Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

23.11.2021
432
Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere protez saç nedir, protez saç nasıl yapılır, protez saç bakımı nasıl yapılır, protez saç bakımı evde nasıl yapılır, protez saç bakım fiyatları gibi merak edilen konuları sizlerle paylaşacağız.

Protez Saç Nedir?

Dilerseniz protez saç bakımı konusuna adım adım giriş yapalım. Protez saç, dökülme olan yerlerde ya da saç olmayan bölgeye; bu işlemi yaptırmak isteyen kişinin kendi saçından alınan saç telleri ile yapılabilir. İkinci bir alternatif ise insan saçından üretilerek, saç protezleri sentetik saçtan veya ikisinin bir kombinasyonundan üretilebilir.

Suni deri üzerine yapılan incelikli ve gerçek görünümlü (insan derisi gibi) bir işlemdir. İşlem, diş protezinin yapımına çok benzer. Saç olmayan bölgenin tam boyutları ile ölçüsü yani kalıbı alınır. Kafa derisine benzer bir taban düzlemi sentetik malzemelerden yapılır ama bu malzemeler kişinin cilt dokusu ile farklılık göstermez. Protez saç yaptıracak kişinin ten rengi ile birebir aynısı yapılır ve hastanın gerçek saç derisine saç protezi uygulanır.

Bölgesel Protez Saç Nedir?

İşin uzmanı hekimler tarafından saç kaybına karşı uygulanan bölgesel protez saç ekimi sayesinde dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Ancak bölgesel ekim yapılacak alanda mutlaka saçın uzunluğuna, kısalığına, şekil yapısına göre dikkatli bir işlem yapılmalıdır. Bu aşamada yapılan işlem çok fazla uzmanlık gerekmektedir.

Yarım Protez Saç Nedir?

Yarım protez saç yada yarım tül protez saç olarak da adlandırılabilen bu saç türü ortalama 6 ile 7 ay arası dayanmaktadır. Geceleri protez saçını çıkaran kullanıcılar için bu süre uzayabilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bakımlarının doğru ve uygun malzemeler ile yapılması bu süreleri artırmaktadır. Bakımlar sırasına taban ünitesi olarak adlandırılan bölgeye hırpalamadan işlem uygulanmalıdır.

Komple Protez Saç Nedir?

Tam protez saç uygulaması ile kişinin tüm saçsız bölgesine uygulanan protez türüdür. Kişinin saçsız bölgesinin kalıbı çıkartılmak sureti ile cildine en uygun kalıp çıkartılır. Kalıba uygun protez saç hazırlanır ve ayırt edilemeyecek kadar kusursuz bir şekilde hazırlanır.

İşlenen komple protez saç kişiye uygulandıktan sonra kişinin saça alışma süresi ortalama 1-2 ay gibi bir süre alır. Eğer daha önce protez kullandıysanız alışma süreniz daha kısalacaktır. Tedavisi olmayan saç dökülmelerinde tam protez saç uygulaması yapılır.

Tül Protez Saç Nedir?

Tül protez saç aslında yarım protez saç ile aynı işlemdir. Belli bir bölgeye yapılan protez saç uygulamasına verilen isimdir. Ortalama 6 ile 7 ay arası dayanma süresi olan protez saç türüdür.

protez saç bakımı
Protez saç bakımı uygulaması

Protez Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez saç, hastanın kendi saçından alınarak yapıldığı için Protez saç bakımı çok kolaydır. İnsanlar daha genç görünüme sahip olmak, imaj yenilemek, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için özellikle Hollywood yıldızları olan Sean Connary ve John Wayne gibi birçok oyuncu tarafından kullanılan bu yöntemi güvenle kullanmaya başlamışlardır. Protez saç kullanankişiler saçlarını yıkayabilir, kurutabilir, kestirip ayrıca şekil verdirebilirler. Bu işlemleri yaptırırken hiçbir problem yaşamazlar. Protez saç bakımı yapılırken saçlarınız su ile temas edebilir, saç deri ile uyumlu özel sabitleyiciler ile sabitlendiği için kişinin kafa derisine herhangi bir zarar vermez ya da alerji yapmaz.

protez saç bakımı nasıl yapılır
Protez saç neden yapılır

Neden Protez Saç Yaptırmalıyım?

