Rize Gezilecek Yerler

19.08.2019
536
Rize Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Rize gezilecek yerler, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Rize, yaylaları, ormanları, havası ve tarihi güzellikleri de gelenleri hayran bırakmaktadır. 12 ilçesi bulunan Rize’nin bu ilçeleri; Çayeli, Ardeşen, Pazar, Güneysu, Fındıklı, İkizdere, Çamlıhemşin, Hemşin, Derepazarı, İyidere ve Kalkandere’dir. En kalabalık yeri Rize Merkez iken, en az nüfuslu yeri ise Hemşin ilçesidir.

Rize Gezilecek Yerler

Trabzon, Artvin, Erzurum ve Bayburt illerine komşu konumdadır. Bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turist gezi amaçlı Rize’ye akın etmektedir. Çok yağış alması sebebi ile zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ormanlar ile kaplıdır. Çay yetiştirilen bu bölge, çayı ile meşhurdur. Yaylaları da ün yapmıştır.

Rize Gezilecek Yerler
Rize Gezilecek Yerler

Zil Kalesi

Rize gezilecek yerler arasında belki de ilk sırada gelmesi gereken yer, Zil Kalesi’dir. Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle, 2013 senesinde Tuluyhan Uğurlu isimli piyanistin burada verdiği konserden sonra ününe ün katmıştır.

Zil Kalesi sarp kayalık üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin bu bölgeyi fethetmesi ile askeri amaç ile kullanılmaya başlanmıştır. Kale içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule bölümleri bulunmaktadır. 2008 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Yeşillik ve orman alan içerisinde yer alan bu kale içerisinde hem tarihi bir gezinti yapabilir hem de mükemmel doğası sayesinde fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Zil Kalesi

Ovit Yaylası

Rize’nin en güzel yaylarından bir tanesi Ovit Yaylası’dır. Erzurum İspir yolu üzerinde bulunmaktadır. Sisin fazla olması sebebi ile yolları tehlikelidir. Bilen birileri ile gitmekte yarar vardır. Yaylada Ekşioğlu Vakfı Şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenlikleri İkizdere Şenlikleri olarak da bilinmektedir. Temmuz ayında yapılan şenliklere zamanında giderseniz mutlaka buraya uğramalısınız.

Ovit Yaylası

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesinde yer almaktadır. 2105 metre yüksekliktedir. Şehir merkezine 85 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şu anda çok fazla turist çekmese de gelecek yılların en çok turist çeken yerlerinden olacağı düşünülmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Anzer Yaylası

Kıble Dağı Camii

Kıble Dağı Camii, Rize’nin Güneysu ilçesinde yer almaktadır. Kıbledağı köyü içerisinde yer alması sebebi ile Kıble Dağı olarak isimlendirilmiştir. Karadeniz Bölgesi’nin en yüksekte olan camisi burasıdır. 200 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu bölgenin isminin Kıble olmasının sebebi ise Kabe yönünü belirtmesi ve bu özelliği ile kıblenin bulunmasına yardımcı olmasıdır. Caminin ışıkları sabaha kadar yanmaktadır. İbadete halen açık olan bu cami hem yerli hem de yabancı turistler tarafından dikkat çekmektedir.

Kıble Dağı Camii

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınmıştır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Artvin ve Erzurum sınırlarına kadar da uzanan büyük bir alana sahiptir. Her yıl binlerce turist burayı ziyarete gelmektedir. İlçe merkezinden 16 kilometre uzaklıktadır. Fırtına deresi ve Hemşin deresine komşudur. 3. Jeolojik zamanın etkileri burada görünmektedir. Hem bitki hem hayvan çeşitliliği bakımından çok zengin olan bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Gito Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Özellikle sosyal medyanın aktif olarak kullanılmaya başlanmasından sonra turistik açıdan çok değerlenmiştir. Tatil zamanlarında ülkemizin her yerinden turist bu bölgeye gelmektedir. Bu yaylaya gidebilmek için özel aracın olması gerekmektedir. Diğer türlü ulaşım sıkıntılıdır. Fakat bu bölgeye çok fazla tur düzenlenmektedir. Turlara katılarak da Gito yaylasını görebilir, hatta burada konaklama da yapabilirsiniz.

Gito Yaylası

Pokut Yaylası

Sosyal medyanın aktif kullanılmaya başlanmasından sonra daha ün kazanan yaylalardan bir tanesi de Pokut yaylasıdır. Bu yayla da Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 2050 metre yüksekliktedir. Gidiş yolunun engebeli olması sebebi ile yolculuk uzun fakat doğa güzellikleri ile geçmektedir. Kaçkar dağlarını gören Pokut yaylasının eşsiz bir manzarası vardır. Konaklama olarak da bu yayla çok fazla tercih edilmektedir. Ahşap evlerin tablo gibi göründüğü bu yayla da, konaklama tesisleri de bu küçük evlerden yapılmıştır. İlçeden yaylaya yolculuk neredeyse 2 saat sürmektedir. Oysa kilometre olarak bakıldığında çok yakın görünmektedir. Araç olmadan ulaşım biraz zordur.  Yaylada konaklama yapacaksanız pansiyonların belli ücretler karşılığı sizleri almak için özel araçları da bulunmaktadır.

