Türkiye’deki En Sakin 10 yer

26.09.2016
216
Türkiye’deki En Sakin 10 yer
Modelistlik Kursu

Her ne kadar modern yaşam şehir insanının vazgeçemediği yaşam şekillerinden biri olsa da, büyük ve kalabalık şehirlerdeki trafik sorun ve insan gürültüsü bir zaman sonra çekilmez bir hal almakta ve sakin il ve ilçelere olan ilgi giderek artmaktadır. Her insanın yaşayabileceği Türkiye, kalabalık şehir yaşamı kadar, sakin şehir seçenekleri ile de isteyen herkesin rahat edebileceği bir ülke özelliğine sahiptir.

İzmir Seferihisar İlçesi

Sakin şehir tanımlaması ile ilk kez pek çok kişinin ismini duyduğu Seferihisar ilçesi, İzmir’in sakin olduğu kadar güzellikleri ile dikkat çeken yerlerinden biridir. Turizm bakımından gelişmiş olmasının yanı sıra, geleneksel değerlere halen bağlı kalınmış olması, İzmir Seferihisar ilçesinin sakin şehirlerarasında ilk keşfedilen yer olmasına neden olmuştur.

Gökçeada

Büyük olduğu kadar insana sessizliği ve sakinliği bir arada sunabilen Gökçeada, gezip görmek için oldukça ideal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça ünlü olan plajları ve zeytinlikleri ile organik tarıma elverişli bir yerdir.

Akyaka

Muğla’nın en eski beldelerinden biri olan Akyaka, mavi yolculuklar sırasında keşfedilmesi mümkün olan bir beldedir. Balıkçıların tercihi niteliğindeki bu belde, tertemiz denizi ve samimi mekânları ile sakinliği arayanların duraklarından biri olmaktadır.

Taraklı

Genel mimari yapısı ile dikkat çeken Sakarya’nın Taraklı ilçesi, eski yıllara dair önemli yapıları ile geçmişe yolculuğun en huzurlu halini sunmaktadır. Tertemiz havası ve yüksek ağaçları, sessizliğin tadını çıkarmayı bilenleri çağırmaktadır.

Yenipazar

Aydın iline bağlı oldukça küçük yüzölçümüne sahip Yenipazar ilçesi, bugüne kadar korumuş olduğu doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile cazibesi olan bir ilçesidir. Tarıma elverişli toprakları sayesinde burada organik tarım yapmak pekâlâ mümkündür. Ayrıca çevreyi keşfetmek isteyenler için antik döneme dair bazı kalıntılar özenle korunmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Isparta Yalvaç İlçesi

Isparta’nın doğal güzelliklerini görebilmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken Yalvaç, tarihin pek çok uygarlığına ev sahipliği yapmış bir yerdir. El sanatlarını hala yoğun olarak ilgi gördüğü bir yer olarak, kişinin burada kendini iyi hissetmesi ve huzur bulması mümkündür.

Kırıkkale Vize İlçesi

Doğal güzellikleri ile pek çok kişide hayranlık uyandıracak nitelikteki Kırıkkale’nin Vize ilçesi tarihi eserleri ile dikkat çeken bir ilçedir. Son yıllarda pek çok konuda gelişen bir ilçe olarak hem sakin bir ilçede yaşamak hem de arkeoloji ve yemek gibi alanlarda gelişime katkı sağlamak mümkündür.

Ordu Perşembe İlçesi

Ordu ilinin yemyeşil doğasını bilmeyen yoktur. Ordu’ya bağlı Perşembe ilçesi ise, hem yeşil doğayı hem de sakinliği bir arada bulabilmenin en keyifli adreslerinden biridir. Balık yemekleri ile meşhur bir ilçe olmasına rağmen, faydalı otlarla hazırlanan yemekleri de oldukça lezzetlidir. İlçeyi keşfetmek için bisiklet yolları ve tertemiz denizinde vakit geçirmek isteyenler için Perşembe plajları, bölgenin en çok ilgi gören yerleri arasındadır.

Halfeti İlçesi

Son yılların sakin şehir konusunda yeni keşfi olan Halfeti ilçesi, Şanlıurfa’nın doğal güzellikleri ile ünlü ilçelerinden biridir. Fırat Nehri’ne olan yakınlığının yanı sıra, Halfeti ilçesindeki pek çok tarihi eser, bölgenin oldukça ilgi çekici olmasına neden olmaktadır. Sakin ve huzurlu vakit geçirmek için balık tutma imkânı ve tekne turları gibi olanaklar buranın cazibe merkezi olmasına neden olmaktadır.

Artvin Şavşat İlçesi

2015 yılında ülkemizin en sakin şehri ilan edilmiş olan Artvin Şavşat ilçesi, Karadeniz Bölgesindeki en sakin şehir özelliği kazanmış bir ilçedir. Yemyeşil doğası ile Karadeniz farkını ortaya koyan Şavşat ilçesi, İtalya’da düzenlenmiş bir kurul kararı ile Türkiye’deki en sakin şehir niteliği kazanmıştır.

Gezilecek Yerler Kategorimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.