Forklift Operatörlüğü Kursu Hakkında Bilgiler

30.03.2021
484
Forklift Operatörlüğü Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Forklifti kullanan kişilerin Forklift Operatörlüğü Kursuna kayıt olarak operatörlük sertifikası almaları gerekmektedir. İnsanların taşıyamadıkları ağır yükleri bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan forklift çatallı istifleyici olarak tanımlanabilir. 40 tona kadar olan yükleri bu makine ile taşımak mümkündür.

Endüstriyel alanda insanların kaldıramayacakları yükleri bir seferde kaldırarak, yükleri kolaylıkla istenilen yere ulaştırdığı için aranılan bir iş makinesidir. Forklifler elektrikli olduğu gibi yanmalı motorlu olanları da bulunmaktadır.

Yükleme, taşıma ve boşaltma işlerini yapan forklift, depolama, stoklama, ambarlama gibi işlerde kolaylıklar sağlamaktadır.

Bu aracı kullanmak üzere yetiştirilen kişiler forklift kursu olarak isimlendirilen programlara katılarak sertifikalarını almaktadırlar.

Forklift Operatörü Kimdir?

Forklift Operatörü Kimdir?

Forklift kullanan, çeşitli malları güvenli bir şekilde yükleyip boşaltan, makinenin bakım ve kontrollerini yapan kişiler forklift operatörü olarak isimlendirilir. Bu kişilerin bu işleri aktif olarak yapabilmeleri için mutlaka MEB onaylı Forklift Operatörlük Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Yoksa kişiler yasal olarak bu makineyi kullanamazlar.

Forklift Operatörlüğü Kursları
Forklift Operatörlüğü Kursları

Forklift Operatörlüğü Kursları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı açılan forklift kurslarında uygulamalı olarak eğitim almak mümkün oluyor. Forklift kullanma belgesi almak isteyenler forklift kurs programına kayıt yaptırarak eğitim alırlar. Eğitim bitiminde sınava girerler. Başarılı olan kursiyerler Forklift Operatörlük Belgesi almaya hak kazanırlar. Kurslar 2 ay kadar sürmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Reşit olan ve en az ilköğretim mezunu olan kişiler kurs programlarına katılabilirler. Kursa kayıt yaptırmak isteyenlerden adli sicil kaydı ve sağlık raporu da istenmektedir. Özel sürücü kurslarında ya da Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurslara kayıt yaptırarak forklift kullanmak için belge alınabilir. Alınan belgesinin süre kısıtlaması yoktur. Bir ömür boyu aynı belge geçerlidir.

Forklift Operatörlük belgesi almak isteyenlerin gideceklerin kursların MEB onaylı sertifika verdiğinden emin olması gerekmektedir. Gidilen kurs MEB onaylı değil ise belge almak için açılan sınava girme hakkınız bulunmamaktadır.

Forklift Kurslarında Neler Öğrenilir?

Forklift kullanmak göründüğü kadar kolay değildir. Fakat alınan eğitimler ile makineyi kullanmak zor olmayacaktır. Kurslarda makinenin hareket ettirilmesi için gereken eğitimler verilmekte ve makine her yönü ile kursiyerlere tanıtılmaktadır. Uygulamalı olarak verilen eğitimler sonrasında sınavı geçen kişiler forklift operatörü olabilirler.

Forklift Kursu Fiyatları

Forklift kursu sonrasında ‘’G’’ sınıfı ehliyet sahibi olunur. Teorik ve pratik eğitimler sonrasında kurs sona erer. Kurs fiyatlarına gelince Forklift kurs fiyatları verilen eğitimin saat ve süresine göre değişiklik gösterebilir. Kurs bitiminde sınav yapılır. Sınav harcını yatırarak sınavı geçenler, sağlık raporu ve sabıka sicil kaydı ile belirlenen ehliyet ücretini ödedikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ehliyetlerini alarak Forklift Operatörü olabilirler.

Halk Eğitim Forklift Kursu

Halk eğitim merkezlerinde yüzlerce farklı kurs bulunmaktadır. Taleplerin fazla olması her geçen gün Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurs sayısını arttırmaktadır. Talep çok fazla olduğunda bu merkezlerde de forklift kursları açılabilir.

Halk eğitim merkezlerinde Forklift eğitimleri İş Makineleri operatörlüğü kursunda verilmektedir. Merkezde eğitim süresi 72 saattir. Kurs bitiminde Operatörlük belgesi alınır. Forklift operatörleri yükleme ve boşaltma işlerinin yapıldığı kamu ya da özel işyerlerinde alınan bu belge çalışabilirler.

Son yıllarda forklift kullanımında artış olmuştur. Bu nedenle bu makineleri kullanan operatörlere ihtiyaç çok fazla olmaktadır. İlk işe girişte operatörler asgari ücret ile işe başlasalar da ilerleyen zamanlarda asgari ücretin iki katı kadar gelir elde edebilirler.

Forklift Kullanmak için Operatörlük Belgesi Şart mıdır?

Operatörlük belgesi bulunmayanların bu makineleri kullanması yasal değildir. Trafik Kanunu’na göre bu bir suçtur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunlarına aykırı hareket edilmiş olur. Bazı durumlarda trafiğe açık alanlarda da forklift kullanılmaktadır. Bu nedenle işverenler çalışanına forklift operatörlüğü eğitimini aldırmalıdır.

Forklift Operatörlüğü Kursları hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Estetisyen Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.