Psovate Krem Nasıl Kullanılır?

02.01.2020
265
Psovate Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Psovate krem genel olarak cilt üzerindeki kızarıklık, kaşıntı, şişlik ya da rahatsızlıkları gideren bir ilaçtır. Lokal olarak kullanılan Psovate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Psovate Krem Nedir?

Bu krem, kortizon benzeri ilaç veya steroid olan kortikosteroid sınıfına ait bir ilaçtır. cilt rahatsızlıklarının neden olduğu kızarıklık, kaşıntı, şişlik veya diğer rahatsızlıkları gidermek için kullanılır. Bu ilacın solüsyon formu ise saç derisi problemleri ve saç derisinde oluşan sedef hastalığı için kullanılır. Bu krem orta ila şiddetli plak sedef hastalığı için kullanılır. 

Psovate Krem Etkileri

Bu krem, 18 yaş ve üstü hastalarda yüzde 20’ye kadar vücut yüzey alanını etkileyen orta ila şiddetli plak sedef hastalığı, kaşıntı, şişlik ve kızarıklık tedavisi için belirtilen süper yüksek güçlü bir topikal kortikosteroid formülasyonudur. 

Psovate Krem Muadili

Clobesol Krem, Clobesol Merhem, Clovate Saç Losyonu, Clovate Krem, Clovate Merhem, Dermovate Krem, Dermovate Merhem, Dermovate Saç Losyonu, Klobate Krem, Klobate Merhem, Neobase Saç Losyonu, Neobase Krem, Neobase Merhem, Psoderm Pomad, Psoderm Losyon, Psoderm Merhem, Psoderm Saç Losyonu, Psovate Merhem ve Psovate Losyon bu ürünün muadilleridir.

Psovate Krem Yorumları

“Halk arasında saçkıran olarak adlandırılan alopesi areata, toplumda sık görülen bir dermatolojik cilt ve saç rahatsızlığıdır. Alopesi areata saçlarda bir para büyüklüğünde görülebildiği gibi saçın tamamına yayılabilir (alopesi areata totalis) veya bütün vücutta görülebilir (alopesi areata universalis). Erkeklerde sakal kıran olarak da adlandırılan sakal ve bıyık bölgesinde görülün bir hastalık oarak tezahür edilebilir.

Her saç dökülmesi alopesi areata olmayabilir. Örneğin evcil hayvanlardan bulaşan bir mantar türü olan tinea barbae da saçkıran olarak adlandırılır ama alopesi areata değildir, veya bebeklerde ve çocuklarda görülen bir mantar türü olan tinea kapitis de bir mantar hastalığıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Alopesi areata stresin tetiklediği bir bağışıklık sistemi (immun) hastalık olduğu düşünülse de nedeni tam bilinmeyen bir hastalıktır.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavisi için geleneksel olarak sarımsak, sirke ruhu, iyot, ardıç katranı, gibi maddeler kullanılması önerilir. Ancak bunlardan özellikle sirke ruhu denen (acetic acid) oldukça tehlikeli bir asit olup zehirli etkliler gösterebilir.

Hastalık tedavisinde tıbbi olarak kortizonlar kullanılır. Bu kortizonları bir siteden alıntıladım.

Psovate Losyon

Bu losyon %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. 25 ml olarak satılır. Kurtsan İlaç tarafından üretilir.

Bu gurubun hammaddesi “klobetazol 17-propiyonat” isimli maddedir. Bu madde de inatçı egzama, dermatit ve sedefte kullanılan bir kortizonlu krem, seboreik dermatit durumlarında da kullanılıyor. Ancak rozasea, akne vulgaris, perioral dermatitte, perianal ve genital pruritusta, herpes simpleks, su çiçeği, mantar veya bakterilerin neden olduğu primer enfekte deri hastalıklarında kullanılması önerilmiyor.”

Psovate Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 17.26 TL’dir.

Psovate Krem Kullanımı

Bu kremi doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Tam doz talimatları için ilaç üzerindeki etikete bakın.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Parmaklarınız ılıksa, soğuk suda yıkayın ve bu kremi uygulamadan önce kurulayın. Etkilenen bölgeye bu kremi ince bir tabaka halinde uygulayın ve ovalayın. 

Elleriniz tedavi edilen bölgenin bir parçası değilse, bu kremi kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz aksini söylemedikçe bu kremi yüzünüzde, kasıklarınızda veya koltuk altı bölgenizde kullanmayın. Bu kremi doktorunuza danışmadan vücudun geniş bölgelerinde kullanmayın. Etkilenen bölgeyi doktorunuz tarafından belirtilmedikçe bandajlamayın veya sarmayın.

