İzmir’de Yüzülecek En Güzel Koylar ve İzmir’in Plajları

24.10.2019
352
İzmir’de Yüzülecek En Güzel Koylar ve İzmir’in Plajları
Modelistlik Kursu

İzmir’de bulunan plajlarda mavinin ve yeşilin her tonu ile iç içe olmak insana huzur verir. Gelen ziyaretçiler genellikle İzmir’in bu doğal yanını daha çok sever.

Özellikle de kamp yapacaklar için doğal alanlar sağlayan İzmir, sıklıkla tercih edilen bir tatil noktasıdır. Gezip görülmesi gereken şehirler arasında yer alan İzmir’in plajları, yılın hemen hemen her döneminde kalabalık olmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında gideceklerin acayip bir kalabalığa hazır olmaları lazım.

Gece hayatı ve eğlence konusunda önde gelen şehirlerinden biri olan İzmir aynı zamanda da bir sörf noktası olması ile de tanınır. Doğa sporları ile ilgilenenlerin çok beğeneceği İzmir, kamp yapacaklar için de oldukça uygun ve güzel alanlara sahiptir. Bu artı özellikleri ile diğer tatil yerlerinden ayrılması özellikle de fiyatları ile gerçekleşir.

Kafa dinlemek isteyenlerin de partilere katılmak ve eğlencenin doruklarına varmak isteyenlerin de ilgisini çeken İzmir, muhteşem manzaralara sahip plajlarıyla bu yazıda gidecek olanlar ile buluşuyor.

Her mevsimde eğlenmek için yapılacak yeni bir şey keşfedebilme imkanı sunan İzmir, yerli ve yabancı pek çok turisti sene içinde ağırlamaktadır. Kışın sıcaklığı çok düşmeyen bu şehirde tatil yapmak da oldukça keyifli olmaktadır.

Eski köyleri ve antik yapılarıyla İzmir aynı zamanda da tarihi bir öneme sahiptir. Pek çok açıdan gezilip görülebilecek olan İzmir özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tarihi ve kültürel bir gezi için gelinecek ise kış aylarında da İzmir tercih edilebilir. Bu sayede fazla kalabalığa karışmadan yerli ve yabancı turistlerin az olduğu bir dönemde daha detaylı şekilde her türlü kültürel ve tarihi gezi kolaylıkla ve daha ucuza gerçekleştirilebilir.

Fazla yorulmadan ve kafa dinleyerek gezmek isteyenlerin tarihi ve kültürel bir gezi için kış aylarında ya da sonbahar aylarında İzmir’e gelmeyi seçmesi çok daha karlı ve mantıklı bir hareket olacaktır. Özellikle de eylül ayının ortalarından itibaren sakinleşen İzmir ve köyleri, gezmek için muazzam bir hava yapısına da sahiptir.

İzmir’in plajları özellikle de yaz aylarında genel anlamda oldukça kalabalıktır. Hafta sonu özellikle gelen günübirlikçiler ile İzmir’in plajları tamamen dolmaktadır ve pek de huzurlu bir ortam sağlanmamaktadır. Özel plajlar dahi yazın en yoğun aylarında tamamen dolu olmaktadır.

İzmir’e Ne Zaman Gitmeli?

Yılın her ayında sıcak olan İzmir’e gitmek için en iyi dönemlerden biri bahar aylarıdır. Günübirlikçiler bahar aylarında daha az İzmir’e uğramaktadır ve aynı zamanda yaz tatiline gelenler de bölgeden çekilmiş olmaktadır. Bu sebeple plajları ve çeşitli pek çok gezi alanını boş bulmak mümkündür.

Ayrıca bahar aylarında sezon henüz başlamadığı ya da daha yeni kapandığı için fiyatlar da daha uygun olmaktadır. Bu sebeple bahar aylarında İzmir’e gezmek ya da denize girmek için gitmek çok daha uygun bir seçenek olacaktır.

Yaz aylarında İzmir’e gideceklerin ise hafta içlerinde bu bölgede bulunmaları daha iyi olacaktır. Aksi taktirde çok kalabalık dönemlere denk gelebileceklerini ve olabildiğince yüksek fiyatlar ödeyebilecekleri unutmamaları gerekir.

Okullar açıldıktan sonra geleceklerini ise hafta sonlarında dahi pek kalabalığa denk gelmeyecekleri kesindir. Bu dönemlerde fiyatlar da uygun olduğu için İzmir’de tatil yapmak pek pahalıya mal olmamaktadır.

