Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

19.11.2021
122
Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Yıpranmış saç bakımı nasıl yapılır, boyalı yıpranmış saç bakımı, yıpranmış saçlar için şampuan önerileri, yıpranmış saç bakım ürünleri nelerdir gibi merak edilen konuları ele alacağız. Yıpranmış saç bakımı yapımı, özellikle kadınlar için can sıkıcı olayların başında yıpranmış saçlar gelir. Yıpranan saçlarını kestirmek zorunda kalan kadınlar için bu can sıkıcı durumun çeşitli çözümleri vardır. Artık saçlarınızı yıpranmadan kaynaklı olarak kestirmek zorunda kalmayacaksınız. Yıpranmış saçlardan doğal yöntemler ile kurtulmak için yazımızın devamında sizler için vereceğimiz tarifleri uygulayabilirsiniz. Bu doğal tariflerin yanında vereceğimiz çeşitli saç maskeleri ile de konumuzu pekiştireceğiz. İşte; Yıpranmış saç bakımı nasıl yapılır.

Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde uygulayacağınız bazı yöntemler, suyun yeterli miktarda saçta kalmasını sağlayarak ve ayrıca saçdaki doğal yağları absorbe ederek saçlarınızın onarılmasına yardımcı olurlar. Saçlarınızdaki hasarı onarmak için uygulayacağınız hindistancevizi yağı, hintyağı, yumurta sarısı, aloe vera suyu ve kına gibi doğal yöntemler saçlarınızın daha ışıltılı ve parlak olmasını sağlayacaktır. Yıpranmış saçlar oldukça can sıkıcı ve zahmetlidir. Ancak kullanılan bu doğal yöntemler ile saçlarınızı onarmak mümkündür.

Yıpranmış Saçlar Nasıl Onarılır?

Yıpranmış Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın yıpranmasının başlıca sebepleri arasında saçlarınıza uygun ürünlerin kullanılmaması ve saçlarınızın rutin bakımının düzenli bir şekilde yapılmamasıdır. Yıpranmış saç bakımını evde yapmak için belli başlı aşamalar vardır.

 • Saçlarınızı iyice temizleyin,
 • Saçlarınızı mutlaka kurutun,
 • Saçlarınızı nemlendirin,
 • Saçlarınıza gereken bakım için maske uygulayın.

Saçlarınızın bakımını yaparken hangi doğal ürünler kullanılmalıdır ve bu doğal ürünlerin saçlarınıza ne gibi faydaları vardır. Gelin birlikte inceleyelim.

Yıpranmış saç bakımı evde nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, yıpranmış saçlarınızı evde en iyi şekilde kontrol altına alabileceğinizi bilmelisiniz. Yıpranmış saçlar, özellikle boya ve ısıl işlem gibi nedenlerden dolayı solgun ve tiftiklenmiş bir görünüme gelebilir. Bu sorunun önüne geçmek için evde bakım yapabilirsiniz.

İlk olarak saç bakım ürünlerinizin yıpranmış saçlara özel olarak tasarlandığından emin olmalısınız. Daha sonra duşa girmeden yarım saat önce kadar sarı kantaron yağı, Hindistan cevizi yağı, saç bakım maskesi gibi ürünleri saçınıza iyice yedirip duşa girene kadar bekletmelisiniz. Saçlarınıza ısı uygulamamalı ve saç bakım yağlarını duştan sonra düzenli olarak kullanmalısınız. Bu sayede yıpranmış saçlarınız çok daha iyi görünecektir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Yıpranmış Saç Bakım Ürünleri

Yıpranmış Saç Bakım Ürünleri

Yıpranmış Saç Bakım Ürünleri

Yıpranmış saç bakım ürünleri, özellikle boya ve ısıl işleme bağlı olarak saçlarında yıpranma ve kırılmalar görülen bireylerin araştırdığı ürünler arasında yerini almaktadır. Eğer saçlarınız yıpranmışsa, kullanacağınız saç bakım ürünlerinin içeriklerine dikkat etmeniz gerekecektir. Eğer kullanacağınız ürünlere dikkat ederseniz saçlarınızın kısa bir süre içerisinde sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar genellikle nemsizdir. Bu nedenle kullanacağınız ürünlerin içerisinde doğal saç bakım yağlarının olmasına dikkat etmelisiniz. Hindistancevizi yağı, argan yağı, tatlı badem yağı gibi içeriklere ek olarak keratin içerikli şampuan, nemlendirici ve saç bakım maskeleri kullanırsanız, saçlarınız kökten uca onarılacak ve kısa bir sürede eski sağlıklı haline kavuşacaktır.

