Dermoid Kist Nedir?

27.02.2020
289
Dermoid Kist Nedir?
Modelistlik Kursu

Dermoid kist, doğumda mevcut olan kese benzeri bir büyümedir. Deride veya ciltte bulunabilen saç, sıvı, diş veya deri bezlerinden oluşur. Peki dermoid kist nedir, nasıl oluşur, nedenleri ve belirtileri nelerdir, tedavileri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruları sizler için cevapladık.

Dermoid Kist Nedir?

Dermoid kistler yavaş büyür ve yırtılmadığı sürece hassas değildir. Genellikle yüzde, kafatasının içinde, alt sırtta ve yumurtalıklarda görülürler. Yüzdeki yüzeysel dermoid kistler genellikle komplikasyon olmadan çıkarılabilir. Diğerleri, daha nadir dermoid kistlerin çıkarılması özel teknikler gerektirir.

Bu nadir dermoid kistler dört ana alanda görülür. Beyindeki dermoid kistler çok nadir görülür. Bir beyin cerrahının bu kistleri çıkarması gerekebilir. Nazal sinüslerde dermoid kistler de oldukça nadir görülür. Bu kistlerin temizlenmesi son derece karmaşıktır.

Yumurtalık dermoid kistleri yıllar içinde gelişebilir. Enfeksiyon, rüptür ve kansere neden olabilirler. Bu dermoid kistler geleneksel cerrahi veya laparoskopi ile çıkarılabilir.

Omurilikteki dermoid kistleri, ciltteki derin bir çukurdan dar bir bağlantı olan bir sinüs yolu, genellikle bu çok nadir kistleri cilt yüzeyine bağlar. Bu tip dermoid kist enfekte olabilir. Bu tür kist ameliyatlarında sonuç genellikle mükemmeldir.

Dermoid Kist Belirtileri Nelerdir?

Birçok dermoid kistin belirgin bir semptomu yoktur. Bu vakaların bazılarında belirtiler sadece kist enfekte olduktan veya önemli ölçüde büyüdükten sonra gelişir. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Periorbital dermoid kist

Cildin yüzeyine yakın kistler şişebilir. Bu rahatsız edici gelebilir. Cilt sarımsı bir renk tonuna sahiptir. Enfekte bir kist çok kızarabilir ve şişebilir. Kist patlarsa, enfeksiyon yayılabilir. Kist yüzdeyse göz çevresindeki bölge çok iltihaplanabilir.

Yumurtalık dermoid kisti

Kist yeterince büyümüş ise, kist ile yan taraftaki pelvik bölgenizde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı özellikle regl dönemlerinde daha belirgin olabilir.

Spinal dermoid kist

Spinal dermoid kistin semptomları genellikle kist omuriliği veya omurgadaki sinirleri sıkıştırmaya başlayacak kadar büyüdüğünde başlar. Kistin büyüklüğü ve omurgadaki yeri, vücuttaki hangi sinirlerin etkileneceğini belirler.

Spinal dermoid kistin belirtileri kollarda ve bacaklarda güçsüzlük ve karıncalanma, yürüme zorluğu, idrar tutamamadır.

Dermoid Kist Tedavisi Nasıldır?

Bir dermoid kisti ameliyatla çıkarmak için doktor, kistin bulunduğu bölgeyi temizler, lokal anestezi yapar ve doğrudan kistin üzerine bir kesi yaparak, kisti tamamen çıkarmaya çalışır.

Herhangi bir ameliyatla ilişkili olası komplikasyonları engellemek için, bir dermoid kistin çıkarılması genellikle tam iyileşme ile sonuçlanır.

Dermoid Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Harici olarak oluşan dermoid kistler için, alan üzerindeki cilt antiseptik ile temizlenir ve lokal anestezi uygulanabilir. Daha sonra kistin merkezine bir kesi yapılır ve kompresyon uygulamak için hemostat kullanılır ve kist içeriğinin açıklıktan geçmesine izin verir. 

Daha sonra hemostat çıkarılır ve cerrah kisti manuel olarak sıkar. Kalan kist parçaları varsa, hemostat tekrar takılabilir ve tüm bileşenler tamamen çıkarılana kadar işlem tekrarlanır. Kistin tekrarlanması veya yakındaki parçalara yayılmasını önlemek için tüm yağ veya yağ dokularının çıkarılmasına dikkat edilir.

Kist materyalini çıkardıktan sonra, hemostat kisti örten tüm keseyi çıkarmak için tekrar yerleştirilir. Kese, çevre dokudan ayrılmalı ve kesi açıklığından yavaşça çekilmelidir. Kese kırılırsa, kist kesesi tamamen çıkarılana kadar işlem tekrarlanır. Küçük boyutlu kistler için yara antibiyotik merhem ve gazlı bezle kapatılır. Hastadan yara kapanmasını teşvik etmek için gazlı bezi birkaç saat tutması istenir. Daha büyük kesiler için cerrahın sütür kullanarak bunları kapatması gerekebilir.

