Uşak Gezilecek Yerler

23.08.2019
116
Uşak Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Merhabalar, bu yazımda sizlere Uşak Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğim. Uşak gezilip görülmesi gereken ender şehirlerden biri. Unutmayın gezerken en çok lazım olan şey gezi rehberi. Bizde sizlere gezinizi kolaylaştırması için Uşak Gezilecek Yerler listesi hazırladık.

Ege Bölgesi’nde yer alan Uşak, çok eski dönemlerden bu yana hep yerleşim yeridir. MÖ 4000’li yıllara kadar tarihi dayanmaktadır. Antik dönemlerde Temenothytia olarak bilinen bu şehir de pek çok uygarlığın izleri bulunmaktadır. Uşak’ta civa, magnezyum ve uranyum yer altı kaynakları çıkartılmaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu bu topraklarda, tarım ön plandadır. Sivaslı, Ulubey, Banaz, Karahallı ilçeleri bulunmaktadır.

Tarihi ve kültürel anlamda birçok güzelliği bulunan bu güzel şehrin güzelliklerini Uşak Gezilecek Yerler listesi olarak bu yazımızda sıraladık. Uşak gezinizden önce mutlaka yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler

Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu dünyanın en büyük 2. Kanyonudur. En büyük kanyonu ise ABD Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Bu kanyonun uzunluğu 45 kilometredir. 50 – 170 metre aralığında derinliği bulunmaktadır. Ülkemizde böylesine önemli bir kanyon olmasına rağmen turizm olarak çok gelişmediği için çok insan tarafından bilinmemektedir. Aslında gelişmediğini söylemek doğru olmaz, reklamı çok yapılamamaktadır. Bu kanyon erozyonların toprağı aşındırması sonucunda oluşmuştur.

Kanyonun oluşumu kuru havaya bağlıdır. Bölgede hava kirliliği sebebi ile turizme açık bir yer değildir. Düzenlemeler yapılır ise turizme açılır ve yamaç paraşütü ve doğa turizmi burada yapılabilir.

Ulubey Kanyonu’nda cam teras bulunmaktadır. 2015 yılında hizmete açılmıştır. Burada bir kafetarya vardır. Yükseklik korkusu olmayan herkesin bu cam terastan bu mükemmel kanyonu izlemesini tavsiye ediyoruz. Cam terasa girişte çok uygun bir ücret ödenmektedir. Dilerseniz bu eşsiz manzarada çay kahve de içebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Burası Uşak il merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Her gün buraya otobüs kalkmaktadır. Bu nedenle ulaşımda hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Ayrıca buraya çok sayıda günübirlik tur da düzenlenmektedir. Şehir merkezinden tur şirketleri ile anlaşarak da buraya gelmeniz mümkündür.

Ulubey Kanyonu

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi 1970 yılında hizmete açılmıştır. Daha öncesinde halk eğitim merkezinde eserler sergilenmekteydi.

Müzedeki kaynakları 5000 yıllık eserlerden oluşmaktadır. Eserlerin her biri cam vitrinlerde sergilenmektedir. Genelde bütün parçalar oldukça büyüktür. Aynı zamanda Roma döneminden kalma yazıtlar da bulunmaktadır. Karun Hazineleri bu müzenin en önemli eserleridir. Yaklaşık 13 bin sikke, 58 tablet bulunan bu müze çok sayıda ziyaretçiyi kabul etmektedir.

Şehir merkezinden buraya kalkan orobüsler bulunmaktadır. Bu otobüsler ile müzeye ulaşmanız mümkündür. Pazartesi günleri müze kapalıdır. O gün dışında 15 Nisan 2 Ekim arasında 08.30 ve 19.00 saatleri arası, 3 Ekim 14 Nisan arasında ise 08.00 ile 17.00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Atatürk ve Etnografya Müzesi Uşak merkezde yer almaktadır. Bina 1890 yılından kalmadır. Kurtuluş Savaşı döneminde Kaftancızadeler ailesi burayı karargah binası olarak kullanmaktaydı. Yunan ordusu Başkomutanı Trikopis Atatürk tarafından bu binada karşılanmıştır. Aslında Trikopis bir esirdir. Ama Atatürk yine de onu bir misafir gibi karşılamıştır. 1 Eylül 1978 yılında burası Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Bu bina 2 katlı ahşap bir binadır. Alt katında etnografik malzemeler, halılar, kilimler, silahlar, giysiler sergilenmektedir. Üst katı ise Atatürk Müzesi’dir. Atatürk’ün yatak odası ve ona ait giysiler burada sergilenmektedir.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Paşa Hanı

1898 senesinde Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yamuk plana sahip olan Paşa Hanı’nın avlusu ve iki katı bulunmaktadır. Güney cephesinden girişi bulunmaktadır. 1990 – 1996 yılları arasında onarım görerek kapalı kalmıştır. İnşası tam 3 yıl süren bu han, Fransız mimarının eseridir. Günümüzde ise otel olarak kullanılmaktadır.

Bu tarihi otelde konaklamak isterseniz Cumhuriyet Caddesi, Özdemir Mahallesi’nde yer almaktadır.

Paşa Hanı

Hamamboğazı Kaplıcaları

Hamamboğazı Kaplıcaları Banaz ilçesinin 7 kilometre uzağında bulunmaktadır. Kaplıca haricinde aynı zamanda çam ormanları ile kaplı çok güzel bir yerdir. Doğa yürüyüşü yapmak için çok uygundur. Bu kaplıcalar da 3 adet su bulunmaktadır. Bu suların isimleri; gazoz, sarı kız ve kara kızdır. Sarı kız kükürtlüdür. Kara kızın sıcaklığı orta seviyededir. Gazoz, kükürt, demir gibi şifalı madenler içermektedir.

