Boraks Nedir? Ne İşe Yarar?

20.03.2020
370
Boraks Nedir? Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Boraks, ev yapımı tedavilerde ve deterjanlarda kullanılan bir maddedir. Bazıları ürünü çok tehlikeli bulurken, bazıları ürünün güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Peki bu maddeyi kullanmak gerçekten güvenli mi? Her şey onu kullandığınız amaca bağlıdır. Bu maddenin kullanım şekli ve kullanım miktarına dikkat ederseniz pek çok faydasının olduğunu görürsünüz.

Boraks Ne Demek?

İlk olarak, bu maddenin gerçekte ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edelim. Güney ve orta Kaliforniya’da çıkarılan ve sodyum tetraborat adı verilen, doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Sodyum tetraborat, oksijen, sodyum ve bordan oluşur ve sofra tuzu ile birçok kimyasal özelliği paylaşır.

Sodyum tetraborat esas olarak temizleyici olarak kullanılır, ancak ateşe dayanıklı ürünlerde kullanılır. Porselen ve cam bileşeni, küf giderici ve diğer birçok şey olarak da değerlenir. Kozmetik ürünlerde bile bulunur. Genellikle farklı bir kimyasal bileşik (hidrojen borat) olan borik asit ile karıştırılır.

Fiyatı Nedir

Genel olarak piyasada 1 kg. lık fiyatı 20 lira ile 30 lira arasında değişir.

Faydaları Nelerdir?

Bu maddenin pek çok farklı faydası ve kullanım alanı vardır.

Çamaşır deterjanı olarak kullanılır

Boraksın onlarca yıldır favori bir çamaşır deterjanı olmasının bir nedeni var. Lekelerle mücadele özellikleri işi hallediyor ayrıca kıyafetleri taze ve temiz kokuyor. Bir çamaşır katkı maddesi olarak, borax, orta alkalin tamponlama sağlar ve kir ve lekeleri temizlemeye yardımcı olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bazı çamaşır deterjanı formülasyonlarına ve amonyak kokularının gelişimini engellediği için çoğu bebek bezi ürünlerine küçük miktarlarda dahil edilmiştir.

Saf boraks, çamaşır makinesindeki giysilerin üzerine serpilerek daha beyaz hale getirilebilir. Ayrıca ev yapımı çamaşır deterjanı yapmak için bir kahve fincanı boraks, bir kahve fincanı çamaşır sodası ve limon suyunu karıştırın. Bu ev yapımı deterjanı, çamaşır makinesinin deterjan bölümüne ekleyerek kullanabilirsiniz. Borax ayrıca bir sprey şişesinde suyla karıştırıldığında doğal bir ev temizleyici haline gelir.

Doğal bir böcek kovucudur

Bu maddeyi, evde böceklerin çıktıkları yerlere serpin. Böylece böcekler, evden sonsuza dek gidecektir.

Fidelerin büyümesini destekler

Her 3-4 yılda bir elma ağacının çevresine bir bardak boraks serpin. Bu, meyve ağaçlarının iyi hücre duvarı büyümesi, meyve ve tohum gelişimi için ihtiyaç duyduğu mineral borunu toprağa ekler.

Çiçekleri korur

Taze kesilmiş çiçek çeşitlerini korumak için bu maddeyi kullanabilirsiniz. Boraksın kullanılması, kururken solgunluğun önlenmesine yardımcı olmak için çiçeklerden ve yapraklardan nemin alınmasına yardımcı olur.

Kullanmak için, bir ölçü boraksı, iki ölçü mısır unu ile karıştırın ve karışımı bir kutunun altına serpin. Çiçeklerinizi kutuya yerleştirin, daha sonra karışımı, çiçeklerin üstüne serpin. Kutuyu kapatın ve çiçekler kuruyana kadar yaklaşık iki hafta bekletin.

Yabancı otları öldürür

Yürüyüş yollarınızdaki çatlaklardan çıkan yabancı otları öldürmek için bu alanlara, boraks serpin. Böylece bahçenizdeki yabancı otlardan kurtulmuş olursunuz.

Yapışkan lekeleri çözer

İki ölçü boraks ve bir ölçü su karışımı ile yapışkan, ve ağdalı kalıntılardan kurtulabilirsiniz. Yapıştırıcı eriyene kadar karışım ile lekeyi ovalayın, sonra temiz suyla durulayın.

Tencere setlerini temizler

Bu maddenin yumuşak temizleme etkisi porselen ve alüminyum kaplarda kullanım için mükemmeldir. Tencere ve tavalara bu maddeden biraz serpin ve temizlemek için nemli bir bezle ovalayın, sonra iyice durulayın.

Araba döşemelerini temizler

Bu maddeden faydalanan bir başka ev yapımı temizlik çözümü, ev yapımı araba döşeme temizleyicisidir. Arabanızın paspaslarından ve döşemesinden kir ve pislikleri temizlemenin en uygun yolu budur!

