Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı Yüz Maskesi

27.06.2019
264
Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı Yüz Maskesi
Modelistlik Kursu

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah noktalardan kurtulmak için, bir diğer adıyla komedon, ergenlikten itibaren ortaya çıkan ve sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Siyah noktalar cildin üzerinde pürüzlere yol açar ve hoş bir görüntü yaratmaz. Ciltteki geniş gözeneklerden dolayı cildin altında bulunan yağ ve kir tabakasının birbirleriyle etkileşmesi sonucu siyah nokta oluşur. Bu olay cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır ve siyah nokta denir. Oluşan bu siyah noktaların kesinlikle temizlenmesi gereklidir. Yüzdeki gözenekleri genişlemiş olan kişilerde fazlasıyla siyah nokta gözükür. İşte; Siyah noktalardan kurtulmak için Maske Tarifleri.

Bazı kozmetik ürünlerin sık kullanılması, cildin yeterince temizlenmemesi durumunda siyah nokta oluşur. Bazı durumlarda kirlilik sonucu ya da dış ortamdaki bakteriler sonucu oluştuğu düşüncesinde olan insanlar aşırı derecede yüz temizleme ürünü kullanabilirler. Bunun sonucu olarak ciltteki yağın aşırı derecede azaltılmaya çalışılması tepkisel bir aşırı yağlanmayla sonuçlanabilir. Sonuç olarak siyah nokta artışı gözlemlenebilir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin
Siyah Noktalar Neden Oluşur

Siyah Noktalar En Sık Ne Zaman Görülür?

Siyah noktalar kişiye göre bazılarının yüzünde, sırtında, çene bölgesinde, burun kanatlarında, bazen ise dekolte kısmında yoğunlaşmaktadır. Kozmetik ürünler çok sık kullanıldığında gözenekler tıkanarak siyah noktaların daha sık görülmesine neden olur. Aynı zamanda hormonlardaki değişiklikler dolasıyla kadınların regl dönemlerinde de sık sık siyah nokta görülmektedir. Ergenlik zamanı ciltteki yağlanmadan dolayı da daha sık gözükebilir. Yaz günlerinde güneş ışığına maruz kalmak da bazı kişilerde siyah nokta artışına yol açabilir.

Siyah Noktalar Neden ve Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Siyah noktalar hoş bir görüntü oluşturmaz ve temizlenmediği takdirde siyah nokta kısa sürede sivilceye dönüşür. Diğer bir deyişle akne oluşur. Bu yüzden siyah noktanın akneye dönüşmeden tedavi edilmesi önemlidir. Derinin üst tabakasının soyulması tedavilerdeki asıl amaçtır. Üst tabakanın soyulması ile gözenekler serbestleşir ve siyah noktalar ortadan kalkar. Bu sayede aknenin iltihaplı elemanlarının oluşması engellenir. Siyah noktayı engellemenin ve ortadan kaldırmanın en etkili yolu yumurta akı maskesidir.

Yumurta Akı Maskesi Neden En Etkili Yoldur?

Yumurta içerisinde birçok protein bulundurur, sadece yemek olarak değil dışarıdan uygulandığında da pek çok faydası bulunmaktadır. Yumurta içinde bulunan mineral, protein ve vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımında sıkça kullanılır. Yüzdeki gözeneklerin genişlemesi ile gözeneklerde biriken yağ ve kir siyah noktaya neden olur. Özellikle yumurta akı büzücü özelliği sayesinde gözenekleri sıkılaştırır. Bu sayede gözenekler küçültülür ve kir, yağ birikimine engel olunur. Yumurta akı maskesinin cildi sıkılaştırmasının yanı sıra, cildi canlandırır ve temizler. Cilt için, sıkılaştırma, gözenekleri temizleme ve küçültme, ciltte biriken fazla yağı alma gibi faydaları yumurta akı maskesinin siyah noktalar için en etkili yöntem olduğunun göstergesidir.

Yumurta Akı Maskesini Hazırlama Yöntemleri
Yumurta Akı Maskesini Hazırlama Yöntemleri

Yumurta Akı Maskesini Hazırlama Yöntemleri Nelerdir?

Yumurta akı maskesinde 4 yöntem vardır. Yumurta akı peçete maskesi, yumurta akı badem ve yulaf unu maskesi, yumurta akı limon maskesi ve yumurta akı yoğurt maskesidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin

Yumurta Akı Peçete Maskesi

Malzemeleri

 • Peçete
 • 1 yumurta akı

Yapılışı

Bir yumurta akını küçük bir kâseye alınız ve cildinize fırça ile sürün. Daha sonra peçete yerine tuvalet kâğıdı kullanabilirsiniz, tuvalet kağıdı daha ince olduğundan daha etkili olacaktır. Tuvalet kâğıdını kopartarak cildinizin üzerine koyunuz. Sonrasında tekrar kâğıdın tamamını kaplayacak şekilde yumurta akını sürünüz ve üzerini tuvalet kâğıdı kopararak kaplayınız. Ve tekrar yumurta akını yüzünüze sürüp tuvalet kâğıdı ile kaplamalısınız. Bu işlemi 3 kere yapmalısınız. Soyma işlemini kolaylaştırmak için her şeridin bir öncekiyle örtüştüğünden emin olarak uygulayın. Kurumasını beklemelisiniz.

