Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

12.01.2022
356
Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Yumurta diyeti, vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli besinleri sağlayarak kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia eden popüler bir diyettir.  Yumurta diyetinin adı, günde üç yumurtadan oluşması ve başka hiçbir besin kaynağı içermemesi nedeniyle verilmiştir.  Yumurta diyetinin etkili olduğu kanıtlanmamıştır ve sağlıksız olabilir.

Yumurta, protein, vitamin ve mineraller açısından zengin, besleyici bir temel besindir.  Yumurtalar, yüksek sıcaklıklarda katılaşan iyi bir kolesterol ve yağ kaynağıdır.  Bu diyetteki yumurtalar, günde bir bütün yumurtadan oluşur ve bu, onları sindirim yoluyla yakarak kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Yumurta yemenin bir başka yararı da, genel olarak metabolizmayı artırmaya yardımcı oldukları ve egzersizle birleştirildiğinde vücudu kilo vermede daha yetkin hale getirdikleri için kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilmeleridir.

Yumurta Diyetini Kim Buldu?

Yumurta diyeti ilk olarak, yiyeceğin kalori değeri yerine enerji ve ısı kapasitesine göre ölçülmesi gerektiğine inanan Belçikalı matematikçi Adolphe Quetelet tarafından önerildi.  Protein, yağ ve karbonhidratların üçe bir oranında tüketilebileceğini çıkarmıştır. Bunu 3:1 diyeti olarak adlandırdı, ancak genellikle ‘yumurta diyeti‘ olarak bilinir.

Yumurta Diyetinin Amaçları Nelerdir?

Yumurta Diyetinin Amaçları Nelerdir?

Yumurta Diyetinin Amaçları Nelerdir?

Yumurta diyetinin amacı, diğer diyetlerden daha etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmak ve genel sağlığı iyileştirmektir.  Yumurta diyeti günde üç tam yumurtadan oluşur ve sadece bu.  Diyet planında hiçbir ek bileşene izin verilmez, bu nedenle yumurta diyetini desteklemek için hiçbir sebze veya meyve yenemez.

Yumurta Diyetine Başladığınızda Vücudunuzda Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Yumurta diyetine başlayan bir kişi başlangıçta besin eksikliğinden dolayı kilo verecektir.  Bir kişinin enerji seviyelerini artıran ve normalden daha fazla kalori yakmalarına izin veren metabolizmada bir artış da meydana gelir.  Bununla birlikte, buna egzersiz eşlik etmezse, sindirim sırasında kalori kaybedildiğinden daha sonra kilo alınır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yumurta Diyeti İşe Yarıyor mu?

Yumurta diyetinin kısa vadede yağ yakmada ve kişinin metabolizmasını artırmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.  Bununla birlikte, düzenli olarak yenildiğinde enerji eksikliği, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olduğu da gösterilmiştir.  Yumurta diyeti de uzun vadeli sürdürülebilir değildir ve birçok insanda olmayan yüksek miktarda disiplin gerektirir.

Bu yan etkiler, günde bir bütün yumurtadaki besin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Bu diyeti uygulayan bir kişi, esas olarak, günlük kalori alımını önerilen miktarın önemli ölçüde altında kısıtladıkları için kilo verecektir ve bu da vücutlarındaki biyokimyasal reaksiyonlarda dengesizliğe yol açabilir. Bu, dehidrasyona neden olabilir ve vücudun metabolizmasını yavaşlatabilir, böylece vücudun kendi yoluna girmesine ve verimli bir şekilde çalışamamasına neden olabilir.

Yumurta diyeti, protein açısından çok düşük olan günde bir tam yumurta içerir.  Yeterli miktarda protein olmadan vücut, açlık seviyelerini artırabilecek ve enerji seviyelerini azaltabilecek yetersiz amino asit seviyelerine sahip olacaktır.  B12 vitamini gibi bazı vitaminlere, vücudun diğer besinleri emmesinin yanı sıra sağlıklı kolesterol seviyelerini korumasını sağlamak için de ihtiyaç vardır.

Yumurta Almayı Bırakırsanız Ne Olur?

Yumurta Almayı Bırakırsanız Ne Olur?