2004 yılından beridir turizm yeri olan bu kaplıcaların mide, bağırsak, karaciğer hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Hamamboğazı Kaplıcaları

Blaundus Antik Kenti

En özel arkeolojik eserlerin bulunduğu bu antik kent, Uşak Gezilecek Yerler arasında en özel yerlerden bir tanesidir. Uşak iline 40 kilometre uzaklıkta bulunan bu antik kent 1. Dereceden sit alanı olup, korunmaktadır. Uşak’ın Ulubey ilçesinin Sülümenli köyünde yer almaktadır. Helenistik Çağ’dan kalma bir antik kenttir. Makedonyalılar tarafından kurulduğu bilinmekte olan bu antik kenti 1845 senesinde Hamilton keşfetmiştir. Bu kent Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu himayesi altına girmiştir. İçerisinde kaleler, tapınaklar, stadyum, kaya mezarları ve tiyatro bulunmaktadır.

Blaundus Antik Kenti

Clandras Köprüsü

Uşak Merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Uşak’ın Karahallı ilçesine bağlıdır. Görülmeye değer çok güzel bir köprüdür. Burada piknik yapacak alanlarda bulunmaktadır.

Köprü, Frigyalılar döneminden kalmıştır. 2500 yıl kadar önce Banaz Çayı’na kurulan bu köprü, 24 metre uzunluğundadır. İki ana gövdeden oluşmaktadır. Bu gövdelere fil ayağı ismi verilmektedir.

Clandras Köprüsü

Taşyaran Vadisi ve Tabiat Parkı

Uşak – İzmir Karayolu üzerinde bulunmaktadır. Eşi benzeri nadir görünen bu vadi, Yenişehir mevkiinde bulunmaktadır. Fay kırığı sonucunda suyun ve rüzgarın etkisi ile oluşmuştur. Doğanın en ilginç güzelliklerinden bir tanesidir.

Taşyaran Vadisi çok kişi tarafından maalesef bilinmemektedir. Ülkemizdeki güzelliklerinden bir kısmının Uşak’ta bulunmasına rağmen çok insan tarafından bilinmemesi büyük bir eksikliktir. Vadi de metamorfik kayaçlar bulunmaktadır.

Taşyaran Vadisi aynı zaman bir tabiat parkıdır. Bu parkta piknik alanları, seyir terası, tuvaletler, kamelyalar, büfe ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Bu nedenle burada hem gezebilir hem eğlenebilir hem de dinlenebilirsiniz.

Taşyaran Vadisi ve Tabiat Parkı

Tarihi Uşak Evleri

Tarihi Uşak evleri Cumhuriyetin ilk yıllarında kalma eserlerdir. Günümüze kadar kendini korumayı başarmıştır. Aybek mahallesi, Karaağaç mahallesi ve Işık mahallesinde sıklıkla görebileceğiniz bu evler, genel olarak iki katlıdır. İlk katı taştan ikinci katı ise ahşaptan yapılmıştır. Yaklaşık 86 tane tarihi uşak evi bulunmaktadır.

Tarihi Uşak Evleri

Bedesten

Bedesten Uşak şehrinin merkezinde yer almaktadır. İki tarafından da girişi bulunmaktadır. Üstü kapalı bir çarşıdır. Kapalı çarşı olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca yerli halk tarafından Sarraflar çarşısı olarak da bilinmektedir.

Bedesten

Burma Camii

Burma camii şehir merkezindedir. Bu nedenle ulaşımı çok basittir. 1570’li senelerde yaptırılmıştır. 1800’lü – 1900’lü yıllarda ise onarımdan geçmiştir. Uşak’ta bulunan en güzel Osmanlı eserlerinden bir tanesidir.

Burma Camii

Taşyaran Vadisi

Uşak merkezine 49 kilometre uzaklıkta bulunan Taşyaran vadisi, Uşak Gezilecek Yerler arasında mutlaka görülmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Yerli ve yabancı turistler her yıl buraya adeta akın etmektedir. Ülkemizin en güzel doğal miraslarından bir tanesidir.

Taşyaran Vadisi

Zafer Anıtı

Uşak Merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Göğem Köyü’nde bulunmaktadır. Uşak’ın simgelerinden bir tanesidir. Merkeze çok yakın olması sebebi ile buraya gelerek fotoğraf çektirmenizi öneriyoruz.

Zafer Anıtı

Ulu Camii

Şehir merkezinde yer almaktadır. Burma Cami’den 150 sene kadar daha eskidir. 1400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Şehrin tam merkezinde yer alması sebebi ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Uşak iline ülkemizin hemen hemen her yerinden otobüs seferi bulunmaktadır. İstanbul’dan 6 saatlik, Ankara’dan ise 4 saatlik bir yolculuk ile Uşak’a ulaşmak mümkündür. Ayrıca Afyon – Uşak – İzmir arasında demir yolu seferleri de bulunmaktadır. Ankara, İzmir arasındaki hızlı tren de Uşak merkezden geçmektedir. Uşak’da havaalanı da bulunmaktadır. Şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıktadır. Fakat bu havaalanı çok rağbet görmemesi sebebi ile sefer düzenlenmemektedir. Kütahya, Afyon, Denizli ve Manisa komşu illeridir. Bu illerdeki hava alanlarına iniş yaparak Uşak’a gelme imkanınız bulunmaktadır. Uşak Afyonkarahisar’a 112 kilometre, Denizli’ye 154 kilometre, Manisa’ya 196 kilometre, Kütahya’ya ise 139 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Ulu Camii

Uşak Gezilecek Yerler hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Yorum kısmından en çok beğendiniz yer hakkında yorum yapabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın. Ayrıca Aydın Gezilecek Yerler ve İzmir Gezilecek Yerler adlı yazımıza bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.