Ordu Gezilecek Yerler

19.08.2019
344
Ordu Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Ordu gezilecek yerler, Ordu, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümünde yer almakta olup, Doğu Karadeniz Bölümü’ne de oldukça yakındır. Türkiye’nin kalabalık şehirlerindendir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri ile ülkemizin en güzel şehirlerindendir. 19 tane ilçesi olan Ordu’nun en bilinen ilçeleri, Altınordu, Ünye, Fatsa, Perşembe, Mesudiye, Akkuş’tur. Altınordu, Ordu’nun en kalabalık ilçesidir. En az nüfusunun bulunduğu ilçe ise, Kabadüz’dür.

Ordu’nun tarihi MÖ 7. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk yerleşim yerim Bazukkale’dir. Kimmerler, Miletliler, Persler, Makedonlar, Pontus Rum Devleti, Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Ordu’nun ismini 1396 senesinde Giresun’u fetheden Hacı Emiroğlu Süleyman Bey’in burada yani Eskipazar mevkiinde on iki bin kişi ile toplanması sebebi ile buraya Ordu ismi verilmiştir.

Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Gezilecek Yerler

Yoraz Kent Ormanı

Yoraz Kent Ormanı Ordu’da kamp yapılabilecek alanlar içerisinde yer almaktadır. Yeşilin her tonunun bulunduğu bu Kent Ormanı mükemmel bir güzelliğe sahiptir. Ordu merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan kent ormanı, Saraycık Beldesi’nde yer almaktadır. Ulaşım oldukça basittir. Yolun çoğunluk bir kısmı asfalt olması sebebi ile ulaşım sorunu yaşanmaz. Asfaltın bittiği yerden itibaren de mükemmel bir doğal güzelliğe sahiptir. Seyir sırasında oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz.

Yoroz Kent Ormanı’nda hem doğa sporları hem de kamp yapılmaktadır. Yoroz Tepesi’ne çıkmak isterseniz 2,5 kilometrelik bir yokuşu tırmanmanız gerekmektedir. Fakat tepeye ulaştığınız zaman tırmandığınız alanın bu mazaraya ne kadar değer olduğunu fark edeceksiniz. Burada mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yoraz Kent Ormanı

Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl Tabiat Parkı Karadeniz’de mükemmel doğaya sahip yerlerden bir tanesidir. Şehrin gürültüsünden uzakta güzel vakit geçirecek bir yer arıyorsanız Ordu Gezilecek Yerler arasında en uygun yerlerden biridir. Göl bulunan bu tabiat parkında, göl kenarında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Ulugöl Tabiat Parkı’nda konaklama yerleri de bulunmaktadır. Ayrıca kamp alanı da vardır. Burada kamp da yapabilirsiniz. Piknik masalarında sevdiklerinizi ile piknik yapabilirsiniz.

Aynı zamanda burada mescit, büfe, tuvalet, çocuklar için oyun alanları da bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan tabiat parkında çay bahçesi de bulunmaktadır. Çay içebilir ve huzurlu ortamda dinlenebilirsiniz. Konaklama imkanı çadır dışında bungalov tipli odalar da bulunmaktadır. Piknik alanında mangal da serbesttir. Bu alana özel aracınız ile gitmeniz uygundur. Çünkü yol oldukça uzundur. Fakat yolculuğun doğa içerisinde olması ayrı bir zevk vermektedir. Ulugöl Tabiat Parkı’nın otoparkı bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir araç sıkıntısı yaşamazsınız. Dilerseniz merkezden düzenlenen turlar ile de anlaşma yapabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Ulugöl Tabiat Parkı

Gaga Gölü

Gaga Gölü, Ordu Fatsa’da yer almaktadır. Ordu merkeze 33 kilometre, Fatsa’ya ise 10 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımın asfalt yol ile sağlanması sayesinde zorluk yaşanmaz. Fatsa’nın Örencik Köyü’ne giderseniz, Gaga Gölü’ne bu şekilde ulaşabilirsiniz. Göl, heyelan sonucunda oluşan doğal bir göldür. Derinliği 15 metre civarındadır. Göl de bir de ada bulunmaktadır. Ayrıca balık da bulunmaktadır. Manzarasının güzelliği görmek ve burada harika fotoğraflar çekmek için Gaga Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gaga Gölü