İzmir’in pahalı dönemine denk gelmek istemeyenler, özellikle de bölgeye denize girmek için okullar açıldıktan sonra gelmelidir. Bu sayede ziyaretçiler daha uygun fiyatlara daha iyi kalitede hizmet alabilirler ve fazla kalabalık ile de karşılaşmayacakları için şehrin yorucu stresinden ve boğucu havasından kurtulmak da mümkün hale gelir.

İzmir'e ulaşım seçenekleri
İzmir’e ulaşım seçenekleri

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan gidecekler için İzmir’e gitmek oldukça kolay ve sorunsuzdur. Uçak ile bir saat dahi sürmeyen İzmir’e araç ile de oldukça kolay ulaşım sağlanabilir. Otobüs fiyatları ise uçak fiyatları ile birbirine çok yakın olduğu için genelde otobüsler tercih edilmemektedir. Yine de gidilecek olan dönemde farklı uçak firmalarının fiyatlarına bakmak ve otobüs fiyatları ile karşılaştırma yapmak daha uygun fiyatlara bilet almayı kolaylaştırır.

İzmir için uçak biletleri oldukça yüksek fiyatlarda olmamaktadır. Özel araç ile ulaşım sağlayacakların ise özellikle de otopark ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşaması pek mümkün değildir.

İzmir’de gezilecek hemen hemen her yere yakın özel otoparklar bulmak oldukça kolaydır. Fiyatları pek pahalı olmayan bu özel otoparklara da araçları bırakmak her zaman mümkündür. Özel otoparka para vermek istemeyenler için de araca yer bulmak genellikle kolay olmaktadır.

Özel araç ile gidecekler, gezecekleri yerlere çok daha kolay şekilde ulaşım sağlayabilirler. Özel araç ile gitmeyecek olanlar da toplu taşıma ile gezmek için pek çok alana kolaylıkla ulaşabilirler.

Plajlar, antik kentler ve benzeri pek çok gezi alanına ve tatil yerine minibüsler ve otobüsler ile şehir merkezinden dahi ulaşım sağlamak oldukça ucuz ve kolaydır. Gelen ziyaretçiler için sağlanan bu kolaylık, turistleri memnun etmektedir. Her yıl pek çok farklı bölgeden turist alan İzmir, sağladığı bu kolaylık ile özel araç ile gelmeyenlerin de ulaşımını rahatlaştırır.

İzmir Plajları
İzmir Plajları

İzmir’in Plajları ve Büyüleyici Koyları

Mavi ve yeşilin hemen hemen her tonunu görmenin mümkün olduğu bu plajlarda rahatlamak ve dinlenmek işten bile değil. Bazıları özel plaj, bazıları ise halk plajı olan bu yerlerde kafa dinlemek de mümkün. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonlarında çok kalabalık olan bu plajları tercih edeceklerin internetten nasıl olduklarına ve hangi imkanlara sahip olduklarına bakmaları gerekir. Genellikle özel plajlar halk plajlarına göre daha sakin olmaktadır ancak verilecek olan ücret özel plajlarda bir miktar daha artmaktadır.

Bu plajlar, nefes kesen manzaraları ve büyüleyici berraklıktaki suları ile gelen ziyaretçilere büyük bir rahatlama sunmakta ve kafa dinlemek isteyenlerin de gezerek ve denize girerek doğa ile iç içe olması için uygundur. Gelen aileler için de kalabalık gruplar için de bu plajlar oldukça iyi ve kaliteli ortamlar sağlamaktadır. Eğlence anlamında da kafa dinleme anlamında da pek çok alan bu koylarda yer alır. Özellikle de kafa dinlemek isteyenlerin kamp yapabileceği doğal alanlar da bu yazıda belirtilmiştir ve kolaylıkla bu alanlara ulaşım sağlanabilir.

Eğlenmek isteyenler için uygun ortam sağlayan özel plajlar ve işletmeler de bu koylarda yer alır ve özellikle de yaz aylarında plajların en yoğun olduğu dönemlerde bir miktar pahalı olabilmektedirler. Bu yüzden her gün gidilmesi tavsiye edilmeyen bu plajlar yerine işletme olmayan sahillere gidilerek ağaçların altında gün içinde piknik yapmak ve denize de girmek mümkündür.

İzmir’de deniz genel anlamda oldukça temizdir ancak gelen günübirlikçi misafirler bu temizliği bozabilmektedir. Özel plajların temizliği gün içinde de yapılarak daima temi kalmaları sağlanır ancak belediyeye ait olan halk plajları için bunun aynısını söylemek her zaman mümkün olmaz.

