Photoshop ile Arka Plan Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

17.09.2021
138
Photoshop ile Arka Plan Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Görsellerde değişiklik için photoshop ile arka plan silme işlemi nasıl yapılır gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Arka planı kaldırmada farklı yöntemler kullanılarak, her seferinde benzer bir etki yaratıyor. Değişik yollarla bu süreci izledikten sonra herhangi bir tasarım ya da görselin farklı bir kullanımı hayata geçirmesi durumu da ortaya çıkıyor. Farklı kullanım amaçlarına uygun olarak photoshop uygulamalarından yararlanarak bu yönde bir durum da ortaya çıkabiliyor.

Photoshop işlemlerini gerçekleştirerek arka planı kaldırma doğrultusunda ilk aşamada uygulama tercihi önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için Adobe Photoshop uygulaması ilk tercih edilen program olarak adlandırılmaktadır. Bu anlamda da lisanslı programları indirerek, söz konusu uygulamanın daha da kapsamlı bir hal alması sağlanacaktır.

Adobe Photoshop ile arka planı silme işlemleri hususunda belli bir işleyiş ortaya çıkacaktır. Photoshop ile arka plan silme işlemi nasıl yapılır konusunda da kişilerin zaman kaybetmeden sonuç elde etmeleri muhtemel olacaktır. En hızlı biçimde bu yöntemle sonuç alacaklar ve görselin istenen seviyeye gelmesini de sağlayacaklardır. Kullanıcıların Adobe Photoshop ile beraber gerekli işlemleri gerçekleştirmeleri durumu ortaya çıkacaktır. Photoshop programını açarak işlemlere başladıktan sonraki zaman zarfında da görselin arka fonunda ciddi değişimler yapacaklardır. İstenirse arka planı boşaltma durumu ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda da farklı renkleri de ortaya koyarak, daha farklı bir dizayn kendini gösterecektir.

Adobe Photoshop Çalışma Sayfası Meydana Getirme

Adobe Photoshop Çalışma Sayfası Meydana Getirme

Adobe Photoshop Çalışma Sayfası Meydana Getirme

Photoshop programını açtıktan sonra boyut tasarımı yapmakta fayda vardır. Photoshop ile arka plan silme işlemi nasıl yapılır konusunda da bu yönde hareket etmekte her zaman fayda vardır. İlk olarak tasarımın boyutu belirlenecek ve kullanım amacına bağlı olarak dizayn edilecektir. Bir poster boyutunda olması halinde A4 boyutu tercih edilecektir. Daha çok küçük olan broşür ve kartpostal gibi dizaynlar için de A5 boyutu en uygun olan olacaktır. Bu sayede de daha rahat bir çalışma ortamı yaratmak adına da gereken başlangıç hamlesi gerçekleştirilecektir. Bu ölçülerin seçimiyle beraber gereken işleyişi başlatmakta da fayda vardır.

Ölçülere dair seçimler yapıldıktan sonraki zaman zarfında ikinci aşama olarak çalışmak istenen sayfaların meydana getirilmesi durumu olacaktır. İlk aşamada boş sayfanın boyutu belirlenecek olup, ikinci aşamada da görselin doğrudan ekran penceresinde yer alması sağlanacaktır. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır konusunda bu yönde bir hareket sergilenecektir. Böylelikle görselin düzenlenmeye hazır hale gelmesi durumu ortaya çıkacaktır. Görselin pencereye dahil edilmesiyle beraber Adobe Photoshop programına dair düzenleme işlemleri de gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Çalışma sayfasında bu tasarımlara dair sonuçlara ulaşmak için de gereken dizayn süreçleri başlayacaktır. Kişilerin kendi belirlediklerine bağlı olarak sonuç almak için bu uygulamadan faydalanmaları durumu ortaya çıkacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Gerekli görseli Adobe Photoshop programına ekledikten sonra bu uygulamanın tüm menüsündeki seçeneklerden faydalanmak söz konusu olacaktır. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır hususunda da tüm komutlarla hareket edilecektir. Sayfanın sol kısmında bulunan komutlarla beraber kırpma, iyileştirme, metin ekleme ve netleştirme gibi özelliklerden yararlanmak mümkündür. Bu sayede de Adobe Photoshop uygulamasıyla beraber görsel odaklı olarak pek çok işlemi gerçekleştirmek de söz konusu olabiliyor.

Adobe Photoshop programı hakkında pek bilgiye sahip olmayan kişilerin fare imgesini bu seçeneklerin üzerine getirerek ne gibi bir işleve sahip olduklarını görebilmeleri de söz konusu olabiliyor. Ekranın sağ alt kısmında da bulunan öğelerin oldukça işlevsel olduğu da belirtiliyor.