Yıpranmış Saçlar İçin Şampuan

Yıpranmış saçlar için şampuan arayışında olan bireyler, piyasada saçları onarma etkisi olan pek çok farklı şampuan olduğunu bilmelidir. Yıpranmış saçlar için sayısız şampuan seçeneği olduğu için bu noktada bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda satın alacağınız şampuanın içeriğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Yıpranmış saçların temel ihtiyacı nemdir. Bu nedenle alacağınız şampuanın nemlendirme özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak keratin, argan yağı, hindistancevizi yağı gibi içerikleri olan şampuan ve saç bakım kremleri sizler için ideal olacaktır. Sürekli şampuan değiştirmemeniz ve bu içerikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda saçlarınızda büyük bir iyileşme görülecektir. Ayrıca saçlarınızı bu dönemde işlemlerden uzak tutmanız da önerilmektedir.

Evde Saç Bakımı

Yumurta Sarısı

Yıpranmış saçlarınızın onarılması için yumurta sarısı uygulamak son derece faydalıdır. Yumurta sarısı ile saç derinize birkaç dakikalığına masaj yapmanız son derece yararlıdır. Masaj yaptıktan sonra soğuk su ve şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Yumurta sarısı kuru saçlar için de doğal bir saç kremi görevi görür.

Yumurta sarısı ile hazırlayacağınız bir şampuan saçlarınız için çok faydalıdır. Çırpılmış bir yumurta sarısı ile bitkisel bir infüzyon karışımı kafa derisine masaj yapılarak sürülür. Yaklaşık olarak 15 dakika bu karışım saç derisinde bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. Yıpranmış saçlar için en iyi doğal yöntemlerden biridir.

Yumurta Sarısı

Kına

Yıpranmış saçlarınızı onarmanın bir başka yolu ise kınadır. Kına, su ile karıştırılarak saçlara sürüldüğünde saçlarınızı parlak ve canlı hale getirir. Kına saç şaftına nüfuz ederek keratine bağlanır. Kına, bu sayede saçların güçlenmesini ve kırılmaya karşı dayanıklı hale gelmesini sağlar. Saç uzarken saç derisi üzerine çıktığında saçları daha güçlü hale getirir.

Kına

Hindistan Cevizi Yağı

Yıpranmış saçlar için bir başka faydalı doğal uygulama hindistan cevizi yağıdır. Saç tellerinize hindistan cevizi yağı ile masaj yaptığınızda saçlarınızdaki hasar onarılır. Hindistan cevizi yağı saç proteinleri için zengin laurik asit kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde yağın saç tellerine derinlemesine nüfuz etmesini sağlar. Bu yağ sayesinde saç zarar görmez ve daha sağlıklı görünür.

Hindistancevizi Yağı

Aloe Vera

İyileştirici ve onarıcı özelliği olduğu bilinen Aloe Vera’nın sağlıklı saçlara da sağladığı faydalar vardır. Taze kesilmiş bir Aloe Vera bitkisinden elde edilen jel ile saç ve saç derisine masaj yaptığınız zaman saçlarınızdaki hasarı onarır. Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu için kafa derisindeki kaşıntıyı, kırılgan saçları ve kafa derisini temizler.

Aloe Vera

Zeytinyağı

Yıpranmış saçlar için evde kullanabileceğiniz zeytinyağını saçınıza düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı, saçınızdaki kepekleri ve kafa derisinde oluşan pul pul dökülmeleri azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağı, saçınızı daha parlak ve daha sağlıklı bir hale getirir.

Zeytinyağı

Avokado

Avokadonun saç yıpranmasına karşı onarıcı görev gördüğü ve saç kaybını azaltmada faydalı olduğu bilinmektedir. Saç kaybı ya da saçlarınızdaki yıpranmanın nedeni vitamin eksikliğidir. Bunun önüne geçilmesi için vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin sağlanması gerekir. Avokado, saç uzamasını ve saçın pürüzsüz yapısını teşvik etmek için saç kremi olarak kullanılır.

Avokado

Yıpranmış Saç Bakımı Maskesi

Yıpranmış saç bakımı nasıl yapılır, yıpranmış olan saçlarınıza bakım yapmanız için bazı yıpranmış saç bakım maskesi önerileri hazırladık. Aşağıda sizler için tariflerini verdiğimiz saç maskesi seçeneklerini uygulayarak sizler de parlak, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

