SRC Kursu Hakkında Bilgiler

10.04.2021
325
SRC Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Taşımacılık sektöründe olmazsa olmazlardan birisi olan SRC kursu ile hem yolcular güvende hem de taşımacılık yapan sürücüler güvende olmaktadır. Yurt içi yurt dışı fark etmeden ticaret yapan ve yük, kargo ya da tehlikeli madde taşıyan tüm herkesten zorunlu olarak istenen bu belge için kurslara kayıt olmak yeterlidir. Belirli şartları taşıyan herkes belgeye sahip olabilir. Sicil kaydı, yaş gibi birçok kriteri bulunmaktadır. Detaylı bilgi için mesleki yeterlilik kanunlarının incelenmesi gerekmektedir.

SRC Kursunda Neler Öğrenilir?

SRC kursunda neler öğrenilir?

Ehliyet, mesleki yeterlilik, psikoteknik raporu ve SRC belgesi güvenli taşımacılık için şart olan belgelerdendir. Zorunlu olan bu belgelerden SRC belgesi ise kurs sonucu belge olarak verilmektedir. SRC belgesi ile yollarda güvenle gidebilmenin temelleri atılmaktadır. Büyük araçların otobüs, minibüs, kamyonet gibi araçların yolcu ve yük taşımacılığı yapmaları için gerekli olan bu belge ile taşımacılık sektörünü geliştirmek ve bilinçli taşımacılık yapmak hedeflenmektedir.

SRC Kursu Fiyatları

SRC kursları için halk eğitim merkezleri ve İSMEK için ücret ödemeden kursa kayıt olmak mümkün. Kursiyerler belirli saatler eğitim aldıktan sonra sınava girmektedirler sınavda başarılı olma şartlarına uyan herkese SRC belgesi verilmektedir. SRC belgesini alanlar yolcu ve yük naklini yapmak için zorunlu olan bu belgeye kavuşmuş olur.

Kısa Dönem SRC Kursları

Kısa sürede SRC kursuna gidip belgeye sahip olmak çok kolay. SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 gibi tüm belgelerin ders saati değişmekte olup istediğiniz belge türüne göre kısa dönem kurs almak mümkün. Sizde kısa dönem kurslara hemen ücretsiz kayıt olun.

İSMEK Src Kursu

İSMEK birçok mesleki ve hobi amaçlı kurs vermektedir. Fakat bu kurslar içerisinde SRC Kursları bulunmamaktadır. SRC 1-2-3-4 eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan özel kurslar tarafından verilmektedir. Bununla beraber SRC-5 türü Tehlikeli Madde Taşımacılığı eğitimleri ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel kurslar tarafından kişilerin eğitimleri ve sınav işlemleri yapılmaktadır. Kısacası İSMEK tarafından SRC eğitimleri verilememektedir.

Belge Türüne Göre SRC Kursları
Belge Türüne Göre SRC Kursları

Belge Türüne Göre SRC Kursları

  • SRC-1 Kursu : Uluslar arası Yolcu Taşımacılığı yapabileceğiniz bu belgeyi yetki verilmiş özel kurslara katılarak temin edebilirsiniz SRC-1 kursunun toplamda 40 saat eğitimi olup, kursiyerler bu eğitimi tamamladıktan sonra milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılıp başarılı olmaları durumunda bu belgeyi almaya hak kazanırlar.
  • SRC-2 Kursu : Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapabileceğiniz bu belgeyi yetki verilmiş özel kurslara katılarak temin edebilirsiniz SRC-2 kursunun toplamda 36 saat eğitimi olup, kursiyerler bu eğitimi tamamladıktan sonra milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılıp başarılı olmaları durumunda bu belgeyi almaya hak kazanırlar.
  • SRC-3 Kursu : Uluslar arası Eşya ve Kargo Taşımacılığı yapabileceğiniz bu belgeyi yetki verilmiş özel kurslara katılarak temin edebilirsiniz SRC-3 kursunun toplamda 41 saat eğitimi olup, kursiyerler bu eğitimi tamamladıktan sonra milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılıp başarılı olmaları durumunda bu belgeyi almaya hak kazanırlar.
  • SRC-4 Kursu : Yurt içi Eşya ve Kargo Taşımacılığı yapabileceğiniz bu belgeyi yetki verilmiş özel kurslara katılarak temin edebilirsiniz SRC-4 kursunun toplamda 36 saat eğitimi olup, kursiyerler bu eğitimi tamamladıktan sonra milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılıp başarılı olmaları durumunda bu belgeyi almaya hak kazanırlar.
  • SRC-5 Kursu : Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapabileceğiniz bu belgeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel bir kursa başvuru yaparak alabilirsiniz. SRC-5 belgesine sahip olabilmek için öncelikli olarak Src-3 yada Src 4 belgesi türü belgeye sahip olmanız gerekmektedir. SRC-5 eğitimi kendi içerisinde Temel eğitim, Tanker eğitimi, Sınıf-1 Patlayıcı Madde eğitimi ve Sınıf-7 Radyoaktif Madde eğitimi şeklinde alt sınıflara ayrılmaktadır. Temel Eğitim alınmadan diğer eğitimlerin alınması mümkün değildir. Temel Eğitim saati 19 saat, Tanker Eğitimi 13 saat, Sınıf-1 eğitimi 8 saat ve Sınıf-7 eğitimi de 8 saat sürmektedir.
Ücretsiz SRC Kursu
Ücretsiz SRC Kursu

Ücretsiz SRC Kursu

SRC kursları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilmiş özel kurslar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla bu eğitimler için ücret ödenmesi gerekmektedir. Kurs ücreti kursun bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan komisyon tarafından belirlenmekte olup, Valilik tarafından onaylanmaktadır. Yine aynı şekilde eğitim bitiminde katılacağınız sınav içinde harç yatırmanız gerekmekte ve bu harç ücreti yılın başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu yazımızı beğendiyseniz Seramik Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.