Dahili olarak oluşan dermoid kistler için, etkilenen kısmın yakınındaki yüzeyde, görüntüleme için bir laparoskopun yerleştirildiği kesikler yapılır. Özel aletler de kistin yerine yerleştirilir ve yönlendirilir. Daha sonra kist çevre dokudan ayrılır ve yavaşça çıkarılır. İhtiyaç varsa, cerrah kesileri kapatmak için dikiş kullanabilir.

Dermoid Kist Çeşitleri Nelerdir?

Dermoid kistler cildin yüzeyinin yakınında oluşma eğilimindedir. Genellikle doğumdan kısa bir süre sonra fark edilirler. Bazıları vücudun içinde daha derin gelişebilir. Bir dermoid kistin yeri türünü belirler. 

Periorbital dermoid kist

Bu tip dermoid kist genellikle sağ kaşın sağ tarafında veya sol kaşın sol tarafında oluşur. Bu kistler doğumda bulunur. Bununla birlikte, doğumdan aylar hatta birkaç yıl sonra belirgin olabilirler.

Genellikle semptomlar önemsizdir. Bir çocuğun görme yetisi veya sağlığı için çok az risk vardır. Bununla birlikte, kist enfekte olursa, enfeksiyonun derhal tedavi edilmesi ve kistin cerrahi olarak çıkarılması önemlidir.

Yumurtalık dermoid kisti

Bu tür kist bir yumurtalıkta veya üzerinde oluşur. Bazı yumurtalık kistleri bir kadının adet döngüsü ile ilişkilidir. Ancak bir yumurtalık dermoid kistinin yumurtalığın fonksiyonu ile ilgisi yoktur.

Diğer dermoid kistler gibi, yumurtalık dermoid kisti de doğumdan önce gelişir. Bir kadında, bir pelvik muayene sırasında ortaya çıkana kadar uzun yıllar yumurtalık üzerinde dermoid kisti olabilir.

Spinal dermoid kist

Bu iyi huylu kist omurgada oluşur. Başka bir yere yayılmaz. Zararsız olabilir ve hiçbir belirti göstermeyebilir. Bununla birlikte, bu tür kist omurga veya omurilik sinirlerine baskı yapabilir. Bu nedenle cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Dermoid Kist İçin Bitkisel Çözümler

Dermoid kistler için pek çok farklı bitkisel çözüm vardır.

Krampları hafifletmek için ısı terapisi kullanın

Bir ısı yastığı, kist ağrısını ve adet krampını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir seçenektir. Karnınıza bir sıcak su torbası veya ısıtma yastığı uygulamak, çok etkili olabilir. Elektrikli ısı yastığını, internet sitelerinden veya eczaneden satın alabilirsiniz. 

Kaslarınızı gevşetmek ve krampları hafifletmek için epsom tuzu banyosu yapın

Aynı fikir sıcak banyo yapmak için de geçerlidir. Isı, kistlerden veya kramplardan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Banyo suyunuza epsom tuzu eklemek, bu rahatlamayı bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Epsom tuzları ağrıyan kasları ve diğer ağrıları hafifletmek için yıllardır kullanılmaktadır.

Online olarak epsom tuz satın alabilirsiniz. Küveti sıcak su ile doldurun ve iki bardak epsom tuzu ekleyin. Yaklaşık 20 dakika bekleyin böylece tuz suda tamamen çözünür. Daha sonra sıcak su dolu küvette bir süre bekleyin.

Magnezyum açısından yüksek olan bademli atıştırmalıklar tüketin

Badem, rahatsızlığa yardımcı olabilecek yüksek magnezyum seviyelerine sahiptir. Çiğ badem yaklaşık 100 miligram magnezyum içerir. Araştırmalar, yiyeceklerinizi magnezyum ile takviye etmenin kronik ağrıya yardımcı olduğunu gösterir.

Krampları hafifletmek için dong quai takviyeleri alın

Kök dong quai bitkisi menstrüel kramp ve ağrıyı iyileştirir. Bu eski Çin tıbbı bitkisi genellikle takviyelerde bulunur veya çaylara dahil edilir.

Eğer hamileyseniz, emziriyorsanız, kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa ya da aspirin gibi ilaçları kullanıyorsanız bu bitkiyi kesinlikle tüketmeyin.

Rahatlamanıza ve kaygıyı hafifletmenize yardımcı olmak için papatya çayı için

Bir bardak ılık papatya çayı ile rahatlamak başka bir seçenektir. Papatya, eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir. Kramplara yardımcı olmak için anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sadece bu değil, papatya daha iyi bir gece uykusuna da yardımcı olur. 

Papatya çayını hazırlamak için bir bardak kaynar suyun içine 3-4 yemek kaşığı papatya, bir tutam nane ekleyin. 5 dakika demleyin ve daha sonra süzün. 

İltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için zencefil çayı için

Zencefil çayı, ağrı ve krampın doğal olarak giderilmesi için başka bir bitkisel seçenektir. Ayrıca hem antioksidan hem de antikarsinojenik özelliklere sahiptir. Araştırmalara göre, zencefil yumurtalık kanseri hücrelerinin büyümesini durdurur, zencefil yumurtalık kanserini tedavi etmeye ve önlemeye yardımcıdır. 

Evde zencefil çayı hazırlamak için küçük bir zencefil kökünü soyun ve dilimleyin. Zencefili 2 bardak suda 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra süzün ve tatlandırmak için limon suyu ve bal gibi tatlandırıcılar ekleyin.

Dermoid Kisti Olanlar

“Arkadaşlar ben de daha önce dermoid kist ameliyatı oldum ve sağ tarafım yok. Sadece soldan hamile kalabilirim. Ama ne yazıkki dış gebelik oldu o da. Ve igne , ameliyat vs olmadan kendiliğinden düşüyor degerlerim. Ben tüp bebek yöntemiyle mi hamile kalmalıyım tekrar dış gebelik olursa diye”

“Kuzum ultrason raporumda bişey yazmıyordu doktor bana dermoid dedi ben tabii yıkıldım çıkar çıkmaz başka doktora gittim o da ultrasonda baktı bu dermoid değil yanlış tespit adetle atarsın dedi ama şunu söyleyeyim dermoid kist sen anne karnındayken uluşan ve gittikçe büyüyen bazı durumlarda hızlı büyüme yapan bir kist o nedenle daha önce yoksa ve aniden çıktıysa bence dermoid deildir sen de adetle atarsın içini ferah tut senin doktorun ne dedi”

“ben gecen yil kasim ayinda oldum sukurler olsun:) cok doktor arastirdim.laparoskopi alaninda cok iyi olan bir profosor buldum. ona oldum. kisa sürede iyilestim. 5 cm buyuklugundeydi bi de gorunmeyen 3 cm daha bi kist varmis aldilar onu da. doktorum da yumurtaligina zarar vermeden aldik dedi zaten. ne agrilar cekmistim ama. kurtuldum elhamdulillah. simdi adet sancisi bile cekmiyorum:)”

“Canım ben 11 yıl önce oldum dermoid kist ameliyatı, benimki 15 cmdi ve yumurtalığa tamamen yapışıktı. O nedenle yumurtalığım da alındı. Tek yumurtalıkla geçen sene korunmayı bırakır bırakmaz hamile kaldım 🙂 Bunu kafana takmaman için anlatıyorum. Dert etme, Allah sana da en hayırlı zamanda nasip edecektir.”

“Dermoid kistten bir yumurtalığımı kaybettim 😔 diğerinde kist vardı kist için bile o kadar korkuttu ki doktor dermoid kist dedi ve ben diğer yumurtalığımı da kaybedemem rahimin hafif t olduğunu ve rahimin bebek taşıyamayacağını söyledi başka doktora gittim kisti adetle atarsın korkma ameliyata da gerek yok rahim bebeği taşıyamazsa bir şekilde tutundurmaya çalışırız ameliyat olma dedi klomen istedim gerek yok dedi bıktım artık ya doktor benden daha telaş yada çok rahat kafam karıştı eşim başka doktora gitme artık yeter diyo

Size sorum şu tek yumurtalıkla hamile kalan var mı ve şu t rahimle gebe kalanlarınız var mı nolur bir umut verin bana”

Dermoid Kist ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde, bu hastalık ile ilgili tüm merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Dermoid Kist Bebek İçin Engel Midir?

Hayır, engel değildir. Fakat ameliyat olduktan sonra hamile kalınması daha doğru olur.

Dermoid Kist Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kistin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 1 ya da 2 saat kadar sürebilir.

Dermoid Kist Adet Düzensizliği Yaparmı?

Evet, bu kist türü adet düzensizliği yapabilir.

Dermoid Kist Ameliyatı En İyi Doktor Hangisidir?

Bu konuda Filip Taşhan, Fatma Gençtürk Özer ve Alparslan Baksu gibi cerrahları öneririz.

Dermoid Kist Bitkisel Çözüm Var Mıdır?

Evet, yukarıda belirttiğimiz bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz.

Dermoid Kist Bebeklerde Nasıl Anlaşılır?

Karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtileri vardır.

Dermoid Kist Kaç Cm Tehlikelidir?

6 cm’den büyükse mutlaka tedavi edilmelidir.

Dermoid Kist Büyür Mü?

Bu kistler yavaş yavaş büyüyebilir.

Dermoid Kist Varken Hamile Kalınırmı?

Evet, kalınabilir. Fakat eğer böyle bir teşhis konulduysa önce ameliyat olunması gerekir.

Dermoid Kist Kanser Mi?

Hayır, bu kist kanser anlamına gelmez fakat tedavi edilmezse kansere dönüşebilir.

Dermoid Kisti Öldürür Mü?

Hayır, tedavi edildiği takdirde ölümcül değildir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.