Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

08.06.2019
480
Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Erkek cilt bakımı, cildine ve kişisel bakımına önem veren gelişmiş erkeklerin günlük rutinlerinde yer alır. Günlük cilt bakımı rutini, günümüzde sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da benimseniyor. Önyargıların ve kalıpların kırılmasıyla erkekler de cilt temizliğine, nemlendirmeye ve yaşlanma karşıtı ürünler kullanmaya önem veriyor.

Çok fazla zaman harcamayı sevmediğinizi ve karmaşık şeylerden hoşlanmadığınızı biliyoruz. Bu yüzden kısa, net ve karmaşık olmayan bir günlük cilt bakımı rutini ile cildinizin daha genç, daha hoş ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

erkek cilt bakımı nasıl yapılır

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek cilt bakımı Gratis ve Watsons gibi kozmetik marketlerden temin ettiğiniz kaliteli kozmetik ürünler ile gerçekleştirilebilir. Erkek karma cilt bakımı, kuru ve hassas cilt bakımı ve yağlı cilt bakımı için yapılması gerekenler, kullanılması gereken ürünleri merak ediyor musunuz? Erkek cilt bakımı nasıl olmalı? Sizler için yazdık…

erkek cilt temizleme

Cilt Temizleme

Mükemmel ve parlak bir yüzün temeli, cilt temizliğidir. Genel olarak, yüzünüzü uyandıktan sonra, terlediğiniz herhangi bir büyük aktivite sonrasında veya yatmadan hemen önce yıkamaktır. İdeal olarak, yüzünüzü sabah ve gece olmak üzere iki kez yıkamalısınız.

Cilt temizleme işlemi için öncelikle yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sıcağa yakın ılık su, gözeneklerin genişlemesine neden olur ve cilt temizleme ürününün cildin derin katmanlarına etki etmesini sağlar. Böylece cildinizden yağ, sebum ve birikintilerden tamamen arındırmanız mümkün hale gelir.

Islak yüze, cilt temizleme jelinden sürün ve 30 saniye boyunca köpürterek ve dairesel hareketlerle hafifçe ovalayarak yıkayın. Cildin aşağı doğru sarkmaması için cilde dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerekir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yeni kir ve yağın girmesini önlemek ve gözenekleri küçültmek için yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Yüzünüzü ovalayın, çünkü yüzünüzü ovmak, cildi gergin hale getirmeye yardım eder.

erkek peeling

Peeling

Cildinizin türüne bağlı olarak haftada 3-4 kez erkek cilt bakımı peeling kullanmanızı öneririz. Peeling yapmak, ölü cilt hücrelerinin ve gözeneklerdeki yabancı maddelerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Daha kolay tıraş olmak için, tıraş öncesinde cildinize peeling yapabilirsiniz. Böylece sakal ve bıyıklarınız cilt yüzeyine daha çok çıkar ve daha kolay bir şekilde tıraş olabilirsiniz. Yüzünüze dilerseniz evde doğal bir peeling yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Kahve peelingi, şeker ve bal peelingi gibi tariflerle doğal bir bakım yapabilirsiniz.

Yüzünüzü ılık suyla biraz ıslattıktan sonra bir peeling sürün. Ölü deri oluşumunun daha muhtemel olduğu alanlara odaklanın. Genellikle burun, alın ve boyun bölgesini ovun. Cildin en narin olduğu göz bölgesini çok sert ovalamayın, kırışıklıkların artmasına neden olacağını unutmayın.

Yüzünüzü fırçaladıktan sonra, yeni kirlerin, yağların ve sebumların girmesini önlemek ve gözeneklerinizi kapatmak için soğuk suyla cildinizi durulayın.

erkek cilt dengeleme

Cilt Dengeleme

Eğer kuru veya hassas bir cildiniz varsa bu aşamayı atlayabilirsiniz. Ancak yağlı cilt tipine sahip olan erkekler veya akneye eğilimli cildi olan erkekler için bu aşama bir zorunluluktur. Cildi normal veya karma olan erkekler de bu aşamayı denemelidir.

Cildinizin pH ve yağ seviyesini erkek cilt tonikleri ile dengeleyin. Yüzdeki kirleri gidermek, cildin pH dengesini düzeltmek ve yağ üretimini azaltmak için cildin toniklenmesi şarttır. Cilde peeling yaptıktan sonra cildinizi toniklenemeniz gerekir. Alkol, mentol veya diğer sert içerikli toniklerden kesinlikle uzak durun. Bunun yerine, cadı fındığı gibi içerikleri olan doğal bir cilt toniği seçin. Cilt toniği kullanmak, cildinizi sonraki iki adıma da hazırlayacaktır.

erkek cilt nemlendirme

Nemlendirme

Cildinizi temizledikten ve peeling yaptıktan sonra, cildinizi bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir. Erkekler için en iyi yüz nemlendiricileri, cilt hücrelerinin nemli kalmasına, yüzünüzün sağlam ve enerji dolu görünmesine, gözeneklerin yabancı maddelerden korunmasına yardımcı olun ve ayrıca yaşlanma karşıtı özellikleri olan ürünlerdir.