Tüm dünyada hem erkek hem de kadınların saç dökülmesi ya da saçın olmayışı kronik bir hale gelmiştir. Kullanılan bazı ilaçlar ve genetik de dâhil olmak üzere saçlarını kaybetmelerinin çok sayıda nedeni vardır ve tedavi seçenekleri ise bu alanda sınırlı ya da yetersizdir. Protez saçın kişilerin hem psikolojik ve sosyal alan ilişkilerine olumlu yönde katkıları vardır.

Dökülen ya da saç olmayan bölgeye kendi saçınız gibi rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz saç protezi sayesinde saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizin yanı sıra yaş ortalamanızı daha aşağılara çekme şansınızı yakalıyorsunuz. Yani yaptıracağınız saç protezi sayesinde daha genç ve pozitif bir görünüme sahip olabilirsiniz. Artık saçınız dökülüyor ya da sağlıklı görünmüyor diye üzülmenize gerek kalmayacaktır. Saç protezi ile istediğiniz görünüme çok kolay ve acısız bir yöntem ile sağlıklı bir şekilde kavuşmanız mümkün. Kalıcı olmasa da uzun ömürlü bir çözümdür. Şimdi birazda protez saç bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duralım.

Protez saç kaç seans sürer
Protez saç kaç seans sürer

Protez Saç İşlemi Kaç Seans Sürer?

Protez saç işlemi tek seans sürmektedir. ‘’Ölçme’’, ‘’Yerleştirme’’ ,’’Tasarım’’ olarak Ortalama 1 ya da 2 saat içinde işleminiz yapılır.

Protez Saç Nasıl Yapılır?

Protez saç nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan bireyler, bu uygulamanın saç diplerindeki gerçek saçlara iliştirilen takma saçlar olduğunu bilmelidir. Hem gerçek insan saçı hem de sentetik saçlar ile yapılabilen protez saçlar, takılan protezin türüne bağlı olarak 6 ay ila 3 yıl arasında kalıcı olabilmektedir.

Protez saç yapılırken tamamen kullanıcıların istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu bağlamda kısa, uzun, renkli gibi farklı şekillerde protez saç uygulaması yapılabilmektedir. Uygulama fiyatları ise saçın gerçek mi yoksa sentetik mi olacağına ve uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle protez saç yaptırmadan önce nasıl bir model istediğinize karar verirseniz, daha net bir fiyat bilgisine erişebilirsiniz.

Protez Saç Faydaları

Protez saçın kişiye kazandırdıkları sadece saç olarak kısıtlanamaz. Psikolojik ve sosyal bir çok kazanım getirir protez saç. Protez saçın faydalarını sıralamamız gerekirse;

 • Kişiye bir imaj sağlaması
 • Genç bir görünüm kazandırması
 • İstenilen şekil ve uzunlukta saç üretilebilmesi
 • Kişiyi sıcak ve soğuktan koruması
 • Hayatınıza sosyal aktivitelerden mahrum bırakmaması (Spor, havuz, deniz vb)
 • Hava ve su geçirmemesi
 • Özgüven sağlaması

Protez Saç Zararları

Protez saçın zararlı olup olmadığı konusu merak uyandıran bir meseledir. Protez saç, saç derisine yapıştırma tekniği ile uygulandığı için bu endişelere yol açmaktadır. Yapıştırılan protez saçın üzerinde bulunan delikli yapısı ile hava ve su geçirebildiği için alt bölgede kalan saçlar rahatlıkla uzayabilir ve saç derisi sağlıklı bir yapıda kalabilir.

Hijyenik malzemeler ile yapılan bakımlar sayesinde protez saçın bekleme/terleme gibi etkenlerden ötürü bakteri oluşumunun da önüne geçilmektedir.