Kuruması yaklaşık 20 dakika sürüyor. Kuruyan kâğıtları yavaş yavaş yüzünüzden çıkartınız. Kâğıtların üzerinde siyah noktaları göreceksiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Yüzünüzün bütün gözenekleri sıkılaşmış ve temizlenmiş olacak. Yıkadığınızda cildiniz pırıl pırıl ve gergin olacak. Kendinizi daha iyi ve cildinizin hava aldığını hissedeceksiniz. Bu yöntemi haftada bir kez ya da iki kez deneyebilirsiniz. Hassas ciltler için dikkatli olunması gerekir.

Yumurta Akı Badem ve Yulaf Unu Maskesi

Malzemeleri

 • 2 tatlı kaşığı öğütülmüş badem
 • 3 yemek kaşığı yulaf unu
 • 1 yumurta akı

Yapılışı

1 yumurta akı, 2 tatlı kaşığı öğütülmüş badem, 3 yemek kaşığı yulaf unu ve birkaç damla suyu bi kapta karıştırın. Bu karışımı bir fırça yardımıyla yüzünüze sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra ovarak çıkartınız. Bu yöntemi haftada bir kez ya da iki kez deneyebilirsiniz.

Yumurta Akı Limon Maskesi

Malzemeleri

 • Birkaç damla limon
 • 1 yumurta akı

Yapılışı

1 yumurta akı üzerine birkaç damla limon damlatınız. Bu karışımı bir fırça ile temiz cildinize sürünüz. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra kurumuş maske şeklini almış yumurta akını soyunuz. Ciltteki siyah noktaları temizlemenin yani sıra cildin ölü derisi de alınmış olur.

Yumurta Akı Yoğurt Maskesi

Malzemeleri

 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 1 yumurta akı

Yapılışı

1 yumurta akını iyice köpürene kadar karıştırıp üzerine 1 tatlı kaşığı süzme yoğurdu dökünüz ve iyice karıştırınız. Bu karışımı cildinize bir fırça yardımı ile sürünüz.  İyice kuruduktan sonra, yaklaşık 15-20 dakika sonra, kuru ve pamuklu bir bez ile silin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız. Cildinizin pırıl pırıl olduğunu ve sıkılaştığını gözlemleyeceksiniz.

Hassas Ciltler İçin Dikkat

Yumurta akı bazı durumlarda tahrişe yol açabilir. Siyah noktalar için yumurta akı maskesi kullanımında dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Cildinde ilk defa yumurta akı deneyecek olanlar için, el derisinin üzerinde bir miktar denemeleri ve bir sorun çıkmazsa maskeyi sonrasında kullanmaları tavsiye edilir. Yumurta akının fazla yağı alma etkisi vardır. Bu yüzden kuru ciltlerde gerginlik yaratabilir. Eğer yüzünüzdeki gerginlik çok fazlaysa yüzünüzü beklemeden durulayın ve nemlendirin.

Yumurta Akı Maskesinin Diğer Faydaları

Yumurta akı maskesinin ciltteki geniş gözenekleri küçültmeye ve siyah noktalardan kurtulmaya faydası dışında da birçok faydası vardır. Öncelikle cildinizdeki kirleri ve gözenekleri derinden temizler ve size canlı bir cilt oluşturur. Dahası cildi doğal olarak sıkıştırdığı için ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ve son olarak yağlı ciltlerin yağ oranını azaltarak sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Yumurta Akı Maskesinin Diğer Faydaları
Yumurta Akı Maskesinin Diğer Faydaları

Yumurta Akı Maskesi Ne Sıklıkla Yapılır?

Siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı maskesini istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz ama tavsiye edilen haftada bir ya da iki kez uygulanmasıdır.

Yumurta Akı Maskesini Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı maskesini yaptıktan suyla cildinizi iyice durulamanız gerekmektedir. Havlu ile iyice kurulayın. Eğer cildiniz kuruysa sonrasında nemlendirici sürmeniz tavsiye edilir.

Son olarak siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız sizlere sunduğumuz 4 yumurta akı maskesi yönteminden istediğiniz birini cildinize uygulayabilirsiniz. Yöntemlerin uygulanışını dikkatlice okuyun ve haftada bir ya da iki kez yapın. Bu yöntemler ile cildinizdeki siyah noktalar belirgin bir ölçüde kaybolacak ve cildiniz tertemiz olacak. Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizin gerginleştiğini ve yüzünüzün pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Bu sayede cildinizdeki siyah noktalardan ve aknelerin oluşmasından kurtulabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi
Yumurta Akı Maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için Maske Tarifleri paylaştık. Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ve Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? adlı makalemizede göz atabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları bu makaleye de göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. rumeysa dedi ki:

  Cilt temizleme ürünü olarak yumurta kullanılıyor. Hatta çok işe yardığını da söyleyen bir arkadaşım vardı. sürekli olarak yumurta ve yaş mayayı karıştırıp maske yapıp yüzüne sürerdi. Fayda sağlıyordur belki ama o koku ile nasıl bekleyebiliyorsunuz ya? Ben hayatta yapamam herhalde. Yumurtanın kokusuna tahammülüm yok ki, suratıma sürüp hiç çekemem.

  1. Helin dedi ki:

   Öncelikle merhaba, ben düzenli olarak yumurta akı maskesi yapıyor ve cildime uyguluyorum. Gerçekten çok büyük faydaları oluyor ve kokusu yok. Yumurtanın sarısı kokar ama akı kokmaz. Denemenizi tavsiye ederim. :):)