Hoynat Adası

Hoynat Adası, Ordu’nun Perşembe ilçesinde yer almaktadır. Asfalt yolları olduğu için kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Doğal güzellikleri yanında aynı zaman tarihi özelliği de bulunmaktadır. Geçmiş zamanlarda burayı gemiler sığınak ve depo olarak kullanırlarmış. Aynı zamanda bir kuş cenneti olan bu ada da, martı ve karabatak kuşları yaşamaktadır. Karabatakların ülkemizde yuva yaptıkları tek yer burasıdır. Bu nedenle de oldukça büyük öneme sahiptir.

Hoynat Adası

Boztepe

Boztepe denildiğinde akla ilk Trabzon Boztepe gelse de, Ordu Boztepe de çok güzel bir manzara sahiptir. 530 metre yükseklikle olan Boztepe’ye teleferikle de ulaşım mümkündür. Teleferik yolculuğu yaklaşık 8 dakika sürmektedir. 28 kabin bulunmaktadır. Yaklaşık 250 kişi ile yolculuk yapmak mümkündür. Tepeden Ordu’nun mükemmel manzarası seyredilmektedir. Denizin ayaklarınızın altında olacağı bu manzara da bir şeyler içebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz. Aynı zamanda yamaç paraşütü imkanı da bulunmaktadır. Boztepe’de kahvaltı yapmak da çok iyi bir fikirdir. Geziniz sırasında Boztepe’de kahvaltı yapabilir ve gezinize buradan başlayabilirsiniz. Ordu Gezilecek Yerler arasında görülmesi en gereken yerlerden bir tanesi de Boztepe’dir. Buraya gelirseniz Boztepe’yi mutlaka görmelisiniz. Boztepe’de konaklama imkanı da bulunmaktadır. Seyahatiniz günübirlik değil ise buradaki otellerden de fikir alabilirsiniz.

Boztepe

Paşaoğlu Konağı

Paşaoğlu Konağı Ordu merkezde yer almaktadır. Selimiye Mahallesinde merkezi konumdadır. O nedenle ulaşım oldukça basittir. 1896 senesinde inşa edilmiştir. Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından 625 metre karelik bir alana yaptırılmıştır. Romanya’dan getirtilen malzemeler ile yapılan bu eser, İstanbullu ustalar tarafından yapılmıştır. 19. Yüzyılda gerçekleştirilen sivil eserler arasında en güzellerindendir. Konağın dış cephesi taştır. Bahçesinde bir de süs havuzu bulunmaktadır. 1982 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan bu konak, 1983 senesinde onarılmaya başlanmıştır. 1987 senesinde ise Paşaoğlu Konağı ve Etnografta Müzesi olarak halkın hizmetine açılmıştır. Silah, takılar, giydiler ve benzeri çok sayıda eser bulunmaktadır. İlk katında sergilenen bu eserler dışında, ikinci katında da çeşitli odalar bulunmaktadır.

Paşaoğlu Konağı

Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi, Ordu merkezinde yer almaktadır. Dikdörtgen mimarisi ile yapılan bu kilisenin iki de küçük apsisi bulunmaktadır. Kilise 1853 yılında Ortodoks Hristiyanlar tarafından yaptırılmış olup, yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. 2000 tarihinden beridir. Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Ordu’yu ziyaret ettiğinizde bu tarihi eseri de görmenizde fayda vardır.