Psovate Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, kortikosteroid duyarlı dermatozların enflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesi için belirtilen süper yüksek potensli bir kortikosteroid formülasyonudur. İki haftadan fazla süre tedavi önerilmemektedir ve toplam doz, haftada 50 gramı geçmemelidir. Bu kremin genel olarak 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.

Diğer yüksek derecede aktif kortikosteroidlerde olduğu gibi, kontrol sağlandığında tedavi kesilmelidir. 2 hafta içinde herhangi bir iyileşme görülmezse, tanının yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Psovate Krem Kullananlar

“Aynen oyle canım benim biri gecmeden digerleri cıkıyor izleri gecmiyor argan yaglı sabun kullanıyorum banyo sonrası excipol diye losyon var onu suruyorum ve psovate kortizonlu krem. oda sadece bastırıyor izleri kızarıkları daha beter olıyor bıktım artık 3 ayı gecti psikolojim yerlerde artık “

“Benimde aniden saclarim koparak elimde kaldı tahlillerim gayet normal minoxil ve psovate losyon kullanıyorum bir ay içinde dökülme durmassa acilan yerlere iğne yapicam dedi ve bu iğne kortizon icerikliymis bir yakinim o hastanede çalışıyor ve seansı 10 TL bu kortizon iğnesi hakkında bilginiz varsa yazın lütfen nette sac kiran tedavisinde uygulanan ve çok memnun kalinan bi uygulama olduğu yazıyor ama ben saçkıran değilim ama çok açıldı sac diplerim çok üzgünüm cok”

“Doktora saç dökülmesi var diye gittim, banyodan sonra günde maximum 100 tel dökülmesi gereken saçım sayılmıycak kadar çok dökülüyodu çünkü. Kansızlığım vardı bi 4 yıl öncesinden tespit edilmiş. Saç dökülmesinin sebeplerinin araştırılması için test yaptırmak istedim ve hemoglobin-çinko-b12 vitamini eksikliği testleri yapıldı. Sonuç olarak çinko ve b12 eksikliği yok, ancak her zamanki gibi kan değerleri düşük çıktı.

Doktor bol proteinli gıdalar yememi önerdi ve demir eksikliği ile düşük kan değerleri için ferro sanol yazdı.

Saç için olanlara gelirsek de minoxil %2 saç derisi spreyi ve psovate saç lösyonu yazdı. Bu gece kullanmaya başladım. Size gelişmeleri aktarıcam. Şuanlık kaşınma veya yanma gibi bi his yok.”

Psovate Krem Yan Etkileri

Bu kremin neden olduğu yan etkiler arasında folikülit, akneiform püskürmeler, hipopigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, cushing sendromu, ikincil enfeksiyon ve cilt tahrişi vardır. Bu kremi kullanırken bu yan etkilerden herhangi birini ya da birkaç belirtisini görürseniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza derhal bilgi verin.

Psovate Merhem Nedir?

Bu krem, alerjik reaksiyonlar, egzama ve sedef hastalığı gibi bir dizi cilt rahatsızlığının neden olduğu iltihap ve kaşıntıyı tedavi etmek için kullanılan topikal bir steroiddir. Merhem formunda olduğu için kuru cilt hastalıklarında etkili olan yağlı bir pomat özelliği gösterir.

Psovate Merhem Endikasyonları

Bu ilaç, egzama, sedef hastalığı, dermatit, alerji, döküntü gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, bu tür durumlarda ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Bu ilaç çok güçlü (süper yüksek potensli) bir kortikosteroiddir.

Psovate Merhem Eşdeğeri

Clobesol Krem, Clobesol Merhem, Clovate Saç Losyonu, Clovate Krem, Clovate Merhem, Dermovate Krem, Dermovate Merhem, Dermovate Saç Losyonu, Klobate Krem, Klobate Merhem, Neobase Saç Losyonu, Neobase Krem, Neobase Merhem, Psoderm Pomad, Psoderm Losyon, Psoderm Merhem, Psoderm Saç Losyonu, Psovate Krem ve Psovate Losyon bu ürünün eşdeğerleridir.

Psovate Merhem Fiyatı

Bu merhemin güncel fiyatı 17.26 TL’dir. 

Psovate Merhem Faydaları

Bu krem, çeşitli cilt hastalıklarında ortaya çıkan iltihap ve kaşıntı tedavisinde kullanılır. Plak sedef hastalığı, egzama, dermatit, alerji ve döküntüleri tedavi etmek için de kullanılır.

