Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

20.11.2019
191
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Sarımsağın antibiyotik özelliği ile sofralarımızdaki yerini aldığını biliyoruz. Peki size sarımsağın saça faydaları da var desem ne dersiniz?

Sarımsak, yemeklere verdiği güzel aromaya ve tadıyla onlarca yıldır soframızda yerini alıyor. Sarımsak ülkemizin birçok ilinde yetiştirilmektedir. Türkiye’de üretilen sarımsağın % 85’i Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilmektedir.

Gününüzde birçok kişi topluma çıktığında kokacağından korktuğu için sarımsağı tüketmemektedir. Bunun yanında birçok uzman günde 1 tane sarımsağı ezip tüketmenin sağlığa oldukça faydalı olduğunu belirtmektedir.

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Sarımsak kükürt,  amino asit , C vitamini,  B1 ve a vitaminleri bakımından  oldukça zengindir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan sarımsak birçok hastalığın tedavisinde de bize oldukça yararlı olacaktır. Bunlar;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmamızı sağlar.
 • Sarımsak kalp sağlığı için de oldukça önemli olup kan akışını hızlandırır.
 • Sarımsak kanser hastalığına yakalanma riskini minimuma indirir.
 • Beyin hücrelerini yenilerek alzaymır hastalığının oluşmasını engeller.
 • Kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu  etkileri vardır.
 • Vücudumuzu dış etmenlere karşı, koruma kalkanı oluşturur ve sivrisinek vb.  böceklerin ısırmasını engeller.
 • Diş ağrısı,  kabızlık ve yüksek ateşte de oldukça etkilidir.

Sarımsağın Saça Faydaları

 • Sarımsak saçlarımız için oldukça faydalı bir besindir. Bu nedenle günümüzde birçok kozmetik firması, sarımsağı saçlarımız için kullandığımız birçok ürünü ne de ilave etmektedir.
 • Sarımsak güçlü bir antibiyotik olup saç derisindeki hücreleri yenileyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Sarımsağın içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunduğundan saç uçlarındaki kırıkların yok olmasını sağlayarak, saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Saçlarımız için oldukça faydalı olan Sülfür sarımsak içerisinde bol miktarda bulunur. Bu sayede saçlarımızın daha parlak, sağlıklı ve ışıltılı görünmesine katkı sağlayacaktır.
 • Sarımsağın içerisinde E vitamini de bulunur, E vitamini saçların dökülmesine engelleyip, saçların daha yoğun ve gür bir şekilde çıkmasını sağlar
 • Aynı zamanda sarımsak içerisinde bulunan alisin maddesi saçlarımızın diplerinde oluşan kepeklerin yok olmasını sağlayarak saçın fazla yağlanmasına engel olur.
 • Sarımsak saça uygulandığı takdirde saç diplerindeki kan akışını hızlandırarak, saç hücrelerinin yenilenmesini ve saçlarımızın her zaman canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır.
 • Sarımsak saçlarımız için oldukça önemli olan karojen maddesinin artmasına da etki eder.
 • Bunun yanında sarımsak saçlarımızı dış etmenlerden ve pit pire gibi börtü böceklere karşı korur.
Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsak Saç  Çıkarır mı?

Toplum içerisinde en çok sorulan sorular arasındadır. Sarımsak gerçekten saç çıkarır mı? Vücudumuzda vitamin ve minerallerin eksik olması nedeniyle saç kökleri beslenemeyip,  gözeneklerde genişleme meydana gelir ve saçlar sökülmeye başlar.

Sarımsak içerindeki vitamin ve mineraller hücrelerimiz için gerekli olan ihtiyacı karşılayarak zamanla saçların tekrardan çıkmasını sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken sarımsak ile bakımın düzenli olarak yapılmasıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Sarımsak Saç  Çıkarır Mı?

Sarımsak Saçta Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sarımsak birçok kozmetik ürün de bulunmaktadır. Size uygun olan Sarımsaklı Kozmetik ürünü alıp saçlarınıza düzenli olarak kullanabilirsiniz. Sarımsak özlü şampuanların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Aksi halde olumlu bir sonuç vermeye bilir. Eğer ki sarımsaklı  özlü kozmetik ürününüz yoksa kullanmış olduğunuz normal şampuan  içerisine sarımsak ilave ederek kullanabilirsiniz. Sarımsağı blendırdan geçirip suyunu süzüp  şampuanınıza ilave ederek sarımsak özlü şampuana sahip olmanız çok kolay.

