Psikoteknik Belgesi Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

27.09.2021
414
Psikoteknik Belgesi Nedir? Fiyatı Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

Psikoteknik belgesi, genel olarak insanların fiziksel ve psikolojik olarak sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için psikolog ve simülatör ile bir saatlik testten geçerek alınan bu belge, Sağlık Bakanlığı denetiminde bulunan onaylı kurumlar tarafından verilir.

Psikoteknik belgesi alma sürecinde genel olarak sürücülerin güvenli ve doğru şekilde araç kullanmaları için algılama, hafıza, muhakeme, dikkat, psikomotor yetenekler gibi gerekli özellikler incelenir. Ayrıca kişilerin tepki hızı, göz ve el ile ayak koordinasyonu, risk alma, öz kontrol, sorumluluk ve saldırganlık gibi davranışları incelenir.

Psikoteknik Belgesi Zorunlu Mu?

Eğer ehliyetiniz yasal sebeplerle geri alındıysa ve kural ihlalleri yaptıysanız psikoteknik belgesi zorunludur. Sürücü olması uygun olmayan kişilerin tespit edilmesi için de psikoteknik belgesi zorunludur. Bunun dışında mesleği sürücülük olan kişiler için ve ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı yapan kişiler için de psikoteknik belgesi almak zorunludur. Bir saat süren testten geçerseniz beş yıl geçerli belgeyi almaya hak kazanırsınız.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021

Psikoteknik belgesi almak için Sağlık Bakanlığı denetiminde bulunan onaylı kurumlardan birisi olan Yeni Ümit Eğitim Kurumlarına başvurmalısınız. Bir psikolog ve bir simülatör ile bir saatlik testi geçen sürücüler, psikiyatri doktorunun onayı ile psikoteknik belgesini almaya hak kazanırlar.

Psikoteknik Kimlere Zorunlu

Psikoteknik Kimlere Zorunlu

Psikoteknik Kimlere Zorunlu 2021

30 haziran tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerinin psikoteknik belgesine sahip olması zorunlu hale geldi. Genelgeye göre, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren psikoteknik belgesi olmayan sürücülere 181 lira cezai işlem uygulanacak.

Sınavsız Psikoteknik Belgesi

Sınava ya da teste girmeden psikoteknik belgesi alınamaz. Ticari araç sürücüleri mutlaka her 5 yılda bir teste girmeleri gerekmektedir. Muafiyet ise sadece src belgeleri için geçerlidir. Aşağıda sınavsız src belgesi ile ilgili bilgilere göz  atabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet aldıysanız, src belgesinden muaf tutulur. Bu kişilerin 66 yaşından gün almamış olmaları şarttır. Büyük otobüs kullanan sürücülerin 26 yaşından gün almış olmaları halinde muaf tutulur.

Psikoteknik Belgesi Fiyatı

2021 yılında psikoteknik belgesi fiyatı 200 TL arasında değişiyor. Sınav öncesi alınan bu ücret, sınavda başarısız olsanız bile iade edilmiyor.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.