protez saç bakımı
Protez saç bakımı

Protez Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

 • Protez saç bakımda ilk olarak normal saçlarınızı gibi düzenli yıkama yapılması gerektiğini not alalım.
 • Su altı, su üstü ve ekstreme tüm spor alanlarında protez saçınızı çıkartmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey düzenli olarak konusunda uzman olan kişilere giderek protez saç bakımınızı (ayda 1 kez) yaptırmaktır.
 • Protez saç hijyen açısından yıkanabilir olduğu için; kemoterapi ya da benzer tedavilerde kanser ile mücadele eden kişilerinde güvenerek kullanabilecekleri bir yöntem halini almıştır.
 • Protez saç bakımı, iyi eğitimli bir profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa, saçın görüntüsü estetikten uzak olabilir ve doğal görünmeyebilir. Saçı kolayca ve rahatça kullanmak için son aşamayı profesyonel bir saç kesimi ve protez saç bakımı ile bitirmek çok önemlidir.
 • Bir saç protezi sadece ihtiyaç duyulduğunda değil sentetik saçtan yapılmışsa yaklaşık 20 kullanımdan sonra yıkanmalıdır ve konusunda uzman olan kişilerin olduğu bir merkezde protez saç bakımı yapılmalıdır.
evde protez saç yapımı
Protez saç uygulaması hakkında merak edilenler

Protez Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler

 • Protez saç bakımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken nazik olmaktır. Örneğin, havluyla hafifçe kurulayın, ovalamayın. Saç protezinizi aşırı sıcaktan uzak tutun.
 • Saçları her zaman çok nazikçe tarayın. Kökten uca doğru taramaya özen gösterin.
 • Saçınıza herhangi bir kimyasal işlem yapmadan önce doktorunuza danışın. Boya, röfle gibi işlemler için önce doktorunuza başvurun.
 • Açık havada derinizi her zaman güneş koruyucu ile dış mekanlarda koruyun.
 • Protez saç bakımı için genellikle, polyethelyne glycol PEG, Propilen Glikol, sodyum lauril sülfat, formaldehit, paraben, alkol, sentetik parfüm veya parfüm içermeyen şampuanlar kullanmayı tercih ediniz.
 • Kimyasal bir içeriğe sahip olmayan şampuan ve saç kremi kullanmak saç protezinin ömrünü uzatır ve dökülen saçlarınızın daha fazla dökülmesini engellediği gibi daha güçlü çıkmasını sağlar.
 • Kırılmayı veya gevşemeyi önlemek için saçı yıkarken dikkat edin. Kırılmaya ya da kopma olmaması için saçı yumuşak bir fırçayla hafif hafif kökten uca doğru tarayarak ani hareketler yapmadan şekil vermek en sağlıklısıdır. Bunu sadece protez saç bakımı için değil kendi saçlarınız içinde uygulayabilirsiniz. Yıkamak için, saçlarını ovalamak yerine, sadece şampuanla hafifçe masaj yapın ve hareketi (aşağıdan yukarıya) bir yönde tutun. Bu sayede saçlarınız kırılmaz ve uzun ömürlü, sağlıklı bir kullanıma sahip olmuş olursunuz.
 • Hem protezi hem de cildiniz korumak için abartılı gerilimlerden kaçınmak her zaman iyidir. Gerilim proteze zarar vereceği için saçınızı yıkarken ve kurularken çekmemeye ya da bir basınç uygulamama dikkat etmelisiniz.

Protez Saç Güvenli midir?

Protez saç kişinin kendi kafa derisine uygulanan bir yöntem olduğu için nefes alan gözenekler sayesinde altta kalan kafa derisi nefes alır yani oksijen geçirir. Kişiye zararı olmadığı gibi sosyal anlamda da kişiye özgüven sağladığı için sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Saç modeli, bireyin yaşı ve alın yapısı dikkate alınarak hazırlanır. Bu tarz ve örnek, protez saçının hazırlandığı laboratuarlara gönderir. Tamamıyla konusunda profesyonel kişiler tarafından yapılan bu işlem güvenilirdir.

Protez saç bakımı ne süre ile yapılmalıdır?  Ayda bir kez yapmak yeterlidir.

Protez Saç Bakımını Kendim Yapabilir miyim?

Elbette, yapabilirsiniz.  Saç protezini kendiniz yıkamak isterseniz aşırı sıcak sudan uzak durun. Ilık su kullanıp yumuşak formda şampuan ile saçınızı yıkayıp, havlu yardımıyla fazla suyu alarak saç kutruma makinesi ile kuruturken rahatlıkla şekil verebilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapabilir ayrıca saç kremi kullanabilirsiniz.