Cildinizi temizledikten, peeling yaptıktan ve tonik kullandıktan sonra yüzünüzü kurulayın ve ardından nemlendiricisi uygulayın. Nemlendiriciyi yüzünüzün her tarafına uygulayın, yüzünüzde en sık kuruyan bölgelere özellikle yoğunlaşmalısınız.

En iyi erkek yüz nemlendiricileri cilde hızla emilir. Kuru bir cildiniz varsa, günde birkaç kez yeniden uygulamanız gerekebilir. Yağlı bir cildiniz varsa günde bir kez nemlendirici sürmeniz yeterlidir. Cildinizi kurutmanın aslında aşırı yağ üretimi yarattığını ve kırışıklıkları arttırdığını unutmayın, bu nedenle de cildinizin nemli kalmasını sağlayın.

erkek anti aging

Anti-Aging

Gelişmiş erkek cilt bakımı rutininizin son adımı cildinizdeki yaşlanma belirtilerini önlemektir.

Etkili bir yaşlanma karşıtı cilt bakım rutininin ilk adımı erkekler için yüz serumudur. Bu güçlü ürün hızlı bir şekilde, ciltte emilerek kolajen üretimini teşvik etmek için cildinizin derin dokusuna nüfuz eder. Dış cildi korumak yerine, en iyi erkek yüz serumu yaşlanma sürecinin başladığı yerdeki dokuyu canlandırır ve onarır.

Geceleri yatmadan önce, nemlendirici yerine, erkekler için tasarlanan yaşlanma karşıtı bakım kremlerinden ​​kullanın. Her gece yaşlanma karşıtı krem ​​kullanmak, yaşlanma etkilerini önler ve cilt hücrelerini dolgunlaştırmaya olanak verir. Gece bu bakım ürünlerini cilde uygulamak en iyisidir. Çünkü gece boyu, cildimiz sürekli yenilenir ve kremlerin etkisi daha fazladır.

Göz çevresindeki bölge cildin yaşlanma belirtilerinin görüldüğü ilk yerlerdir. Sabahları ve geceleri erkek göz çevresi bakım kremleri kullanmanız bu yüzden çok önemlidir.

Sabahları yüz nemlendiricisinden sonra ince bir tabaka göz kremi sürün. Bu uygulama, göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü tamamen yok eder.  

Geceleri ise göz çevresi bakım kremini, yaşlanma karşıtı kremlerden sonra uygulayın. Cildin göz çevresini sıkılaştırmasına ve cilt hücrelerini nemlendirmesine yardımcı olur. Tazelenmiş ve genç bir cilt görünümüyle uyanacağınıza emin olabilirsiniz.

Erkek cilt bakımı rutininde önleme işleminin son adımı, cildin güneşe maruziyetini azaltmaktır. Genelde erkeklerin mümkün olduğunca güneşten uzak durmalarını öneririz çünkü ne kadar güneş koruyucu sürseniz bile güneş cildi etkiler. Güneşten kaçınmak gerçekçi değilse, çinko bazlı doğal bir güneş koruyucu kullanın.

erkek yüz maskesi

Rahatlatıcı ve Nemlendirici Yüz Maskesi

Günlük cilt bakımı rutini dışında cildinizin ihtiyaç duyduğu özelliklere göre farklı doğal maskeler ile cilt bakım bakımınızı destekleyebilirsiniz.

İşten eve döndüğünüzde tek istediğiniz şey rahatlamak ve günün stresini yüzünüzden uzaklaştırmaktır. Bunu yapmak için, nemlendirici ve rahatlatıcı bir yüz maskesi uygulayabilirsiniz.

Bu erkek cilt bakımı maskesi için sadece 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı aloe vera jeli gerekir. Maskenin pürüzsüzleştirici etkilerini arttırmak için bir E vitamini  ampulü de ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri bir plastik kapta iyice çırpın ve cildinize uygulayın. Daha sonra tamamen kurumasını bekleyin. Sonra cildinizi ılık suyla durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Ardından cildinize nemlendirici uygulamayı unutmayın.

erkek cilt bakımı

Cildin Parlak ve Sağlıklı Olmasını Sağlayan Cilt Maskesi

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın sırrı nedir? Kahve!

Kahve diğer temel bileşenlerle birleştirildiğinde, cildinize peeling yapar, gözenekleri küçültür ve cildinizi tamamen tazelemekle birlikte kızarıklığı ve iltihaplanmayı azaltır. Bu kahve maskesi daha önce belirtilen rahatlatıcı ve nemlendirici yüz maskesinden daha fazla malzeme içeriyor bu nedenle market alışveriş listenizi hazırlayın.

İhtiyacınız olan malzemeler 1 büyük yumurtanın akı, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay bardağı çekilmiş kahvedir.  Yumurta akını sarısından ayırarak bu cilt maskesini hazırlamaya başlayın. Yumurta akını köpüklü bir kıvama gelinceye kadar cam bir kasede çırpın. Yumurta akının içine kahveyi ekleyin ve çırpmaya devam edin. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyin ve iyice çırpın. Daha sonra karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın ve temiz bir havlu yardımıyla kurulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Erkek Cilt Bakımı hakkındaki yazımızı beğendiyseniz, Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.