Suda Collagen Ne İşe Yarar?

25.04.2023
529
Suda Collagen Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Suda Collagen ürünü bir tür, besin takviyesidir. Vücudun ve cildin kaybettiği kolajen miktarını arttırmaya yöneliktir. Fakat üründen bahsetmeden önce kolajenin ne olduğuna ve yararlarına bakmamız gerekiyor.

Kolajen vücudumuzda en bol bulunan proteindir özellikle de tip 1 kolajen… Kaslarda, kemiklerde, deride, kan damarlarında, sindirim sisteminde ve tendonlarda bulunur. Kolajenin yararları çok çarpıcıdır çünkü bu protein cildimize güç ve elastikiyet kazandırırken ölü cilt hücrelerini değiştirmeye yardımcı olur. Eklemlerimize ve tendonlarımıza gelince, en basit şekliyle, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcıdır.

Vücudumuzun kolajen üretimi doğal olarak yaşlandıkça yavaşlamaya başlar. Bu dejeneratif sürece kırışıklık, sarkma, cilt ve eklem ağrıları gibi zayıflıklar veya azalmış kıkırdaklar gibi yaşlanma belirtileri eşlik eder. Diğer yaşam tarzı faktörleri örneğin şekerli gıdalar tüketmek, sigara içmek ve yüksek miktarda güneşe maruz kalmak aynı zamanda kolajen seviyelerinin azalmasına neden olur.

kolajen nedir

Kolajen Nedir?

Kolajen aslında vücudumuzda bolca bulunan bir proteindir. Hatta bedenimizde bulunan proteinlerin % 30’u ve cildimizdeki proteinlerin % 80’i kolajendir. Cilde esneklik, sıkı ve gergin bir görünüm kazandıran kolajen aynı zamanda dayanıklılık sağlar. Yüz, saçlar ve tırnaklar aslında kolajen sayesinde yenilenir ve sağlamlaşır. Vücutta ve ciltte kolajen miktarının azalması cildin sarkmasına, kırışmasına, ince çizgilerin oluşmasına ve ölü hücrelerin birikmesine yol açar.

Zamanla vücuttan azalan kolajen miktarını telafi etmek için günlük olarak 2500 mg kolajen tüketmek gerekir.

suda collagen hakkında

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Yaşlandıkça, kolajen üretimi azalır. Yaşlandıkça daha gevşek ve daha az esnek bir cilde sahip olduğunuzu fark edersiniz. Ayrıca cildinizde çok daha fazla kırışık olduğunu gözlemlemeniz mümkündür. Kolajen seviyelerinin arttırılması, cildinizin daha sıkı görünmesine, pürüzsüzlüğünü artırmasına ve cilt hücrelerinin normal olarak yenilenmeye ve onarmaya devam etmesine yardımcı olabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kolajenin yaşlanma karşıtı özelliklerini araştıran çalışmalar, hafta boyunca günde 35-55 yaş arası kadınlar arasında kullanılan 2.5-5 gram kolajenin, sekiz hafta boyunca cilt elastikiyetini, cilt nemini, transepidermal su kaybını önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Kolajen yararları arasında ayrıca selüliti azaltma ve çatlak izlerini yok etme de bulunur. Deri, azalmış kolajenin bir sonucu olarak elastikiyetini yitirdiğinde, selülitler fazlalaşır. Cildiniz artık daha ince olduğu için, selülit daha belirgin hale gelir. Cilt için kolajen esneklik sağlar ve potansiyel portakal kabuğu görünümünü azaltır.

Vücutta kolajen kaybettikçe tendonlarımız ve bağlarımız daha az hareket etmeye başlar. Bu durum sertliğe, şişmiş eklemlere ve daha fazla eklem problemine yol açar. Kemiklerimizi kaplayan ve bir arada tutan jel benzeri pürüzsüz yapısıyla kolajen ağrısız bir şekilde hareket etmemize izin verir. Eklemlerinizin daha kolay hareket etmesine yardımcı olur, genellikle yaşlanma ile ilişkili ağrıyı azaltır ve hatta eklem bozulma riskini azaltır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kolajenin osteoartrit ve diğer eklem ağrıları ve bozukluklarının tedavisinde etkili bir yöntem olduğunu kanıtlıyor.

Kolajen takviyesi, yağsız kas kütlesini arttırır ve temel besin maddelerinin dönüşümüne yardımcı olarak metabolizmanızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Glisinin en önemli rollerinden biri, glikozu kas hücrelerini besleyen enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Unutmayın ki, kas kitlesini korumanız yaşlandıkça çok önemlidir, çünkü duruş, kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve yağdan daha fazla kalori yakar. Kolajen tüketirken, vücudunuzun kolajeni kullanılabilir bir proteine ​​dönüştürmesini sağlamak için C vitamini takviyesinden de yararlanabilirsiniz. Böylece enerjinizi ve canlılığınızı geri kazanmaya başlayabilirsiniz.

kolajen faydaları

Kolajen Cilde Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücudun toplam protein içeriğinin yaklaşık yüzde 30’unu içeren insan vücudundaki en yaygın proteindir. Kolajen, cildimize birçok yarar sunar ancak yararları çevresel faktörlere ve vücudunuzun kolajene nasıl eriştiğine bağlı olarak değişir.