Protez Saç Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Protez Saç Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Protez Saç Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Saçına protez ek yaptıran bireyler, protez saç bakımı evde yapılabilir mi sorusuna yanıt aramaktadır. Protez saç, temel olarak 2 grupta incelenmektedir. Eğer protez saçınız gerçek bir saç ise bakımını evde yapabilmeniz mümkündür. Zira gerçek saç kullanılarak yapılan protezler, insan saçıyla birebir aynıdır. Ancak eğer saçınız sentetik yani yapay ise, saçlarınıza zarar gelmemesi için daha dikkatli davranmalı ve düzenli olarak kuaföre gitmelisiniz.

Genele bakıldığı zaman protez saçların bakımı evde yapabilmeniz mümkündür. Doğru bakım ürünlerini kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Ancak saçlarınızın daha uzun ömürlü olabilmesi için ayda 1 defa kuaföre gitmeniz tavsiye edilmektedir. 

Protez Saç Bakım Fiyatları

Protez saç bakım fiyatları, protez saç yaptıran ve düzenli olarak bakıma gidecek olan bireyler tarafından sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Protez saç yaptıran bireyler, evde düzenli olarak bakım yapabilmektedir, ancak saçların daha uzun ömürlü olabilmesi için mutlaka profesyonel bakımları da ihmal etmemelidir. Bu profesyonel bakımda saçsız alanın temizlenmesi, protez bakımı, bantların yenilenmesi gibi işlemler yapılmaktadır.

Protez saç bakımının fiyatları gidilecek yere bağlı olarak değişkenlik gösterse de, ortalama 100 TL’den başladığı bilinmektedir. Bu fiyatın bir üst sınırı bulunmamaktadır. Ancak ortalama bir merkeze gidip protez saç bakımı yaptırırsanız yaklaşık olarak 150 TL ödeme yapmanız gerekecektir. 

Protez saç uzar mı?

Protez saç ile saç ekimi aynı şey değildir. Protez saç uygulaması kişiye özel olarak yapılır ve sabitleme işlemi uygulanır. Protez saç sabittir ve uzamamaktadır.

Protez Saç Yaptırırken Ağrı Oluşur mu?

Protez saç yaptırırken ve protez saç bakımı yapılırken ağrı ya da herhangi bir acı hissetmezsiniz. İnsan derisine uygun malzemeler kullanıldığı için; ameliyat ya da kanama gerektiren bir durum olmadığı için direkt kafa derisi üzerine sürülen jeller yardımıyla saç protezi uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasından hemen sonra günlük hayatınıza geri dönebilir, saç protezi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Saç protezi siz söylemediğiniz süreçlerde başkaları tarafından anlaşılmayacak şekilde saça uygulanmaktadır.

Protez Saç İçin Şekillendiricilerin Kullanımı Nasıldır?

Protez saç bakımı düzenli olarak yapılan saçlarda; saç maşası veya saç kurutma makinesini çok fazla kullanmayın. Bunun dışında kendi saçınızdan alınan ve sentetik karışımlı olan protez saçlarda saç maşası veya saç kurutma makinesini güvenle kullanabilirsiniz. Köpük, sprey, jöle ya da benzeri kozmetik şekillendiricileri rahatlıkla kullanabilir ve saçınıza istediğiniz şekilleri verebilirsiniz.

protez saç bakımı faydaları

Doğal Saç mı Tercih Etmeliyim
Yoksa Sentetik Saç mı?

Protez saç bakımı hem sentetik hem de doğal saçlar için düzenli olarak ayda bir kez yapılmalıdır. Tercihiniz doğaldan yana olsun, ancak doğal protez modelleri sentetiklere göre daha pahalıdır. Tercihinizi bütçe ve ihtiyacınıza göre siz değerlendirebilirsiniz.

Protez Saç Kullanan Bayan Ünlüler

Bu bölümde protez saç kullanan Türk ünlülerin listesini paylaşacağız. Belirli aralıklarla sayfayı ziyaret ederek güncel listemize ulaşabilirsiniz.

Protez Saç Kullananların Yorumları

Protez saç kullananların yorumları sizlerin bu konudaki endişeleri ve soruları açısından önem arz eder. İşte bazı kullanıcı yorumları.

