Meme Estetiği Hakkında En Sık Sorulan 15 Soru ve Yanıtları

23.06.2021
203
Meme Estetiği Hakkında En Sık Sorulan 15 Soru ve Yanıtları
Modelistlik Kursu

Meme estetiği veya göğüs estetiği başlığı altında bir dizi estetik operasyon yer almakta. En çok talep edilen estetik ameliyatlardan olan meme estetiği hakkında sık sorulan soruları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel’ e sorduk.

1- Meme estetiği denilince hangi ameliyatlar akla gelir?

 • Silikon implant ve/veya yağ enjeksiyonu ile meme büyütme,
 • Meme dikleştirme,
 • Meme büyütme + meme dikleştirme,
 • Meme küçültme,
 • Tubuler meme düzeltme ameliyatı,
 • Meme ucu küçültme,
 • Gömük meme ucu düzeltme,
 • Areola (meme ucu çevresindeki pigmentli alan) küçültme ameliyatları akla gelmekte.

2- Estetik meme ameliyatlarını hangi branş doktoru yapar?

Estetik meme ameliyatları sadece bu konuda uzun ve yoğun bir eğitim sürecinden geçmiş olan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Diğer taraftan, meme kanseri vb. meme hastalıklarının cerrahi tedavisi ise Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

 3- Meme estetiği hangi yaştan sonra yapılabilir?

Acil olmayan estetik meme ameliyatları için ergenlik döneminin bitmesi, meme gelişiminin tamamlanması beklenmelidir. Genel olarak 18 yaş sonrası önerilse de ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açan çok büyük hacimli göğüs sorunları gibi özel durumlarda, ilgili branş hekimlerinin ve ebeveynlerinin onayı alınarak, bu yaş sınırı birkaç yıl öne çekilebilmektedir.

4- Kimler meme estetiği yaptırabilir?

 • Psikolojik veya fiziksel sağlık sorunu olmayan,
 • Belirgin bir meme deformitesi olan,
 • Ergenlik dönemini geçirmiş,
 • Ameliyat süreci ve olası komplikasyonlar hakkında yeterince bilgilenmiş,
 • Ameliyattan beklentileri gerçekçi olan bireyler estetik meme ameliyatı için uygun adaydırlar.

5- Meme estetiği süt vermeyi engeller mi?

Meme ameliyatlarında kullanılan birçok cerrahi teknikte süt verme fonksiyonu bozulmaz. Sadece meme ucundaki süt kanallarının kesildiği meme ucuna yönelik işlemlerde bu sorunla karşılaşılabilir.

6- Emzirme sonrası ne zaman ameliyat olabilirim?

Meme estetiği öncesi süt bezlerinin normal yapılarına dönmesi için emzirme bittikten sonra en az 6 ay beklenmesinde yarar vardır.

Göğüs estetiği hakkında merak edilenler

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

7- Meme estetiği öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Olası komplikasyon riskini en aza indirmek adına;

 • Sigara ameliyattan en az 1 ay önce bırakılmalıdır,
 • Fazla kilolar verilerek vücut kitle endeksi normal sınıra çekilmelidir,
 • Doğum kontrol hapı kullanılıyorsa ameliyattan en az 1 ay önce bırakılmalıdır,
 • Anemi, diyabet, hipertansiyon, guatr gibi kronik bir hastalık varsa önce bu hastalıklar kontrol altına alınmalıdır,
 • İlgili hekimlere rutin meme muayenesi ve tetkikler yaptırılarak meme dokusunda herhangi bir hastalık olmadığı teyit edilmelidir.
 • Kan sulandırıcı etkisi olan Aspirin gibi ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ve E vitamini gibi besin desteklerinin tüketimi ameliyattan en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. Bu konuda tam liste doktordan talep edilmelidir.
 • Ameliyat öncesi plastik cerrahi uzmanı ve anestezi doktoru ile yapılan ön görüşmelerde hiçbir konu gizlenmemelidir.

8- Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve kolları zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Yeterli sıvı ve gıda alınmalıdır. Kan sulandırıcı maddeler 2 hafta daha tüketilmemelidir. Sırt üstü yatılmalıdır. Doktorun verdiği özel korse veya bandajlar mutlaka kullanılmalıdır. Ameliyatı yapan cerraha danışmadan farklı bir tedavi veya uygulama yapılmamalıdır.

9- Meme estetiğinin riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi estetik meme ameliyatlarında da bazı riskler söz konusudur. Bunların başında; ameliyat alanında kan toplanması (hematom), enfeksiyon, dikişlerde açılma, meme uçlarında dolaşım bozukluğu ve doku kaybı, meme uçlarında his azalması, ameliyat izlerinin kötü iyileşmesi ve istenilen estetik sonucun alınamaması gibi genel riskler gelmektedir. Farklı her estetik meme ameliyatı için daha spesifik riskler de mevcuttur. Bu konuda en doğru bilgilendirme ameliyat öncesi doktorların verdiği yazılı onam formlarında açıklanmaktadır. Bu formlar ameliyat tarihinden daha önce edinilmeli ve dikkatle sonuna kadar okunmalıdır.

10- Meme estetiği meme kanseri yapar mı?

Estetik meme ameliyatları ile meme kanseri arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Sadece silikon implant ile meme büyütme ameliyatı yapılan hastaların çok çok az bir kısmında implant çevresinde Büyük Hücreli Anaplastik Lenfoma denilen bir tümöre rastlanabilmektedir.

11- Ne zaman işime dönebilirim?

Genel olarak ameliyattan bir hafta sonra kolları çok zorlamamak koşulu ile işe dönülebilir. Kolları zorlayıcı işlerde çalışanlar için bu süre en az 2 hafta olmalıdır.

12- Ne zaman spora başlayabilirim?

Ameliyattan 4 hafta sonra kolları çok zorlamamak koşulu ile spora başlanabilir. Yüzme, tenis, ağırlık kaldırma gibi kolları zorlayıcı sporlar için en az 6 hafta beklenmelidir.

13- Ameliyat izleri ne zaman geçer?

Ameliyat izlerinin son halini alması kişilerin yara iyileşme özelliğine bağlı olarak 1-2 yılı bulur. Bu süreçte periyodik kontrollerle yara iyileşmesi yakından takip edilmelidir.

14- Meme şekli hep aynı kalır mı?

Meme estetik ameliyatını takip eden ilk günler göğüsler gerçek şekillerinde değildir. Ödemlerin geçmesi ve göğüslerin doğal halini alması için en az 2-3 ay beklenmelidir. Diğer taraftan, bu göğüs şeklinin ömür boyu aynı kalmayacağı bilinmelidir. Yaşlanma, yer çekimi, kilo alıp vermeler, gebelik, implantların ağırlığı veya geç dönem kapsül kontraktürü gibi nedenlerle ilerleyen yıllarda göğüs şekillerinde bir miktar değişim olması kaçınılmazdır. Bazı durumlarda bu değişimler ikinci bir ameliyat gerektirebilmektedir.

15- Meme estetiği ameliyat fiyatları nedir?

Ameliyat fiyatları ameliyatın tipine, ameliyatın zorluk derecesine, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve plastik cerrahi uzmanına göre değişiklik gösterir. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzla yapacağınız ön görüşmede öğrenebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.