Taşbaşı Kilisesi

Yason Burnu

Yason Burnu, Ordu’nun Perşembe ilçesinde yer almaktadır. Ordu il merkezine 28 kilometre, ilçeye ise 15 kilometre uzaklıktadır. Çaytepe Köyü’nde yer almaktadır. 1869 senesinde burada yer alan kilise onarılmış ve halkın ziyaretine açılmıştır. Bu andan itibaren de turistik bir yer olarak ziyaret akınına uğramaya başlamıştır. Yarımada olan bu burun, Karadeniz’in tek kilise bulunan yarımadasıdır. Burada Karadeniz mutfağının lezzetlerini de tatmanız mümkündür. Bu adanın bir de efsanesi vardır. Arganot yani Altınpost efsanesi burada geçmektedir.

Yason Burnu

Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi, Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer almaktadır. Eski bir yerleşim alanı da olan bu kale, Ordu Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Gözetleme kalesi olarak inşa edilmiş olan bu tarihi eser günümüze kadar yaşamayı başarmıştır. 65 metre uzunluğundadır. Kale üzerinde bir de konak bulunmaktadır. Bu konak Osmanlı Döneminden kalma bir tarihi eserdir. Ahşap malzemeden inşa edilen bu konak da kale kadar ilgi görmektedir. Ordu’yu ziyaret ettiğinizde Bolaman kalesini de mutlaka görmelisiniz.

Bolaman Kalesi

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası, isminden de anlaşılacağı üzere Perşembe ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. İlkbaharda karlar erimeye başladıktan sonra bu yayla da hayat başlar ve diğer sene kar yağmaya başlayana kadar da yaşam burada devam eder. Evliya çelebi Seyahatname isimli eserinde de bu yayladan söz etmiştir. Bu yayla çok eski bir yerleşim yeridir. Yayla da Perşembe Panayırları adı verilen şenlikler de düzenlenmektedir. Şenliklerde yağlı pehlivan güreşleri de düzenlenmektedir. Yazılı kaynaklara bakıldığında bu şenliklerin çok eski tarihlere dayandığı anlaşılmaktadır. 1992 senesinden beri de Perşembe Şenlikleri olarak yapılmaktadır. Bu şenlikler her yıl temmuz ayının son haftası düzenlenmektedir. Geziniz o tarihlere denk geliyor ise mutlaka bu şenliklere katılmanızı öneriyoruz.

Perşembe Yaylası

Çambaşı Yaylası

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan önemli yaylalardan bir tanesi de Çambaşı Yaylası’dır. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında turist çekmektedir. 1850 metre yükseklikte bulunmaktadır. Doğa sporları yaygın olarak yapılmaktadır. Yaylada yaşam olduğu için sağlık ocağı, lokantalar, bakkal, karakol gibi pek çok yer bulunmaktadır. Kayak merkezi de olması sebebi ile kış aylarında da çok fazla ziyaretçi almaktadır.

Çambaşı Yaylası

Çiseli Şelalesi

Ülkemizde bulunan en güzel şelalelerden bir tanesi Çiseli Şelalesi’dir. Uçsuz bucaksız bir orman içerisinde yer almaktadır. Yaz aylarında sıcaklardan bulunan yerli halk ve gelen turistler serinlemek için şelaleye girmektedir. Ordu’nun Altınordu ilçesinde yer alan bu doğa harikası şelaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ordu iline kara yolu ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Uçak ile gelen ziyaretçiler için Trabzon havalimanı kullanılabilir. Trabzon ile Ordu arası 180 kilometre gibi kısa bir mesafedir. Samsun Ordu arası ise 151 kilometredir. Ankara’dan Ordu arası 565 kilometre, İstanbul’dan ise 891 kilometre mesafe bulunmaktadır. Ordu’ya kendi aracınız ile gelebileceğiniz gibi otobüs firmaları ile de gelebilirsiniz. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’ne düzenlenen turlara katılırsanız, tur güzargahında Ordu ili de mutlaka bulunmaktadır. Böylece Ordu’yu rehber eşliğinde her ayrıntısı ile gezme imkanı bulabilirsiniz.

Çiseli Şelalesi

Ordu Gezilecek Yerler hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Ordu Gezilecek Yerler listesinde en çok beğendiğiniz yeri yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın. Trabzon Gezilecek Yerler ve Rize Gezilecek Yerler adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.