Mimoza Koyu, İzmir
Mimoza Koyu, İzmir

Mimoza Koyu

Tatlı evleri ve yeşillikleri arkasına aldığı gibi mavinin pek çok tonunu da gözler önüne seren Mimoza Koyu, dalga ya da rüzgâr almayan bir sahile sahiptir. Kumsal bir sahile sahip olmamasından dolayı pek tercih edilmese de kalabalık olmadığı için kafa dinlemeye oldukça uygun bir yerdir. Çakıl taşlarından oluşan bir sahile sahiptir ve bakıldığı zaman İzmir’in en güzel koylarından biri denebilecek kadar iyidir.

Dolungaz Koyu, İzmir
Dolungaz Koyu, İzmir

Dolungaz Koyu

İzmir’deki diğer koylar ve plajlar kadar bilinmese de özellikle de kampçıları çok mutlu edecek bir yerdir burası. Doğal bir kamp alanı sayılabilecek olan bu koyda turistik herhangi bir işletme ya da tesis bulunmadığı için kalabalık gelenler ya da ailecek gelenler tercih etmemektedir. Kamp için malzemeleri ile hazırlıklı olarak gelenler bu koy tercih edebilirler ancak yanlarına her türlü ihtiyaçlarını alıp da gelmeleri önemli bir noktadır. Herhangi bir tesis bulunmadığı için lavabo ya da duş gibi bir imkan bulma şansı da olmaz.

Ayı Balığı Koyu, Mordoğan - İzmir
Ayı Balığı Koyu, Mordoğan – İzmir

Ayıbalığı Koyu

Suyunun oldukça soğuk olduğu bilinen bu koy, sahilde bir işletmeye sahiptir ve genellikle burayı aileler tercih etmektedir. Eylül ayında denizin en sıcak halini bu koyda bulmak mümkündür. Mavi yerine turkuaz renkli deniziyle büyüleyici bir doğaya sahiptir bu koy.

Sazlıca Koyu, İzmir
Sazlıca Koyu, İzmir

Sazlıca Koyu

İzmir’in Foça köyünde yer alan günübirlik gelmek için de kamp yapmak için de oldukça uygun olan bu Sazlıca Koyu, eski Foça ile yeni Foça arasında yer almaktadır. Denizinin temiz olması ve doğayla içiçe olması bu koya ayrı bir güzellik katmaktadır. Ancak asıl güzelliğini aldığı yer diğer koylara göre daha boş olmasıdır. Kafa dinlemek ve sakin bir tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir koydur Sazlıca Koyu.

Yeni foça halk plajı, İzmir
Yeni foça halk plajı, İzmir

Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça’da yer alan ve belediye tarafından 2016 yılında yenilenip düzenlenen bu plaj, bir işletmeye sahiptir ve denizi de mavi bayraklıdır. Temiz bir denize sahip olsa da yaz aylarında çok kalabalık olmasından dolayı kirlenebilmektedir. Bu bölgeye gelecek olanların özellikle de eylül aylarını tercih etmesi daha temiz bir denize girmeyi kolaylaştırır. Bu bölgede denize girdikten sonra Eski Foça tarafına geçerek lezzetli ve keyifli bir akşam yemeği yemek de mümkündür. Eski Foça’da özellikle taze balık yemek, tatile ayrı bir zevk katacaktır.

Ilıca Plajı, İzmir
Ilıca Plajı, İzmir

Ilıca Plajı

Sörf için uygun noktalardan biri olduğu söylenen Ilıca Plajı, özellikle çocuklu aileler için oldukça uygun bir ortam sağlamakta. Bunun sebebi de denizde bulunan sığ alanın oldukça fazla olması ve deniz dalga alsa dahi tehlikeli olmaması. Çocuklar bu alanda denize girmeye ve dalgalar ile oynamaya bayılmakta. Ilıca Plajı’nın koyu aynı zamanda çok ince kumlu bir sahile sahip ve bu bölgede Ilıca kaynakları da bulunmakta.

Delikli Koy, İzmir
Delikli Koy, İzmir

Delikli Koy

Herhangi bir işletmenin bulunmadığı Delikli Koy, özel araç olmadan ulaşım sağlanamayacak bir yerde. Arkasına kayalıkları alan ve masmavi deniziyle akıl almaz bir manzara sunan Delikli Koy, sessiz ve sakin bir ortam sağlayarak huzur bulmak isteyenlerin kalabalıktan kaçmasına yarar. Kafa dinlemek isteyenlerin özel aracıyla fazla uzun sürmeyen bir vakit içersinde ulaşabileceği Delikli Koy, özellikle de kamp yapmak isteyenlere uygun bir ortam sunar.