Psovate Merhem Etken Maddesi

Bu merhemin etken maddesi klobetazol 17-propiyonat adı verilen bir maddedir.

Psovate Merhem Kullananlar

“Merhaba, Kurtsan markasına ait PSOVATE ürününü abimin saçlarına uyguladıktan sonra mucizevi şekilde saç dökülmesi durmuştu. Bir sürü yağ kullandı, şampuan aldı, ilaç aldı hiçbiri işe yaramadı bütün tahlilerini yaptırdı hiçbir sorun çıkmamıştı.

Sonra doktorun biri bu losyonu önerdi onu kullandıktan sonra saç dökülmesi sıfırlanmıştı ilk kez…

abimde doktorun dediğine göre erkek tipi saç dökülmesi vardı, bu ilaç saçların dökülmesini nasıl durdurdu?

2 haftadan fazla kullanımı zararlı denildiğinden mecbur bıraktı saçları hala dökülüyor.

İlaç içeriğinde;

Klobetazol 17-propionat % 0.05, Karboksipolimetilen, izopropil alkol, Distile su

Psovate Losyon lokal etkili bir sentetik kortikosteroid olan klobetazol propiyonat içerir.

Farmakodinamik: Kortikosteroidler böbreküstü bezi korteksi (adrenal korteks) tarafından salgılanan steroid hormonlardan ve sentetik analoglarından oluşur. Farmakolojik dozlarda kortikosteroidler temel olarak antienflamatuar ve/veya immunosupresif özelliklerinden dolayı kortikosteroid tedavisine cevap veren dermatozlarda etkilidir. Klobetazol propiyonat gibi topikal kortikosteroidler antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif özelliklerden etkilidir. Kortikosteroidlerin fizyolojik, farmakolojik ve klinik etkileri iyi bilinmesine rağmen rahatsızlıklardaki tam hareket mekanizmaları belirsizdir.”

“Travocort krem, betasalic losyon, psovate losyon bi de konazol şampuan verdi canim ya. Sen ilk egzama oldugunda nasildin nasıl başladı yani bu rahatsizlik sende? Bi de tedavisi yokmus ve gittikce yayilip artiyormus dogru mu”

“Benim bildiğim seboreik dermatit saçta kaşta filan olmaz mı sırf? Saç için ketoral şampuanla, psovate losyon çok iyi geliypr anında geçiriyor kortizonlu olduğu için ama kısa sürede bünye alışıyor etkisi maksimum bir şişe bitene kadar sürüyor. Cildiyeden hızlı etki edecek kortizonlu krem istesen nikaha kadar dermotit’i baskılasa, nikahtan sonra zaten stresin azalacağı için kendi kendine toparlar cilt.”

Psovate Krem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları bu bölümde yer alıyor.

Psovate Egzama Kremi Midir?

Evet, bu krem egzama konusunda oldukça etkilidir.

Psovate Krem Ne Kadar?

Bu kremin fiyatı 17.26 liradır.

Psovate Krem Kortizonlumu?

Evet, bu krem kortizon içerir.

Psovate Krem Vajinaya Sürülür Mü?

Bu krem kesinlikle vajinaya sürülmez.

Psovate Merhem Egzama Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, egzama tedavisinde bu merhemi kullanabilirsiniz.

Psovate Merhem Sivilce Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu merhem sivilce tedavisinde kesinlikle kullanılmaz.

Psovate Merhem Mantar Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem mantar tedavisi için etkili değildir.

Psovate Merhem Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem sedef hastalığını iyileştirmek için kullanılır.

Psovate Merhem Kulak İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem kulak mantarı tedavisine uygun değildir.

Psovate Merhem Yüze Sürülürmü?

Bu krem doktor kontrolünde yüz bölgesinde kullanılabilir. Fakat kesinlikle gözler ve göz çevresi ile temas ettirilmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. gülşen dedi ki:

    Psovate merhem cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Bu rahatsızlıklar egzama, alerji, döküntü, sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt problemlerinde Psovate krem kullanılır. Bu kremi kullanan arkadaşlar dikkat etmeli ki, doktor gözetiminden geçmeli ve tabi ki de doktorun belirttiği güne kadar kullanmalı. Çünkü bu tarz merhemler çok sık kullanıldığında başka cilt problemlere ya da başka problemlere yol açabilir aman dikkatli olun.

  2. Dilek dedi ki:

    Merhabalar bu kremi kaşıma surebilir miyim acaba