Photoshop Arka Plan Kaldırma Komutu

Adobe Photoshop programıyla arka planı kaldırmak son derecede kolay olacaktır. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır için ilk komut olarak sol kısımda bulunan seçenekler arasındaki hızlı seçim aracı öne çıkıyor. Bu komut tercih edildiğinde menü de değişiklikler ortaya çıkıyor.

Adobe Photoshop içerisindeki bu komutla beraber değişen menünün en üst kısmında “Özne Seç” kısmı yer alıyor. Bu sayede de görsel içerisindeki nesnelerin ve yazıların algılanması durumu ortaya çıkıyor. Sadece o kısmı göstererek, diğerlerinin arka planda kalmasını rahat bir biçimde sağlayabiliyor. Aynı zamanda da bu görselin algılanması halinde eksik ya da fazla olan bir kısmın bulunması durumunda da menüde buna dair + ve – sembolleriyle gerekli düzenlemeler yapmak mümkün olacaktır.

Adobe Photoshop içerisinde bu işlemi tamamladıktan sonra CTRL+J kısa yolunu kullanmak gerekecektir. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır sürecinde bu işlemi gerçekleştirmek gerekecektir. Sonrasında da ekranda ortaya çıkacak olan görselin arka plansız kalını almak adına harekete geçilecektir. Arka plan olarak adlandırılan kısmın kapatılmasıyla beraber bu sürecin tamamlandığı görülebilecektir. Arka plansız tasarımlar böylelikle ortaya çıkacak ve dakikalar alacak kısa bir işlem olarak da kendini gösterecektir. Arka plandan bağımsız bir biçimde ortaya çıkan bu görselde farklı uygulamalarda bulunmak için de Adobe Photoshop uygulaması etkin bir şekilde kullanılacaktır.

Arka Plan İşlemini Kaydet

Arka Plan İşlemini Kaydet

Arka Plan İşlemini Kaydet

Photoshop uygulamasında gerçekleştirilen bu faaliyetin kaydedilmesi de önemlidir. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır sorusunu tamamlamak adına bu süreci de gerçekleştirmek gerekmektedir. İlk olarak Adobe Photoshop uygulamasının “Dosya” kısmına giriş yapmak gerekecektir. Sonrasında da “Dışa Aktar” seçeneği tıklanmalıdır. Son olarak da “PNG olarak Hızlı Dışa Aktar” seçeneği tercih edilmelidir.

Bu aşamaları izledikten sonraki zaman zarfında arka planı kaldırılan görselin kaydedilmesi işlemi de gerçekleşebilecektir. Bu tip görselleri herhangi bir yerde kullanmak gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir. Herhangi bir tasarım projesinde ya da paylaşım içerisinde arka planları olmadan bu görselleri kullanabilme imkanı da kendini gösterebilmektedir.

Adobe Photoshop Kullanımı Neler Sunuyor?

Photoshop odaklı olarak ilk aşama uygulamalar arasında arka planı silme süreci öne çıkıyor. Photoshop ile arka plan silme işlemi nasıl yapılır hem kolay olması hem de kısa sürmesi bakımından işlevsel bir yerde bulunuyor. Adobe Photoshop uygulaması dahilinde görselin yüklenmesi ve komutların aynı şekilde izlenmesiyle beraber istenen sonuçlar gerçekleştirilebiliyor. Bundan dolayı da her bir görselin beklenen düzeyde olması da temel alınabiliyor. Her zaman bu yöndeki desteği veren Adobe Photoshop uygulaması oldukça kolay bir sonucu ortaya koyabiliyor. Her zaman bu işleyişi sayesinde de genel olarak kullanıcıların aradıklarını bulmalarında da gereken kriterleri içerebiliyor.

Photoshop uygulamaları içerisinde başı çeken Adobe, bu anlamda son derecede gelişmiş ve uzun yıllardan beridir kullanılan bir yapıda bulunabiliyor. Photoshop ile arka planı silme işlemi nasıl yapılır konusunda da başı çeken uygulama olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Herhangi bir nesnenin kaldırılması ya da renginin değiştirilmesi konusunda gereken olanakları ortaya koyuyor. Adobe programlarının genelinde olduğu da görülebilecektir. Kullanıcıların günlük işlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmelerinde de Adobe Photoshop uygulaması ön planda yer alıyor. Dijital ortamlarda ve sosyal medyada etkili görselleri meydana getirmekte de tercih ediliyor. Bu yöndeki çalışmaların daha hızlı ve daha aktif sonuç veren bir hale gelmesi hususunda da bu uygulama ne kadar kapsamlı olduğunu gösteriyor.

İlginizi çekebilecek içerik: Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma

Daha fazla içerik için bizi YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.