Bodrum Plajı, İzmir
Bodrum, İzmir

Bodrum Koyu

Uygun işletmeleri de içinde barındıran ve şezlong ile şemsiye de kiralamanın mümkün olduğu bu koyda yemek yemek de bir şeyler içmek de oldukça makul fiyatlara denk gelmekte. Bu koyun belli bölgelerinde aynı zamanda çadır kamp yapmak da mümkün. Ulaşımın belli bölgelerde karadan yürüyerek sağlandığı bu koy, kampçıların çok beğeneceği bir doğal alan sağlamakta. Burada bulunan tesisler sayesinde de zorunlu ihtiyaçların giderilmesi oldukça kolay ve yemek yemek için de ekstra uğraşa girişilmesine gerek kalmıyor. Tesis sayesinde makul fiyatlara yemek yemek ve zorunlu ihtiyaçları da gidermek mümkün.

Pamucak Plajı, İzmir
Pamucak Plajı, İzmir

Pamucak Plajı

Selçuk bölgesinde konaklayanlar için oldukça iyi bir seçenek olan Pamucak Plajı, Efes Antik Şehri’ne de 6 kilometre mesafede yer alır ve normal kumlu, mavi bayraklı bir plajdır. Çocuklu aileler için ideal olan bu plaj aynı zamanda da kum zambaklarının doğal yetiştiği alandır. Hemen derinleşmeyen yapısı ile çocukların oynaması ve yüzmesi için ideal ortamı sağlar. Aynı zamanda yüzme bilmeyenler için de fazla derin olmamasından dolayı uygundur.

Ovacık Plajı, İzmir
Ovacık Plajı, İzmir

Ovacık Plajı

Suyu oldukça soğuk olsa da pek sakin kalan bu bölgede kafa dinlemek mümkün. Denizi çakıl taşlı ve suyu oldukça berrak. Burada yüzerken aynı zamanda balıkları dahi görmek suyun berraklığı ile mümkün. Bu koyda oldukça meşhur bir işletme olan Before Sunset Beach bulunsa da aynı zamanda bir halk plajı olan Azmak Plajı da yer almakta.

Bu sayılan pek çok plaj arasından seçilecek olanların belirtilmiş olan özellikleri dikkate alınarak liste oluşturulabilir ve özellikle de kamp yapacaklar bu bölgelerden kendilerine uygun olanları seçerek deneyebilir. Bu yazı ile açıklanan pek çok özel ve halka açık belediyeye ait alan, genel anlamda herkesin kullanımı için uygundur ve fiyatlar konusunda da sıkıntı yaşanması pek söz konusu değildir.

Belirtilen özelliklere ve seçilen plajların yerlerine bakarak gezilecek antik kentlere olan yakınlıkları da göz önünde bulundurulduğunda en uygun gezme alanları ve plajlar bir arada gezilerek gün dolu şekilde geçirilebilir. Bunu yapmak için de belirtilen plajların adreslerine ve gezilmek istenen antik kentler ya da müzelerin onlara olan yakınlıklarına bakmak yeterlidir. Bu şekilde öğleden önceki saatlerde müzelerde ya da antik kentlerde gezilebilir ve sonrasında oldukça keyifli şekilde plajlarda da vakit geçirilebilir.

Özel aracı ile gezecek olalar için belirtilen hemen hemen her yerde aracı park etmeye uygun özel ya da ücretsiz otopark alanı yer almaktadır. Doğal alanları denize girmek ya da dinlenmek için tercih edecekler özellikle rahatlıkla araçlarını kullanacakları alana kadar dahi sokabilirler. Bu sayede kolaylıkla araç içinden malzeme almak da mümkün hale gelir.

Hafta sonlarında kalabalık olan bölgede park alanı bulmak da sıkıntı yaratabileceği için hafta sonlarından daha gözden uzak doğal alanlar tercih edilmelidir ve gereken tüm ihtiyaçlar köylerin ya da yerleşim merkezlerinin içinden alınarak alanlara bu şekilde ulaşım sağlanmalıdır. Aksi takdirde bölgeye vardıktan sonra ihtiyaç duyulan eşyaların ve ihtiyaçların yokluğu sıkıntı yaratabilir ve tatili yorucu bir şekle sokabilir.

Gidecek olanlar verilen bilgiler doğrultusunda istedikleri plajı tercih ederek İzmir’de yaz ve bahar aylarında konaklayıp tatil yapabilir. Otel, pansiyon ve ev fiyatları özellikle de köylere yakın olan bölgelerde oldukça uygundur.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.