullanımlık eldivenler giyebilirsiniz.

Ellerinizi dezenfekte etmek enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Bu özellikle sivilce ve siyah noktalar için anahtardır çünkü bakterilerin varlığı zamanla onları daha da kötüleştirir.

Bu nedenle, siyah noktaları temizlemede konusundaki başarı seviyeniz, temizlik ve hijyen seviyenizle ilişkili olacaktır.

Adım 4

Siyah noktalarınızı sterilize edin. Bir komedon aleti kullanmadan önce, siyah noktaları dezenfekte etmelisiniz böylece bakteriler istemeden gözeneklerinize daha fazla itilmez. Siyah nokta çubuğunu kullanmadan önce, yüzünüzde tedavi etmek istediğiniz alanları kolonyalı suya batırılmış pamuklarla temizleyin.

Ayrıca komedon aletini sterilize edin. Aletiniz sterilize edilmemişse, o zaman yüzünüze daha fazla bakteri bulaştırırsınız. Aletinizi kullanmadan önce sterilize etmek için bir pamuğun üzerine kolonya alın ve siyah nokta çıkarıcı aleti temizleyin.

Adım 5

Komedon aparatı ile siyah noktalarınızı çıkarın. Komedon aleti halkasını, çıkarmak istediğiniz siyah nokta üzerinde ortalayarak ve hafif bir baskı uygulayarak aleti bir yandan diğer yana hafifçe sallayarak siyah noktaları çıkarabilirsiniz. Siyah nokta tamamen folikül kökünden çekilecek ve gözenekten akan yağ sızıntısı göreceksiniz.

Siyah nokta yumuşak bir basınçla ortaya çıkmazsa, onu zorlamaya çalışmayın. Bu bir enfeksiyona ve yara izine yol açabilir. Kolayca çıkaramadığınız bir siyah nokta varsa dermatoloğunuza danışmalısınız.

Adım 6

Herhangi bir kanama oluşursa tedavi edin. Bazı durumlarda, komedon aletini kullandıktan sonra cildiniz hafifçe kanabilir. Cildinize, kanı emmesi için gazlı bezle hafifçe tampon yapın. Doğru yapılırsa, kanama birkaç dakikadan fazla sürmemelidir. Ancak, birkaç saniye veya kanama durana kadar sert bir baskı uygulamanız gerekebilir.

Adım 7

Tedavi edilen alanı dezenfekte ederek bitirin. Enfeksiyondan korunma konusunda daha dikkatli olmak için, yine kolonyalı suya pamuk pedleri batırın ve cildinizi temizleyin. Ayrıca, siyah nokta aparatını tekrar temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz. Unutmayın ki, iyi hijyen ve temizliğe yönelik ekstra bir çaba siyah noktaları tedavi etmede konusundaki başarınızı artıracaktır.

Komedon Aleti Eczanelerde Satılır Mı?

Komedon cımbızı eczanelerde satılmaz. Genellikle kozmetik ürünleri mağazalarından ya da internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Komedon Aleti Nascita

Nascita komedon aleti, siyah nokta ve sivilceleri leke ve iz bırakmadan temizlemeye yarar. Bu metal akne pini ile siyah nokta ve sivilcelerinizi cildinizden temizleyebilirsiniz.

Komedon Vakum Nedir?

Komedon vakumu kullanırken aynı komedon aletini kullanırken yapacağınız işlemleri yapmalısınız. Komedon vakum cihazındaki kendinize uygun başlığı bulun ve ayarı yapın. İlk başlarken düşük ayarlarda kullanmaya özen gösterin. Vakumu bir siyah noktanın üzerinden 10 saniyeden fazla kesinlikle bekletmeyin. Aksi halde cildinizde morarmalar olabilir. Haftada 2 kez bu işlemi yapabilirsiniz.

Komedon Aleti Fiyatı Nedir?

Komedon fiyatları markalara göre farklılık gösterir. Piyasadaki komedon aletlerinin fiyatları 20 TL ile 50 TL arasında değişir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. aslı dedi ki:

    Komedon aleti siyah noktaları çıkarmada işe yarıyor, ama aleti kullanırken çok dikkat edilmeli. Çünkü, bu tür aletler sert bir yapıda olduğu için yüze yapılan dokunuşlarda olumsuz yönde bir etki yaratabilir. Burun üzerindeki siyah noktaları temizlemede bir arkadaşım kullanmıştı ve alet burnunda iz bıraktı. Uzunca bir süre de yuvarlak şekilde lekeler burnunda kaldı. İz bırakmadan kullanabilirseniz öyle kullanın