Pokut Yaylası

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası da diğer yaylalar gibi Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yüksekliği ise 1350 metredir. Ormanlar ile kaplı olan Ayder Yaylası’nı neredeyse bilmeyen yoktur. Burada yerleşim 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1944 yılında Milli Park, 1987 yılında ise turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Diğer yaylalar gibi son zamanların gözde tatil yerlerinden değil, her zaman bilinen ve gezilmek ve görünmek istenen bir yer olmuştur. Rize gezilecek yerler arasında en merak edilen bölgedir. Ayder yaylasının bilinirliği sayesinde buraya kalkan minibüsler de oldukça fazladır. Bu nedenle bu yaylaya özel aracınız dışında minibüsler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Ayder Yaylasında bulunan pansiyonlarda kalarak, buranın tadını bir günden fazla çıkartma imkanı yakalayabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi Kaçkar Dağları’nın yamaçlarında bulunmaktadır. Doğa Karadeniz Bölümü’nün derelerinden bir tanesidir. Ardeşen ilçesine 2 kilometre uzaklıktadır. 57 kilometre uzunluğu bulunmaktadır. İçerisinde birçok çay bahçesi yer almaktadır. Ayrıca yer yer köprüler de bulunmaktadır. Bu köprüler oldukça süslü yapılardır. Yol kenarından geçerken buralarda fotoğraf çektiren birçok insan görürsünüz. Fırtına Deresi’nde rafting yapılmaktadır. Bu spor için de buraya gelen pek çok turist bulunmaktadır. Fırtına deresi yıllarca şarkılara ve dizilere konu olmuş çok önemli bir turistik değerdir.

Fırtına Deresi

Tarihi Rize Çarşısı

Uzun yıllarca burası Kuyumcular Çarşısı ya da Kuyumcular Sokağı olarak bilinmekteydi. Oysa içerisinde yalnızca kuyumcu dükkanları yok, pek çok dükkan bulunmaktadır. Belediye tarafından ismi Tarihi Rize Çarşısı olarak değiştirilmiştir. Burada elektronik eşyalardan, hediyelik eşyalara kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Sevdiklerinize ve kendinize buradan çeşitli hediyeler satın alabilirsiniz. Restore edildikten sonra çarşının görüntüsü oldukça hoş olmuştur. Rize’ye yolunuz düşerse bu tarihi çarşıya mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Tarihi Rize Çarşısı

Şahin Tepesi

Şahin tepesi Rize şehrinin manzarasının izlendiği yerdir. Merkeze sadece birkaç kilometre mesafededir. Hemen yanında Rize Kalesi ve Ziraat Çay Bahçesi bulunmaktadır. Çay bahçesinde bir şeyler içerek mükemmel manzaranın keyfinin çıkarabilirsiniz. Burada dünyanın en iyi çayını içeceğinizden emin olabilirsiniz. Aynı zamanda burada çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepeden hem şehir hem yeşillik hem de denizin güzel mavisinin rengine doyarsınız. Burada bir de küçük bir alanda çay ekilmiştir. Daha önce çayın nasıl yetiştiği hakkında bir fikriniz yok ise burada görebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Şahin Tepesi

Rize Kalesi

Rize gezilecek yerler arasında en önemli eserlerden bir tanesi de Rize Kalesidir. Merkezde bulunması sebebi ile ulaşımı çok kolaydır. Bu nedenle herkesin mutlaka ziyaret etmesini öneriyoruz. 150 metre yüksekliktedir. Kalenin planı yamuk şeklindedir. İç kale, aşağı kale, dış kale ve surlar isimli bölümlerden oluşmaktadır. 1989 senesinde onarım görmüştür. Kale yontma taş ve horasan harcından inşa edilmiştir. Rize merkezine çok yakın olması sebebiyle servisle, dolmuşla da ulaşım sağlanabilir. Taksi ile de çok uygun bir fiyata kaleye gidebilirsiniz. Yalnız araçtan indikten sonra 1,5 kilometre kadarlık bir yolu tırmanmanız gerekmektedir. Özel aracınız ile giderseniz, kalede ücretsiz otopark mevcuttur.

Rize’ye hava yolu ve kara yolu ile ulaşım mümkündür. Hava yolu ile Trabzon havalimanına iniş yapabilirsiniz. Buradan sadece 79 kilometre kadar bir yol giderek Rize’ye ulaşırsınız. Artvin’den de ulaşım oldukça basittir. Kara yolu ile de ülkemizin dört bir yanından otobüs firmaları mevcuttur. Kendi aracınız ile de Rize’ye gelebilirsiniz. Ayrıca Karadeniz bölgesine sürekli turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak da rehber eşliğinde Rize’yi görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Rize Kalesi

Rize Gezilecek Yerler hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Rize Gezilecek Yerler listesinde en çok beğendiğiniz yerleri yorum kısmından belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın… Ordu gezilecek yerler yazımıza da bakmayı unutmayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.