 • Çıtçıtlı, dikilerek ve yapıştırılarak çıplak kafaya monte edilen, gerçek insan saçından edinilmiş, kel kafaları sıcak tutan -5 yaş geriye götüren, eğer doğru uygulanmışsa ve yakışmışsa karşıdaki kız bunu farkedene kadar erkeğin kendini tanıtma şansı bulmasını sağlayan erkek aksesuarı. İşin ehlini bulursanız da tadından yenmez
 • Saç protezi, kaybın sebebi ne olursa olsun saçı tamamen dökülmüş veya seyrekleşmiş kadın-erkek, genç-yaşlı herkese uygulanır. bir de kemoterapi ve radyoterapi tedavileri görenler bile bu uygulamadan faydalanabiliyor.
 • İmkanınız varsa kullanın. pahalı ve yorucu bir kullanımı var. 7-8 ayda bir değişim söz konusu. tek ünite 2500-3000 arası değişiyor. aylık bakım masrafları 50tl civarı. detaylı bilgi isteyenler yeşillendirebilir.
Protez Saç Fiyatları

Protez Saç Fiyatları

Protez Saç Fiyatları 2021

Protez saç fiyatları kullanıcının talep edeceği model ve malzeme kalitesine göre değişkenlik sunmaktadır. Piyasada 2000 tl bandından başlayarak kalitesine ve kullanım süresinin uzunluğuna göre değişkenlik gösteriyor.

Ayrıca protez saç işlemi için işinin ehli bir merkez ile yapacağınız anlaşmada düşük fiyat baremleri beklenmemelidir. Bunun sebebi protez saç uygulanan alanın hassasiyeti, ten ve saç renginizin uyumu şeklinde açıklanabilir.

Quantum Protez Saç Fiyatları

Piyasada Quantum hair system fiyat araştırması yapıldığında alacağınınz fiyatlar değişkenlik göstermekle beraber, uygulama bölgesinin genişliği, cilt türünü ve ten renginiz ile beraber kullanmak istediğinz renge göre değişmektedir. Standar hazır protezler 700 tl bareminde yer alırken özel hazırlanması gereken protezler için bu fiyat artmaktadır.

Demo hair quantum fiyat listesi için saç protez merkezleri ile görüşebilirsiniz. İnternetten özellikle n11 gibi alışveriş sitelerinden az önce bahsettiğimiz gibi 700 tl bareminde ürünler alabilirsiniz. Anca bu ürünler kişiye özel olmadığından saç ve ten renginiz ile uyum sağlamayabilir.

Hdc Protez Saç Fiyat

Hdc Protez saç üretimi yapan firmalardan biridir. Bu firma kişiye özel üretimler ve özel modeller yaparak sizlere hizmet vermektedir. Hdc protez saç fiyat listesi firmanın sitesinde bulunmamaktadır. Çünkü protez saç belli fiyat aralıklarında hazır satılan bir ürün değil, kişiye özel üretilen bir üründür.

Kullanıcı yorumları oldukça iyi olan firma çeşitli kampanyalar ile müşterilerine hizmet vermektedir. Firmanın internet sitesinde iletişim kanalları yardımı ile yada direk ziyaret ile fiyat alabilir ve size uygun modellere kavuşabilirsiniz. Ayrıca gençlere özel kampanyalar sunan firma 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazımızda sizlere protez saç nedir, protez saç nasıl yapılır, protez saç bakımı nasıl yapılır, protez saç bakımı evde nasıl yapılır, protez saç bakım fiyatları gibi merak edilen konuları sizlerle paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Saç Kırıkları İçin Maske Tarifleri adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla içerik için bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Buse dedi ki:

  Protez saç işlemi, saçlarından memnun olmayan insanlar, yaş bakımından ya da hastalık bakımından saçları dökülen insanlar için bir kurtarıcı. Saç bir insan bedeninde en dikkat çeken şey bence. Bu nedenle saçlarımızı cok fazla umursuyoruz. Bu nedenle saç bakımından muzdarip olanlar için mucize gibi bir işlem. Fiyat bakımından da gayet olması gerektiği gibi bence. Içerikte belirttiğiniz gibi iyi ve kaliteli bir yerde yaptırmak gerek. Yüz şekline yakıştırılarak yapılmalı protez saç.