 • Süt ve Bal Maskesi; kırılgan ve yıpranmış saçlarınız üzerinde yoğunlaşan süt ve bal, saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur. Vereceğimiz bu tarifle saçlarınızın canlılığı düzelecek ve onarımı hızlanacaktır. İnce telli saçlara sahipseniz az yağlı ya da yağsız süt kullanmalısınız. Saçlarınız normal ise tam yağlı süt kullanabilirsiniz. Az yağlı süt kullandığınızda maskeyi kıvama getirmek için 1 çay kaşığı un ekleyebilirsiniz. Öncelikle 2 bardak sütü mikrodalgada dokunduğunuzda elini yakmayacak şekilde ısıtın. Bal ve eğer varsa unu ekleyerek tamamen çözünene kadar karıştırın. Daha sonra bu maskeyi saçınızın her telini kapladığından emin oluncaya kadar saçlarınıza sürün. Maske saçınızdayken 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra durulayın ve normal şampuan ile yıkayın.
 • Muz ve Zeytinyağı Maskesi; saçlarınız, ısı, güneş ışıkları ve çeşitli kimyasallardan dolayı yıpranmaktadır. Muz ve zeytinyağı maskesi yıpranmış olan saçlarınızı onarmak için mükemmel bir ikilidir. Saçınızın pH dengesini muz sağlayacak, zeytinyağı ise saçınızın ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Tarifini vereceğimiz bu maskeyi haftada en az bir kez uyguladığınızda saçınızdaki farklılığı gözle görebileceksiniz. Püre haline getirilen muzun üzerine iki çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Maskeyi saçınızda 15 dakika beklettikten sonra her zamanki yöntemlerle yıkayabilirsiniz.
 • Avokado ve Zeytinyağı Maskesi; avokadoyu püre haline getirip zeytinyağı ile karıştırın. Bu yıpranmış olan saçlarınızı onaracaktır. İçine hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Avokado, saçınızın nemlenmesini sağlar. Zeytinyağı ile birleştirildiğinde ise inanılmaz bir saç maskesi haline gelir. Avokado ve zeytinyağı maskesi saçınıza uygulandığında yarım saat saçınızda bekletin. Maskeyi hazırlamak için 1 adet olgun avokado ve 2 kaşık zeytinyağı ve hindistancevizi yağı kullanmalısınız. Avokadoyu püre haline getirdikten sonra zeytinyağı ile karıştırın. Bu maskeyi uygularken bir fırçadan yardım almalısınız. Saçlarınıza alttan yukarı doğru saçınızın her bölümüne uygulayın. Saçlarınızın tamamı maske ile kaplandıktan sonra en az yarım saat bekleyin ve durulayın. Daha sonra hafif bir şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayın.
Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerileri

Saç Bakım Maskesi Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her insanın cildi bir diğerine göre farklılık gösterir. Bu saç derisi için de geçerlidir. Bu nedenledir ki saç maskesi uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

 • Saç bakım maskeleri mutlaka temiz saça uygulanması gerekir,
 • Saç bakım maskesi seçenekleri içinden mutlaka saç tipinize uygun olanını tercih etmelisiniz. Yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli saçlar için farklı saç bakım maskeleri bulunmaktadır,
 • Saçınıza uyguladığınız maskeyi durularken çok sıcak ya da çok soğuk su kullanılmamalıdır,
 • Yıpranmış olan saçlarınıza maske uygulamadan önce alerji riskini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Önce cildinizde küçük denemeler yaparak kızarıklık ya da tahriş var mı kontrol etmelisiniz,
 •  Saçlarınıza maske uyguladıktan sonra mutlaka dinlendirmelisiniz. Fön ya da maşa gibi saçlarınızı yıpratıcı işlemleri en az bir gün sonra uygulamalısınız,
 • Saçınıza uyguladığınız maskeden en iyi verimi alabilmek için mutlaka iki haftada bir maskeyi saçınıza uygulamalısınız,
 • Organik ve katkısız saç maskelerini tercih ederek maskelerin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz,
 • Saç maskesi tarifinizin içinde sirke ya da yağ gibi asidik maddeler varsa, öncelikle bunların iyice seyreltildiğinden emin olmalısınız.
Saç Bakım Maskesi Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yazımızda Yıpranmış saç bakımı nasıl yapılır hakkında bilgi verdik. Yıpranmış saç bakımı oldukça önemlidir. Bundan dolayı saçlarınızın yıpranmasına karşı bu vermiş olduğumuz bilgilerle saçlarınızı canlı ve güzel tutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç kırıkları için maske tarifleri yazımıza da bakarak saçlarınızın kırıklıklarını götürebilirsiniz.

Yıpranmış saç bakımı nasıl yapılır, boyalı yıpranmış saç bakımı, yıpranmış saçlar için şampuan önerileri, yıpranmış saç bakım ürünleri nelerdir gibi merak edilen konuları ele aldık.

Daha fazla içerik için bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Ferda dedi ki:

  Yıpranmış saçlar için birden çok uygulama söz konusu. Eğer saçlarınız çok yıpranmış ise hiç beklemeden bir keratin bakımı yapın. Anında bir değişim gözlemleyeceksiniz arkadaşlar. Çok fazla yıpranmadıysa kozmetik markaların saç maskelerini kullanarak bakım yapabilirsiniz. Neredeyse her markanın saç maskesi ürünü mevcut saç yapınıza uygun seçin ve uygulayın haftada iki kere. Bir de, yıpranmış saçlardan kurtulmak için yıpranan sacları kestirin ki daha çabuk etki göstersin.