Sarımsağın keskin kokusunun  sizi rahatsız etmemesi ve saçlarınızda kokunun kalmaması için şampuan içerisine 5damla lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Bir başka yöntemse sarımsağı havanda güzelce ezip üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek, saç diplerine yavaş ve nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu maskeden sonra saç maskesi ya da temiz bir havluyla sararak bir saat bekleyip daha sonrasında bolca ılık suyla yıkamalısınız. Ilık su yerine sıcak su kullanayım, daha temizlensin saçlarım demeyin,  sıcak su saçların yıpranmasına neden oluyor.

Sarımsak Saçta Nasıl Kullanılır?

Evde kendinizin yapacağı saç bakım maskeleri ile saçlarınızın sağlıklı, gür,  parlak ve hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Şimdi sizin evde yapabileceğiniz maskeleri gelin beraber inceleyelim.

Sarımsak ve Zeytinyağı İle Saç Çıkarıcı Maske

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı sarımsak suyu
 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jel
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemize başlamadan önce bir cezve yardımı ile zeytinyağını ılık hale getirin ve bir kabın içerisine sarımsak suyu ile beraber katın. Daha sonrasında aloe vera yaprağı ikiye bölüp içerisinden 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini alıp, yapmış olduğunuz karışımın içerisine ilave ederek maskemizin homojen hale gelmesini sağlayalım. Maskeyi yaptıktan sonra saçlarımıza bone takarak bir saat bekleyelim. Sonrasında bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz,  bu maskeyi haftada bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak ve yumurta ile saç telini kalınlaştıran maske

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı sarımsak suyu
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 tatlı  kaşığı bal
 • 4 tatlı  kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemizi yapmak için 4 tatlı kaşığı ısıtmış olduğumuz zeytinyağımı,  4 tatlı kaşığı sarımsak suyunu,  1 adet yumurta sarısını ve 2 tatlı kaşığı balı bir kabın içerisine akarak homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Saçınızın üzerinde maskeyi yarım saat beklettikten  sonra bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa saçlarınızı uygulayabilirsiniz.

Sarımsaklı limon sulu saç maskesi ile kepekten kurtaran maske

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı sarımsak suyu
 • 1 yemek  kaşığı limon suyu
 • 1 çayı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alıp güzelce karıştırınız. Maskeyi saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Yapmış olduğunuz maske saçlarınızda bir saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi ayda 2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsaklı yoğurtlu saç maskesi ile saç dökülmesine son

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı sarımsak suyu
 • 2 tatlı kaşığı Hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 4 tatlı kaşığı sarımsak suyu,  2 tatlı kaşığı Hint yağı,  1 tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı homojen hale gelene kadar karıştırınız. Maskemizi saç diplerine masaj yaparak,  yavaş hareketlerle uygulayınız. Maske saçınızda yarım saat kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız ve bu maskeyi haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak ve papatya çayı ile kuru saçlar için maske

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 3 tatlı kaşığı papatya çayı
 • 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Sarımsak suyu,  papatya çayı ve bir yumurta sarısını iyice karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saçlarınıza güzelce yediriniz. Maske saçlarınızda yarım saat bekledikten sonra bolca ılık suyla şampuanla yıkıya bilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa yapmanız yeterli olur.

Sarımsağı Saçlarında Kullananların Yorumları

 • Sarımsağın saça iyi geldiğini internetten duymuştum,  pek de inanmamıştım açıkçası. Daha sonrasında sarımsak maskesini haftada bir saçlarıma uyguladım. Saçlarım oldukça az ve ince telli olmasına rağmen bir ay boyunca kullandıktan sonra saçlarımda kalınlaşma ve gürleşme meydana geldi. Çok teşekkür ederim.
 • Merhaba saçlarımı bir yıl boyunca hiç kesmeme rağmen,  çok az  uzuyordu. Bu nedenle bende sarımsak özlü şampuan kullanmaya başladım, düzenli olarak kullandıktan sonra saçlarımda gözle görülecek kadar bir ay içerisinde uzama meydana geldi. Herkese tavsiye ederim.
 • Saçlarımın daha güzel görünmesi için sarımsak özlü şampuan almıştım. O kadar para vermeme rağmen herhangi bir faydasını görmedim,  bu sarımsak özlü şampuanların hiçbir etkisi yok kimsede kullanmasın.
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. öznur dedi ki:

  Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, evde sarımsak, limon ve lavanta yağı ya da Hindistan cevizi yağını harmanlayarak elde ettiğim kür ile haftada iki kere saçlarıma bakım yaptım. Benim saçlarım çok kuru bir yapıda olduğu için sarımsağı bir yağ ile karıştırmam daha iyi oldu çünkü hem besledi hem de saç diplerimi nemlendirdi. Kuruyan saçlarıma gerçekten çok iyi geldi sarımsak saçlar için çok besleyici bence.