Buzdolabınızı tazeler

Bir litre ılık su ve bir yemek kaşığı boraksı karıştırın ve bir solüsyon elde edin. Buzdolabınızın içindeki döküntüleri ve kiri temizlemek için kullanın. Sadece buzdolabınızı temizlemekle kalmaz aynı zamanda kokusunu giderir ve buzdolabınız daha taze kokar!

Küvet ve fayansları temizler

Bu maddeyi nemli bir sünger veya yumuşak bir bez üzerine serpin ve toz temizleyici gibi kullanın. Bu şekilde küveti ve fayansları temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi, yüzeyi çizmeden fiberglas yüzeyleri temizlemek için bile kullanabilirsiniz. Daha sonra temiz su ile iyice durulayın.

Pas sökücüdür

İki yemek kaşığı boraks, bir yemek kaşığı limon suyu ve macun yapmak için yeterli suyu karıştırarak pası temizleyin. Paslanmış eşyalara, macunu bir sünger ile uygulayın ve pas gidene kadar fırçalayın. Daha sonra ürünü iyice durulayın ve kurulayın.

Klozetinizi temizler

Borax, beyaz sirke ve uçucu yağları, mağazadan satın alınan şeylerin yanı sıra çalışan tamamen doğal bir klozet temizleyicisi yapmak için kullanabilirsiniz. 

Hava nemlendirme cihazını temizler

Hava nemlendirme cihazınızın koku ve bakterilerden uzak tutulmasına yardımcı olmak için dört litre suya, bir çay bardağı boraks ekleyin ve karıştırın. Bu çözeltiyi, cihazın tank bölümüne ekleyin. Hava nemlendirme cihazınızı 10-15 dakika çalıştırın, daha sonra tankı boşaltın ve temiz suyla iyice durulayın.

Lavabodaki lekeleri giderir

Paslanmaz çelik veya porselen lavabolardaki lekeleri, bir su bardağı boraks ve çeyrek su bardağı limon suyu ile temizleyin. Macunu lekelere sürmek için bir sünger veya bez kullanın ardından ılık suyla durulayın.

Bahçe mobilyalarını temizler

Bahçe, veranda ya da balkondaki mobilyalarınızı temizlemek için bu maddeyi kullanın. Bir çay kaşığı bulaşık deterjanı, bir çay kaşığı boraks ve bir litre ılık suyu bir sprey şişesinde karıştırın ve mobilyalara bolca püskürtün. Mobilyaları nemli bir bezle silin veya bahçe hortumunuzla iyice durulayın.

Yatakta bulunan kötü kokuları giderir

Bir şiltedeki ter veya idrarın neden olduğu kokuları gidermek için kullanabilirsiniz. Yatağın yüzeyindeki kokunun en yoğun olduğu yeri nemlendirin, ardından boraks ve nemli bir bezle ovalayın. Yatak yüzeyinin tamamen kurumasını bekleyin ardından kuru tozu temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın.

Cilde Faydaları Nelerdir

Bu madde, balmumu ile birlikte kremler, jeller ve losyonlar gibi birçok kozmetik ürünlerde kullanılır. El sabunlarında eldeki yağ veya gresin temizlenmesine yardımcı olmasıyla ünlüdür.

Bu maddenin alkali yapısı onu temizleyiciler ve toniklerde mükemmel bir bileşen haline getirir. Ancak aynı özellik, cilt tahrişine ve döküntülere neden olabilir.

Eksfoliye edici bu sabunlar cilt bakterilerini yok eder ve ölü cilt hücrelerini ve fazla yağı giderir. Doğal bir mineraldir. Temizleme ve nemlendirme için birçok ev yapımı ilaçlarda bile bileşen olarak kullanılır.

Bu madde aynı zamanda birçok deterjan, gübre ve diğer kimyasal ürünlerde de bir bileşen olduğu için, çoğu kişi cilt üzerinde kullanımından şüphelenir. Sınırı ölçmek zor olduğundan, özellikle hassas ciltleri olanlar bu maddeyi kullanmamalıdır çünkü cilt enfeksiyonlarına karşı daha savunmasızdır.

Ancak cildiniz çok hassas değilse, devam edip kullanabilirsiniz ancak çok dikkatli olmalısınız. Her kullanımdan sonra cildinizi suyla iyice durulamanız çok önemlidir.

Cildin derinliklerine nüfuz etmez ve bu sınırlı miktarlarda kullanılmasını güvenli kılar. Bu özellik ayrıca cilt problemleri için kolay bir tedavi olmasını sağlar.

Cildiniz İçin Boraks Nasıl Kullanılır?

Boraks sabunlarda, kremlerde, losyonlarda ve jellerde kullanılır. Cildinizde kullanmaya hevesliyseniz, boraks içeren cilt bakım ürünlerini bir bileşen olarak deneyebilirsiniz.