Yumurta Almayı Bırakırsanız Ne Olur?

Bu diyet planını uyguladıktan sonra yumurta yemeyi bırakan kişilerin çoğu, diğer kaynaklardan yeterli kalori almadıkları için tekrar kilo alacaktır. Yumurta diyetinin dört haftadan daha uzun sürmemesi tavsiye edilir, aksi takdirde vücut diğer kaynaklardan yeterli enerjiyi alamadığı için yağ depolamaya başlar.  Yumurta diyeti ayrıca saç dökülmesiyle bağlantılıdır, çünkü vücudun saç büyümesi, düşük proteinli bir diyetten alınan protein ve vitamin eksikliği ile birlikte azaltılabilir.

Yumurta Yemenin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Yumurta diyeti, fiziksel veya zihinsel sağlık üzerinde herhangi bir olumlu sağlık etkisi olmadığı için geçici bir diyet olarak kabul edilir.  Bununla birlikte, bu yemek planını takip etmeyi seçerseniz yaşayabileceğiniz birçok olumsuz sonuç vardır. Yumurta diyetinin olumsuz etkilerinden bazıları, yeterli kalori ve besin almaması nedeniyle ilk hafta boyunca ve sonrasında baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Diğer bazı riskler arasında protein eksikliğine bağlı saç dökülmesi, yeterli vitamin alamama nedeniyle sindirim sisteminde bakteriyel enfeksiyonlar, uyuşukluğa neden olabilecek yetersiz beslenme, baş ağrısı veya ruh hali değişimleri sayılabilir.

Bir gözden geçirme araştırması, bir yumurta diyet planının ardından sindirim güçlüğüne yol açabileceğini bulmuştur. Bu, gıda çeşitliliğinin eksikliğinin yanı sıra vücuttaki düşük protein seviyesinden kaynaklanabilir.  Vücut, genellikle buna neden olan idrar üretimine yardımcı olmak için gereken besinleri ememediğinden, bu kabızlığa neden olabilir.

Yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu bir besin olarak görülse de yeterli düzeyde protein veya vitamin sağlamazlar.  Yumurta diyeti ayrıca yağ ve kolesterol açısından çok düşüktür ve bu nedenle genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır. İskorbüt daha önce meyve yemekten kaynaklanan C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir tehlike olarak görülüyordu, ancak yumurta diyetinden kaynaklanabilir.

Yumurtalar yüksek ısıda pişirildiğinde içindeki C vitamini kaybolur ve bu da iskorbüte neden olabilir.  Bu diyetin amacı metabolizmayı artırarak kalori yakarak vücuda fayda sağlamaktı, ancak protein açısından düşük olması sonucu sindirim ve metabolizmada durmalar olabiliyor.

Çocuklar için Yumurta Diyeti Değiştirilebilir mi?

Çocuklar için Yumurta Diyeti Değiştirilebilir mi?

Çocuklar için Yumurta Diyeti Değiştirilebilir mi?

Yumurta temel bir gıda olarak kabul edildiğinden bu diyet planı için özel bir formül yoktur.  Ancak çocuklar için bu diyet planını değiştirmek için besin gereksinimlerinin karşılanması önemlidir.  Yumurta diyetindeki protein eksikliği nedeniyle çocuklar, büyüyen vücutlarının ihtiyaç duyduğu yeterli kalori ve besin maddelerini alamazlar.  Bu, yeterli miktarda amino asit almazlarsa kas kütlesi kazanamayacakları için daha sonra kilo alma sorunları yaşamalarına neden olabilir.

Yumurta Diyetini Takip Etmenin iyi bir yolu nedir?

Bir yumurta diyeti uygulamak istiyorsanız, karbonhidratların porsiyonlarını küçültmeniz ve tükettiğiniz yumurta miktarını artırmanız önemlidir.  Bu, yumurtaların günlük yiyecek alımınıza uyması için yollar bularak yapılabilir. Örneğin kahvaltıda mısır gevreği yemek yerine haşlanmış yumurta eklemeyi deneyin.

İlginizi çekebilir: Göbek Eritme Diyeti Nedir

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.