Pek çok ürün kolajen içerir ancak tümü kolajen bazlı cilt bakım ürünlerinin tek başına bir faydaları yoktur. Enjekte edilebilir kollajen cilt elastikiyetini ve kalınlığını arttırmaya yardımcı olabilir ancak uzun vadeli etkileri kullandığınız ürüne bağlı olarak değişebilir. Kolajen kremler cildin en derin katmanlarına nüfuz edemez bu nedenle etkiler minimumdur. Bununla birlikte bilimsel araştırmalar, oral kolajen takviyelerinin cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yaşlandıkça, kolajen miktarı azalma eğilimindedir ve bu da cildin elastikiyetini azaltır. Bu da kırışıklıklar, sarkık cilt, yaşlılık lekeleri ve yaşlanmanın benzer etkileriyle sonuçlanır. Kolajen cildinizin esnekliğini korumasına yardımcı olur. Bu, her mimikte yüzünüzün kırışıklıklar oluşmasını önler ve cildin genç görünümünü yansıtır.

Kolajen azaldığı zaman yaşamınız boyunca yaptığınız mimikler ve ifadeler yüzünüzde görünmeye başlar. Güneşe maruz kalma etkileri ince çizgilere, kırışıklıklara ve sarkmaya neden olabilir. Kolajen takviyeleri, gelecekteki kırışıklıkları önleyemez ancak kolajen aylarca sürebilen etkilere sahip popüler bir kırışıklık dolgu maddesidir. Tedavi kalıcı değildir ve sonuçları korumak istiyorsanız sürekli kullanmanız gerekir.

Kolajen ayrıca özellikle akne ve sivilcenin neden olduğu izler için dolgu maddesi olarak da kullanılabilir. Siz yaşlandıkça ve kolajen azaldığında cildiniz daha kolay yaralanabilir ve izler daha derin ve daha belirgin olabilir. Yaralar için kolajen takviyesi, yara izi görünümlerini en aza indirgemeye ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Fakat bu etkilerin yalnızca kolajen takviyesini kullanmaya devam ettikçe olacağını unutmamanız gerekir. Bu açıdan düzenli kolajen takviyesi almanız ya da kolajen enjeksiyonu yaptırmanız büyük bir önem taşır.

Suda Collagen Nedir?

Suda Collagen, bedenimize kolajen takviyesi sağlayan bir besin desteğidir. Botanik Ecza firması tarafından üretilen ve yerli bir marka olan Suda Collagen, yaşlandıkça kaybettiğimiz kolajen miktarını geri kazanmamıza yardımcı olur.

Suda Collagen İçeriği

Suda Collagen, Alman VERISOL markalı biyoaktif hidrolize kolajen peptitlerini içermektedir. Bu ürün helal sertifikasına sahiptir. %100 kırmızı etten yani sığır kolajeninden üretilir. Bu besin takviyesinin içinde 5500 mg sığır kolajeni, 100 mg hyaluronik asit, 500 mcg biotin ve 5 mg koenzim Q10 bulunur. Gluten ya da laktoz gibi alerjen maddeler içermez.

Suda Collagen Nasıl Kullanılır?

Bu ürün, sıvı şeklindedir ve tek içimlik tüplerdedir. Her bir kutuda 14 adet erik aromalı kür vardır. İki hafta boyunca, günde bir kez içmek yeterlidir. Bu ürün mutlaka akşamları kullanılmalıdır.

suda kollagen

Suda Collagen Ne Kadar Kullanılır?

Bu ürünün kullanımı kişilerin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, yaşı, cilt tipi ve metabolizma hızı gibi faktörlere göre farklılık gösterir. Fakat klinik araştırmalar, 8 hafta boyunca düzenli olarak kullanılan kolajen takviyesinin gözle görülür değişiklik sağladığını gösteriyor. Suda Collagen kullananlar da bu sürede kendilerinde değişiklik fark ediyor.

Suda Collagen Günün Hangi Zamanı Alınmalı?

Genellikle gece boyunca beden kendini sürekli yeniler. Bu yenilenme sürecini hızlandırmak için ürünü akşamları tüketebilirsiniz. Böylece gece boyunca vücut yenilenmeyi sağlayacaktır. Bu bitkisel ürünü, aç ya da tok olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca ürünü buzdolabında saklamanız gerekmektedir. Suda Collagen kullanıcı yorumları, ürünün güneşten muhafaza edilmesi yönündedir.

Suda Collagen’i Nereden Satın Alabilirim?

Suda Collagen eczanelerde satılmaktadır. Bunun dışında çeşitli internet sitelerinden ve alışveriş sitelerinden de bu ürünü kolay bir şekilde satın almanız mümkündür. İsterseniz ürünün resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Ayşe dedi ki:

    Kolajen epeyce popüler oldu yalnız hangisi daha etkili bilemiyorum, sıvımı, tozmu bir çok formda ürün var.

  2. Ayla dedi ki:

    Teşekkürler kolajen konusu çok iyi detaylı işlenmiş.