Sivilceleri tedavi edebilir. Yarım tatlı kaşığı kaşığı boraks tozu, bir tatlı kaşığı gliserin, bir su bardağı damıtılmış su ve yarım tatlı kaşığı kafur losyonu ile bir maske oluşturabilirsiniz. Bu maskeyi sorunlu bölgelere uygulayın. Maskeyi kuruyana kadar açık tutun ve yüzünüzü ılık suyla durulayın. Soğuk suyla yüzünüzü yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Maske cildinizin pH dengesini korumak için iyi çalışır ve fazla yağı emer.

Boraks Deterjan Kullananlar

“@gulenyuzumsunsen ben kızımın emekleme döneminde kimyasalları hayatımızdan çıkardım.

Yer temizliğinde sirke kullanıyorum. Arapsabununu fısfıslı bir şişede sulandırdım. Banyo ve mutfak tezgahı için onu kullanıyorum. Bulaşık makinesinde soda boraks karışımı bir deterjan kullanıyorum. Kuvvetli kimyasallar içermediği için kurumuş kirleri çıkarmıyor. Öncesinde fırçalayıp koyuyorum.

Yumuşatıcı kullanmıyorum. Çamaşır deterjanı olarak yine soda boraks karışımı bir deterjan kullanıyorum.”

 

“Birde %100 Türk malı borla yapılan

İçinde doğal temizlikte kullanılan boraks olan bir deterjan var Eti matik diye .

Fiyatı uygun , nette yorumlarda da güzel şeyler yazıyor .

Türk malı diye deneyesim var kızlar .sizde kullanan var mı”

 

“Mrb.annişler

ETİ matik deterjan boraks katkili

Duyan,bilen var mi.kokusuz.dogal yaziyor.sabun iceriyor dogal diyor.bebek çamasiri icin kullanilir mi.

Aslinda sabun tozu kullaniyordum ama bu da kullanilir mi”

 

“Canım ben evde deterjan yapmaya başladım, ama lekeli çamaşırda nasıl olur bilmiyorum. Birkaç kez denedim gayet yıkadı güzelce. Lekeli birşey yıkamadım ama.

Çamaşır sodası, karbonat, boraks hatta sirke karıştırıp yapılıyor. Tarifler mevcut internette.”

 

“Canım Erhan Şamcı Bebek deterjanlarının da çok zararlı olduğunu söylüyor. Onun yerine zeytinyağlı sabunu rendeleyin ılık suda eritin onu kullanın, yumuşatıcı gözüne de sirke koyun diyor. Ya da deterjan yerine karbonat, çamaşır sodası ve bulabilirseniz boraks ı karıştırarak koyun diyor.

Ben bebeğin bütün kıyafetini battaniyelerini nevresimini hep Bebek deterjanı ile yıkadım bir güzel de ütüledim. sonra da bu adamın seminerine katılma fırsatım oldu. Şimdi içim hiç rahat değil eğer o enerjiyi bulabilirsem tekrar yıkamayı düşünüyorum.”

 

“Dalinin granullu sabunu var. Camasir makinesinde de kullanabiliyorsun. Migrosta frosh markasi var onun deterjanlari dogal oluyor. Hacişakirin de granullu sabunu var. Birde naturalife diye bir markanin deterjanin var. Sabun tozu ve boraks iceriyor. Bunlar onerebilcegim dogal urunler.”

 

“Canim hic kullanmadim ama dogal seyler ile yikamak istiyorsan. Sabun rendesi , boraks ve karbonati karistirip kullanabilirsin. Ben yeni dogduklari zaman haricinde herkesinkini birlikte yikiyorum. Suan dalinin granullu sabununu kullaniyoru. Ama en dogali boraks ve zeytinyagli sabun rendesini makinede kullanmak.”

Boraks ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu maddeyle ile ilgili tüm aklınıza takılan soruların cevaplarını bu bölümde cevapladık.

Nerede Satılır?

Bu maddeyi internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Ne Kadar?

Bu ürünün fiyatı 20 lira ile 30 lira arasında değişir.

Asit Midir?

Evet, bir tür asittir.

Alerji Yaparmı?

Evet, nadir durumlarda alerjiye neden olabilir.

Ayak Mantarı Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu madde ayak mantarı için etkili değildir.

Böcek İlacı Nasıl Yapılır?

Böceklerin çıktıkları deliklere boraks sürülmesi gerekir.

Cilde Zararlı Mı?

Normal dozlarda kullanıldığı takdirde cilde zarar vermez.

Bozulur Mu?

Hayır, bu madde bozulmaz.

Cilt Lekeleri Tedavisinde Kullanılır Mı?

Boraks sabunları, cilt lekeleri tedavisinde sıkça kullanılır.

Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır?

Boraks ile lavaboları, halıları, küveti, fayansları, bahçe mobilyalarını, yapışkan yüzeyleri ve kötü kokan yatakları temizleyebilirsiniz.

Yazımızın faydalı olacağını umuyoruz. Bunun yanı sıra, Bee Beauty Topuk Çatlak Kremi Ürün İncelemesi adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.